Пређи на садржај

Схулги

Извор: Wikipedija
Древна Мезопотамија
ЕуфратТигрис
Асирологија
Градови / краљевства
Сумер: УрукУрЕриду
КисхЛагашНиппур
Акадско Царство: Аккад
БабилонИсинСуса
Асирија: АссурНинива
Дур-СхаррукинНимруд
БабилонијаКалдеја
ЕламАморити
ХуритиМитанни
КаситиУрарту
Кронологија
Сумерски краљеви
Асирски краљеви
Бабилонски краљеви
Језик
Клинасто писмо
СумерскиАкадски
ЕламскиХуријски
Митологија
Енûма Елисх
ГилгамешМардук

Схулги из Урима је други краљ "Сумерског препорода". Владао је 48 година, а владавина му се смјешта у период између 2047. пне.1999. пне. (кратка кронологија) (такођер датирано на 2161. пне.2113. пне. на темељу пормчине Сунца).

Схулги је најпознатији по темељитој ревизији списа које су требали проучавати писари. Мада се не зна који је његов точно опус, постоје бројне пјесме које је написао или дао себи написати у почаст.

Схулги је био син Ур-Намму, краља Ура. Убрзо након очеве смрти је покренуо цијели низ војних похода против Гутејаца како би осветио очеву смрт.

Када је његова владавина ушла у 20. гдодину, прогласио се богом[1], и хвалисао својом могућношћу да трчи на велике удаљености. Тако је у једном спису тврдио даје пртрчао од Ниппура до Ура, што представља удаљеност од најмање 160 км.[2]

У каснијим годинама своје владавине је започео цијели низ војних похода с циљем да од своје државе направи империј, али на крају ипак није успио у покушајима да покори брдска племена. Стога се одлучио од њих заштити изградњом огромног зида.[2]

Схулги је познат по томе што је велики дио времена и ресурса уложио у изградњу, одржавање и поправљање цеста. Дуж цеста је градио куће како би путници могли наћи воду и преноћито. Због тога га је касније хисторичар Самуел Ноах Крамер назвао градитељем, првог свратишта на свијету.

Повезано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]
  1. Ван Де Миерооп, Марц. (2005) А Хисторy оф тхе Анциент Неар Еаст ца. 3000-323 БЦ, Оxфорд: Блацкwелл Публисхинг, п. 76
  2. 2,0 2,1 Хамблин, Wиллиам Ј. Wарфаре ин тхе Анциент Неар Еаст то 1600 БЦ. Неw Yорк: Роутледге, 2006.