Прекмурје

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
Словенске опћине у Прекмурју

Прекмурје (мађарски Муравидéк, прекмурски Прекмüрско, хрватски Прекомурје, немачки Üбермургебиет, чешки Зáмуří) је најисточнија регија Словеније. Граничи с Мађарском на сјевероистоку, Аустријом на сјеверозападу, Хрватском на југу и словенским дијелом Штајерске на југозападу.

Име је добила по ријеци Мури која је дијели је од остатка Словеније (дослован пријевод са словенског био био Прекомурје). На мађарском се за ту регију користи израз Муравидéк.

Географија

[уреди | уреди извор]

Регија је равна на југу близу ријеке Муре и њене мале притоке Ледава, а брдовит на сјеверу (Горичко).

Главни град региј је Мурска Собота. Остали градови укључују Лендаву, Добровник, Турнишче, Белтнице и Чреншовце.

Становништво

[уреди | уреди извор]

Већина становништва регије се изјашњавају као Словенци. У регији такођер постоји значајна мађарска мањина, као и велики број Рома.

Хисторија

[уреди | уреди извор]

Кроз хисторију је ова регија припадала многим државама: Римском Царству, Краљевству Острогота, Краљевство Лангобарда, Краљевству Авара, Франачком царству, Балатонској кнежевини (9. вијек), Краљевини Мађарској (до 1526), Хабсбуршкој монархији (1526-1918), Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца (1918-1929), Југославији (1929-1991), а од 1991. је дио независне Словеније.

У римско доба, регија је била дио римске провинције Паноније. Иако су и прије постојала рана славенска насеља у регији, преци данашњих Словенаца су се из источних Алпа населили у Прекмурју тек након што су Франци поразили Аваре за вријеме владавине Карла Великог. У 9. вијеку је ово подручје било дио славенске државе познате као Балатонска кнежевина. Средиште државе био је град Блатноград у близини језера Балатон. У 10. вијеку подручје су освојили Мађари те га укључили у своју државу. Регија је била дио жупаније Жупанија Вас унутар мађарског краљевства од 11. вијека до 1526.

Од 1526. Прекмурје је дио Хабсбуршке монархије. Године 1687. је обновљена Жупанија Вас, а с малим прекидом од 1849. до 1867, регија јој припадала све до 1918. Од 1918. Прекмурје је дио Краљевине СХС, која је промијенила име у Југославију године 1929. Од 1918. до 1922. регија је припадала Мариборској жупанији, од 1922. до 1929. Мариборској области, а између 1929. и 1941. Дравској бановини. У другом свјетскм рату је окупирана од стране Мађарске између 1941. и 1944, да би након завршетка рата постала дио Словеније, која је данас једна од бивших република Југославије.

Регионални специјалитет прекмурска гибаница.

V. такођер

[уреди | уреди извор]