ФИФА Свјетско првенство 2022.

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
ФИФА Свјетско првенство 2022.
2022 كأس العالم لكرة القدم
Каʾс ал-ʿāлам ли-курат ал-qадам 2022
ФИФА Свјетско првенство 2022.

Подаци о турниру
Домаћин(и)  Катар
Вријеме одржавања 20. студеног18. просинца 2022.
Број репрезентација 32
Стадиони (у 5 градова)
Пласман
Прваци  Аргентина
Другопласирани  Француска
Трећепласирани  Хрватска
Четвртопласирани Мароко
Статистика
Број утакмица 64
Број голова 172  (2.69 по утакмици)
Укупно гледатеља 3.404.252  (53.191 по утакмици)
Најбољи стријелац Француска Кyлиан Мбаппé
(8 голова)
Најбољи играч Аргентина Лионел Месси

Инфокутија ажурирана: 18. просинца 2022..

ФИФА Свјетско првенство 2022. било је 22. издање ФИФА Свјетског првенства које се од 20. студеног до 18. просинца 2022. године одржало у Катару. Било је то прво ФИФА Свјетско првенство које се одржало у арапској земљи те друго које се одржало у Азији, након Свјетског првенства 2002. године, које се било одржало у Јапану и Јужној Кореји. Уз то, ово је посљедњи турнир на којему су судјеловале само 32 репрезентације, с обзиром да је за ФИФА Свјетско првенство 2026. планирано проширење на укупно 48 репрезентација.

ФИФА Свјетско првенство је турнир који се традиционално одржава љети, у вријеме када се у свијету - у правилу - не играју клупске утакмице тако да репрезентативни ногомет не ремети годишњи клупски распоред. Међутим, изнимне љетне врућине у Катару показале су се као потенцијално превелик здравствени ризик, тако да је турнир помакнут с љетног на - по први пута у хисторији - зимски термин у студеном и просинцу, усред клупске сезоне. Такођер, турнир је због тих промјена трајао мање од 30 дана, што је такођер новина у односу на ранија издања.

Од 32 репрезентације, једино је домаћин Катар изборио директни наступ без квалификација; Катар је уједно и једини дебитант на турниру, с обзиром на то да су све остале репрезентације имале барем један ранији наступ. Поразом од Еквадора 0:2, Катар је постао први домаћин у хисторији турнира који је изгубио утакмицу отварања, али исто тако и први домаћин који није освојио ниједан бод на турниру те домаћин с најмање постигнутих голова (само један) на турниру. Актуални бранитељ наслова свјетског првака била је Француска, која је други пута за редом играла финале, али је поражена од Аргентине након једанаестераца; Аргентини је то био трећи наслов првака свијета. Мароко је на турниру постао прва афричка репрезентација која је изборила полуфинале турнира, али је у утакмици за треће мјесто поражена од Хрватске, којој је то била друга бронца у хисторији те друга узастопна медаља на првенству, након сребра из 2018. године; Мароко је свеједно постао најбоље пласирана афричка репрезентација у хисторији Свјетских првенстава.

Најбољи стријелац турнира био је француски репрезентативац Кyлиан Мбаппé, који је постигао осам голова. Најбољим играчем проглашен је Лионел Месси.

Избор домаћина

[уреди | уреди извор]
Руски предсједник Владимир Путин (десно) и предсједник ФИФА-е, Гианни Инфантино (средина), предају катарском емиру Тамиму ал-Танију (лијево) овласти организирања Свјетског првенства.

Процес за избор домаћина првенстава 2018. и 2022. године започео је у сијечњу 2009. године, а савези су имали рок до 2. вељаче да пошаљу своје понуде.[1] Иницијално је једанаест земаља послало своје кандидатуре, али Мексико се касније повукао,[2] док је кандидатура Индонезије одбијена у вељачи 2010. године јер индонезијска влада није ФИФА-и доставила писмо подршке кандидатури.[3] Током самог процеса, три преостале нееуропске земље (Аустралија, Јапан и Сједињене Државе) постепено су одустајале, што је значило да савези чланови УЕФА-е губе право организације првенства 2022. године. То је, према ФИФА-иним правилима, значило да ниједна еуропска земља није могла бити домаћин првенства 2022. године, што је отворило пут другим континентима.

