Тхомас Yоунг

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
Тхомас Yоунг

Рођење 13. јуна 1773.
Милвертон, Сомерсет, Уједињено краљевство
Смрт 10. маја 1829.
Лондон, Уједињено краљевство
Држављанство Енглез
Поље Физика,
Физиологија,
Египтологија
Институција професор на Роyал Институтион у Лондону
Алма матер Свеучилиште у Гöттингену
Познат по Yоунгов модул еластичности,
Вална теорија свјетлости,
Астигматизам,
Интерференција валова,
Yоунг-Хелмхолтзова теорија

Тхомас Yоунг (Милвертон, 13. јуна 1773. – Лондон, 10. маја 1829.), енглески физичар, лијечник и египтолог. Докторирао физику на Универзитету у Гöттингену 1796. Од године 1801 до 1804. био је професор на Роyал Институтион у Лондону. Од 1804. дјеловао је као лијечник у Лондону. Објавио је многе радове из физике, медицине, астрономије, физиологије, геофизике и археологије, особито палеографије. Критизирао је честичну теорију свјетлости и уводио валну теорију. С помоћу валне теорије разјаснио је интерференцију свјетлости. У писму упућеном Франçоису Арагоу поставио је хипотезу о трансверзалној природи валова свјетлости. Yоунг је дао и радове с подручја теорије еластицитета, па се према њему модул еластичности назива Yоунгов модул еластичности. Био је члан Краљевског друштва (енг. Роyал Социетy) од 1794., Француске академије знаности од 1827. и Краљевске шведске академије знаности од 1828.[1]

Биографија

[уреди | уреди извор]
Матхематицал елементс оф натурал пхилосопхy, издање из 2002.

Yоунг се родио у квекерској обитељи у Сомерсету 1773. године као најстарији од десеторо дјеце. Већ у доби од 14 година научио је грчки и латински језик те је познавао француски, талијански, арапски, сиријски, калдејски, хебрејски, амхарски, перзијски, самаритански и турски. Започео је студиј медицине у Лондону 1792. године, затим је отишао у Единбургх 1794. , а годину касније у Гöттинген гдје је дипломирао 1796. године. Сљедеће године је приступио на Универзитет у Цамбридгеу, а истовремено 1797. је насљедио иметак који му је омогућио финанцијску неовисност.

Године 1799. започео је лијечничку праксу у Лондону. Многе од својих раних теоријских радова објављивао је анонимно, како не би угрозио лијечничку репутацију. Почео је предавати на Роyал Институтион 1801., а идуће године именован је тајником Краљевског друштва (енг. Роyал Социетy) у Лондону, чији је био члан од 1794. Године 1803. напустио је мјесто предавача због бојазни да ће му обавезе ометати љечничку праксу. Његова су предавања објављена 1807. у Цоурсе оф Лецтурес он Натурал Пхилосопхy и садржавала су бројне назнаке његових каснијих теорија. Yоунг је постао лијечник у Ст. Георге'с Хоспитал 1811. а три године касније судјеловао је у раду одбора који је разматрао опасности повезане с плинификацијом Лондона. Неколико година прије смрти почео се бавити идејом животног осигурања, а уз друга задужења и почасти, био је изабран за једнога од осам страних сурадника Француске академије знаности (1811.). Умро је 10.свибња 1829.. у Лондону у доби од 56 година.

Истраживања и теорије

[уреди | уреди извор]

У дјелу Скице и екперименти у вези са с звуком и свјетлошћу критизира корпускуларну теорију свјетлости и уводи валну теорију. С помоћу валне теорије разјаснио је интерференцију свјетлости. У писму упућеном француском физичару Ф. Арагоу поставља хипотезу о транверзалној природи валова свјетлости. Дао је радове с подручја теорије еластицитета, па се према њему модул еластичности назива Yоунгов модул еластичности. Yоунг се бавио истраживањем вида и теорије боја, и сматра га се утемељитељем физикалне оптике. Године 1793. објаснио је начин на који се око прилагођава на различите удаљености овисно о промјени закривљености леће. Године 1801. први је објаснио астигматизам. Представио је хипотезу која објашњава перцепцију боја, односно да овиси о три врсте живчаних влакана у мрежници, која реагирају на црвену, зелену и љубичасту свјетлост. Теорију је касније развио Херманн вон Хелмхолтз (Yоунг-Хелмхолтзова теорија), експериментално је доказана 1959.

У његовом чланку Језици којега је написао за Енцyцлопæдију Британницу, Yоунг је успоредио граматику и вокабулар 400 језика. У другом раду из 1813. увео је појам Индоеуропски језици, 165 година након приједлога низоземског лингвиста Марцуса Зуериуса ван Боxхорна ( 1647.).

Египатски хијероглифи

[уреди | уреди извор]

Yоунг је такођер радио на дешифрирању египатских хијероглифа, што га сврстава међу пионире египтологије. Свој рад темељио је на поставкама Силвестре де Сација и Швеђанина Акерблада, који је поставио демотски алфабет од 29 слова, погрешно вјерујући да је демотски искључиво фонетски (алфабетски).

До године 1814. Yоунг је у потпуности превео демотски текст камена из Розете, користећи листу од 86 демотских ријечи. Yоунг је потом проучавао хијероглифски алфабет, но погрешно је вјеровао да се ради о једноставном пријеводу, није уочио да се ради о парафразираном тексту. Године 1823. објавио је Аццоунт оф тхе Рецент Дисцовериес ин Хиероглyпхиц Литературе анд Егyптиан Антиqуитиес, а неки од Yоунгових закључака појавили су се у знаменитом чланку Египат којега је написао за Енцyцлопæдију Британницу 1818. године.

Кад је француски лингвист Јеан-Франçоис Цхамполлион објавио свој пријевод хијероглифа, Yоунг га је поздравио али је устврдио да је Цхамполлионов сустав базиран на његовим чланцима. Но Цхамполлион је то одбацио и није био вољан приписати заслуге Yоунгу. У наредном раздобљу, у складу с политичким тензијама, Велика Британија подупирала је Yоунга а Французи Цхамполлиона. Премда је Цхамполлионово разумијевање граматике египатског писма указивало на погрешке видљиве и код Yоунга, устрајао је у тврдњи да је сам дешифрирао хијероглифе. Но након 1826. године, кад је Цхамполлион постао кустос Лоувра, понудио је Yоунгу приступ демотским рукописима.

Оставштина

[уреди | уреди извор]

Каснији стручњаци и нучници цијенили су Yоунгов рад чак и кад су га познавали само према постигнућима на њиховом подручју. Његов сувременик Сир Јохн Херсцхел назвао га је «оригиналним генијем». Алберт Еинстеин указао му је почаст 1931. године у предговору Неwтонове Оптике. Међу знанственицима који су му се дивили били су физичари, добитници Нобелове награде Лорд Раyлеигх (1904.) и Пхилип Wаррен Андерсон (1977.).

  1. Yоунг, Тхомасс, [1] "Хрватска енциклопедија", Лексикографски завод Мирослав Крлежа, www.енциклопедија.хр, 2015.

Вањске везе

[уреди | уреди извор]