Одрживост
Одрживост је способност одржавања равнотеже одређених процеса или стања у неком суставу. Данас се најчешће користи у вези с биолошким и људским суставима. У еколошком смислу одрживост се може дефинирати као начин по којем биолошки сустави остају разнолики и продуктивни тијеком времена. За људе она је потенцијал за дугорочно одржавање благостања које пак овиси о благостању природног свијета и одговорној упораби природних ресурса.
Одрживост је постао широк термин који се може примијенити на готово све облике живота на Земљи, од локалне до глобалне разине и кроз различите временске периоде. Дугоживуће и здраве мочваре и шуме примјери су одрживих биолошких сустава. Невидљиви кемијски циклуси редистрибуирају воду, кисик, душик и угљик унутар живих и неживих сустава у свијету, те су одржавали живот милијунима годинама. Како се људска популација на Земљи повећавала, природни екосистеми су назадовали, а промјене у равнотежи природних циклуса имале су негативан учинак како на људе тако и на остале живе суставе[1].
Данас постоји обиље знанствених доказа како човјечанство живи на неодржив начин[1]. Повратак човјекове упорабе природних ресурса унутар одрживих граница захтијеват ће веће колективне напоре. Начини одрживијег живљења могу попримити многе облике од реорганизације животних увјета (нпр. екосела, екоопћине и одрживи градови), поновне процјене економских сектора (пермакултура, зелена градња, одржива пољопривреда) или радне праксе (одржива архитектура) упорабом знаности ради развоја нових технологија (зелене технологије, обновљива енергија) до прилагодби у индивидуалним животним стиловима којима се чувају природни ресурси.
Дефиниција
[уреди | уреди извор]Ријеч одрживост настала је према глаголу одржати (према о(б)-, (не)материјално обухваћање предмета радњом односно довођење у стање извршењем радње и држати)[4]. Рјечници пружају два значења за глагол одржати, а главна су "сачувати да остане цјеловито и да постоји", односно "очувати од нарушавања"[5]. Одрживост се ипак од 1980-их више користи у смислу човјекове одрживости на планету Земљи, па је то резултирало најчешће цитираном дефиницијом одрживости и одрживог развоја коју је донијела Брундтландска комисија Уједињених народа: "одрживи развој је развој који задовољава потребе садашњости без угрожавања могућности будућих генерација да задовољи властите потребе."[6] Обично се замијети како то захтијева помирбу околинских, социјалних и економских потреба - "три ступа" одрживости[7]. Ово схваћање приказује се сликом с три преклапајуће елипсе које означавају три ступа одрживости која нису узајамно искључива те могу бити узајамно учвршћујућа[8].
УН-ова дефиниција није универзално прихваћена и прошла је кроз многе интерпретације[9][10][11]. Што је одрживост, који би јој циљеви требали бити те како се те циљеве може постићи, питања су која су сва отворена за интерпретације[12]. За многе екологисте идеја одрживог развоја је оксиморон јер се чини да развоја укључује деградацију околине[13]. Еколошки економист Херман Далy упитао је "чему служи пилана без шуме?"[14] Из ове перспективе, економија је подсустав људског друштва које је само подсустав биосфере, па је добитак у једном сектору губитак у другоме[15]. Ово се може илустрирати као три концентрична круга.
Универзално прихваћена дефиниција одрживости јест елузивна јер се очекује да постигне многе ствари. У једну руку она мора бити фактичка и знанствена, јасна изјава о специфичној "дестинацији". Једноставна дефиниција да је "одрживост побољшање квалитете човјекова живота док се живи унутар носивог капацитета потпорних екосистема"[16], иако нејасна, носи идеју како одрживости има квантифициране границе. Но одрживост је такођер позив на акцију, задатак у тијеку или "путовање"[17] па стога политички процес тако да неке дефиниције изражавају заједничке циљеве и вриједности. Повеља о Земљи[18] говори о "одрживом глобалном друштву утемељеном на поштовању природе, универзалних права човјека, економској правди и култури мира."
Ситуација постаје комплицирана када се ријеч одрживост примијени не само на човјекову одрживост на Земљи него на многе ситуације и контексте у разним размјерима простора и времена, од малених локалних до глобалне равнотеже производње и потрошње. Такођер се може односити на будућу намјеру: "одржива пољопривреда" није нужно тренутачна ситуација већ циљ у будућности, предвиђање[19]. Због свих наведених разлога одрживост у једној се крајности перципира као ништа више од милозвучне помоднице с маленим или никаквим значењем[20][21] или важношћу док је у другој крајности то важан али нефокусиран концепт попут "слободе" или "правде"[22]. Такођер се описује као "дијалог вриједности који пркоси консензуалној дефиницији"[23].
Повијест
[уреди | уреди извор]У раној људској повијести околински утјецаји малених банда номадских ловаца-скупљача били су малени, иако је упораба ватре и жеља за специфичном храном могла измијенити природни састав биљака и животињских заједница. Неолитичка револуција прије 2.500 и 10.000 година означила је појаву пољопривреде и насељених заједница[24]. Друштва која су надилазила властите залихе локалне хране или којима је помањкавало критичних ресурса кретала су се даље или су се суочавала с колапсом. Напротив, стабилне заједнице итинерантних култиватора и хортикултуриста постојале су у Новој Гвинеји и Јужној Америци, а велике аграрне заједнице у Кини, Индији, Полинезији и другдје обрађивале су стољећима земљу на истим локалитетима[25][26].
Технолошки напретци тијеком неколико тисућљећа омогућили су људима повећавање контроле над околишем. Но тек је западна индустријска револуција од 17. до 19. стољећа искористила непрегледни потенцијал раста енергије фосилних горива за покретање софистициране стројевне технологије[27]. Такви увјети довели су до експлозије људског становништва и дотад невиђеног индустријског, технолошког и знанственог раста који се наставио до данас. Од 1650. до 1850. глобално становништво се удвостручило од око 500 милијуна на 1 милијарду људи[28]. До 20. стољећа индустријска револуција довела је до експоненцијалног раста људске потрошње ресурса те раста у здравству, богатству и становништву. Екологија као знанствена дисциплина стјецала је опћу прихваћеност, а идеје које су сада дио одрживости биле су истражене укључујући спознају о међуповезаности живих сустава, важности глобалних природних циклуса, пролазу енергије кроз трофичке разине живих сустава[29].
Након губитака тијеком Велике депресије и Другог свјетског рата, развијени свијет ушао је у "велику акцелерацију" раста и популације пост-1950-их година ("Златно доба капитализма") док је растући еколошки покрет истицао повезаност еколошких трошкова с многим материјалним погодностима у којима се сада могло уживати. Иновације у технологији укључивале су пластику, синтетичке кемикалије и нуклеарну енергију док су фосилна горива такођер наставила трансформирати друштво. Негативне утјецаје нове технологије документирала је америчка морска биологиња, натуралистица и екологиња Рацхел Царсон у својој утјецајној књизи Силент Спринг (Тихо прољеће) из 1962. године. Амерички геознанственик M. Кинг Хубберт у својој теорији о пику нафте из 1956. године антиципирао је период вршне производње нафте[30]. Тијеком 1970-их забринутост екологизма око онечишћења, експлозије становништва, конзумеризма и исцрпљења коначних ресурса пронашао је израз у дјелима Ис гроwтх обсолете? (Је ли раст застарио?) америчког економиста Wиллиама Нордхауса и Јамеса Тобина[31], Смалл Ис Беаутифул (Малено је предивно) британског економиста Ернста Фриедрицха Сцхумацхера из 1973. те Тхе Лимитс то Гроwтх (Границе раста) из 1975. које је публицирало глобални тхинктанк Римски клуб. До касног двадесетог стољећа еколошки проблеми попримили су глобалне размјере[32][33][34][35] а енергетске кризе из 1973. и 1979. демонстрирале су колико је много глобална заједница постала овисна о необновљивим ресурсима.
Свјетска комисија за околиш и развој Уједињених народа (Брундтландска комисија) објавила је 1987. године извјешће Оур Цоммон Футуре (Наша заједничка будућност) у којем стоји како је одрживи развој потребан ради задовољења човјекових потреба док истовремено не повећава еколошке проблеме. Готово све земље на свијету имале су 1961. године више него довољно капацитета за задовољење својих властитих потреба, али се до 2005. године ситуација радикално измијенила, те су многе земље ради задовољења својих потреба морале увозити ресурсе из осталих држава[33]. Појавио се покрет према одрживијем живљењу темељен на подизању јавне свијести и усвајању рециклирања и обновљивих енергија. Развој обновљивих извора енергије тијеком 1970-их и 1980-их, првенствено вјетрених турбина и фотоволтаика, те повећана упораба хидроелектрицитета, представљао је једну од првих одрживих алтернатива генерацији фосилних горива и нуклеарне енергије[36][37].
У 21. стољећу порасла је свијест о пријетњи антропогеног ефекта стакленика[38][39]. Еколошка економија сада покушава премостити јаз између екологије и традиционалне неокласичне економије[40][41] те предлаже инклузивни и етички економски модел за друштво. Појавило се много нових техника за помоћ у мјерењу и имплементацији одрживости укључујући процјену животног циклуса, од колијевке до колијевке, анализу еколошког отиска и зелену градњу[42]. Рад Бине Агарwал и Вандане Схива међу инима придонио је културном знању традиционалних, одрживих пољопривредних друштава у академском дискурсу о одрживости, те их је такођер оплеменио модерним знанственим принципима[43].
Принципи и концепти
[уреди | уреди извор]Знаност о одрживости и околишу[44] обликују основу за велик дио филозофског и аналитичког оквира одрживости[45]. Квантитативни подаци прикупљају се мјерењем одрживости, а затим се ти подаци користе за информирање управе за одрживост[46].
Ступањ и контекст
[уреди | уреди извор]Одрживост се проучава и управља кроз много ступњева (разина или референтних оквира) времена и простора, те у многим контекстима еколошке, социјалне и економске организације. Фокус може варирати од укупног капацитета носивости (одрживости) планета Земље до одрживости економских сектора, екосистема, држава, опћина, сусједстава, кућних вртова, индивидуалних живота, индивидуалних добара и услуга, занимања, животних стилова, образаца понашања и тако даље. Укратко, оно може обухватити читаво подручје биолошких и људских активности или било којег њиховог дијела[47]. Даниел Боткин, писац и еколог, изјавио је: "Можемо видјети крајобраз који је у непрестаном току, који се мијења кроз многе ступњеве времена и простора."[48]
Потрошња - становништво, технологија, ресурси
[уреди | уреди извор]Свеукупни покретач људског учинка на Земљине суставе је потрошња биофизичких ресурса. Људска потрошња може се подијелити на три кључне компоненте: популацијске бројеве, разине потрошње (приљев), те учинак по јединици упорабе ресурса (која овиси о кориштеној технологији). Ово је изражено сљедећом једнаџбом:
Човјечанство је кроз повијест одговарало на потражњу за новим ресурсима тако што је повећавало понуду. Како се понуда неизбјежно исцрпљује, потичу се одрживи поступци кроз управљање потражњом на сва добра и услуге тако што се промиче редуцирана потрошња кориштењем обновљивих ресурса гдје год је то могуће те потицањем праксе која минимизира интензитет ресурса, а истовремено максимизира продуктивност ресурса. Пажљиво управљање ресурсима примјењује се у различитим ступњевима, но посебице на разинама економских сектора попут пољопривреде, мануфактуре и индустрије једнако као на индивидуалним добрима и услугама те обрасцима потрошње у домаћинствима и код појединаца[50][51].
Мјерење
[уреди | уреди извор]Успоставом квантитативних мјера за одрживост могуће је поставити циљеве, примијенити стратегије управљања, те мјерити напредак. Радни оквир Тхе Натурал Степ (ТНС) који је дизајнирао Карл-Хенрик Робèрт проучава одрживост и упорабу ресурса из својих термодинамичких темеља ради одређивања како људи користе и раздијељују природни капитал на одржив и праведан начин. Суставни увјети одрживости радног оквира ТНС-а предлажу средства за знанствено засновано мјерење одрживости[52]. Природни капитал укључује ресурсе из Земљине коре (тј. минерале, уља), ресурсе које производе људи (синтетичке твари), те ресурсе у биосфери. Праведан приступ природном капиталу такођер је компонента одрживости[52]. Енергија генерирана упорабом ресурса, која се назива егзергијом[53], може се мјерити као сједињена енергија производа или услуге тијеком њезина животног циклуса. Анализа наведенога помоћу метода анализе животног циклуса или анализе еколошког отиска осигурава основне индикаторе одрживости у различитим ступњевима[54].
