Preskočiť na obsah

Arthur Harden

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Arthur Harden
anglický biochemik
Arthur Harden
Narodenie12. október 1865
Manchester, Anglicko
Úmrtie17. jún 1940 (74 rokov)
Bourne End, Anglicko
Odkazy
Projekt
Gutenberg
Arthur Harden
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Arthur Harden
Nositeľ Nobelovej ceny
Nositeľ Nobelovej ceny

Arthur Harden (* 12. október 1865, Manchester – † 17. jún 1940, Bourne End) bol anglický biochemik. V roku 1929 získal spolu s Hansom von Euler-Chelpinom Nobelovu cenu za chémiu za objav fermentácie cukrov a fermentatívnych enzýmov.

Arthur Harden sa narodil v Manchestri Albertovi Tyas Hardenovi a Elize Macalisterovej. Harden navštevoval strednú školu v Tettenhalle (Staffordshire) a v roku 1882 nastúpil na Owensovu Univerzitu (dnes Univerzita v Manchestri) kde v roku 1885 aj promoval.

V roku 1886 Harden získal Daltonove chemické štipendium a strávil rok spolupracujúc s Ottom Fischerom v Erlangene. Neskôr sa vrátil do Manchestru ako prednášajúci, kde ostal až do roku 1897 kedy bol vymenovaný do novozaloženého Britského inštitútu Preventívnej medicíny, ktorý sa neskôr stal Listerovým inštitútom. V roku 1907 bol vymenovaný za riaditeľa Biochemického oddelenia a ostal ním až do dôchodku v roku 1907 (vo výskume naďalej pokračoval).

V Manchestri Harden študoval správanie svetla v zlúčeninách oxidu uhličitého a chlóru. Po vstupe do inštitútu, svoje metódy aplikoval pri skúmaní biologických úkazov ako chemické správanie baktérií a alkoholická fermentácia. Študoval rozpadové produkty glukózy a kvasiniek, a produkoval niekoľko článkov na tému antiskorbutových vitamínov.

Arthur Harden bol v roku 1926 pasovaný za rytiera, získal niekoľko čestných doktorátov a ako člen Kráľovskej spoločnosti v roku 1935 získal Davyho medailu.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]