Wikipédia:Adminitída
Wiki-humor Táto stránka opisuje pomocou humoru a irónie typické správanie, ktoré komunita wikipediánov považuje za nevhodné (či vhodné). Text nie je záväzným pravidlom, ide o ilustráciu pre lepšie pochopenie. |
Adminitída je stav mysle, v ktorom sa niektorí wikipediáni občas nachádzajú. Aj keď sa pripisuje správcom (administrátorom), jej príznaky sa dajú pozorovať aj na nesprávcoch.
Príznaky
[upraviť | upraviť zdroj]Postihnutá osoba vykazuje viacero nasledujúcich príznakov:
- Naozaj verí, že všetci používatelia sú si rovní, ale správcovia sú si rovnejší.
- Často predpokladá zlú vôľu.
- Prehnane používa internetové a wikipedistické skratky.
- Prestáva upravovať články.
- Je netrpezlivá.
- Hlási sa k immediatizmu.
- Vŕta sa len v mennom priestore projektu.
- Nemá čas na najlepšie články.
- Javí známky depresie.
- Často znovunačítavá stránky, aby našla poslednú úpravu, ktorú treba (samozrejme) revertovať.
- Vykazuje typické príznaky postoja „Mám pravdu a ty sa MI do čerta neodvažuj odporovať.“
- Pôvodne bola vnímaná ako najlepšia osoba na wiki, teraz je preklínaná ako najnenávidenejší troll.
- Kvôli svojráznemu výkladu pravidiel bráni upravovať články do encyklopedického tvaru.
- Zdá sa, že sa jej páči šikanovať nováčikov.
- Chová sa ako BOFH.
- Kladie veľký dôraz na „pravidlá Wikipédie,“ ale nepoužíva pri tom zdravý rozum alebo naopak,
- Kladie veľký dôraz na princíp ignorujte všetky pravidlá, ako by šlo o striktné pravidlo… aj keby to bolo proti zdravému rozumu.
- Spochybňuje aplikovatelnosť pravidel na seba. „Toto pravidlo sa MA netýka.“
- Strata humoru. „Táto stránka NIE JE srandovná.“
- Náhle sa ostro zameriava na použitie špecifického správcovského nástroja alebo ho začína používať v oblastiach či spôsobmi, ktorými sa doteraz nepoužíval.
- Trávi hodiny času tvorbou ironických stránok o správaní správcov.
- Verí, že má ako jediná naozajstný nárok na titul „Ochranca wiki“.
- Vykazuje známky MPOV.
Diagnóza
[upraviť | upraviť zdroj]Je takpovediac všeobecným pravidlom, že ľudia postihnutí touto chorobou odmietajú akúkoľvek diagnózu svojho stavu vykonanú druhými osobami. S ohľadom na to je dôležité umožniť ľuďom, ktorí mali diagnostikovanú adminitídu, vykonať vlastný test. Ak pre vás platia viac než tri nasledujúce body, najskôr týmto ochorením trpíte:
- Často vnímate, že stránky sú zlé a musia byť zmazané (ochrana je len pre slabochov!).
- Stále sa vám vracia myšlienka „Všetci sú vandali a trollovia a treba ich zablokovať“.
- „Blokovanie je trest! (a nie nástroj, ako ľudí schladiť, aby sa dala ďalej upravovať wiki)“ je mantra a nie proti-wiki.
- Ak túto stránku nominujete v Stránkach na zmazanie, aj keď uplynuli len dve minúty od jej poslednej úpravy, potom možno trpíte adminitídou.
- Dôsledok: Ak použijete rýchle zmazanie, trpíte na adminitíidu určite.
- Ak obviňujete tvorcov tejto stránky, že narušili encyklopédiu kvôli ilustrácii tvrdenia, zvlášť ak zabúdate, že ilustrovať tvrdenie samo o sebe neznamená narušovanie (treba narušovať preto, aby ste ilustrovali, nie ilustrovať, aby ste narušovali! :-P), ste pravdepodobne nakazení.
- A ak veríte vyššie uvedenej logike, ste rozhodne nakazení.
Psychopatológia
[upraviť | upraviť zdroj]Povaha infekčnosti tohoto ochorenia doteraz nie je známa. Na určenie mechanizmu prenášania treba previesť viac štúdií. Doteraz sa nepodarilo nájsť žiadnu efektívnu metódu ochrany.
Pozorovacie štúdie odhalili, že postihnutí vyhľadávajú celý rad svojich priateľov z Wikipédie, čo ale nakoniec končí aj ich infikovaním. Niektoré štúdie vidia príčinu rozvoja ochorenia v evolúcii wikipediána.
Liečba
[upraviť | upraviť zdroj]Liečba je individuálna. Ani v roku 2013 neexistuje žiadny jednotný názor, ktorá metóda najlepšie napomáha uzdraveniu. Niektoré použité metódy:
- Napíšte nejaké články. Alebo doplňte stránky s nedostatočne vysvetleným pozadím. (Spomeniete si, aké to bolo začínať na Wikipédii.)
- Vezmite si wikidovolenku (krátku alebo dlhú v závislosti na závažnosti infekcie)
- Navrhnite žiadosť o komentár sám proti sebe. Poznámka: To ale môže zhoršiť priebeh, ak sa všetci vaši priatelia poponáhľajú hovoriť o tom, aký ste skvelý človek. NEHOVORTE im preto o tejto žiadosti.
- Požiadajte stewardov, aby vás zbavili práv správcu.
- Obetujte sa a napomôžte tak utíšiť spory (odídete s odleskom slávy).
- Jednoducho sa zbláznite. (to vedie k PAS)
Prognóza a wikiúmrtnosť
[upraviť | upraviť zdroj]Mieru úmrtnosti na toto ochorenie výskumy doteraz jasne neurčili. To, čo sa často javí ako wikismrť, sa stáva wikiznovuzrodením vo forme používateľa, ktorý je zreteľne oveľa rozvážnejší a často nestrannejší. Niektorí vyliečení hovoria o svojej menšej trpezlivosti, oproti predchádzajúcemu je však úroveň výbušnosti zreteľne nižšia. Opakované infikovanie je vzácnosťou, ak však nastane, končí prakticky vždy wikismrťou.
Ak aj nie je úvodný stav fatálny, môže trvať mesiace než sa pacient zotaví, a to aj vtedy, keď je pod dohľadom a starostlivosťou arbitrážneho výboru.
Vzťah k Jimbovi Walesovi
[upraviť | upraviť zdroj]- Karhá ľudí otázkami, čo by na to povedal Jimbo Wales, keby videl (tu vložte obľúbený príklad), podobne ako sa hovorí, čo by na to povedala mama, keby videla, ako robíš (tu vložte obľúbený príklad).
- Aj keď argumentuje štýlom, ako by Jimbo bol veľký brat, kedykoľvek sú Jimbove názory proti nemu, v otvorenej reči to skrýva za slovné spojenia benevolentný diktátor.
Pozri aj
[upraviť | upraviť zdroj]- Wikipédia:Ako zvíťaziť v spore – medzinárodne uznávaný opis prípadu