Prijeđi na sadržaj

Republika Srbija (1992–2006)

Izvor: Wikipedija
Republika Srbija
Republika Srbija
Zastava Srbije Grb Srbije
Zastava Grb

Položaj u Evropi
Geografija
Kontinent Evropa
Regija Balkan, Srednja Evropa
Zemlja  SR Jugoslavija
 Srbija i Crna Gora
Glavni grad Beograd
Površina 88.361 km²
Stanovništvo 7.498.001 (2002)
Društvo
Zvanični jezici srpskohrvatski[1]
Religija Pravoslavlje, Islam, Katolicizam, Protestantizam
Valuta Jugoslovenski dinar
Vladavina
Oblik vladavine Republika
Predsednik Boris Tadić (poslednji)
Premijer Vojislav Koštunica (poslednji)
Istorijsko doba Savremeno doba
Osnivanje 1992.
Prestanak 2006.
Događaji
Prethodnici i naslednici
Prethodile su: Nasledile su:
SR Srbija (SFR Jugoslavija) Srbija
Portal:Istorija

Republika Srbija je ime koje je imala Srbija od 1992. do 2006, u okviru Savezne Republike Jugoslavije do 2003, i onda do 2006. godine u SCG.

Donošenjem Ustava iz 1990. godine odlučio je da se ime Socijalistička Republika Srbija promeni u Republika Srbija, koja je zadržala to ime i posle 1992. godine.

Deo Srbije je takođe bila AP Vojvodina sa Novim Sadom kao glavnim gradom, i AP Kosovo i Metohija sa Prištinom kao glavnim gradom. Međutim, od 1999. posle rata na Kosovu i Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija AP KiM je međunarodni protektorat UNMIK-a u sastavu Republike Srbije.

Godine 2002. u saveznom parlamentu u Beogradu, postignut je sporazum o restrukturiranju Federacije i Jugoslavija je prestala da postoji. Time je Republika Srbija ušla u sastav SCG.

Godine 2006, nakon proglašenja nezavisnosti Crne Gore (koje je usledilo posle referenduma), SCG je raspuštena i nasleđe Republike Srbije je prikupljeno od strane srpske države. Republika Srbija je, po Ustavnoj povelji Državne zajednice Srbija i Crna Gora, država-kontinuiteta (ista država (samo sa drugim nazivom i teritorijom, ali sa istim pravima i obavezama)) sa Državnom zajednicom Srbija i Crna Gora.

Povezano

[uredi | uredi kod]

Galerija

[uredi | uredi kod]

Izvori

[uredi | uredi kod]
  1. „Ustav Republike Srbije”. 1990. Arhivirano iz originala na datum 8 September 2006. Pristupljeno 22 January 2023. »Član 8. U Republici Srbiji u službenoj je upotrebi srpskohrvatski jezik i ćiriličko pismo, a latiničko pismo je u službenoj upotrebi na način utvrđen zakonom. [...]«