На крају је за домаћинство Свјетског првенства 2022. године разматрано пет земаља: Аустралија, Јапан, Јужна Кореја, Катар и Сједињене Државе. ФИФА-ин извршни одбор састао се 2. просинца 2010. године у Зüрицху како би одабрао домаћина.[4] Прије самог гласовања, двојица чланова Извршног одбора суспендирани су због сумњи у корупцију повезану уз гласовање за домаћина 2022. године.[5] На концу је, након четири круга гласовања, за домаћина изабран Катар, што је описано као "високи оперативни ризик".[6] Резултати су били сљедећи:[7]

Резултати гласовања
Држава Круг
1. круг
(гласови)
2. круг
(гласови)
3. круг
(гласови)
4. круг
(гласови)
 Катар 11 10 11 14
 Сједињене Државе 3 5 6 8
 Јужна Кореја 4 5 5
 Јапан 3 2
 Аустралија 1

Избор Катара изазвао је бројне контроверзе те је у неким медијима назван скандалом,[8][9] Уочи избора, појавиле су се бројне недоумице у вези с прикладношћу Катара као земље домаћина и праведности поступка надметања држава.[10] односно дијелом серије других корупцијских скандала који су погодили ФИФА-у за вријеме мандата Сеппа Блаттера.[11] ФИФА је оптужена за корупцију као и то да је избор Катара за домаћина остварен темељем подмићивања у поступку надметања,[12] док је актуални предсједник ФИФА-е Гианни Инфантино бранио избор.[13] Овај је избор тако постао један од најконтроверзнијих у хисторији турнира, контроверзнији чак и од избора Русије за домаћина ФИФА Свјетског првенства 2018. године, који је такођер био мета бројних критика и оптужби.

Квалификације

[уреди | уреди извор]

Као и за ФИФА Свјетско првенство 2018. године, све чланице ФИФА-е, изузев домаћина Катара, судјеловале су у квалификацијама за Свјетско првенство 2022. године. То значи да је укупно 211 репрезентација имало право наступа у квалификацијама, у којима је - иако без могућности испадања - судјеловао и домаћин Катар, јер га је АФЦ обвезала да судјелује у квалификацијама због чињенице да су оне истовремено служиле и као квалификације за АФЦ Азијски куп 2023. године.[14] Како је Катар, као прво пласирани у групи, изборио финални круг квалификација, Либанон је као пета најбоља другопласирана екипа прошао у сљедећи круг квалификација.[15] Бранитељ наслова, Француска, такођер је судјеловала у квалификацијама.[16] Света Луција је иницијално приступила квалификацијама, али се повукла прије прве утакмице. Сјеверна Кореја одустала је од квалификација због сигурносних разлога повезаних с пандемијом коронавируса. Америчка Самоа и Самоа повукле су се прије ждријеба континенталних квалификација, док се Тонга повукла након ерупције подводног вулкана Хунга Тонга–Хунга Ха'апаи. Нешто касније, Вануату и Цоокови Отоци повукли су се због ограничења повезаних уз пандемију.

Квалифициране момчади

[уреди | уреди извор]

Од укупно 32 репрезентације које судјелују на завршном турниру, њих 24 судјеловало је и на претходном првенству.[17] Домаћин Катар једини је дебитант на овом турниру, чиме су постали први домаћин-дебитант још од Италије 1934. године. Резултат тога био је да је Свјетско првенство 2022. године било прво у којем међу момчадима које су избориле наступ кроз квалификације није било дебитаната. Низоземска, Еквадор, Гана, Камерун и Сједињене Државе вратиле су се на завршни турнир након избивања 2018. године. Канада се вратила на турнир након 36 година, с тим да им је претходни наступ из 1986. године био једини до ове године.[18] Wалес се вратио након чак 64 године, што је рекордна пауза за једну еуропску репрезентацију, а једини пријашњи наступ имали су 1958. године.[19]

