Prijeđi na sadržaj

Young Mr. Lincoln

Izvor: Wikipedija
Young Mr. Lincoln
RežijaJohn Ford
ProducentDarryl F. Zanuck
Kenneth Macgowan
ScenarioLamar Trotti
UlogeHenry Fonda
Alice Brady
Marjorie Weaver
Richard Cromwell
Donald Meek
Eddie Quillan
Ward Bond
MuzikaAlfred Newman
David Buttolph
Edward B. Powell
Louis Silvers
Paul Van Loan
FotografijaBert Glennon
Arthur C. Miller
MontažaWalter Thompson
StudioCosmopolitan Productions
Distribucija20th Century Fox (kino)
The Criterion Collection (DVD)
Datum(i) premijere
30. 5. 1939 (1939-05-30)
Trajanje100 min.
Jezikengleski
Budžet1,500.000 $ (proc.)

Mladi g. Lincoln ( engl. Young Mr. Lincoln) je biografska drama Johna Forda iz 1939. s Henryjem Fondom u ulozi američkog predsjednika Abrahama Lincolna.

Radnja

[uredi | uredi kod]

Priča prati mladog Lincolna, kad počinje raditi kao odvjetnik u Springfieldu. Ubrzo postaje branitelj u slučaju dvojice mladića optuženih za ubojstvo, a jedini svjedok je netko tko tvrdi da ih je vidio pod mjesečinom.

Obitelj koja putuje kroz New Salem svraća u Lincolnovu trgovinu po namirnice, a jedina vrijedna stvar koju imaju za razmjenu je knjiga o pravu. Lincoln razgovara o svojim ambicijama s mladom ženom, Ann Rutledge. Ona umire. On se seli u okolicu Springfielda, novog glavnog grada države, i otvara svoj ured s prijateljem. Sastaje se s mladom ženom koja dolazi iz Kentuckyja, koja nije baš rođena u kolibi, Mary Todd. 4. srpnja, na pikniku za Dan zahvalnosti, ubijen je čovjek. Lincoln zaustavlja razjarenu rulju koja je odlučila linčovati ubojicu, rekavši im kako mu stvarno trebaju ti klijenti za njegov prvi pravi slučaj.

Zanimljivosti

[uredi | uredi kod]
  • Henry Fonda isprva nije htio ulogu, rekavši kako se ne osjeća spremnim tumačiti takvu veliku ličnost, ali se predomislio tijekom probnog snimanja. Toliko su mu se svidjeli rezultati da je rekao u intervjuu kako je to bilo kao da je glumio Isusa.
  • Film je bio debi još jednog velikog karakternog glumca, Warda Bonda.
  • Priča filma temeljila se na ubojstvu koje je se dogodilo u Springfieldu 1857., a Lincoln je branio Williama "Duffa" Armstronga, koji je oslobođen optužbi za ubojstvo.
  • U kratkoj sceni Lincoln se sastaje s vrlo mladim Johnom Wilkesom Boothom, svojim budućim ubojicom.
  • Ironično, film je poslužio kao inspiracija sovjetskom redatelju i propagandistu, Sergeju Eisensteinu, za njegov film Ivan Grozni.
  • Scenarist Lamar Trotti bio je nominiran za Oscara za najbolju priču.

Izvori

[uredi | uredi kod]

Vanjske veze

[uredi | uredi kod]