Treskovité
Treskovité (lat. Gadidae) je čeľaď rýb z radu treskotvaré.
V užšom zmysle sem patrí okolo 13 rodov morských rýb, ktoré sa po slovensky - pokiaľ vôbec majú slovenské meno - nazývajú treska (okrem rodu Eleginus, ktorý sa po slovensky volá navaga). V širšom zmysle u mnohých autorov do čeľade treskovité patria aj ďalšie taxóny rýb, ktoré sa v iných systémoch zaraďujú ako čeľaď mieňovité (Lotidae) a prípadne aj čeľaď Phycidae alebo staršie aj čeľaď Merlucciidae. V rámci treskovitých v širšom zmysle sa treskovité v užšom zmysle klasifikujú ako podčeľaď tresky (Gadinae).
Systematika
[upraviť | upraviť zdroj]Treskovité v užšom zmysle[1]
[upraviť | upraviť zdroj]treskovité (Gadidae)
- rod Arctogadus
- rod Boreogadus - treska
- rod Eleginus - navaga
- rod Gadiculus
- rod Gadus - treska
- rod Melanogrammus - treska
- rod Merlangius - treska
- rod Microgadus
- rod Micromesistius - treska
- rod Pollachius - treska
- rod Raniceps
- rod Theragra - treska
- rod Trisopterus - treska
Treskovité v širšom zmysle
[upraviť | upraviť zdroj]Ako príklad možno uviesť napríklad nasledujúce systematiky:
Nelson 2006:
treskovité (Gadidae):
- podčeľaď Gadinae - patria sem rovnaké rody ako sú uvedené vyššie pod treskovité v užšom zmysle, ale okrem rodu Raniceps
- podčeľaď Lotinae:
- podčeľaď Ranicipitinae:
- rod Raniceps
Endo 2002:
treskovité (Gadidae):
- podčeľaď Gadinae
- podčeľaď Lotinae
- podčeľaď Gaidropsarinae - u iných autorov zaraďované pod Phycidae alebo pod Lotidae
- podčeľaď Phycinae - u iných autorov zaraďované ako čeľaď Phycidae alebo podčeľaď Phycinae patriaca do čeľade Phycidae
Charakteristika
[upraviť | upraviť zdroj]Treskovité v širšom zmysle (t.j. vrátane mieňov) sú morské ryby, iba jeden druh - mieň sladkovodný (Lota lota) - žije v sladkých vodách. Morské druhy žijú v Atlantickom, Tichom a Severnom ľadovom oceáne. Majú predĺžené, z bokov stlačené vretenovité alebo kyjovité telo. Na chrbte môžu mať jednu, dve alebo tri plutvy a spodnej časti tela jednu alebo dve análne plutvy. Brušné plutvy ležia pred prsnými. Šupiny tela sú drobné hladké a okrúhle, cykloidné. Maximálna dĺžka je 1,8 m, dosahuje ju treska škvrnitá (Gadus morhua). Treskovité sú chladnomilné, žijú pri dne v hĺbke niekedy až 250 m a teplote 0 - 16 stupňov. Treskovité v užšom zmysle (t.j. podčeľaď tresky - Gadinae) sa lovia pre chudé mäso. Predáva sa čerstvé, sušené, solené, mrazené, údené a konzervované (pozri napr. treska v majonéze).[2][3]
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ Family Gadidae - Cods and haddocks [online]. FishBase, rev. 2012-11-29, [cit. 2015-01-07]. Dostupné online. (po anglicky)
- ↑ treskovité. In: Pyramída.
- ↑ NELSON, Joseph S. Fishes of the World. 4th ed. Hoboken, N.J. : John Wiley, 2006. ISBN 9780471250319. s. 242. [1]
Zdroje
[upraviť | upraviť zdroj]- Family Gadidae - Cods and haddocks [online]. FishBase, rev. 2012-11-29, [cit. 2015-01-07]. Dostupné online. (po anglicky)
- http://www.helsinki.fi/~mhaaramo/metazoa/deuterostoma/chordata/actinopterygii/gadiformes/gadidae.html
- Svet živočíšnej ríše: ilustrovaná encyklopédia. Preklad Anna Gutteková. 1. vyd. Martin : Osveta, 1984. 606 s. S. 490-491.
- NELSON, Joseph S. Fishes of the World. 4th ed. : Hoboken, N.J. : John Wiley, 2006. 601 s. ISBN 978-0-471-25031-9.
- ENDO, Hiromitsu. Phylogeny of the Order Gadiformes (Teleostei, Paracanthopterygii). MEMOIRS OF THE GRADUATE SCHOOL OF FISHERIES SCIENCES, HOKKAIDO UNIVERSITY, 2002, roč. 49, čís. 2, s. 75-149. Dostupné online [cit. 2015-01-07]. Archivované 2016-03-04 z originálu.
- treskovité. In: Pyramída.
- [2]
- [3]
Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Treskovité
- Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Treskovité