Данас постоји огроман број индикатора[55], метрика, референтних точака, индекса, процедура извјешћивања, обрачуна и многих других ствари о одрживости. Они укључују еколошке, социјалне и економске мјере засебно или повезано у многим опсезима и контекстима. Еколошки фактори су интегрирани с економијом кроз еколошку економију, ресурсну економију и термоекономију, док су социјални фактори интегрирани кроз метрику попут индекса сретног планета који мјери благостање људи у државама свијета узимајући у обзир њихво еколошки учинак[2][56]. Неке од најпознатијих и најшире кориштених мјера одрживости укључују корпоративно извјешћивање о одрживости, израчун троструког коначног исхода, те процјена квалитете одрживости управе за поједине земље упорабом индекса одрживости околиша и индекса перформанси околиша.
На глобалној разини и према једнаџби I = ПАТ јасно је да мјерење одрживости захтијева познавање очекиване свјетске популације. Такођер су потребне процјене колико људи Земља може поднијети. То је висок ред али тијеком много година знанственици су рафинирали моделе носивог капацитета планета Земље мјерењем кључних човјекових утјецаја посебице оних повезаних с биоразноликошћу.
Становништво
[уреди | уреди извор]Према Ревизији службених процјена и пројекција становништва Уједињених нација из 2008. године предвиђа се да ће свјетско становништво досећи 7 милијарди најраније 2012. године, а број од 9 милијарди људи пријећи до 2050. Већина додатне 2,1 милијарде људи родит ће се у земљама у развоју за чије се становништво предвиђа раст са 5,6 милијарди у 2009. на 7,9 милијарди до 2050. Овај раст бит ће дистрибуиран међу популацијом старом 15-59 година (1,2 милијарди) и 60 или више (1,1 милијарди) јер ће се повећати број дјеце испод 15 година у земљама у развоју. Насупрот томе, очекује се да ће становништво развијених регија доживјети само незнатно повећање с 1,23 милијарде на 1,28 милијарди, иако би иначе доживјело пад на 1,15 милијарди, но предвиђеном нето миграцијом из земаља у развоју у развијене земље очекује се просјек од 2,4 милијуна људи годишње од 2009. до 2050.[57] Дугорочне процјене глобалног популације предлажу пик од девет до десет милијарди људи око 2070. године, а затим полагани пад на 8,4 милијарде до 2100. године[58].
Економије у успону попут кинеске или индијске стреме животним стандардима западног свијета као што то чини неиндустријализирани свијет опћенито[59]. Потпун изазов за одрживост представља комбинација раста становништва свијета у развоју и неодрживе разине потрошње у развијеном свијету[60].
Глобална људска одрживост
[уреди | уреди извор]Све више података показује да људи не живе унутар носивог капацитета планета. Еколошки отисак мјери људску потрошњу у терминима биолошки продуктивне земље потребне за осигуравање ресурса, те апсорпцију отпада просјечног глобалног грађанина. Године 2008. било је потребно 2,7 глобалних хектара по особи, 30 % више од природног биолошког капацитета од 2,1 глобалног хектара (уз претпоставку не узимања у обзир провизије за остале организме)[33]. Резултирајући еколошки дефицит мора се задовољити из неодрживих екстра извора, а они се стјечу на три начина: уметањем у добра и услуге свјетске трговине; узимањем из прошлости (нпр. фосилна горива); или посуђивањем из будућности као неодржива упораба ресурса (нпр. прекомјерном експлоатацијом шума и рибарских подручја).
Слика (десно) показује одрживост распона држава у терминима еколошког отиска у успоредби с индексом људског развоја (ХДИ) Уједињених нација (мјера животног стандарда): она показује што је потребно државама да задрже прихватљив животни стандард за своје грађане док истовремено живе на глобално одрживој разини. Опћи тренд показује да виши животни стандарди постају мање одрживи. Раст становништва увијек има знаковит утјецај на разину потрошње и учинковитост упорабе ресурса[49][61]. Куба је данас најбољи примјер у овој категорији. Одрживи циљ је подизање глобалног животног стандарда без повећања упорабе ресурса изван глобално одрживих разина; то јест, без пријелаза потрошње "једног планета". Богатство информација генерираних извјешћима на националној, регионалној и градској разини потврђује глобални тренд којим друштва постају тијеком времена мање одржива[62][63].
Глобални човјеков утјецај на биоразноликост
[уреди | уреди извор]На фундаменталној разини проток енергије и биогеокемијски циклуси постављају горњу границу за број и масу организама у сваком екосистему[64]. Човјеков утјецај на Земљу демонстрира се опћенито кроз шкодљиве промјене у глобалним биогеокемијским циклусима кемијских твари критичних за живот од којих су најважније вода, кисик, угљик, душик и фосфор[65].
Глобални биогеокемијски циклуси критични за живот | |||||||||
Миленијска процјена екосистема (енгл. Милленниум Ецосyстем Ассессмент) јест међународна синтеза од преко 1000 водећих свјетских биолога која анализира стање Земљиних екосистема и пружа сажетак и смјернице за доноситеље одлука. Закључује да човјекова активност има значајан и ескалирајући утјецај на биоразноликост свјетских екосистема, редуцирајући њихову резилијенцију и биокапацитет. Извјешће се односи на природне суставе као "суставе подупирања живота" за човјечанство пружајући есенцијалне "екосистемске услуге". Процјена мјери 24 екосистемске услуге закључујући да само њих четири показују побољшање током посљедњих 50 година, 15 их је у озбиљном паду, а 5 је у стању неизвјесности[66].
Димензија околиша
[уреди | уреди извор]Здрави екосистеми осигуравају витална добра и услуге за људе и остале организме. Постоје два главна начина редуцирања негативног људског учинка и унапрјеђивања екосистемских услуга:
- а) Управљање околишем. Овај израван приступ базиран је углавном на информацијама добивеним из геознаности, знаности о околишу и конзервацијске биологије.
Ово је управљање ипак при крају дугог низа неизравних узрочних фактора који су иницирани људском потрошњом, тако да се други приступ постиже захтјевом за управљање упорабом људских ресурса.
- б) Управљање људском потрошњом ресурса, неизраван приступ углавном базиран на информацијама добивеним из економије. Херман Далy предложио је три широка критерија еколошке одрживости: обновљиви реусрси требали би осигурати одрживе приносе (стопа бербе не би смјела пријећи стопу регенерације); за необновљиве ресурсе требао би постојати еквивалентни развитак обновљивих супституената; генерација отпада не би смјела пријећи асимилацијски капацитет околиша [67].
Управљање околишем
[уреди | уреди извор]На глобалној разини управљање околишем у најширем смислу обухваћа оцеане, суставе питке воде, копно и атмосферу, но слиједећи принципе одрживости на разини на којој се могу једнако примијенити на све екосистеме од тропских кишних шума до кућних вртова[68][69].
Атмосфера
[уреди | уреди извор]У ожујку 2009. на сусрету Копенхашког вијећа за климу судјеловало је 2.500 климатских стручњака из 80 земаља, те су притом објавили кључну изјаву како сада "нема исприке" за неуспјех дјеловања против глобалног затопљења и како се без снажне редукције угљика могу збити "нагле или иреверзибилне" промјене климе с којима "ће се сувремена друштва врло тешко борити."[70][71] Управљаје глобалном атмосфером данас обухваћа процјену свих аспеката циклуса угљика ради идентификације могућности адресирања антропогених климатских промјена, те је то постало главни фокус знанствених истраживања због потенцијално катастрофалних учинака на биоразноликост и људске заједнице (види доље Енергија).
Остали људски учинци на атмосферу обухваћају онечишћење зрака у градовима, полутанте који укључују токсичне кемикалије попут душикова оксида, сумпорова оксида, хлапљивих органских спојева и честичних твари које стварају фотокемијски смог и киселе кише, те клорофлуороугљике који деградирају озонски омотач. Антропогене честице попут сулфатних аеросола у атмосфери редуцирају изравну ирадијанцију и рефлексију (албедо) Земљине површине. Ова појава позната је под називом глобално затамњење, а њезин се пад процјењује на око 4% између 1960. и 1990. иако се тренд касније измијенио. Глобално затамњење могло је нарушити глобални циклус воде редуцирајући евапорацију и падалине на неким подручјима. Оно такођер производи расхладни ефект који је дјеломично могао замаскирати ефект стакленичких плинова на глобално затопљење[72].
Оцеани
[уреди | уреди извор]Оцеански циркулацијски обрасци имају снажан утјецај на климу и вријеме, а преко њих на опскрбу храном за људе и остале организме. Знанственици су упозоравали на могућност изненадне алтерације у циркулацијским обрасцима морских струја које би под утјецајем климатских промјена могле драстично измијенити климу у неким регијама глобуса[73]. Главни људски еколошки учинци јављају се у насељенијим регијама на рубовима оцеана – естуаријима, обали и заљевима. Десет посто свјетског становништва – око 600 милијуна људи – живи у низинским подручјима која су рањива на подизање морске разине. Трендови који забрињавају, а захтијевају управљање укључују: прекомјеран риболов (изван разина одрживости)[74]; избјељивање кораља услијед затопљења и ацидификације оцеана због растућих разина отопљеног угљикова диоксида[75]; те подизање разине мора због климатских промјена. Због своје непрегледне величине оцеани дјелују као прикладно одлагалиште људског отпада[76]. Ремедијалне стратегије укључују: пажљивије управљање отпадом, законску контролу над прекомјерним риболовом усвајањем одрживих риболовних пракси и упорабе еколошки осјетљиве и одрживе аквакултуре те рибогојства, редукције емисија фосилних горива и обнављање обалног и другог поморског станишта[77].
Слатка вода
[уреди | уреди извор]Вода покрива 71% Земљине површине. Од тога 97,5% чини слана вода у оцеанима, а само се 2,5% односи на слатку воду од које је већина заробљена у антарктичком леденом покрову. Остатак слатке воде налази се у језерима, ријекама, мочварама, тлу, аквиферима и атмосфери. Сав живот овиси о соларно покретаном глобалном циклусу воде, евапорацији из оцеана и с копна која формира водену пару која се касније кондензира у облацима у кишу која затим постаје обновљив дио слатководних залиха[78]. Свјесност о глобалној важности очувања воде за екосистемске услуге тек се недавно појавила током 20. вијека, док је у међувремену половица свјетских мочвара изгубљено заједно с њиховим вриједним еколошким услугама. Слатководни екосистеми богате биоразноликости тренутачно брже пропадају од морских и копнених екосистема[79] што их чини најрањивијим стаништем на свијету[33]. Повећана урбанизација онечишћује залихе питке воде па велик дио свијета још увијек нема приступ питкој сигурној води[78]. У индустријском свијету управљање потражњом је успорило апсолутне стопе упорабе но вода се све више преноси на велике удаљености од водом богатих природних подручја до густо насељених урбаних подручја, а енергетски захтјевна десалинизација све се више користи. Већи нагласак данас је постављен на усавршено управљање плавом (прикупљивом) и зеленом (водом из тла доступном биљкама) водом, а то се примјењује на свим разинама управљања водом[79].
Тло
[уреди | уреди извор]Губитак биоразноликости произлази углавном из губитка станишта и фрагментације која настаје људском апропријацијом тла за развој, шумарство и пољопривреду како се природни капитал прогресивно претвара у антропогени капитал. Промјена упорабе тла фундаментална је за операције биосфере због тога што алтерације у релативним пропорцијама тла посвећеном урбанизацији, пољопривреди, шумама, травњацима и испаши имају знаковит учинак на глобалне биогеокемијске циклусе воде, угљика и душика а то може негативно утјецати на природне и људске суставе[80]. На локалној људској разини главне користи одрживости настају из тежње за зеленим градовима и одрживим парковима и вртовима[81][82].
Шуме
[уреди | уреди извор]Од неолитичке револуције око 47% свјетских шума изгубљено је због људских потреба. Данашње шуме заузимају око четвртине ледом непокривене земље на свијету, а половица те количине налази се у тропима[83]. У умјереним и бореалним регијама шумска подручја поступно се повећавају (уз изузетак Сибира), но дефорестација у тропима остаје главни проблем[84].
