Пређи на садржај

Wikipedija:Значај

Извор: Wikipedija

На Wикипедији се под изразом значај подразумијевају основни, односно минимални критерији на темељу којих се може одредити да ли о некој теми треба постојати специфичан чланак или не. Уколико тема испуњава те критерије, чланак се може написати; уколико не, чланак се брише; садржај избрисаног чланка (уколико је за то прикладан) се може накнадно укомпонирати у текст чланка о широј теми који задовољава критерије.

Критерији о значају неке теме се могу битно разликовати овисно о врсти (личности, догађаји и сл.), али се у правилу морају темељити на правилима о томе што Wикипедиа није.

Одређивање критерија се, колико год је то могуће, мора темељити на досадашњој пракси Wикипедије на српскохрватском језику, односно, уколико одговарајућа пракса не постоји, на примјени одговарајућих критерија који постоје на другим Wикипедијама.

Основни критерији

[уреди | уреди извор]

Тема је значајна ако је била предмет више нетривијалних објављених радова чији су извори поуздани и независни, како од самог предмета, тако и међу собом. Све теме морају прелазити минимални праг значаја да би чланак на ту тему био укључен у Wикипедију. Овај захтјев осигурава постојање довољно изворног материјала да се напише провјерљив, енциклопедијски чланак о теми.

  • Под "објављеним радовима" се подразумијева широк распон радова свих облика, укључујући новине, књиге и електронске књиге, часописе, телевизијске и радијске документарне програме, извјештаје владиних агенција, научне часописе и сл.
  • Критериј "независности" искључује свако само-појављивање или -пробијање у јавности, рекламирање од стране предмета, сав само-објављени материјал, аутобиографије, саопћења за медије и друге такве радове повезане са предметом, његовим ствараоцем, или другима са стварним финанцијским или другим интересом, односно наклоности у вези с предметом.

Специфични критерији по темама

[уреди | уреди извор]

Специфични критерији значаја по темама налазе се на овој повезници.