Preskočiť na obsah

Internet Archive

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Logo Internet Archive.

Internet Archive je nezisková digitálna knižnica a databáza, sídliaca v San Franciscu v USA, ktorej cieľom je „umožniť univerzalny prístup ku všetkým poznatkom“.[1] Poskytuje voľný a verejný prístup k zbierkam zdigitalizovaných materiálov, vrátane stránok, softvérových aplikácií a hier, hudby a videa, a takmer troch miliónov voľne prístupných kníh. V októbri 2016 mala kolekcia Internet Archive 15 petabajtov dát. Okrem funkcie digitálneho archívu sa organizácia zaoberá aktivitami na propagáciu slobodného a otvoreného internetu.

Internet Archive umožňuje verejnosti nahrávať a sťahovať digitálny materiál zo svojej databázy. Väčšina jeho údajov je však zhromažďovaná automaticky webovými robotmi, ktoré pracujú na zachovaní čo najviac z verejného obsahu siete ako je to len možné. Archív s názvom Wayback Machine obsahuje viac ako 406 miliárd webových stránok (stav január 2020). Archív tiež dohliada na jeden z najväčších svetových projektov digitalizácie kníh.

Archív založil Brewster Kahle v máji 1996 ako neziskovú organizáciu v USA. Sídli v San Franciscu, dátové centrá sa nachádzajú 3 Kalifornských mestách San Francisco, Redwood City a Richmonde. Kvôli snahe zálohovať informácie sa kópie niektorých kolekcií umiestňujú aj do Bibliotheca Alexandrina v Egypte a do Amsterdamu v Holandsku. Organizácia má približne 200 zamestnancov, z ktorých väčšina pracuje v centrách zameraných na skenovanie kníh. Ročný rozpočet organizácie je 10 miliónov amerických dolárov, ktoré sú získavané z rôznych zdrojov a príjmov, partnerstiev, grantov, darov a Kahle-Austinovej nadácie.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. About the Internet Archive [online]. archive.org, [cit. 2017-04-17]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Internet Archive na anglickej Wikipédii.