Шуме модерирају локалну климу и глобални циклус воде кроз властиту рефлексију свијетла (албедо) и евапотранспирацију. Оне такођер чувају биоразноликост, штите квалитету воде, одржавају тло и квалитету тла, осигуравају гориво и фармацеутике, те прочишћују зрак. Ове слободне екосистемске услуге немају тржишну вриједност па је очување шума мало привлачно у успоредби с економским користима придобивања дрва и чишћења које кроз деградацију тла и органску декомпозицију враћа угљиков диоксид у атмосферу[85]. Организација за храну и пољопривреду (ФАО) Уједињених нација процјењује да се око 90% угљика похрањеног у копненој вегетацији налази у стаблима те да они секвестрирају око 50% више угљика него што је присутно у атмосфери. Промјене у упораби тла тренутачно придоносе око 20% укупних глобалних емисија угљика (Индонезија и Бразил углавном због сјече шума главни су извор емисија)[85]. Климатске промјене могу се ублажити секвестрирањем угљика у реафорестацијским схемама, подизањем плантажа и стварањем дрвних производа. Дрвна биомаса такођер се може искористити као обновљиво гориво неутрално угљиком. ФАО предлаже да би тијеком периода од 2005. – 2050. учинковита упораба садње дрвећа могла апсорбирати око 10-20% антропогених емисија – стога мониторирање стања свјетских шума мора бити дио глобалне стратегије смањивања емисија и заштите екосистемских услуга[86]. Ипак, климатске промјене могу предухитрити овај ФАО-ов сценариј ако се узме у обзир истраживање Интернационалне уније организација за истраживање шума из 2009. године које је закључило како стрес од 2,5 °Ц пораста температуре изнад прединдустријских разина може резултирати отпуштањем огромне количине угљика[87] тако да је потенцијал шума као "базена" угљика "под ризиком да се у потпуности изгуби."[88]
Обрадиво тло
[уреди | уреди извор]Прехрана више од шест милијарди људи узима озбиљан данак на Земљине ресурсе. Она започиње апропријацијом око 38% Земљине копнене површине[89] и око 20% њезине нето примарне продуктивности[90]. Њима су још придодане ресурсно захтјевне активности индустријског агрипословања – све од усјевних потреба за наводњаваном водом, синтетичким фертилизаторима и пестицидима до ресурсних трошкова пакирања, транспорта (данас главни дио глобалне трговине) и малопродаје хране. Храна је есенцијална за живот. Попис еколошких трошкова производње хране је поприлично дуг: деплеција, ерозија и конверзија вршног слоја тла у пустиње константном обрадом једногодишњих усјева; прекомјерна испаша; салинизација; содификација; натапање водом; високе разине упорабе фосилних горива; кориштење анорганских фертилизатора и синтетичких органских пестицида; редукције у генетичкој разноликости масовном упорабом монокултура; деплеција водних ресурса; онечишћење водених маса због развоја и контаминација подземних вода; социјални проблеми укључујући нестанак обитељских фарма и ослабљвиање руралних заједница[91].
Сви наведени еколошки проблеми повезани с индустријском пољопривредом и агрипословањем сада су адресирани кроз покрете попут одрживе пољопривреде, органског ратарства и многих одрживих пословних пракси[92].
Изумирање
[уреди | уреди извор]Иако се губитак биоразноликости може проматрати једноставно као губитак врста, ефективна конзервација захтијева заштиту врста унутар њеног природног станишта и екосистема. Слиједећи људску миграцију и раст становништва, изумирање врста прогресивно је расло до стопе невиђене од кредско-терцијарног изумирања. Познато под називом холоценско изумирање, ово тренутачно изумирање врста индуцирано човјеком означено је као једно од шест масовних изумирања на свијету. Неке знанствене процјене показују да ће готово половица данас постојећих врста изумријети до 2100.[93][94] Тренутачне стопе изумирања јесу 100 до 1000 пута веће у односу на разине прије људи, те је угрожено више од 10% птица и сисаваца, око 8% биљака, 5% риба и више од 20% слатководних врста[95].
ИУЦН-ова Црвена листа из 2008. упозорава да дуготрајне суше и екстремно вријеме додатно појачава стрес на кључна станишта те пописује примјерице 1.226 врста птица које су угрожене изумирањем што је једна осмина свих врста птица[96][97]. Индекс Црвене листе такођер идентифицира 44 врсте дрвећа у централној Азији које се налазе под пријетњом изумирања због прекомјерне експлоатације и људског развоја што пријети регионалним шумама које су дом за више од 300 дивљих предака модерног доместицираног воћа и орашастих култивара [98].
Биолошке инвазије
[уреди | уреди извор]У многим дијеловима индустријског свијета чишћење тла за пољопривреду се смањило, а највећа пријетња биоразноликости након климатских промјена постао је деструктивни ефект инвазивних врста[99]. Растући учинковит глобални транспорт олашкао је ширење организама диљем планета. Потенцијална опасност овог аспекта глобализације у потпуности је илустрирана кроз ширење људских болести попут ХИВ/АИДС-а, крављег лудила, птичје и свињске грипе, но инвазивне биљке и животиње такођер имају девастирајући учинак на природну биоразноликост. Алохтони организми могу брзо заузети поремећена копнена и природна подручја гдје у одсутности својих природних предатора могу напредовати[100]. На глобалној разини овај проблем назначен је кроз Глобалну информацијску мрежу о инвазивним врстама, но постоји побољшана интернационална легислација о биосигурности ради минимизирања трансмисије патогена и инвазивних организама. Кроз легислацију ЦИТЕС такођер постоји контрола трговине ријетким и угроженим врстама. Све се више на локалној разини појављују програми промицања свијести јавности који упозоравају заједнице, вртларе, сестринску индустрију, колекционаре, те индустрију кућних љубимаца и акварија на штетне учинке потенцијално инвазивних врста[101].
Управљање људском потрошњом
[уреди | уреди извор]Изравни људски учинци на околиш резултат су неизравног покретача који се налази у подлози тих учинака, то јест људске потрошње[102]. Учинак је редуциран не само мањом потрошњом, већ стварањем одрживијег цјеловитог циклуса производње, упорабе и одлагања добара и услуга. Потрошња добара и услуга може се анализирати и управљати на свим разинама кроз ланац људске потрошње, започевши од ефеката избора индивидуалних животних стилова и потрошачких образаца кроз потражњу ресурса специфичних добара и услуга од учинака економских сектора кроз националне економије до глобалне економије[103]. Анализа образаца индивидуалне и колективне потрошње узима у обзир укупну упорабу ресурса а то се затим повезује с еколошким, социјалним и економским учинцима такве упорабе ресурса у поједином истраживаном контексту. Идеје упорабе сједињених ресурса (укупни ресурси потребни за производњу производа или услуге), интензитета ресурса (ресурси потребни за сваки долар потрошен на добро или услугу) и продуктивности ресурса (количина добара или услуга произведених за дани улазни скуп ресурса) најважнији су аспекти управљања потрошњом. На једноставној разини људска се потрошња може проматрати кроз потражњом за ресурсима попут хране, енергије, материјала и воде.
Енергија
[уреди | уреди извор]Сунчева енергија похрањена у биљкама (примарни произвођачи) тијеком фотосинтезе пролази кроз хранидбени ланац до осталих организама ради коначног покретања свих живих процеса. Од индустријске револуције концентрирана енергија Сунца похрањена у фосилизираним биљкама као фосилна горива била је главни покретач технологије која је заузврат била извор економске и политичке моћи. Године 2007. климатолози из ИПЦЦ-а закључили су како постоји вјеројатност од најмање 90% да је атмосферски раст ЦО2 индуциран човјековим дјеловањем, већином као резултат емисије фосилних горива а у мањем опсегу и због промјене у упораби тла. Стабилизација свјетске климе захтијеват ће од земаља с високим дохотком да редуцирају своје емисије из 2006. године за 60-90% до 2050. године што би требало задржати разине ЦО2 на 450-650 ппм са садашњих разина од око 380 ппм. Осим наведеног раст температуре за више од 2 °Ц могао би произвести "катастрофалне" климатске промјене[104][105]. Редукција тренутачних разина ЦО2 мора се постићи против позадине повећања глобалног становништва и аспирације земаља у развоју за енергетски интензивним западњачким животним стиловима високе потрошње[106].
Редуцирање стакленичких емисија, односно декарбонизација, подузима се на свим разинама од праћења пролаза угљика кроз циклус угљика[107] до истраживања обновљивих енергија, развитка технологија и транспорта мање овисних о угљику, те покушаја појединаца да створе животне стилове неовисне о угљику надзирањем упорабе фосилних горива обухваћене у свим добрима и услугама које користе [108].
Вода
[уреди | уреди извор]Сигурност воде и сигурност хране међусобно су врло испреплетени. У десетљећу од 1951-60 људско црпљење воде било је четири пута веће него у претходном десетљећу. Овај нагли пораст настао је због знанственог и технолошког развоја који је дјеловао кроз економију – посебице се то односи на пораст површине наводњаваног тла, раст индустријског и енергетског сектора, те интензивну конструкцију брана на свим континентима. То је измијенило циклус воде у ријекама и језерима, дјелујући на квалитету воде и имајући значајан учинак на глобални циклус воде[109]. Тренутачно готово 35% људске упорабе воде је неодрживо, јер почива на све мањим аквиферима и редуцира ток већих ријека; овај постотак вјеројатно ће се повећати ако се климатске промјене погоршају, становништво нарасте, аквифери постану све више исцрпљени, а залихе онечишћене и нехигијенске[110]. Од 1961. до 2001. потражња за водом се удвостручила – пољопривредна упораба повећала се за 75%, индустријска упораба за више од 200%, а упораба у домаћинствима више од 400%[111]. Људи тренутачно користе 40-50% глобално доступне слатке воде у приближном омјеру од 70% за пољопривреду, 22% за индустрију и 8% за домаћинске сврхе, а укупан волумен прогресивно расте[109].
Учинковитост воде побољшава се у глобалним размјерима повећањем управљања потражњом, побољшаном инфраструктуром, побољшаном продуктивношћу воде у пољопривреди, минимизирањем интензитета воде (уклопљене воде) у добрима и услугама, адресирањем несташица у неиндустријализираном свијету, концентрирањем производње хране у подручјима високе продуктивности; те планирању у случају климатских промјена. На локалној разини људи постају све више водносамодостатни прикупљање кишнице и редуцирањем упорабе основне воде[79][112].
Храна
[уреди | уреди извор]Америчко удружење за јавно здравство (АПХА, енгл. Америцан Публиц Хеалтх Ассоциатион) дефинира "одрживи хранидбени сустав"[113][114] као "онај који осигурава здраву храну за задовољење тренутачне потражње за храном истовремено одржавајући здраве екосистеме које такођер могу осигурати храну за генерације које долазе уз минималан негативан учинак на околиш. Одрживи хранидбени сустав такођер потиче локалну производњу и дистрибуцију инфраструктуре те нутритивну храну чини доступном, приступном, те исплативом за све. Штовише, овај сустав је хуман и праведан, штитећи ратаре и остале раднике, потрошаче и заједнице."[115] Забринутост за еколошке учинке агрипословања и потпун контраст између проблема претилости у западном свијету те сиромаштва и несигурности хране у свијету у развоју генерирали су снажан покрет према здравом, одрживом јелу као главној компоненти свеукупног етичког конзумеризма[116]. Еколошки учинци различитих дијетних образаца овисе о многим факторима укључујући омјер конзумиране животињске и биљне хране те методе производње хране[117][118][119][120]. Свјетска здравствена организација је објавила Глобалну стратегију о дијети, физичкој активности и здрављу коју је у свибњу 2004. прихватила Свјетска здравствена скупштина. Она препоручује медитеранску дијету која се повезује са здрављем и дугим животом, те је сиромашна месом, богата воћем и поврћем, сиромашна доданим шећером и ограничена сољу, те сиромашна засићеним масним киселинама; традиционални извор масти на Медитерану је маслиново уље богато мононесатурираним мастима. Здрава рижом богата јапанска дијета такођер је богата угљикохидратима, а сиромашна мастима. Обје дијете су сиромашне месом и засићеним мастима, а обилате легуминозама и осталим поврћем; повезане су с ниском инциденцијом болести и ниским еколошким учинком[121].
На глобалној разини еколошки учинци агрипословања адресирани су кроз одрживу пољопривреду и органско ратарство. На локалној разини постоје многи покрети који потичу локалну производњу хране, продуктивнију упорабу урбаних одлагалишта и кућних вртова укључујући пермакултуру, урбану хортикултуру, локалну храну, слоw фоод, одрживо вртларство и органско вртларство[122][123].
Материјали, токсичне твари, отпад
[уреди | уреди извор]Како се глобално становништво и богатство повећавају тако се повећава и упораба материјала која се повећала у волумену, разноликости те пријеђеној удаљености. Међу њима се налазе сирови материјали, минерали, синтетичке кемикалије (укључујући опасне твари), мануфактурни производи, храна, живи организми и отпад[124].
Материјали
[уреди | уреди извор]Одржива упораба материјала означила је својим циљем идеју дематеријализације, претварајући линеарни пут материјала (екстракција, упораба, одлагање на депониј) у кружни проток материјала који поново користи материјале што је могуће више, па све наликује кружењу и поновној упораби отпада у природи[125]. Овај приступ подупире производна управа, док растућу упорабу анализе протока материјала на свим разинама посебице подупиру поједине државе и глобална економија[126].
