Auckland Grammar School
Auckland Grammar School je chlapčenská štátna škola v Aucklande na Novom Zélande. Navštevujú ju študenti vo veku 9 až 13 rokov. Na škole študuje niekoľko študentov, ktorí bývajú na internáte, ten je súčasťou školy. Je to jedna z najväčších škôl na Novom Zélande.
História
[upraviť | upraviť zdroj]Škola bola oficiálne vytvorená zákonom Auckland Grammar Appropriation Act z roku 1868, avšak podľa záznamov školy už v roku 1850 získala škola pozemok zmluvou podpísanou guvernérom Sirom Georgeom Greyom.
Grammar Boys je názov 60-minútového dokumentárneho film o škole, ktorý bol odvysielaný v novozélandskej televízii.
Auckland Grammar School je zároveň lokalita, na ktorej stoja dve historické pamiatky I. kategórie. Sú chránené na základe dohody The Historic Places Act z roku 1993, jej súčasťou je hlavná budova školy a vojnový pamätník. Obelisk stojaci pred budovou školy je spomienkou na bývalých absolventov školy, ktorí sa neskôr zúčastnili bojov vo vojnách na rôznych miestach. Hlavná budova školy, postavená v roku 1916 v španielskom koloniálnom štýle, zahŕňa miestnosť pre zasadnutia školy, učebne a kabinety, v centrálnej časti budovy sa nachádza oblúkovitý strop.
Škola zároveň vlastní aj zariadenie, nazývané VentureLodge, ležiace na okraji mestskej komunity Ohakune v centrálnej časti Severného ostrova. Slúži na rôzne školské akcie, najmä tábory.
Motto školy znie: "Per Angusta ad Augusta" (Cez strmé rokliny do úctivých výšin) a bolo osvojené aj inými jazykovými školami v Aucklande. V súčasnosti používa Auckland Grammar School prispôsobenú verziu Through difficulties to greatness.
Školská politika
[upraviť | upraviť zdroj]Zápis študentov
[upraviť | upraviť zdroj]Požiadavky na štúdium v minulosti prekračovali kapacitu školy, preto boli prijímaní len vybraní študenti. Zápis na školu v súčasnosti sa odvíja od všeobecných pravidiel uplatňovaných vo vzdelávacom systéme Nového Zélandu. Škola argumentuje tým, že zonácia zvyšuje cenu pozemkov v oblasti, čo znemožňuje štúdium aj pre študentov z nižších sociálnych skupín.
Škola prijíma aj študentov zo zámoria za predpokladu, že vlastnia legálne študentské víza a uhradia ročné zápisné v hodnote približne 20 000 NZD. V roku 2007 študovalo na škole cca 60 zahraničných študentov, medzi nimi Kórejci, Japonci, Taiwanci a študenti z Nemecka.
Aféry a incidenty
[upraviť | upraviť zdroj]Aféra NCEA
[upraviť | upraviť zdroj]Súčasný riaditeľ školy, John Morris, je odporcom štátom podporovaného hodnotenia študentov na základe tzv. NCEA. Odpoveďou na nedostatočne flexibilný systém hodnotenia vytvoreného NCEA bol fakt, že škola zaviedla v roku 2002 systém tzv. Cambridge International Examinations, pričom talentovaným študentom ponúkla certifikáty v úrovniach IGCSE, AS a A2. Pre ostatných študentov ponechala hodnotiaci systém NCEA. Študenti, ktorí sú zahrnutí do hodnotiaceho systému IGCSE/AS/A2, si môžu zvoliť aj systém NCEA, čo im však škola neodporúča.
Ozbrojený učiteľ
[upraviť | upraviť zdroj]V roku 2006 bol prepustený jeden z učiteľov po tom, ako sa viacerým členom rugbyového klubu vyhrážal so zbraňou v ruke. Incident sa odohral v noci, keď sa hráči vracali z tréningu, a učiteľ, bývajúci v areáli ich pokladal za vandalov.
Útok na zamestnanca
[upraviť | upraviť zdroj]3. októbra 2006 bol v areáli školy viacnásobne dobodaný zamestnanec školy, ktorého okamžite hospitalizovali. Útočníci sa snažili ukradnúť jeho peňaženku.
Ozbrojený incident
[upraviť | upraviť zdroj]18. marca 2005 sa v škole odohrala dráma, keď muž preoblečený za vojaka vbehol na školský pozemok a kričal na okoloidúcich študentov, pričom na nich mieril imitáciou zbrane. Muž bol neskôr zadržaný.
Družobné školy
[upraviť | upraviť zdroj]Známi absolventi
[upraviť | upraviť zdroj]- Sir Thomas Bavin (1874–194), 24. premiér Nového Južného Walesu (Austrália)
- Hamish Carter (1971–), olympijský víťaz v triatlone na LOH 2004
- Jeff Crowe (1958–), hráč kriketu a rozhodca ICC
- Martin Crowe (1962–), hráč kriketu
- Russell Crowe (1964–), hollywoodsky herec
- Sir Roger Douglas (1937–), bývalý minister financií
- Sir Raymond Firth (1901–2002), sociálny antropológ
- Grant Fox (1962–), bývalý kapitán klubu All Black
- Charles Goldie (1870–1947), umelec
- Sir Doug Graham (1942–), bývalý minister spravodlivosti
- Air Marshal Sir Kenneth Hayr (1935–2001), bývalý zástupca obrany Spojeného kráľovstva
- Graham Henry (1946–), tréner klubu All Black
- Sir Edmund Hillary (1919–), cestovateľ a prvý človek na vrchole Mount Everestu
- Doug Howlett (1978–), hráč rugby
- Prof Vaughan Jones (1952–), držiteľ medaily Fields Medal
- Sir Hugh Kawharu (1927–2006), maorský študent
- Sir Kenneth Keith (1937–), sudca Medzinárodného súdu
- Sir George Laking, (1912–), diplomat
- Sir Leslie Munro (1901–1974), bývalý prezident UNGA pri OSN
- Sir Wilson Whineray (1935–), bývalý kapitán klubu All Black a prominentný podnikateľ.