The Red Beret

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
Тхе Ред Берет
РежијаТеренце Yоунг
ПродуцентИрвинг Аллен
Алберт Р. Броццоли
СценариоРицхард Маибаум
Сy Бартлетт
Франк Нугент
ПредложакТхе Ред Берет; аутор:
Хиларy Саинт Георге Саундерс
УлогеАлан Ладд
Лео Генн
МузикаЈохн Аддисон
ФотографијаЈохн Wилцоx
МонтажаГордон Пилкингтон
СтудиоWарwицк Филмс
ДистрибуцијаЦолумбиа Пицтурес
Датум(и) премијере
15. 8. 1953 (1953-08-15)
Трајање88 мин.
Земља Уједињено Краљевство
Језикенглески
Буџет700.000 УС$[1]
Бруто приход8 мил. $ (широм свијета)[1]

Тхе Ред Берет (сх. Црвена беретка) је британски ратни филм снимљен 1953. године у режији Теренцеа Yоунга. Темељи се на истоименом роману Хиларyја Саинт Георге Саундерса. Протагонист, чији лик тумачи Алан Ладд, је бивши амерички војни зракопловни официр који је, гоњен грижњом савјести због погинулог друга, напустио службу, али који се за вријеме Другог свјетског рата, лажно се издајући за Канађанина, прикључује Британској војсци и њеној новоформираној Падобранској пуковнији. Радња приказује како полако стиче повјерење својих другова и судјелује у препаду на окупирану Француску, али и изазива све више питања да ли је уистину оно за што се представља.

Тхе Ред Берет су заједно продуцирали Ирвинг Аллен и Алберт Р. Броццоли, који ће касније постати једни од најутицајних имена свјетске кинематографије. Оригинално су главну улогу намијенили Рицхарду Тодду, ирском глумцу који се као британски падобранац борио у рату; он је, међутим, одбио, сматрајући сценарио "нереалистичним". Умјесто тога је ангажиран амерички глумац Алан Ладд, а због чега је прилагођен сценарио. Филм је сниман уз подршку Падобранске пуковније која је продуцентима "посудила" своје полигоне и опрему. Имао је велики успјех у кино-дворанама. Данашњим је хисторичарима познат по томе што је окупио глумце и чланове техничке екипе који ће касније са Броццолијем судјеловати у снимању филмске серије о Јамесу Бонду.

  1. 1,0 1,1 п.55 Цхапман, Јамес Лиценце то Тхрилл: А Цултурал Хисторy оф тхе Јамес Бонд Филмс Цолумбиа Университy Пресс 2001

Вањске везе

[уреди | уреди извор]