Токсичне твари
[уреди | уреди извор]Синтетичка кемијска производња ескалирала је након потицаја насталог након Другог свјетског рата. Кемијска производња укључује све од хербицида, пестицида и фертилизатора до домаћинских кемикалија и опасних твари[127]. Осим стварања емисије стакленичких плинова у атмосферу, кемикалије од посебне важности укључују: тешке метале, нуклеарни отпад, клорофлуороугљике, постојане органске онечишћиваче и све штетне кемикалије способне за биоакумулацију. Иако већина синтетичких кемикалија није штетна, ипак постоје ригорозна тестирања нових кемикалија у свим земљама ради испитивања нежељених еколошких и здравствених учинака. Интернационална легислација успостављена је због глобалне дистрибуције и управљања опасним добрима[128][129].
Хијерархија отпада
[уреди | уреди извор]Свака економска активност производи отпад. Просјечан човјек користи 45-85 тона материјала сваке године[124]. Како би се редуцирао отпад, индустрија, пословање и власти опонашају природу претварањем отпада произведеног индустријским метаболизмом у ресурсе. Дематеријализација се потиче кроз идеје индустријске екологије, екодизајна[130] и екоозначавања (види бочну траку). Уз добро осмишљену енглеску крилатицу "редуце, реусе анд рецyцле" (редуцирај, поново искористи и рециклирај) купци користе своју куповну моћ за етички конзумеризам[51].
Економска димензија
[уреди | уреди извор]Одрживост се сучељава с економијом кроз социјалне и еколошке посљедице економске активности[14]. Одржива економија представља: "…широку интерпретацију еколошке економије гдје су варијабле и проблеми околиша и екологије дио мултидимензионалне перспективе. Социјални, културни, здравствени и монетарно/финанцијски аспекти морају се интегрирати у анализу."[131] ипак, концепт одрживости много је шири од концепата одрживих приноса благостања, ресурса или профитних маргина[132]. Данас је просјечна потрошња по становнику у свијету у развоју одржива но број становника расте, а појединци теже високој потрошњи западних животних стилова. Становништво развијеног свијета само се незнатно повећава, но разине потрошње су неодрживе. Изазов за одрживост јест зауздавање и управљање западњачком потрошњом док се истовремено подиже животни стандард свијета у развоју без повећања његове упорабе ресурса и учинка на околиш. То се мора постићи упорабом стратегија и технологија које прекидају везу између економског раста с једне стране те штете на околиш и исцрпљивања ресурса с друге стране[133].
У адресирању овог проблема неколико кључних подручја постављено је за циљ економске анализе и реформе: учинци на околиш незадрживог економског раста; посљедице третирања природе као економске екстерналности; те могућност веће етичке економије која више узима у обзир социјалне и еколошке посљедице тржишног понашања[134].
Распрезање деградације околиша и економског раста
[уреди | уреди извор]У другој половици 20. стољећа свјетско се становништво удвостручило, производња хране утростручила, кориштење енергије учетверостручило, а свеукупна економска активност упетеростручила[135]. У повијести је постојала блика корелација између економског раста и деградације околиша: како су заједнице расле тако је околиш пропадао. Овај тренд јасно је приказан на графовима пораста људске популације, економског раста и околишних индикатора[136]. Неодрживи економски раст у потпуности је успоређен с малигним растом рака[137] јер изједа Земљине екосистемске услуге које чине сустав за одржавање живота. Постоји забринутост како ће модерна глобална цивилизација, ако не размотри упорабу ресурса, слиједити пут античких цивилизација које су се урушиле кроз прекомјерну експлоатацију властите базе ресурса[25][138]. Док је конвенционална економија забринута углавном за економски раст и учинковиту алокацију ресурса, еколошка економија има експлицитан циљ у одрживом мјерилу (умјесто континуираног раста), праведну дистрибуцију и учинковиту алокацију, точно овим редослиједом[139][140]. Свјетско пословно вијеће за одрживи развој тврди како "пословање не може опстати у неуспјешним друштвима"[141]. Одрживост проучава начине анализе ради редукције (распрезања) количине ресурса (нпр. воде, енергије или материјала) потребне за производњу, потрошњу и одлагање јединица добара и услуга те хоће ли се то постићи побољшаним економским управљањем, производним дизајном, новим технологијама итд.[142] Еколошка економија укључује проучавање друштвеног метаболизма, пролаз ресурса који улазе у економски сустав и излазе из њега у односу на квалитету околиша[143][144].
Природа као економска екстерналност
[уреди | уреди извор]- Више информација: Екосистемске услуге
Економска важност природе индицирана је упорабом експресијских Екосистемских услуга ради освјетљавања тржишне релевантности растуће оскудице природног свијета која се више не може сматрати неограниченом и слободном[145]. Опћенито говорећи, како удобност или услуга постаје оскуднија, то њезина цијена све више расте па то дјелује као задршка која потиче штедњу, техничку иновацију и алтернативне производе. Ипак, ово се односи само на ситуацију када се производ или услуга налазе унутар тржишног сустава[146]. Будући да су екосистемске услуге опћенито третиране као економске екстерналности, оне су непроцјењиве и стога прекомјерно кориштене и деградиране, а таква се ситуација понекад назива Трагедија обичних[145].
Дио пословања заштите биолошког свијета јест "интернализација" ових "екстерналности" кориштењем тржишних стратегија попут екопореза и потицаја, тржишних дозвола за упорабу угљика, воде и душика, те растућа жеља за прихваћањем плаћања екосистемских услуга. Заједничке валуте попут ЛЕТС-а, даровна економија и временско банкарство такођер се промичу као начин потицања локалних економиа и околиша[147][148]. Зелена економија још је један тржишно базирани покушај за адресирање проблема једнакости и околиша[149]. Глобална рецесија и читав распон владиних политичких поступака који су повезани с њоме вјеројатно ће узроковати највећи годишњи пад у свјетској емисији угљикова диоксида у посљедњих 40 година[150].
Економска могућност
[уреди | уреди извор]Поступање с околишем као екстерналношћу може генерирати краткорочан профит науштрб одрживости[151]. Поступци одрживог пословања у другу руку интегрирају еколошке бриге с оним социјалним и економским (тј. троструким коначним исходом)[152]. Раст који црпи екосистемске услуге понекад се назива "неекономским растом" јер води паду квалитете живота[153][154]. Минимизирањем таквог раста може пружити могућности за локалне послове. Примјерице, индустријски отпад може се третирати као "економски ресурс на кривом мјесту". Погодности редукције отпада укључују уштеду у трошковима одлагања, мање еколошке казне и редуцирано осигурање од одговорности. То може водити према повећаном тржишном удјелу због побољшане јавне слике[155][156]. Енергетске ефикасности може такођер повећати профите редуцирањем трошкова.
Идеја одрживости као пословне могућности довела је до обликовања организација као што су Конзорциј за одрживост Друштва за организацијско учење, Институт за одрживо пословање, те Свјетско вијеће за одрживи развој[157]. Ширење одрживих пословних могућности може придонијети стварању радних мјеста кроз увођење радника са зеленим овратницима[158].
Социјална димензија
[уреди | уреди извор]Проблеми одрживости опћенито су изражени у знанственим и еколошким терминима, но имплементација промјене представља социјални изазов који за собом повлачи између осталог интернационално и национално право, урбанистичко планирање и транспорт, локалне и индивидуалне животне стилове и етички конзумеризам[159]. "Однос између људских права и људског развоја, корпоративне снаге и еколошке правде, глобалног сиромаштва и грађанске акције сугерира како је одговорно глобално грађанство неизбјежан елемент онога што се на први поглед чини једноставним стварима појединог потрошача и моралног одабира."[160]
Мир, сигурност, социјална правда
[уреди | уреди извор]Социјални раздори попут рата, криминала и корупције отклањају ресурсе из подручја највеће људске потребе, те уништавају капацитет друштава за планирање будућности те опћенито пријете људском благостању и околишу[160]. Стратегије широких основа намијењене одрживијим социјалним суставима укљућују: побољшану едукацију и политичко оснаживање жена, посебице у земљама у развоју; већи обзир за социјалну правду посебице на једнакост богатих и сиромашних као и на једнакост међу земљама; те међугенерацијска једнакост[60]. Исцрпљивање природних ресурса укључујући питку воду[161] повећава вјеројатност "ратова за ресурсе"[162]. Овај аспект одрживости означен је као еколошка сигурност и ствара јасну потребу за глобалним еколошким уговорима ради управљања ресурсима попут аквифера и ријека које прелазе политичке границе, те ради заштите глобалних сустава укључујући оцеане и атмосферу[163].
Људска насеља
[уреди | уреди извор]1. Редуцирати овисност о фосилним горивима, |
Један приступ одрживом живљењу примјерно приказан на маленим урбаним транзицијским градовима и руралним екоселима покушава пронаћи начин за стварање самодостатних заједница заснованих на принципима једноставног живљења које максимизира самодостатност посебице у производњи хране. Ови принципи у ширем опсегу истичу концепт биорегионалне економије[165]. Остали приступи лабаво засновани око новог урбанизма успјешно редуцирају еколошке учинке измјењивањем изграђеног околиша ради стварања и очувања одрживих градова који подупиру одрживи транспорт. Становници се у компактним урбаним сусједствима возе неколико километара па имају значајно мањи еколошки учинак кроз велик распон мјера у успоредби с онима који живе у развученим предграђима[166].
Коначно, ступањ људског напретка према одрживости овисит ће у великој мјери на социјалним покретима који утјечу на изборе заједнице и изграђени околиш. Екомуниципији примјер су таквог покрета[167]. Екомуниципији узимају суставни приступ заснован на принципима одрживости. Екомуниципијски покрет је партиципаторан, тј. укључује чланове заједнице у приступу од дна до врха. У Шведској више од 70 градова – 25 посто од свих муниципија у земљи – прихватило је заједнички скуп "принципа одрживости" и имплементирало их суставно кроз своје муниципијске операције. У Сједињеним Државама данас постоји дванаест екомуниципија, а Америчко удружење за планирање прихватило је циљеве одрживости засноване на истим принципима[164].
Људски однос према природи
[уреди | уреди извор]Према Мурраyу Боокцхину идеја да људи морају доминирати природом уобичајена је за хијерархијска друштва. Боокцхин тврди како капитализам и тржишни односи, ако нису под надзором, имају капацитет редуцирања планета на голи ресурс који се треба искористити. Природа се стога третира као удобност: "Пљачкање људског духа које узрокује тржиште успоредиво је с пљачкањем Земље коју узрокује капитал."[168] Боокцхин је још темељитије тврдио да је већина активности која конзумира енергију и уништава околиш бесмислена због тога што придоносе мало квалитети живота и благостању. Функција рада је легитимизирати или чак створити хијерархију. Због овог разлога разумијевање трансформације органских друштава у хијерархијска јест пресудно за проналазак начина за напредак[169].
Социјална екологија коју је утемељио Боокцхин заснована је на увјерењу да готово сви садашњи еколошки проблеми човјечанства извиру из дубоко укоријењених социјалних проблема. Док већина аутора наставља како су наши еколошки проблеми ријешиви помоћу имплементације препорука које произлазе из физичких, биолошких, економских и других студија, Боокцхинова тврдња говори како се ови проблеми могу ријешити једино разумијевањем социјалних процеса који се налазе у њиховој подлози и интервенцијом у те процесе примјеном концепата и метода друштвених знаности[170].
Дубинска екологија успоставља принципе за благостање читавог живота на Земљи, богатства и разноликости животних облика. То је једино компатибилно са знатним падом људске популације и крајем људског уплитања у нељудски свијет. Како би се то постигло, дубински еколози заговарају политику за основне економске, технолошке и идеолошке структуре које ће усавршити квалитету живота умјесто да то учине са стандардом живљења. Они који се обвежу на те принципе дужни су да се уради нужна промјена[171].
Транзиција
[уреди | уреди извор]Земља има коначан капацитет за осигурање ресурса и апсорпцију отпада, а људска потражња већ је прекорачила тај капацитет[172]. Тренутачни животни стилови у развијеном свијету, а за којим уздишу многи народи свијета у развоју, почивају на исцрпљујућем природном капиталу и неодрживи су[173]. Уједињене нације су изјавиле у Миленијској декларацији како се "тренутачни неодрживи обрасци производње и потрошње морају промијенити."[174] Тежина информације и знанственог доказа често је недостатна за производњу нужне социјалне промјене, посебице ако та промјена повлачи за собом исељавање људи из њихових комфорних зона[175]. Узрок томе може бити високосуставни отпор промјени [176].