Четвероструки свјетски и актуални еуропски првак Италија није се успјела квалифицирати на своје друго узастопно Свјетско првенство, што им је први пута откако судјелују, а све након пораза у полуфиналу плаy-оффа. Талијани су уједно и једини биши прваци који се нису квалифицирали те најбоље рангирана момчад на ФИФА-иној љествици која није остварила пласман.[20] Уједно су и четврта репрезентација која није изборила наступ на завршници првенства након што је освојила претходно одржани УЕФА Еуро, након Чехословачке (1978.), Данске (1994.) и Грчке (2006.).[21] Домаћин претходног турнира, Русија, дисквалифицирана је због инвазије на Украјину с почетка 2022. године.[22] Чиле, освајач Цопе Амéрице 2015. и 2016. године такођер није успио изборити завршни турнир други пута за редом. Нигерија је испала у континенталном плаy-оффу од Гане, тако да се није вратила након 2018. године. Остале земље које су наступиле на претходном турниру, али не и овом су Перу, Египат, Исланд, Панама, Шведска и Колумбија. Најниже рангирана репрезентација на турниру била је Гана.

Квалифициране момчади су сљедеће:

Напомена: Бројеви у заградама представљају ФИФА-ин ранкинг прије почетка турнира.[23]

АФЦ (6)

ЦАФ (5)

ЦОНЦАЦАФ (4)

ЦОНМЕБОЛ (4)

ОФЦ (0)

УЕФА (13)

  Квалифицирани на Свјетско првенство
  Нису се успјели квалифицирати
  Дисквалифицирани или се повукли из квалификација
  Нису чланице ФИФА-е

Градови домаћини

[уреди | уреди извор]

Првих пет предложених стадиона представљено је почетком ожујка 2010. године. Катар је желио да стадиони одржавају различите хисторијске и културолошке аспекте саме земље, али и да удовољавају критеријима трајности, удобности, приступачности и одрживости.[24] Намјера је била да се стадиони опреме посебним расхладним суставом који би унутар стадиона одржавао температуру око 20°Ц, међутим није познатко како би то функционирало на отвореним стадионима. Иницијално је такођер речено како ће стадиони бити зеро wасте те како ће горње етаже стадиона након првенства бити размонтиране и дониране земљама са слабо развијеном спортском инфраструктуром.[25][26] Свих пет стадиона пројектирао је њемачки архитект Алберт Спеер са сурадницима.[27] Стадион ал-Бајт на крају је био једини затворени стадион.[28]

ФИФА-ин извјештај од 9. просинца 2010. године цитирао је тадашњег предсједника Сеппа Блаттера, који је рекао да би неке друге земље могле организирати неке утакмице Свјетског првенства, међутим те земље нису конкретно именоване.[29] Блаттер је додао како било какву одлуку тог типа прво мора донијети Катар, а онда одобрити и ФИФА-ин Извршни одбор.[30] Јордански принц Али бин Хусеин изјавио је за Аустралиан Ассоциатед Пресс како би одигравање утакмица у Бахреину, Уједињеним Арапским Емиратима и, можда, Саудијској Арабији помогло у интеграцији регионалних народа за вријеме турнира.[31] Ову могућност потврдио је, у сијечњу 2019. године, и Блаттеров насљедник, Гианни Инфантино, који је навео смањење политичких тензија као разлог разматрања ове одлуке.[32]

Године 2013. појавиле су се вијести како је Катар послао молбу ФИФА-и да смањи укупни број предложених стадиона (12) због повећаних трошкова;[33] убрзо је потврђено да Катар планира редуцирати број стадиона с изворних 12 на највише осам или девет.[34] У травњу 2017. године, организатори су потврдили како ће се првенство играти на осам стадиона у околици Дохе, иако ФИФА још увијек није била службено потврдила коначни број стадиона.[35][36] За вријеме припрема, изградња стадиона у Катару била је тема бројних контроверзи, од уобичајених које су се тицале немогућности довршења стадиона у заданим роковима, до озбиљних оптужби за нељудске увјете у којима су радили радници на стадионима.

