Miami Vice

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
Миами Вице
Форматполицијска серија
КреаторАнтхонy Yерковицх
НаступајуДон Јохнсон
Пхилип Мицхаел Тхомас
Мицхаел Талботт
Оливиа Броwн
Саундра Сантиаго
Едwард Јамес Олмос
Јохн Диехл
Уводна темаЈан Хаммер
Земља поријекла САД
Број епизода111 (Листа епизода)
Продукција
Трајањецца. 60 минута
(с рекламама)
Емитирање
Оригинални каналНБЦ, УСА Нетwорк
Оригинално приказивање28.9. 1984. – 25.1. 1990.

Миами Вице је била популарна и иновативна америчка полицијска ТВ серија чије су звијезде Дон Јохнсон и Пхилип Мицхаел Тхомас тумачиле двојицу полицијских детектива ((Јамес "Соннy" Цроцкетт) и Рицардо "Рицо" Туббс) из Миамија који су се као прикривени агенти борили против злочина. Серија се пет сезона емитирала на НБЦ-у од 1984 д 1989. Мрежа УСА Нетwорк је касније емитирала неприказане епизоде. Сматра се једном од најпопуларнијих и најутјецајнијих америчких ТВ-серија у хисторији свијетске телевизије, односно једним од кључних елемената популарне културе 1980-их.

Миами Вице је крајем 1980-их на простору бивше Југославије у оквиру ЈРТ емитирала тадашња Радиотелевизија Београд под називом Пороци Мајамија.

Настанак

[уреди | уреди извор]

Најзаслужнији за настанак ТВ-серије био је Брандон Тартикофф, директор Одјела за забавни програм НБЦ-ја, коме је пало на памет да направи полицијску серију која би се садржајем и стилом разликовала од ТВ-серија које су доминирале тадашњим програмом. Своју замисао је написао на салвети у облику ријечи "МТВ полицајци" те доставио свом сураднику Антхонyју Yерковицху, бившем извршном продуценту популарне полицијске серије Хилл Стреет Блуес.

Yерковицх је, пак, још за вријеме рада на Хилл Стреет Блуесу провео неко вријеме у Миамију гдје су га фасцинирале специфичне друштвено-економске околности каквих није било у другим великим америчким градовима тог доба - снажна кубанскоамеричка заједница, велики број избјеглица из Латинске Америке, али највише од свега трговина дрогом која је, захваљујући кокаинском буму 1970-их омогућила Миамију да постане њена америчка пријестолница. Yерковицху је посебно упало у очи што се готово цијела градска економија вртила око трговине дрогом - банке које перу новац, продавачи судске кауције и адвокати који заступају кријумчаре - те што се богатство стварано преко ноћи бесрамно показивало кроз луксузне куће, аутомобиле, одјећу и сл.

Yерковицх је закључио како би полицајци убачени у врхове злочиначких организација у Миамију морали бити полицајци новог кова, а не здравосељачки позорници и детективи поријеклом из радничке класе који су доминирали дотадашњим ТВ-серијама. Убачени агенти су морали бити особе навикнуте на раскош - скупу одјећу, аутомобиле, бродове, сатове и остале предмете - односно "шминкери", чиме је Yерковицх испунио Тартикоффљев захтјев.

Yерковицх је написао сценариј за ТВ-пилот под насловом Голд Цоаст (Златна обала), али га је послије промијенио у Пороци Миамија, с обзиром да су главни јунаци детективи Одјела за пороке миамијске полиције - у чијој је надлежности сузбијање проституције и трговине дрогом. Након неколико кандидата за двије главне улоге су одабрани Дон Јохнсон и Пхилип Мицхаел Тхомас, а пилот је успркос вишеструких одгода снимљен, а прва епизода приказана у јесен 1984.

Екстерни линкови

[уреди | уреди извор]