Preskočiť na obsah

Prsteň

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Prsteň pozri Prsteň (rozlišovacia stránka).
Prsteň

Prsteň je druh šperku, ktorý sa bežne nosí na prstoch (z toho slovo prsteň). V dnešnej dobe existuje veľa variácií prsteňov – rôzne tvary či materiály. Veľmi často bývajú prstene tiež osadené drahými kameňmi.

Je ťažké určiť, kedy ľudia prvýkrát začali nosiť prstene. Už od pradávna mali ľudia tendenciu zdobiť sa najrôznejšími vecami a vyjadriť tak svoje emócie či postavenie.

Najstaršie nájdené prstene pochádzajú zo starovekého Egypta. V tej dobe boli prstene bežne vyrábané z kameniny. Egyptský štýl bol neskôr ovplyvnený štýlom Grékov a Rimanov. Pretože zlato nebolo na východe dobre dostupné, prevládali skôr prstene zo striebra a bronzu, zatiaľ čo v Ertúrii prevládali prstene zlaté. Dizajn typický pre toto obdobie bol kosoštvorec. V priebehu času sa od tohto tvaru odklonilo a v oveľa väčšej miere ho zastúpil tvar kruhový.

Prvá zmienka o tom, že prsteň by sa mal nosiť na štvrtom prste – teda prstenníku je zo 16. storočia. Staré porekadlo tvrdí, že práve z tohto prstu vedie dutá žila (vena amoris) priamo do srdca. Prvýkrát to spomenul anglický spisovateľ Henry Swinburne vo svojej knihe o manželstve. Veľmi rýchlo sa to stalo pravidlom skoro na celom svete.

V skorších dobách boli prsteňom prisudzované všelijaké vlastnosti. Predovšetkým mal značiť nekonečnosť, pretože guľatý tvar prsteňa nemá žiadny začiatok ani koniec.

Ľudia verili, že pokiaľ bude človek nosiť prsteň, zabráni sa tomu, aby telo opustila jeho duša. Prsteň bol tiež svojho času znamením, že jeho nositeľ je otrok a podľa prsteňa sa poznalo, kto je jeho pánom. Predovšetkým v Starovekom Ríme bolo nosenie prsteňov veľmi obľúbené a nosili ho len veľmi bohatí ľudia. Nosenie prsteňa bolo symbolom autority, bohatstva či vysokej pozície.

Materiály

[upraviť | upraviť zdroj]

Ako väčšina šperkov, aj prstene sa skôr vyrábali z prírodných materiálov, hlavne z kože. Keď sa ľudia naučili opracovávať kovy, prevládali prstene z bronzu a striebra. V dnešnej dobe je ponuka materiálov veľmi pestrá, dá sa vyberať z veľkého množstva materiálov alebo sa dokonca dá niekoľko materiálov skombinovať dohromady.

Jedným z najobľúbenejších kovov je určite zlato, pretože ide o kov veľmi kvalitný a hypoalergénny. Relatívne novodobou obmenou je zlato biele alebo ružové, čo je kombinácia zlata žltého s prímesou ďalších kovov.

Stále obľúbenejším materiálom prsteňov je tiež chirurgická oceľ, titan alebo platina.

Drahé kamene

[upraviť | upraviť zdroj]

História osadzovania prsteňov drahými kameňmi je zhruba rovnako stará ako nosenie prsteňov. V dnešnej dobe je možné nechať si prstene ozdobiť veľkým množstvom najrôznejších kameňov. Najčastejšie volené sú zirkóny, diamanty, smaragdy alebo rubíny.

Druhy prsteňov

[upraviť | upraviť zdroj]

Väčšina prsteňov je v dnešnej dobe nosená ako doplnok. Niektoré prstene ale majú svoj špecifický význam.

  • Zásnubný prsteň – nosí ho žena, ktorá je zasnúbená a bude sa skoro vydávať.
  • Snubný prsteň – je jedným zo symbolov uzatvorenia sobášu. Snubné prstene si manželia dávajú pri svadobnom obrade, skôr ho nosili iba ženy, dnes je bežné jeho nosenie i u mužov.
  • Pečatný prsteň – reprezentuje úrad alebo rod slúži k potvrdeniu pravosti dokumentu.
  • Absolventský prsteň – informuje o tom, že jeho nositeľ je absolventom konkrétnej školy.
  • Prsteň čistoty – je dôkazom sexuálnej abstinencie svojho nositeľa. Ide predovšetkým o kresťanský symbol.
  • Spolkový prsteň – dokladá, že dotyčný patrí do určitého spolku.
  • Víťazný prsteň – je venovaný za víťazstvo alebo hrdinský čin.
  • Ružencový prsteň – je menšou verziou ruženca a slúži ako pomôcka pri modlitbách.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Prsteň
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo Prsteň