У коначници, ФИФА је потврдила како ће се првенство одиграти на сљедећих осам стадиона:

Лусаил Ал-Кор Доха
Стадион у Лусаилу Стадион ал-Бајт Стадион 974 Стадион ал-Тумама
Капацитет: 88,966[37][38] Капацитет: 68,895[39][40] Капацитет: 44,089[41][42] Капацитет: 44,400[43][44]
Домаћини на мапи Катара Стадиони у и у околици Дохе
Ал-Рајан Ал-Вакра
Међународни стадион Калифа Стадион Едуцатион Цитy Стадион Ахмад бин Али Стадион ал-Џануб
Капацитет: 45,857[45][46] Капацитет: 44,667[47][48] Капацитет: 45,032[49][50] Капацитет: 44,325[51][52]

Финални ждријеб

[уреди | уреди извор]

Финални ждријеб група Свјетског првенства одржан је 1. травња 2022. године[53] у 19:00 по локалном времену у Изложбеном и конвенцијском центру у Дохи.[54] У вријеме одржавања ждријеба, побједници интерконтиненталних разигравања, као и еуропског плаy-оффа А нису били познати.[55]

Прије самог ждријеба, 32 квалифициране репрезентације распоређене су у четири јакосне скупине темељем ФИФА-иног ранга закључно с 31. ожујка 2022. године.[56] Изнимка од тога била је прва јакосна скупина, гдје се налазио домаћин Катар (који би по ранку био у четвртој јакосној скупини, али је завршио у првој као домаћин и аутоматски је распоређен на мјесто А1) заједно са седам најбоље рангираних репрезентација. Друга и трећа јакосна скупина садржавале су по осам репрезентација, распоређених темељем њиховог ранга, док је четврта јакосна скупина садржавала пет најлошије рангираних репрезентација те три репрезентације које су пласман избориле кроз плаy-офф. Ждријеб је био организиран тако да момчади с истог континента нису могле играти у истој групи, осим еуропских репрезентација, којих је у скупини могло бити најмање једна, а највише двије. Репрезентације су ждријебане редом по јакосним скупинама, од прве према четвртој. Репрезентације из прве јакосне скупине аутоматски су ишле на прво мјесто у групи, док су остала мјеста посебно ждријебана у сврху одређивања распореда играња.[57] Јакосне скупине изгледале су овако:[58]

Скупина 1
Репрезентација Група Ранг
Катар[α 1] 51
Бразил 1
Белгија 2
Француска 3
Аргентина 4
Енглеска 5
Шпанија 7
Португал 8
Скупина 2
Репрезентација Група Ранг
Мексико 9
Низоземска 10
Данска 11
Њемачка 12
Уругвај 13
Швицарска Швицарска 14
Сједињене Америчке Државе Сједињене Америчке Државе 15
Хрватска 16
Скупина 3
Репрезентација Група Ранг
Сенегал 20
Иран 21
Јапан 23
Мароко 24
Србија 25
Пољска 26
Јужна Кореја 29
Тунис 35
Скупина 4[α 2]
Репрезентација Група Ранг
Камерун 37
Канада 38
Еквадор 46
Саудијска Арабија 49
Гана 60
Плаy-офф УЕФА А[α 3] Н/D
ЦОНЦАЦАФ/ОФЦ плаy-офф[α 4]
АФЦ/ЦОНМЕБОЛ плаy-офф[α 5]
  1. Катар је као домаћин распоређен у прву јакосну скупину те му је аутоматски додијељена позиција А1. По рангу, Катар би иначе био у четвртој јакосној скупини.
  2. Идентитет трију плаy-офф побједника није био познат у вријеме формирања јакосних скупина.
  3. У тренутку ждријеба, побједник А пута УЕФА-иних квалификација за Свјетско првенство није био познат. У коначници је то био Wалес (18), који би иначе ишао у трећу јакосну скупину, али је због плаy-оффа сврстан у четврту.
  4. У тренутку ждријеба, побједник интерконтиненталног плаy-оффа између представника ЦОНЦАЦАФ-а (Костарика) и ОФЦ-а (Нови Зеланд) није био познат. У коначници је то била Костарика (31), која би свакако била сврстана у четврту јакосну скупину.
  5. У тренутку ждријеба, побједник интерконтиненталног плаy-оффа између представника АФЦ-а (Аустралија) и ЦОНМЕБОЛ-а (Перу) није био познат. У коначници је то била Аустралија (42), која би свакако била сврстана у четврту јакосну скупину.

