Totem
Tomuto článku alebo sekcii chýbajú odkazy na spoľahlivé zdroje, môže preto obsahovať informácie, ktoré je potrebné ešte overiť. Pomôžte Wikipédii a doplňte do článku citácie, odkazy na spoľahlivé zdroje. |
Totem je pôvodom indiánske algonkinské slovo, ktoré znamená príbuzenstvo, dávneho predka, ochranného ducha a tiež jeho viditeľné symbolické zobrazenie - totemový kôľ. V dnešnej dobe sa vyskytuje u indiánov v Severnej Amerike a u domorodých kmeňov v Austrálii a v Afrike, je však takmer isté, že bol bežným javom aj v iných oblastiach sveta vrátane Európy. Totemy sú aj v Zimbabwe a podobné stĺpy tu-teng sú aj v strednej Číne v čínskej provincii S’-čchuan.
Totem je symbolom jednoty a totožnosti kmeňovej skupiny. Najčastejšie to býva živočích alebo rastlina, no sú opísané aj totemy „hmly“, či „skaly“. Pre lov totemového zvieraťa platia u niektorých kmeňov rôzne obmedzenia, často sa totemový živočích pokladá za spoločného prapredka skupiny. Totemová skupina je niekde zároveň skupinou exogamnou: svadby medzi príslušníkmi toho istého totemu sú prísne zakázané.
V spoločnostiach, ktoré totemy používajú, sa často vyskytujú aj šamani.
Galéria
[upraviť | upraviť zdroj]-
„Veľký dom“ indiánov kmeňa Kwakwaka'wakw (Kwakiutl) s totemovým kolom, Britská Kolumbia, Kanada
-
Totemové koly, Wrangell, Aljaška
-
Totemový kôl, Sitka, Aljaška
Pozri aj
[upraviť | upraviť zdroj]Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Totem