Červy (taxón)
Červy (lat. Vermes) je taxón (spravidla kmeň či trieda) živočíchov používaný v starších systémoch živočíchov. Dnes je v systéme živočíchov rozdelený na početné menšie taxóny.
Vývoj definície taxónu
[upraviť | upraviť zdroj]Taxón zaviedol už Linné. V 10. vydaní jeho slávneho diela je pojem použitý veľmi široko - zahŕňal všetky (mnohobunkové aj jednobunkové) živočíchy okrem taxónov Mammalia (cicavce), Aves (vtáky), Pisces (ryby), Amphibia (obojživelníky) a Insecta (doslova hmyz, ale fakticky taxón zahŕňal všetky článkonožce okrem niektorých kôrovcov [1]). Taxón Vermes teda zahŕňal všetky jednobunkovce a bezstavovce okrem článkonožcov, t.j. okrem iného všetky jednobunkovce, mäkkýše, sliznatky, pŕhlivce, ostnatokožce a mnohoštetinavce.
V roku 1794 J.-B. Lamarck rozsah taxónu Vermes zredukoval tak, že od neho oddelil taxóny Mollusca (mäkkýše), Polypi a Echinodermata (ostnatokožce). V rokoch 1801 a 1809 od neho oddelil taxóny Mollusca, Polypi, Radiata (vrátane Coelenterata a Echinodermata), Annelides a Infusoria. [2]
V známom Cuvierovom systéme živočíchov z roku 1812/1817 taxón zmizol.
Reformami systému živočíchov uskutočnenými von Sieboldom v roku 1845 a R. Leuckartom v roku 1847 bol taxón Vermes znovu zavedený, pričom odteraz zahŕňal všetky mnohobunkové bezstavovce okrem taxónov Arthropoda (článkonožce), Mollusca (mäkkýše), Echinodermata (ostnatokožce) a Molluscoidea (Mollucoidea je taxón zahŕňajúci Bryozoa (machovky) + Brachiopoda (ramenonožce) + Tunicata (plášťovce), pričom v roku 1874 C. Claus od Molluscoidea oddelil Tunicata). C. Claus v roku 1874 z Vermes vyčlenil navyše taxón Coelenterata (mechúrniky, vrátane Porifera). Clausov systém platil vo svete dlhý čas, napríklad je použitý aj v knihe od F. Počtu z roku 1904 [3], kde je pre červy uvedené nasledujúce delenie:
červy (Vermes):
- Platyhelminthes [t.j. Plathelminthes]
- Nemathelminthes
- Gephyrea
- Rotifera
- Annelida
Ako príklad štandardného vymedzenia taxónu v polovici 20. storočia možno uviesť systém uvedený v knihe Kratochvíl-Bartoš 1954 [4]. Oproti vyššie uvedenému systému v tomto systéme Vermes zahŕňa aj to, čo sa predtým označovalo ako Molluscoidea (bez Tunicata). Systém vyzerá takto (české názvy podkmeňov a tried sú tu preložené do slovenčiny; podtriedy a rady sú tu uvedené len po latinsky):
kmeň červy (Vermes):
- podkmeň ploskavce (Plathelmintes)
- trieda ploskule (Turbellaria) - rady Acoela, Rhabdocoela, Alloecoela, Triclada, Polyclada
- trieda motolice (Trematoda) - rady Monogenea, Digenea
- trieda pásomnice (Cestoidea) - podtriedy Cestodaria (rady Amphilinidea, Gyrocotylidea) a Cestoda (rady Tetraphyllidea, Tetrarhynchidea, Diphyllidea, Pseudophyllidea, Cyclophyllidea)
- podkmeň páskovce (Nemertini)
- podkmeň okrúhlovce (Nemathelminthes)
- podkmeň vírivce (Trochelminthes)
- trieda bruchobrvce (Gastrotricha) - rady Macrodasyidea, Chaetonotidea
- trieda vírniky (Rotatoria) - rady Seisonidea, Bdelloidea, Monogononta
- trieda rypáčikovce (Kinorhyncha)
- podkmeň obrúčkavce (Annelida)
- trieda mnohoštetinavce (Polychaeta)
- trieda máloštetinavce (Oligochaeta) - rady Archioligochaeta, Neoligochaeta
- trieda pijavice (Hirudinea) - rady Acanthobdellidea, Rhynchobdellidea, Gnathobdellidea, Phyryngobdellidea
- trieda chobotníčky v širšom zmysle (Gephyrea) [po česky "hvězdovci"] - rady Echiuridea, Sipunculidea, Priapulidea
- podkmeň chytadlovce (Tentaculata)
- trieda chytadlovky (Phoronidea)
- trieda machovky (Bryozoa)
- trieda pamachovky (Entoprocta)
- trieda ramenonožce (Brachiopoda) - rady Ecardines, Testicardines
- trieda štetinatoústky (Chaetognatha) - rad Sagittidea
Na konci 20. storočia (cca v 60. rokoch) bol taxón červy (Vermes) z odborných systémov úplne vypustený a bol rozdelený na viacero menších taxónov.
Charakteristika
[upraviť | upraviť zdroj]Anatómia, morfológia a ekológia červov je rôzna, keďže ide o pojem zahŕňajúci veľké množstvo vývojovo často nesúvisiacich skupín. Vo veľkej väčšine prípadov je ich život viazaný na vodné, alebo aspoň vlhké prostredie. Niektoré druhy sú saprofyty alebo parazity.
Zdroje
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ http://www.insecta.bio.pu.ru/z/nom/Insecta.htm[nefunkčný odkaz]
- ↑ [1], [2]
- ↑ Počta, F.: Rukovět paleozoologie - I. část Invertebrata, 1904, str. 14
- ↑ Kratochvíl, J., Bartoš, E.: Soustava a jména živočichů, Nakladatelství ČSAV, 1954
- červy. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 2003. 702 s. ISBN 80-224-0761-5. Zväzok 3. (Č – Eg), s. 63.
- Vermes in: Freudig, Doris (ed.): Lexikon der Biologie. Gesamtausgabe in 15 Bänden und auf CD-ROM. 2004, 7200 str.
- Pratt, H. S.: The four periods in the development of the modern zoological system in: Popular Science Monthly, March 1912, str. 298 a nasl. [3]
- Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Vermes_in_the_10th_edition_of_Systema_Naturae na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).
- Great Soviet Encyclopaedia 1979: http://encyclopedia2.thefreedictionary.com/Systematics,+Animal
Externé odkazy
[upraviť | upraviť zdroj]- článok červy v Ottovom slovníku náučnom:http://leccos.com/index.php/clanky/cervi Archivované 2011-10-14 na Wayback Machine