На глобалној разини појаило се неколико кључних принципа у вођењу напора за одрживошћу:
- Међугенерацијска једнакост – осигуравање садашњег еколошког потенцијала за будуће генерације
- Распрезање економског раста од деградације околиша – управљање еколошким растом на начин да буде мање ресурсно интензиван и с мање онечишћења
- Интеграција свих ступова – интегрирање еколошког, социјалног и економског сектора при развоју политике одрживости
- Осигуравање еколошког адаптабилитета и резилијенције – одржавање и унапрјеђивање адаптивног капацитета еколошког сустава
- Спрјечавање иреверзибилних дугорочних штета на екосистем и људско здравље
- Осигуравање дистрибуцијске једнакости – избјегавање непоштених или високих еколошких трошкова над рањивим популацијама
- Прихваћање глобалне одговорности – претпостављање одговорности за еколошке ефекте који се јављају изван подручја јурисдикције
- Едукација и основна укљученост – људи и заједнице који испитују проблеме и развијају нова рјешења[177]
Постоји богатство савјета доступних појединцима чија је жеља редукција њихова особна утјецаја на околиш кроз малене, јефтине и лако постигнуте кораке[178][179][180]. Но транзиција потребна за редукцију глобалне људске потрошње на одрживе границе укључује много веће промјене на свим разинама и у контекстима друштва[181]. Уједињене нације препознале су централну улогу едукације, те прогласили десетљеће едукације за одрживи развој од 2005. - 2014. чији је циљ "изазвати све нас на усвајање нових понашања и пракси ради осигурања наше будућности."[182] Свјетски фонд за природу предлаже стратегију за одрживост која иде изван граница едукације како би се изравно прионуло темељитим индивидуалистичким и материјалистичким друштвеним вриједностима те ојачало људске везе с природним свијетом[183]. Разина промјене потребне за осигуравањем капацитета за подржавање живота на Земљи поставља нове изазове за заједницу и политичке структуре[184].
Повезано
[уреди | уреди извор]Биљешке
[уреди | уреди извор]- ↑ 1,0 1,1 Еартх Полицy Институте Натурал Сyстемс Архивирано 2016-04-07 на Wаyбацк Мацхине-у. www.еартх-полицy.орг, Дата Центер. Преузето 7. студеног 2009.
- ↑ 2,0 2,1 Адамс, W.M. (2006). "Тхе Футуре оф Сустаинабилитy: Ре-тхинкинг Енвиронмент анд Девелопмент ин тхе Тwентy-фирст Центурy." Архивирано 2011-07-18 на Wаyбацк Мацхине-у Репорт оф тхе ИУЦН Реноwнед Тхинкерс Меетинг, 29–31 Јануарy, 2006. Преузето 16. вељаче 2009.
- ↑ Отт, К. (2003). "Тхе Цасе фор Стронг Сустаинабилитy." Архивирано 2009-02-26 на Wаyбацк Мацхине-у Ин: Отт, К. & П. Тхапа (едс.) (2003).Греифсwалд’с Енвиронментал Етхицс. Греифсwалд: Стеинбецкер Верлаг Улрицх Росе. ИСБН 3-931483-32-0. Преузето 16. вељаче 2009.
- ↑ Хрватски језични портал
- ↑ Хрватски језични портал
- ↑ Унитед Натионс Генерал Ассемблy (1987) Репорт оф тхе Wорлд Цоммиссион он Енвиронмент анд Девелопмент: Оур Цоммон Футуре. Трансмиттед то тхе Генерал Ассемблy ас ан Аннеx то доцумент А/42/427 - Девелопмент анд Интернатионал Цо-оператион: Енвиронмент. Преузето 15. вељаче 2009.
- ↑ Унитед Натионс Генерал Ассемблy (2005). 2005 Wорлд Суммит Оутцоме Архивирано 2009-11-28 на Wаyбацк Мацхине-у, Ресолутион А/60/1, адоптед бy тхе Генерал Ассемблy он 15 Септембер 2005. Преузето 17. вељаче 2009.
- ↑ Форестрy Цоммиссион оф Греат Бритаин. Сустаинабилитy Архивирано 2012-10-31 на Wаyбацк Мацхине-у. Преузето 3. рујна 2009.
- ↑ Интернатионал Институте фор Сустаинабле Девелопмент (2009). Wхат ис Сустаинабле Девелопмент?. Преузето 18. вељаче 2009.]
- ↑ ЕурАцтив (2004). "Сустаинабле Девелопмент: Интродуцтион." Архивирано 2009-11-20 на Wаyбацк Мацхине-у Преузето 24. вељаче 2009.
- ↑ Катес, Р., Паррис, Т. & Леисероwитз, А. (2005). "Wхат ис Сустаинабле Девелопмент?" Енвиронмент 47(3): 8–21. Преузето 14. травња 2009.
- ↑ Холлинг, C. С. (2000). "Тхеориес фор Сустаинабле Футурес" Архивирано 2020-05-22 на Wаyбацк Мацхине-у Цонсерватион Ецологy 4(2): 7. Преузето 24. вељаче 2009.
- ↑ Редцлифт, M. (2005). "Сустаинабле Девелопмент (1987–2005): ан Оxyморон Цомес оф Аге." Сустаинабле Девелопмент 13(4): 212–227.
- ↑ 14,0 14,1 Далy & Цобб (1989).
- ↑ Порритт, Ј. (2006). Цапиталисм ас иф тхе wорлд маттеред. Лондон: Еартхсцан. п. 46. ИСБН 978-1-84407-193-7.
- ↑ ИУЦН/УНЕП/WWФ (1991). "Царинг фор тхе Еартх: А Стратегy фор Сустаинабле Ливинг." Гланд, Сwитзерланд. Преузето 29. ожујка 2009.
- ↑ Маркус Ј., Милне M.К., Кеаринс, К., & Wалтон, С. (2006). Цреатинг Адвентурес ин Wондерланд: Тхе Јоурнеy Метапхор анд Енвиронментал Сустаинабилитy. Организатион 13(6): 801-839. Преузето 23. рујна 2009.
- ↑ Тхе Еартх Цхартер Инитиативе (2000). "Тхе Еартх Цхартер." Преузето 5. травња 2009.
- ↑ Цостанза, Р. & Паттен, Б.C. (1995). "Дефининг анд предицтинг сустаинабилитy." Ецологицал Ецономицс 15 (3): 193–196.
- ↑ Дуннинг, Б. (2006). "Сустаинабле Сустаинабилитy." Скептоид. Преузето 16. вељаче 2009.
- ↑ Марсхалл, Ј.D. & Тоффел, M.W. (2005). "Фраминг тхе Елусиве Цонцепт оф Сустаинабилитy: А Сустаинабилитy Хиерарцхy." Енвиронментал & Сциентифиц Тецхнологy 39(3): 673–682.
- ↑ Блеwитт, Ј. (2008). Ундерстандинг Сустаинабле Девелопмент. Лондон: Еартхсцан. пп. 21-24. ИСБН 978-1-84407-454-9.
- ↑ Ратнер, Б.D. (2004). "Сустаинабилитy ас а Диалогуе оф Валуес: Цхалленгес то тхе Социологy оф Девелопмент." Социологицал Инqуирy 74(1): 50–69.
- ↑ Сцхолес, Р. (2003). Сториес фром тхе Стоне Аге Архивирано 2011-07-23 на Wаyбацк Мацхине-у. Беyонд Продуцтионс ин ассоциатион wитх С4Ц анд С4Ц Интернатионал. Аустралиан Броадцастинг Цорпоратион. Преузето 16. травња 2009.
- ↑ 25,0 25,1 Диамонд (2005). Грешка код цитирања: Неисправна ознака
<ref>
; назив „цоллапсе” је дефинисано више пута с различитим садржајем - ↑ Wригхт (2004).
- ↑ Хилгенкамп, К. (2005). Енвиронментал Хеалтх: Ецологицал Перспецтивес.Лондон: Јонес & Бартлетт. ИСБН 978-0-7637-2377-4.
- ↑ Гоудие (2005) п.?.
- ↑ Wорстер, D (1994) "Натуре'с ецономy: а хисторy оф ецологицал идеас". Цамбридге: Цамбридге Университy Пресс. ИСБН 0-521-46834-5
- ↑ Грове, Н. (1974). "Оил, тхе Дwиндлинг Треасуре." Архивирано 2015-03-19 на Wаyбацк Мацхине-у Натионал Геограпхиц. Преузето 29. ожујка 2009.
- ↑ Нордхаус & Тобин (1972).
- ↑ Меадоwс ет ал. (1972).
- ↑ 33,0 33,1 33,2 33,3 Wорлд Wиде Фунд фор Натуре (2008). Ливинг Планет Репорт 2008. Преузето 29. ожујка 2009.
- ↑ Милленниум Ецосyстем Ассессмент (2005). Ецосyстемс анд Хуман Wелл-беинг: Биодиверситy Сyнтхесис. Wорлд Ресоурцес Институте, Wасхингтон, DC. пп. 1-85. Преузето 8. српња 2009.
- ↑ Турнер, Г.M. (2008). " А Цомпарисон оф Тхе Лимитс то Гроwтх wитх 30 Yеарс оф Реалитy." Глобал Енвиронментал Цханге 18: 397–411. Онлине версион публисхед бy ЦСИРО Сустаинабле Ецосyстемс. Преузето 3. сијечња 2009.
- ↑ Соутхфаце Енергy анд Енвиронментал Ресоурце Центер. Тхе хисторy оф солар поwер. Преузето 7. травња 2009.
- ↑ Додге, D. Ан Иллустратед хисторy оф wинд поwер девелопмент Архивирано 2020-08-20 на Wаyбацк Мацхине-у. ТелосНет. Преузето 7. травња 2009.
- ↑ У.С. Департмент оф Цоммерце. Царбон Цyцле Сциенце. НОАА Еартх Сyстем Ресеарцх Лабораторy. Преузето 14. ожујка 2009.
- ↑ ББЦ Неwс (Аугуст 2008). Ин дептх: "Цлимате Цханге." ББЦ Неwс, УК. Преузето 14. ожујка 2009.
- ↑ Голубиеwски, Н. & Цлевеланд, C. (едс.) "Проблемс анд Принциплес оф Ецологицал Ецономицс." Тхе Енцyцлопедиа оф Еартх, Цхаптер 3. Преузето 1. травња 2009.
- ↑ Цостанза Р. (2003). "Еарлy Хисторy оф Ецологицал Ецономицс анд ИСЕЕ." Интернет Енцyцлопаедиа оф Ецологицал Ецономицс. Преузето 1. травња 2009.
- ↑ Блеwитт (2008).
- ↑ Гангулy, M. "Вандана Схива: Сеедс оф Селф-Релианце." Архивирано 2010-12-14 на Wаyбацк Мацхине-у Тиме.цом, Херос фор тхе Греен Центурy. Преузето 1. травња 2009.
- ↑ Комиyама Х. , Такеуцхи К. (2006). "Сустаинабилитy сциенце: буилдинг а неw дисциплине." Сустаинабилитy Сциенце 1:1–6.
- ↑ Лоорбацх, D. (2007). "Говернанце фор Сустаинабилитy." Архивирано 2008-11-18 на Wаyбацк Мацхине-у Сустаинабилитy: Сциенце, Працтице, & Полицy 3(2):1–4. Преузето 22. травња 2009.
- ↑ УН Департмент оф Ецономиц анд Социал Девелопмент (1992). "Информатион фор Децисион-Макинг." Агенда 21, Сецтион IV - Меанс оф Имплементатион. Цхаптер 40. Преузето 8. српња 2009.
- ↑ Цонцептуал Фрамеwорк Wоркинг Гроуп оф тхе Милленниум Ецосyстем Ассессмент. (2003). "Ецосyстемс анд Хуман Wелл-беинг." Лондон: Исланд Пресс. Цхаптер 5. "Деалинг wитх Сцале". пп. 107–124. ИСБН 155634030 Унесени ИСБН није важећи..
- ↑ Боткин (1990).
- ↑ 49,0 49,1 Ехрлицх, П.Р. & Холден, Ј.П. (1974). "Хуман Популатион анд тхе глобал енвиронмент." Америцан Сциентист 62(3): 282–292.
- ↑ Цларк (2006).
- ↑ 51,0 51,1 Броwер & Леон (1999).
- ↑ 52,0 52,1 Холмберг, Ј. анд Робèрт, К-Х. (2000). "Бацкцастинг фром нон-оверлаппинг сустаинабилитy принциплес – а фрамеwорк фор стратегиц планнинг." Интернатионал Јоурнал оф Сустаинабле Девелопмент анд Wорлд Ецологy 7 291–308. Преузето 1. травња 2009.
- ↑ Аyрес, Р. (Април 2001) "Ресоурцес, Сцарцитy, Гроwтх анд тхе Енвиронмент." Преузето 1. травња 2009.
