Neobnoviteľný zdroj energie
Vzhľad
Tomuto článku alebo sekcii chýbajú odkazy na spoľahlivé zdroje, môže preto obsahovať informácie, ktoré je potrebné ešte overiť. Pomôžte Wikipédii a doplňte do článku citácie, odkazy na spoľahlivé zdroje. |
Neobnoviteľné zdroje energie sú zdroje energie, ktoré sú v čase a priestore z pohľadu dĺžky ľudského života a potrieb spoločnosti vyčerpateľné.
Z pohľadu ich pôvodu ich môžeme rozdeliť na:
- primárne zdroje energie – prírodné, ktoré sa z pohľadu ich chemického zloženia delia na dve skupiny: organické – kaustobiolity (uhlie, ropa, plyn, rašelina, bituminózne (asfaltické) piesky a bridlice) a anorganické – minerálne (uránová ruda)
- sekundárne zdroje energie – umelé sú napríklad produkty štiepnej reakcie v reaktoroch (235U alebo 239Pu vzniknuté z 238U). Plyny z technologických procesov (svietiplyn, generátorový plyn syngas, kychtový plyn) a iné.
Z pohľadu konvenčnosti ich využívania ich môžeme rozdeliť na:
- konvenčné zdroje energie predstavujú piliere svetovej energetiky z pohľadu výroby tepla, výroby elektrickej energie a zdroja energie pre dopravu. Konvenčné zdroje energie sú: uhlie, ropa, zemný plyn, urán.
- nekonvenčné zdroje energie predstavujú doplnkový spôsob výroby energie, či už v energetike z pohľadu výroby tepla, výroby elektrickej energie, alebo zdroja energie pre dopravu. Nekonvenčné zdroje majú obvykle iba lokálny charakter, preto ich využívanie je viazané na blízkosť zdroja. Nekonvenčné zdroje energie sú: bituminózne bridlice, bituminózne piesky, rašelina a hydráty zemného plynu.