Prijeđi na sadržaj

Narodna Republika Koreja

Izvor: Wikipedija
Narodna Republika Koreja
조선인민공화국
u Južnoj Koreji: Joseon Inmin Gonghwaguk
u Sjevernoj Koreji: Chosŏn Inmin Konghwaguk
Privremena vlada
  
1945. – 1946.   
 
  

Zastava Narodne Republike Koreje

Zastava

Lokacija Narodne Republike Koreje
Lokacija Narodne Republike Koreje
Glavni grad Seoul
Jezik/ci korejski
Politička struktura Privremena vlada
Predsjednik Narodnog komiteta
 - 1945 – 1946 Yeo Un-hyeong
Historija Hladni rat
 - Uspostavljena 6. rujna 1945.
 - Američke trupe u Južnoj Koreji 9. rujna 1945.
 - Ukinuta 8. veljače 1946.
Površina
 - 1945. 220.951 km² (85.310 mi² )
Valuta von
Danas dio  Južna Koreja
 Sjeverna Koreja

Narodna Republika Koreja (korejski: 조선인민공화국) je bila kratkoživuća privremena vlada koja je organizirana kako bi se uspostavila kontrola nad Korejom nakon japanske kapitulacije na kraju Drugog svjetskog rata. Kao vlada, NRK je postojala od kraja kolovoza, odnosno početka rujna 1945. godine pa sve dok Sjedinjene Države na jugu poluotoka nisu formirale vojnu upravu. Od tog trenutka, NRK djeluje neslužbeno i kao protivnik američke vojne uprave, sve do siječnja 1946. godine, kada je i službeno ukinuta.

Prije same kapitulacije Japana, japanske kolonijalne vlasti su zatražile formiranje privremene vlade kako bi osigurale svoje ljude i posjede nakon završetka okupacije. Pod vodstvom Yeoa Un-hyeonga, Narodni komitet za pripremu korejske nezavisnosti je organizirao narodne komitete diljem zemlje kako bi koordinirao pripreme za proglašenje nezavisnosti. Dana 28. kolovoza 1945., Narodni komitet je objavio kako će funkcionirati kao privremena vlada do sticanja potpune nezavisnosti, a nakon sastanka u Seoulu 6. rujna iste godine, službeno je formirana Narodna Republika Koreja. Osam dana kasnije, Narodni komitet je predstavio svoj politički program u 27 točaka, a koji je, između ostalog zagovarao i:

  • zapljenu svih japanskih i kolaboracionističkih posjeda bez naknade;
  • besplatnu distribuciju zaplijenjene zemlje seljacima;
  • ograničenja za najam nepodijeljene zemlje;
  • nacionalizaciju svih važnijih industrijskih i gospodarskih grana;
  • državni nadzor nad malim i srednjim poduzećima;
  • garanciju osnovnih ljudskih prava;
  • opće pravo glasa za sve punoljetne osobe;
  • jednakost žena;
  • reformu radnopravnog zakonodavstva s ciljem uvođenja osmosatnog radnog vremena, minimalne plaće i zabrane dječjeg rada;
  • uspostavu bliskih odnosa sa Sjedinjenim Državama, Sovjetskim Savezom, Ujedinjenim Kraljevstvom i Kinom;

Unatoč načelnom jedinstvu, NRK je brzo podijeljena na sjeverni i južni dio po 38. paraleli. Za podjelu je zaslužna američka vojska, koja je uvela vojnu upravu i dekretom ukinula NRK, a sve zbog sumnji da je imala komunističke afilijacije. Sjeverni dio zemlje započeo je zbližavanje s Kinom i Sovjetskim Savezom, dok je južni dio rastao pod američkim utjecajem, uz lokalnu prisutnost NRK-a u provinciji Jeolla te na otoku Jeju, gdje je 1948. godine došlo do masakra korejskih pobunjenika od strane Sjedinjenih Država.