Венето

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
За остала значења, види Венето (разврставање).
Регионе Венето
Главни град Венеција
Предсједник Луца Заиа
(из партије) Лега Норд
Покрајине Беллуно
Падова
Ровиго
Тревисо
Венеција
Верона
Виценза
Број опћина 581
Површина 18 391 км²
  8. у Италији (6.1 % Италије)
Становништво (2001.)
 - Укупно

 - Поредак
 - Густоћа


4 527 694
5. (7.9 %)
246/км²
Мапа показује положај регије Венето у Италији

Венето је регија на сјевероистоку Италије.[1] Са сјевера граничи са Аустријом и регијом Трентино-Јужни Тирол, те са талијанским регијама Ломбардија, Фурланија-Јулијска крајина и Емилиа-Ромагна.

Географија

[уреди | уреди извор]

На сјеверу покрајине започиње планински ланац Алпе, југоисточну границу регије чини сјеверна обала Јадрана, а регију пресјецају ријеке По, Адиге, Брента и Пиаве. Главни град регије је Венеција, а остали значајнији градови су Верона, Падова, Тревисо, Беллуно, Ровиго и Виценза. Регија је врло богата умјетничким и културним вриједностима. Њено архитектонско насљеђе укључује јединствене зграде и мостове Венеције, и многе виле Андрее Палладиа. Арена у Верони је антички римски амфитеатар, традиционално намијењен извођењу опере. У мјесту Абано Терме налази се познато термално купалиште, а најпознатија мјеста за одмор су Јесоло, Цортина д'Ампеззо и језеро Лаго ди Гарда. Из ове регије потјечу многа позната вина, од којих су најпознатија Соаве и Валполицелла.

Привреда

[уреди | уреди извор]

Економија регије, која се својевремено ослањала првенствено на пољопривреду, данас је више оријентирана према производној индустрији, моди (Бенеттон, Марзотто и др.), те према културном туризму. Венето је једна од двије талијанске регије (поред Сардиније) чијим је становницима уставним законом талијанског парламента дан статус пополо. За разлику од Венета, Сардинија је добила и статус "аутономне регије". По регији је име добила и класа ратних бродова Венето, талијанске морнарице из 2. свјетског рата.

Референце

[уреди | уреди извор]

Вањске везе

[уреди | уреди извор]