- ↑ Холмберг, Ј., Лундqвист, У., Робèрт, К-Х. анд Wацкернагел, M. (1999). "Тхе Ецологицал Фоотпринт фром а Сyстемс Перспецтиве оф Сустаинабилитy." Интернатионал Јоурнал оф Сустаинабле Девелопмент анд Wорлд Ецологy 6 17–33. Преузето 18. сијечња 2009.
- ↑ Хак ет ал. (2007)
- ↑ Паехлке, Р. (2005). "Сустаинабилитy ас а Бридгинг Цонцепт." Цонсерватион Биологy 19: 36–38.
- ↑ Унитед Натионс Департмент оф Ецономиц анд Социал Аффаирс, Популатион Дивисион (2009). "Wорлд Популатион Проспецтс: Тхе 2008 Ревисион." Хигхлигхтс. Преузето 6. травња 2009.
- ↑ Лутз ет ал. (2004).
- ↑ "Бооминг натионс 'тхреатен Еартх'". ББЦ Неwс. 12. сијечња 2006.
- ↑ 60,0 60,1 Цохен, Ј.Е. (2006). "Хуман Популатион: Тхе Неxт Халф Центурy." Ин Кеннедy D. (Ед.) "Сциенце Магазине'с Стате оф тхе Планет 2006-7". Лондон: Исланд Пресс, пп. 13–21. ИССН 15591158.
- ↑ Адамс & Јеанренауд (2008) п. 45.
- ↑ УНЕП Грид Арендал. [1] А селецтион оф глобал-сцале репортс. Преузето 12. ожујка 2009.
- ↑ Глобал Фоотпринт Нетwорк. (2008). "Ливинг Планет Репорт." Архивирано 2009-03-27 на Wаyбацк Мацхине-у Преузето 1. листопада 2008.
- ↑ Кребс (2001) п. 513.
- ↑ Смил (2000)
- ↑ Милленниум Ецосyстем Ассессмент, пп. 6–19.
- ↑ Далy Х.Е. (1990). "Тоwард соме оператионал принциплес оф сустаинабле девелопмент." Ецологицал Ецономицс 2: 1–6.
- ↑ „Тхе Ецономицс анд Социал Бенефитс оф НОАА Ецосyстемс Дата анд Продуцтс Табле оф Цонтентс Дата Усерс”. НОАА. Архивирано из оригинала на датум 2010-03-25. Приступљено 13. листопада 2009.
- ↑ Буцхенриедер, Г., унд А.Р. Гöлтенботх: Сустаинабле фресхwатер ресоурце манагемент ин тхе Тропицс: Тхе мyтх оф еффецтиве индицаторс, 25тх Интернатионал Цонференце оф Агрицултурал Ецономистс (ИААЕ) он “Ресхапинг Агрицултуре’с Цонтрибутионс то Социетy” ин Дурбан, Соутх Африца, 2003.
- ↑ Университy оф Цопенхаген (Марцх 2009) "Кеy Мессагес фром тхе Цонгресс" Архивирано 2009-03-16 на Wаyбацк Мацхине-у Неwс итем он Цопенхаген Цлимате Цонгресс ин Марцх 2009. Преузето 18. ожујка 2009.
- ↑ Адамс, D. (Марцх 2009) "Стерн аттацкс политицианс овер цлимате 'девастатион'". Тхе Гуардиан. Преузето 18. ожујка 2009.
- ↑ Хегерл, Г.C. ет ал. (2007). "Цлимате Цханге 2007: Тхе Пхyсицал Сциенце Басис." Цхаптер 9, "Ундерстандинг анд Аттрибутинг Цлимате Цханге." Архивирано 2018-05-08 на Wаyбацк Мацхине-у Цонтрибутион оф Wоркинг Гроуп 1 то тхе Фоуртх Ассессмент Репорт оф тхе Интерговернментал Панел он Цлимате Цханге. п. 676. Цамбридге: Цамбридге Университy Пресс. Фулл репорт ат: [2] ИПЦЦ Репорт. Преузето 18. ожујка 2009.
- ↑ Керр, Р.А. (2004). "А слоwинг цог ин тхе Нортх Атлантиц оцеан'с цлимате мацхине." Сциенце 304: 371–372.[3] Преузето 19. травња 2009.
- ↑ Блацк, Р. (Новембер 2006). "'Онлy 50 yеарс лефт' фор сеа фисх". ББЦ Неwс, УК.
- ↑ Харрабин, Р. (Марцх 2009). "'Цорал лаб' офферс ацидитy инсигхт". ББЦ Неwс, УК. Преузето 18. ожујка 2009.
- ↑ Сцхукман, D. (Марцх 2009). "Сеа рисе 'то еxцеед еxпецтатионс'". ББЦ Неwс, УК. Преузето 18. ожујка 2009.
- ↑ Линденмаyер & Бургман (2005).
- ↑ 78,0 78,1 Цларке & Кинг (2006) пп. 20–21.
- ↑ 79,0 79,1 79,2 Хоекстра, А.Y. (2006). "Тхе Глобал Дименсион оф Wатер Говернанце: Нине Реасонс фор Глобал Аррангементс ин Ордер то Цопе wитх Лоцал Проблемс." Валуе оф Wатер Ресеарцх Репорт Сериес Но. 20 УНЕСЦО-ИХЕ Институте фор Wатер Едуцатион. Преузето 18. ожујка 2009.
- ↑ Кребс (2001) пп. 560–582.
- ↑ Органиц Гарденинг Тецхниqуес Архивирано 2017-09-06 на Wаyбацк Мацхине-у, Миссоури Университy Еxтенсион. Оцтобер 2004. Преузето 17. липња 2009.
- ↑ Сустаинабле Гарденинг & Фоод Продуцтион Архивирано 2010-06-21 на Wаyбацк Мацхине-у, Даниел Бооне Регионал Либрарy. Преузето 17. липња 2009.]
- ↑ Wорлд Ресоурцес Институте (1998). Wорлд Ресоурцес 1998–1999. Оxфорд: Оxфорд Университy Пресс. ИСБН 0-19-521408-0.
- ↑ Гроомбридге & Јенкинс (2002).
- ↑ 85,0 85,1 Фоод анд Агрицултуре Органисатион (2006). "Глобал Форест Ресоурцес Ассессмент 2005: Прогресс Тоwардс Сустаинабле Форест Манагемент." Архивирано 2009-08-04 на Wаyбацк Мацхине-у Форестрy папер 147. Роме: ФАО. Преузето 17. травња 2009.
- ↑ ИПЦЦ (2006). ИПЦЦ Гуиделинес фор Натионал Греенхоусе Инвенториес, Вол.4, Агрицултуре, Форестрy, анд отхер Ланд Усес. Јапан: Институте фор Глобал Енвиронмент Стратегиес.
- ↑ Кинвер, M. (Април 2009). "Кеy роле оф форестс 'маy бе лост'" ББЦ Неwс, УК. Преузето 19. травња 2009.
- ↑ Долд, M. (Април 2009). "Неw Студy Wарнс Дамаге то Форестс фром Цлимате Цханге Цоулд Цост тхе Планет Итс Мајор Кеепер оф Греенхоусе Гасес.". ИУФРО Неwс. Преузето 20. травња 2009.
- ↑ Фоод анд Агрицултуре Организатион (Јуне 2006). "Фоод анд Агрицултуре Статистицс Глобал Оутлоок." Архивирано 2016-06-10 на Wаyбацк Мацхине-у Роме: ФАО Статистицс Дивисион. Преузето 18. ожујка 2009.
- ↑ Имхофф, M.L. ет ал. (2004). "Глобал Паттернс ин Хуман Цонсумптион оф Нет Примарy Продуцтион." Натуре 429: 870–873.
- ↑ Тудге (2004).
- ↑ Wорлд Бусинесс Цоунцил фор Сустаинабле Девелопмент Архивирано 2009-04-10 на Wаyбацк Мацхине-у Тхис wеб сите хас мултипле артицлес он WБЦСД цонтрибутионс то сустаинабле девелопмент. Преузето 7. травња 2009.
- ↑ Wилсон (2002)
- ↑ Леакеy & Леwин (1995)
- ↑ Милленниум Ецосyстем Ассессмент, пп. 42–47.
- ↑ Кинвер, M. (свибањ 2008). Цлимате 'аццелератинг бирд лосс. ББЦ Неwс, УК. Преузето 17. травња 2009./
- ↑ ББЦ Неwс (ожујак 2009) "Цлимате 'хиттинг Еуропе'с бирдс'." ББЦ Неwс, УК. Преузето 17. травња 2009.
- ↑ Гилл, V."Тхе wилд анцесторс оф цоммон доместиц фруит треес аре ин дангер оф бецоминг еxтинцт, сциентистс хаве wарнед." ББЦ Неwс, УК. Преузето 9. свибња 2009.
- ↑ Рандалл (2002).
- ↑ Кребс (2001) пп. 190–205.
- ↑ Блоод (2001).
- ↑ Мицхаелис, L. & Лорек, С. (2004). “Цонсумптион анд тхе Енвиронмент ин Еуропе: Трендс анд Футурес.” Данисх Енвиронментал Протецтион Агенцy. Енвиронментал Пројецт Но. 904. [4]
- ↑ Јацксон, Т. & Мицхаелис, L. (2003). "Полициес фор Сустаинабле Цонсумптион". Тхе УК Сустаинабле Девелопмент Цоммиссион. [5][мртав линк]
- ↑ ИПЦЦ (2007)."Цлимате Цханге 2007: тхе Пхyсицал Сциенце Басис. Суммарy фор Полицyмакерс." Преузето 18. ожујка 2009.
- ↑ УНФЦЦ (2009). "Унитед Натионс Фрамеwорк Цонвентион он Цлимате Цханге." Преузето 18. ожујка 2009.
- ↑ Гоодалл (2007).
- ↑ У.С. Департмент оф НОАА Ресеарцх. "Тхе Царбон Цyцле." Преузето 18. ожујка 2009.
- ↑ Фујиxероx "Царбон Цалцулатор Демонстратион". Архивирано 2010-02-21 на Wаyбацк Мацхине-у Оне оф манy царбон цалцулаторс реадилy аццессибле он тхе wеб. Преузето 7. травња 2009.
- ↑ 109,0 109,1 Схикламов, I. (1998). "Wорлд Wатер Ресоурцес. А Неw Аппраисал анд Ассессмент фор тхе 21ст центурy." А Суммарy оф тхе Монограпх Wорлд Wатер Ресоурцес препаред ин тхе Фрамеwорк оф тхе Интернатионал Хyдрологицал Программе.[6] Преузето 18. ожујка 2009.
- ↑ Цларке & Кинг (2006) пп. 22–23.
- ↑ Милленниум Ецосyстем Ассессмент, пп. 51–53.
- ↑ Хоекстра, А.Y. & Цхапагаин, А.К. (2007). "Тхе Wатер Фоотпринтс оф Натионс: Wатер Усе бy Пеопле ас а Фунцтион оф тхеир Цонсумптион Паттерн." Wатер Ресоурце Манагемент 21(1): 35–48.
- ↑ Феенстра, Г. (2002). „Цреатинг Спаце фор Сустаинабле Фоод Сyстемс: Лессонс фром тхе Фиелд”. Агрицултуре анд Хуман Валуес 19 (2): 99–106. ДОИ:10.1023/A:1016095421310. ИССН 0889-048X.
- ↑ Хармон А.Х., Гералд Б.L. (Јуне 2007). „Поситион оф тхе Америцан Диететиц Ассоциатион: Фоод анд Нутритион Профессионалс Цан Имплемент Працтицес то Цонсерве Натурал Ресоурцес анд Суппорт Ецологицал Сустаинабиилитy” (ПДФ). Јоурнал оф тхе Америцан Диететиц Ассоциатион 107 (6): 1033–43.. ДОИ:10.1016/j.jada.2007.05.138. ПМИД 17571455. Архивирано из оригинала на датум 2008-10-24. Приступљено 2010-11-27. Преузето 18. ожујка 2009.
- ↑ „Тоwард а Хеалтхy, Сустаинабле Фоод Сyстем (Полицy Нумбер: 200712)”. Америцан Публиц Хеалтх Ассоциатион. 11. липња 2007. Архивирано из оригинала на датум 2014-09-03. Приступљено
- 18. коловоза 2008.
- ↑ Масон & Сингер (2006).
- ↑ МцМицхаел А.Ј., Поwлес Ј.W., Бутлер C.D., Уауy Р. (2007). „Фоод, Ливестоцк Продуцтион, Енергy, Цлимате цханге, анд Хеалтх.” (ПДФ). Ланцет 370: 1253. ДОИ:10.1016/S0140-6736(07)61256-2. ПМИД 17868818. Архивирано из оригинала на датум 2010-02-03. Приступљено 2010-11-27. Преузето 18. ожујка 2009.
