Biometrický pas
Biometrický pas je kombinovaný papierovo-elektronický identifikačný dokument, ktorý používa biometriu na identifikáciu cestovateľa. Kritické informácie sú uložené na malom RFID počítačovom čipe, podobne ako informácie na čipe smartcard. Čip je bezkontaktný a uchováva aj informácie na zaistenie integrity biometrických dát.
V súčasnosti štandardizované biometrické údaje sú digitálna mapa tváre, odtlačok prsta a snímka dúhovky.
Slovenský biometrický pas
[upraviť | upraviť zdroj]Slovenský biometrický pas, ktorý sa vydáva od januára 2008, je klasický papierový pas so zabudovaným RFID čipom. V čipe je zaznamenaný biometrický údaj – digitálna mapa tváre. Druhý biometrický údaj, ktorým sú odtlačky prstov, obsahujú pasy vydávané od 22. júna 2009.[1] V nových pasoch je uložený biometrický údaj o tvári, ktorý je pre každého človeka jedinečný a nedá sa zmeniť. Je to napríklad tvar brady, nosa, vzdialenosť očí, kosti nadočnicových oblúkov a podobne. Nesníma sa teda pokožka tváre, ale body, ktoré vytvárajú jedinečný obraz tváre. Zo zdravotných alebo náboženských dôvodov zákon umožňuje nasnímať podobu tváre na biometrické pasy s prikrývkou hlavy, za predpokladu že to neznemožňuje identifikáciu.
Nové cestovné doklady majú 34 strán označených deväťmiestnym kódom a majú štyri rôzne farby obalov, podľa toho, kto je ich držiteľom. Cestovný, diplomatický a služobný pas majú obal bordový. Cestovný doklad cudzinca, tzv. utečenecký pas, má obal modrej farby. Cudzinci bez štátnej príslušnosti s trvalým pobytom na území Slovenska majú pas s obalom tmavomodrej farby a cudzinecký pas má čierny obal.
Na zadnej strane obalu je reliéf Európy s vyznačenými obrysmi Slovenska. Prvá strana pasu obsahuje text Európska únia, Slovenská republika a Cestovný pas vo všetkých úradných jazykoch Európskej únie. Na vnútornej strane obalu je graficky zobrazený Kriváň a panoráma nábrežia Dunaja v Bratislave s Bratislavským hradom a budovou Národnej rady SR.
Digitálne údaje je možné zoskenovať bezkontaktne, a to zo vzdialenosti maximálne 10 cm.
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ Informácie o cestovných dokladoch [online]. 2013-04-08, rev. 2018-06-11, [cit. 2019-02-12]. Dostupné online. Archivované 2019-02-13 z originálu.
Pozri aj
[upraviť | upraviť zdroj]Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Biometrický pas
Externé odkazy
[upraviť | upraviť zdroj]- NARIADENIE RADY (ES) č. 2252/2004 o normách pre bezpečnostné znaky a biometriu v pasoch a cestovných dokladoch vydávaných členskými štátmi
- NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (ES) č. 444/2009, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Rady (ES) č. 2252/2004 o normách pre bezpečnostné znaky a biometriu v pasoch a cestovných dokladoch vydávaných členskými štátmi