- ↑ Барони L., Ценци L., Теттаманти M., Берати M. (2007). „Евалуатинг тхе Енвиронментал Импацт оф Вариоус Диетарy Паттернс Цомбинед wитх Дифферент Фоод Продуцтион Сyстемс.” (ПДФ). Еур. Ј. Цлин. Нутр. 61 (2 ): 279–86. ДОИ:10.1038/sj.ejcn.1602522. ПМИД 17035955. Архивирано из оригинала на датум 2018-08-28. Приступљено 2010-11-27. Преузето 18. ожујка 2009.
- ↑ Стеинфелд Х., Гербер П., Wассенаар Т., Цастел V., Росалес M., де Хаан, C. (2006). "Ливестоцк'с Лонг Схадоw - Енвиронментал Иссуес анд Оптионс" 390 пп. Преузето 18. ожујка 2009.
- ↑ Хеитсцхмидт Р.К., Вермеире L.Т., Грингс Е.Е. (2004). „Ис Рангеланд Агрицултуре Сустаинабле?”. Јоурнал оф Анимал Сциенце. 82 (Е-Суппл): Е138–146. ПМИД 15471792. Преузето 18. ожујка 2009.
- ↑ Wорлд Хеалтх Органисатион (2004). "Глобал Стратегy он Диет, Пхyсицал Ацтивитy анд Хеалтх." Цопy оф тхе стратегy ендорсед бy тхе Wорлд Хеалтх Ассемблy. Преузето 19. липња 2009.
- ↑ "Еартх Статс." Архивирано 2011-07-11 на Wаyбацк Мацхине-у Гарденсофбабyлон.цом. Преузето 7. српња 2009.
- ↑ Холмгрен, D. (Марцх 2005). "Ретрофиттинг тхе субурбс фор сустаинабилитy." Архивирано 2009-04-15 на Wаyбацк Мацхине-у ЦСИРО Сустаинабилитy Нетwорк. Преузето 7. српња 2009.
- ↑ 124,0 124,1 Боурнаy, Е. ет ал. (2006). Витал wасте грапхицс 2. Тхе Басел Цонвентион, УНЕП, ГРИД-Арендал. ИСБН 82-7701-042-7.
- ↑ Андерберг, С. (1998). "Индустриал метаболисм анд линкагес бетwеен ецономицс, етхицс, анд тхе енвиронмент". Ецологицал Ецономицс 24: 311–320.
- ↑ Продуцт Стеwардсхип Цоунцил (УС). Преузето 5. травња 2009.
- ↑ Емден & Пеакалл (1996).
- ↑ Хассалл (1990).
- ↑ Датабасе он Пестицидес Цонсумптион Архивирано 2019-07-18 на Wаyбацк Мацхине-у. Статистицс фор пестициде усе ароунд тхе wорлд. Преузето 10. ожујка 2009.
- ↑ Фуад-Луке (2006).
- ↑ Соедербаум (2008).
- ↑ Хасна, А.M., Сустаинабилитy анд Ецономиц Тхеорy : ан Органисм ин Премисе. Тхе Интернатионал Јоурнал оф Кноwледге, Цултуре анд Цханге Манагемент,9(11): п. 1-12.
- ↑ Руффинг, К. (2007). "Индицаторс то Меасуре Децоуплинг оф Енвиронментал Прессуре фром Ецономиц Гроwтх." Ин: Хак ет ал. (2007) пп. 211–222.
- ↑ Хаwкен ет ал. (1999).
- ↑ Натионал Ресеарцх Цоунцил. (1999). Оур Цоммон Јоурнеy. Wасхингтон: Натионал Ацадемиц Пресс. ИСБН 1-85649-739-9.
- ↑ Адамс & Јеанренауд (2008) п. 15.
- ↑ Аббеy, Е. (1968). Десерт Солитаире. Неw Yорк: Баллантине Боокс, Рандом Хоусе. ИСБН 0-345-32649-0. Ацтуал qуоте фром новел ис: гроwтх фор тхе саке оф гроwтх ис тхе идеологy оф тхе цанцер целл
- ↑ Диамонд (1997).
- ↑ Далy & Фарлеy (2004) п.xxви.
- ↑ Цостанза ет ал. (2007). Цх. 1, пп. 1–4, Цх.3, п. 3.
- ↑ WБЦСД'с 10 мессагес бy wхицх то операте Архивирано 2007-12-20 на Wаyбацк Мацхине-у Wорлд Бусинесс Цоунцил фор Сустаинабле Девелопмент. Преузето 6. травња 2009.
- ↑ Далy, Х. (1996). Беyонд Гроwтх: Тхе Ецономицс оф Сустаинабле Девелопмент. Бостон: Беацон Пресс. ИСБН 0-8070-4709-0.
- ↑ Цлевеланд, C.Ј. "Биопхyсицал ецономицс", Енцyцлопедиа оф Еартх, посљедње ажурирање: 14. рујна 2006. Преузето 17. ожујка 2009-03-17.
- ↑ Цостанза ет ал. (2007).
- ↑ 145,0 145,1 Хардин, Г. (просинац 1968). "Тхе Трагедy оф тхе Цоммонс." Сциенце 162(3859), 1243–1248. Преузето 17. ожујка 2009.
- ↑ Неметз, П.Н. (2003). "Басиц Цонцептс оф Сустаинабле Девелопмент фор Бусинесс Студентс." Јоурнал оф Интернатионал Бусинесс Едуцатион 1(1).
- ↑ „Роберт Цостанза ет ал., "Цомплементарy Цурренциес ас а Метход то Импрове Лоцал Сустаинабле Ецономиц Wелфаре", Университy оф Вермонт, Бурлингтон, ВТ, 12. просинца 2003.”. Архивирано из оригинала на датум 2009-06-12. Приступљено 2009-06-12.
- ↑ „Давид Боyле, "Сустаинабилитy анд социал ассетс: тхе потентиал оф тиме банкс анд цо-продуцтион", Грассроотс Инитиативес фор Сустаинабле Девелопмент, 10. липња 2005.”. Архивирано из оригинала на датум 2011-10-12. Приступљено 2011-10-12.
- ↑ Сцотт Цато, M. (2009). Греен Ецономицс. Лондон: Еартхсцан, пп. 142–150. ИСБН 978-1-84407-571-3.
- ↑ Блацк, Рицхард (21. рујна 2009). „Рецессион анд полициес цут царбон”. ББЦ. Приступљено 13. 10. 2009.
- ↑ Кинслеy, M. (1977). "Сустаинабле девелопмент: Просперитy wитхоут гроwтх." Роцкy Моунтаин Институте, Сноwмасс, Цолорадо, УСА. Преузето 17. липња 2009.
- ↑ Кинслеy, M. анд Ловинс, L.Х. (рујан 1997). "Паyинг фор Гроwтх, Просперинг фром Девелопмент." Архивирано 2011-07-17 на Wаyбацк Мацхине-у Преузето 15. липња 2009.
- ↑ Далy, Х. (2007). Ецологицал ецономицс: тхе цонцепт оф сцале анд итс релатион то аллоцатион, дистрибутион, анд унецономиц гроwтх. пп. 82–103. Ин Х. Далy. Ецологицал Ецономицс анд Сустаинабле Девелопмент: Селецтед Ессаyс оф Херман Далy. Цхелтенхам, УК: Едwард Елгар.
- ↑ Далy, Х. (1999). Унецономиц гроwтх анд тхе буилт енвиронмент: ин тхеорy анд ин фацт. Ин C.Ј. Киберт (ед.). Ресхапинг тхе Буилт Енвиронмент: Ецологy, Етхицс, анд Ецономицс. Wасхингтон DC: Исланд Пресс.
- ↑ Јацксон, Т. (вељача 2008). Тим Јацксон, Роланд Цлифт, "Wхере'с тхе Профит ин лндустриал Ецологy?" Јоурнал оф Индустриал Ецологy 2:(1): 3–5.
- ↑ Харгровес, К. & Смитх, M. (едс.) (2005). Тхе Натурал Адвантаге оф Натионс: Бусинесс Оппортунитиес, Инноватион анд Говернанце ин тхе 21ст Центурy. Лондон: Еартхсцан/Јамес&Јамес. ИСБН 1-84407-121-9. (Сее тхе боок'с онлине цомпанион Архивирано 2009-10-14 на Wаyбацк Мацхине-у)
- ↑ Сее, фор еxампле: Зхеxембаyева, Н. (Маy 2007). "Бецоминг Сустаинабле: Тоолс анд Ресоурцес фор Суццессфул Организатионал Трансформатион." Архивирано 2010-06-13 на Wаyбацк Мацхине-у Цасе Wестерн Университy, Центер фор Бусинесс ас ан Агент оф Wорлд Бенефит 3(2) анд wебситес оф Тхе Сустаинабле Бусинесс Институте Архивирано 2009-05-17 на Wаyбацк Мацхине-у, анд тхе WБЦСД." Архивирано 2007-09-09 на Wаyбацк Мацхине-у Преузето 1. травња 2009.
- ↑ Лео Хицкман, "Тхе футуре оф wорк ис греен" Тхе Гуардиан, вељача 2009.
- ↑ Агенда 21 "Децларатион оф тхе 1992 Рио Цонференце он Енвиронмент анд Девелопмент." Преузето 16. ожујка 2009.
- ↑ 160,0 160,1 Блеwитт (2008) п. 96.
- ↑ "Wатер анд Политицал Цонфлицтс" Архивирано 2009-08-04 на Wаyбацк Мацхине-у фром Унитед Натионс Енвиронмент Программе 2008 "Витал Wатер Грапхицс" Архивирано 2016-09-05 на Wаyбацк Мацхине-у Преузето 16. ожујка 2009.
- ↑ Биллон, П. (ед.) (2005) Тхе Геополитицс оф Ресоурце Wарс Преузето 5. травња 2009.
- ↑ Кобтзефф, О. (2000). “Енвиронментал Сецуритy анд Цивил Социетy”. Ин Гарднер, Х. (ед.) Централ анд Соутх-централ Еуропе ин Транситион. Wестпорт, Цоннецтицут: Праегер, пп. 219–296.
- ↑ 164,0 164,1 Јамес, С. (2003). "Ецо-муниципалитиес: Сwеден анд тхе Унитед Статес: А Сyстемс Аппроацх то Цреатинг Цоммунитиес" Архивирано 2009-06-28 на Wаyбацк Мацхине-у. Преузето 16. ожујка 2009.
- ↑ Сале, Киркпатрицк (24. вељаче 2006.). „Ецономицс оф Сцале вс. тхе Сцале оф Ецономицс - Тоwардс Басиц Принциплес оф а Биорегионал Ецономy”. Вермонт Цоммонс. Архивирано из оригинала на датум 2008-10-28. Приступљено 13. листопада 2009.
- ↑ Еwинг, Р "Гроwинг Цоолер - тхе Евиденце он Урбан Девелопмент анд Цлимате Цханге" Архивирано 2010-12-24 на Wаyбацк Мацхине-у. Преузето 16. ожујка 2009.
- ↑ ЛаЦолла, Т. "Ит’с Еасy то бе Греен! Ецо-Муниципалитиес: Хере то Стаy". тхепланнингцоммиссион.орг. Преузето 16. ожујка 2009.
- ↑ Боокцхин (2004) пп. 24–25.
- ↑ Боокцхин (2005)
- ↑ Боокцхин (2007) п. 19.
- ↑ Девалл & Сессионс (1985) п. 70.
- ↑ Милленниум Ецосyстем Ассессмент, пп. 1–85.
- ↑ Сацхс, Ј. (2008) "Аре Малтхус'с Предицтед 1798 Фоод Схортагес Цоминг Труе?" Сциентифиц Америцан Магазине, Септембер 2008. Преузето 6. травња 2009.
- ↑ Милленниум Децларатион оф тхе Унитед Натионс Преузето 6. травња 2009.
- ↑ Мацy & Броwн (1998) пп. 25–37.
- ↑ Харицх, Ј. (2010). “Цханге Ресистанце ас тхе Цруx оф тхе Енвиронментал Сустаинабилитy Проблем.”[мртав линк] Сyстем Дyнамицс Ревиеw, Wинтер 2010. Тхе аутхор’с цопy маy бе реад ат Тхwинк.орг. Преузето 18. сијечња 2010.
- ↑ Станнерс, D., ет ал. (2007). "Фрамеwоркс фор Полицy Интегратион Индицаторс, фор Сустаинабле Девелопмент, анд фор Евалуатинг Цомплеx Сциентифиц Евиденце." ЕЕА ГЕАР-СД фрамеwорк ин Хак ет ал. (2007) п. 156.
- ↑ Сустаинабле Енвиронмент фор Qуалитy оф Лифе. "100 Wаyс то Саве тхе Енвиронмент." Преузето 13. липња 2009.
- ↑ Сузуки, D. (2009)."Смалл Степс." Архивирано 2010-02-03 на Wаyбацк Мацхине-у Давид Сузуки Фоундатион. Преузето 13. липња 2009.
- ↑ А Реципе фор Сустаинабилитy: Витал Цхангес ат тхе Лоцал Левел. Ан интервиеw wитх Јохн Икерд, Профессор Емеритус оф Агрицултурал Ецономицс ат Миссоури Университy. Преузето 15. просинца 2009.
- ↑ Стоцкхолм Енвиронмент Институте "Греат Транситионс". Преузето 12. травња 2009.
- ↑ Унитед Натионс Енвиронмент Программе (2009). "Унитед Натионс Децаде оф Едуцатион фор Сустаинабле Девелопмент." Преузето 9. травња 2009.
- ↑ WWФ. (Април, 2008). "Wеатхерцоцкс анд Сигнпостс: Тхе Енвиронмент Мовемент ат а Цроссроадс". Суммарy алсо аваилабле хере [7] Архивирано 2008-09-05 на Wаyбацк Мацхине-у. Преузето 13. ожујка 2009.
- ↑ Унитед Натионс (1992). Агенда 21. Преузето 29. травња 2009.
Литература
[уреди | уреди извор]
- Адамс, W. M. анд Јеанренауд, С. Ј. (2008). Транситион то Сустаинабилитy: Тоwардс а Хумане анд Диверсе Wорлд. Архивирано 2009-05-18 на Wаyбацк Мацхине-у Гланд, Сwитзерланд: ИУЦН. 108 пп. ИСБН 978-2-8317-1072-3.
- Блеwитт, Ј. (2008). Ундерстандинг Сустаинабле Девелопмент. Лондон: Еартхсцан. ИСБН 978-1-84407-454-9.
- Блоод, К. (2001). Енвиронментал Wеедс. Мт Wаверлеy, Вицториа: C.Х. Јеррам & Ассоциатес. ИСБН 0-9579086-0-1. Ан еxампле оф а лоцал гуиде то инвасиве плантс.
- Боткин, D.Б. (1990). Дисцордант Хармониес, а Неw Ецологy фор тхе 21ст центурy. Неw Yорк: Оxфорд Университy Пресс. ИСБН 978-0-19-507469-7.
- Боокцхин, M. (2004). Пост Сцарцитy Анарцхисм. Оакланд: АК Пресс, пп. 24–25. ИСБН 978-1-904859-06-2.
- Боокцхин, M. (2005). Тхе Ецологy оф Фреедом: тхе емергенце анд диссолутион оф хиерарцхy." Оакланд: АК Пресс. ИСБН 1-904859-26-7.
- Боокцхин, M. (2007). Социал Ецологy анд Цоммуналисм. Оакланд: АК Пресс, п. 19. ИСБН 978-1-904859-49-9.
- Броwер, M. & Леон, W. (1999). Тхе Цонсумер'с Гуиде то Еффецтиве Енвиронментал Цхоицес: Працтицал Адвице фром тхе Унион оф Цонцернед Сциентистс. Неw Yорк: Тхрее Риверс Пресс. ИСБН 0-609-80281-X.
- Цларк, D. (2006). А Роугх Гуиде то Етхицал Ливинг. Лондон: Пенгуин. ИСБН 978-1-84353-792-2
- Цларке, Р. & Кинг, Ј. (2006). Тхе Атлас оф Wатер. Лондон: Еартхсцан. ИСБН 978-1-84407-133-3.
- Цостанза, Р. ет ал. (2007). Ан интродуцтион то ецологицал ецономицс. Тхис ис ан онлине едитабле теxт аваилабле он тхе Енцyцлопаедиа оф тхе Еартх ат [8]. Фирст публисхед ин 1997 бy Ст. Луцие Пресс анд тхе Интернатионал Социетy фор Ецологицал Ецономицс. ИСБН 1-884015-72-7.
- Далy, Х. & Ј. Цобб (1989). Фор тхе Цоммон Гоод: Редирецтинг тхе Ецономy Тоwард Цоммунитy, тхе Енвиронмент анд а Сустаинабле Футуре. Бостон: Беацон Пресс. ИСБН 0-8070-4703-1.
- Далy, Х.Е. & Фарлеy, Ј. (2004). Ецологицал ецономицс: принциплес анд апплицатионс. Wасхингтон: Исланд Пресс. ИСБН 1-55963-312-3.
- Девалл, W. анд Г. Сессионс (1985). Дееп Ецологy: Ливинг Ас Иф Натуре Маттеред. Лаyтон, Утах: Гиббс Смитх, п. 70. ИСБН 978-0-87905-247-8.
- Диамонд, Ј. (2005). Цоллапсе: Хоw Социетиес Цхоосе то Фаил ор Суццеед. Неw Yорк: Викинг Боокс. ИСБН 1-58663-863-7.
- Диамонд, Ј. (1997). Гунс, Гермс анд Стеел: тхе Фатес оф Хуман Социетиес. Неw Yорк: W.W. Нортон & Цо. ИСБН 0-393-06131-0.
- Емден, Х.Ф. ван & Пеакалл, D.Б. (1996). Беyонд Силент Спринг. Беркелеy: Спрингер. ИСБН 978-0-412-72810-5.
- Фуад-Луке, А. (2006). Тхе Ецо-десигн Хандбоок. Лондон: Тхамес & Худсон. ИСБН 978-0-500-28521-3.
- Гоодалл, C. (2007). Хоw то Ливе а Лоw-царбон Лифе. Лондон: Еартхсцан. ИСБН 978-1-84407-426-6.
- Гоудие А. (2005). Тхе Хуман Импацт он тхе Натурал Енвиронмент. 6тх ед. Оxфорд: Блацкwелл Публисхинг. ИСБН 978-1-4051-2704-2.
- Гроомбридге, Б. & Јенкинс, M.D. (2002). Wорлд Атлас оф Биодиверситy. Беркелеy: Университy оф Цалифорниа Пресс. ИСБН 978-0-520-23668-4.
- Хак, Т. ет ал. (2007). Сустаинабилитy Индицаторс, СЦОПЕ 67. Лондон: Исланд Пресс. ИСБН 1-59726-131-9.
- Хассалл, К.А. (1990). Тхе Биоцхемистрy анд Усес оф Пестицидес. Лондон: Мацмиллан. ИСБН 0-333-49789-9.
- Хаwкен, П, Ловинс, А.Б. & L.Х. (1999). Натурал Цапиталисм: Цреатинг тхе неxт Индустриал Револутион. Сноwмасс, УСА: Роцкy Моунтаин Институте. ИСБН 0-316-35300-0.
- Кребс, C.Ј. (2001). Ецологy: тхе Еxпериментал Аналyсис оф Дистрибутион анд Абунданце. Сyднеy: Бењамин Цуммингс. ИСБН 0-321-04289-1.
- Леакеy, Р. & Леwин, Р. (1995). Тхе Сиxтх Еxтинцтион: Паттернс оф Лифе анд тхе Футуре оф Хуманкинд. Неw Yорк: Бантам Делл Публисхинг Гроуп. ИСБН 0-385-46809-1
- Линденмаyер, D. & Бургман, M. (2005). Працтицал Цонсерватион Биологy. Цоллингwоод, Вицториа: ЦСИРО Публисхинг. ИСБН 0-643-09089-4.
- Лутз W., Сандерсон W.C., & Сцхербов С. (2004). Тхе Енд оф Wорлд Популатион Гроwтх ин тхе 21ст Центурy Лондон: Еартхсцан. ИСБН 1-84407-089-1.
- Мацy, Ј. & Yоунг Броwн, M. (1998). Цоминг Бацк то Лифе: Працтицес то Рецоннецт Оур Ливес, Оур Wорлд. Габриола Исланд: Неw Социетy Публисхерс, пп. 25–37. ИСБН 0-86571-391-X.
- Масон, Ј. & Сингер, П. (2006). Тхе Wаy Wе Еат: Wхy Оур Фоод Цхоицес Маттер. Лондон: Рандом Хоусе. ИСБН 1-57954-889-X
- Меадоwс, D.Х., D.L. Меадоwс, Ј. Рандерс, анд W. Бехренс III. (1972). Тхе Лимитс то Гроwтх. Неw Yорк: Универсе Боокс. ИСБН 0-87663-165-0.
- Нордхаус, W. анд Ј. Тобин (1972) Ис гроwтх обсолете?. Цолумбиа Университy Пресс, Неw Yорк.
- Пеарце, D., Барбиер, Е.. & Маркандyа, А. (2000). Сустаинабле Девелопмент Ецономицс анд Енвиронмент ин тхе Тхирд Wорлд. Лондон: Еартхсцан. ИСБН 978-1-85383-088-4.
- Порритт, Ј. (2006). Цапиталисм ас иф тхе wорлд маттеред. Лондон: Еартхсцан. ИСБН 978-1-84407-193-7.
- Рандалл, Р. (2002). А Глобал Цомпендиум оф Wеедс. Мередитх, Вицториа, Аустралиа: Р.Г. & Ф.Ј. Рицхардсон. ИСБН 978-0-9587439-8-3.
- Смил, V. (2000). Цyцлес оф Лифе. Неw Yорк: Сциентифиц Америцан Либрарy. ИСБН 978-0-7167-5079-6.
- Соедербаум, П. (2008). Ундерстандинг Сустаинабилитy Ецономицс. Лондон: Еартхсцан. ИСБН 978-1-84407-627-7.
- Тудге, C. (2004). Со Схалл Wе Реап. Лондон: Пенгуин Боокс. ИСБН 0-14-100950-0.
- Wригхт, Р. (2004). А Схорт Хисторy оф Прогресс. Торонто: Ананси. ИСБН 0-88784-706-4.
- Wилсон, Е.О. (2002). Тхе Футуре оф Лифе. Неw Yорк: Кнопф. ИСБН 0-679-45078-5.
Препорука за читање
[уреди | уреди извор]
- Аткинсон, Г., Диетз, С. & Неумаyер, Е. (2007). Хандбоок оф Сустаинабле Девелопмент. Цхелтенхам: Едwард Елгар. ИСБН 978-1-84376-577-6.
- Бартлетт, А. (1998). Рефлецтионс он Сустаинабилитy, Популатион Гроwтх, анд тхе Енвиронмент—Ревиситед Архивирано 2012-07-22 на Wаyбацк Мацхине-у ревисед версион (Јануарy 1998) папер фирст публисхед ин Популатион & Енвиронмент 16(1): 5–35. Преузето 12. ожујка 2009.
- Бенyус, Ј. (1997). Биомимицрy: Инноватионс Инспиред бy Натуре. Неw Yорк: Wиллиам Морроw. ИСБН 0-06-053322-6.
- Блацкбурн, W.Р. (2007). Тхе Сустаинабилитy Хандбоок. Лондон: Еартхсцан. ИСБН 978-1-84407-495-2.
- Цостанза, Р., Граумлицх, L.Ј. & Стеффен, W. (едс), (2007). Сустаинабилитy ор Цоллапсе? Ан Интегратед Хисторy анд Футуре оф Пеопле он Еартх. Цамбридге, МА.: МИТ Пресс. ИСБН 978-0-262-03366-4.
- Нортон, Б. (2005). Сустаинабилитy, А Пхилосопхy оф Адаптиве Ецосyстем Манагемент. Цхицаго: Тхе Университy оф Цхицаго Пресс. ИСБН 978-0-226-59521-4.
Екстерни линкови
[уреди | уреди извор]- Бреакинг неwс ин сустаинабилитy ат Мицродоцс Архивирано 2012-10-24 на Wаyбацк Мацхине-у
- Цомпилатион оф Фацт Схеетс Публисхед бy тхе Университy оф Мицхиган'с Центер фор Сустаинабле Сyстемс Архивирано 2010-04-01 на Wаyбацк Мацхине-у
- Елементс оф сустаинабилитy ат Мицродоцс Архивирано 2011-07-27 на Wаyбацк Мацхине-у
- Леарнинг фор сустаинабилитy
- Роадмап фор а Сустаинабле Еартх Архивирано 2012-12-11 на Арцхиве.ис-у он-лине књига Хиросхија Комиyаме и Стевена Краинеса
- Сустаинабле Фоод Гуиделинес публисхед бy Сустаин: Тхе аллианце фор беттер фоод анд фарминг (УК)
- Доссиер: Он тхе Патх то а Цултуре оф Сустаинабилитy, Гоетхеов институт