ФИФА је 19. свибња 2022. године објавила коначни попис 36 главних, 69 помоћних и 24 ВАР суца који ће судити на првенству. Међут 36 главних судаца, по двојица су били из Аргентине, Бразила, Енглеске и Француске.[59][60] Први пута у хисторији, суткиње су изабране да суде на великом натјецању за мушкарце; то су Стéпхание Фраппарт из Француске, Салима Мукансанга из Руанде и Yосхими Yамасхита из Јапана.[61] Њима ће се, такођер први пута у хисторији, придружити и три помоћне суткиње.[62] Гамбијски судац Бакарy Гассама те аргентински помоћни судац Јуан Пабло Белатти, који је био помоћни судац у финалу претходног издања, суде на свом трећем првенству.[63][64][65] Међу повратницима су и Цéсар Артуро Рамос из Мексика, Јаннy Сиказwе из Замбије те ирански помоћни судац Мохамад-Реза Мансури.[66][67][68]

Коначни попис свих судаца изгледао је овако:

Списак судаца
Конфедерација Главни судац Помоћни суци ВАР суци
АФЦ Аустралија Цхрис Беатх (Аустралија) Асхлеy Беецхам (Аустралија) / Антон Схцхетинин (Аустралија)
Мохамад-Реза Аболфазли (Иран) / Мохамад-Реза Мансури (Иран)
Талеб ал-Мари (Катар) / Сауд ал-Макалех (Катар)
Цао Yи (НР Кина) / Схи Xианг (НР Кина)
Мохамед ал-Хамади (Уједињени Арапски Емирати) / Хасан ал-Махри (Уједињени Арапски Емирати)
Аустралија Схаун Еванс (Аустралија)
Катар Абдула ал-Мари (Катар)
Сингапур Мухаммад Таqи (Сингапур)
Иран Али-Реза Фагани (Иран)
Катар Абдулрахман ал-Џасим (Катар)
Народна Република Кина Ма Нинг (НР Кина)
Уједињени Арапски Емирати Мохамед Мохамед (Уједињени Арапски Емирати)
Јапан Yосхими Yамасхита (Јапан)
ЦАФ Гамбија Бакарy Гассама (Гамбија) Абделхак Етцхиали (Алжир) / Мокране Гоурари (Алжир)
Јерсон дос Сантос (Ангола) / Махмуд Абоуелрегал (Египат)
Закхеле Сиwела (Јужноафричка Република) / Елвис Ноупуе (Камерун)
Соуру Пхатсоане (Лесото) / Арсéнио Марренгула (Мозамбик)
Дјибрил Цамара (Сенегал) / Ел Хадј Малицк Самба (Сенегал)
Мароко Рéдоуане Јиyед (Мароко)
Мароко Адил Зоурак (Мароко)
Алжир Мустапха Гхорбал (Алжир)
Јужноафричка Република Вицтор Гомес (Јужноафричка Република)
Руанда Салима Мукансанга (Руанда)
Сенегал Магуетте Ндиаyе (Сенегал)
Замбија Јаннy Сиказwе (Замбија)
ЦОНЦАЦАФ Салвадор Ивáн Бартон (Салвадор) Хелпyс Раyмундо Фелиз (Доминиканска Република) / Wалтер Лóпез (Хондурас)
Јуан Царлос Мора (Костарика) / Карен Дíаз Медина (Мексико)
Мигуел Хернáндез (Мексико) / Алберто Морíн (Мексико)
Давид Морáн (Салвадор) / Зацхари Зеегелаар (Суринам)
Цалеб Wалес (Тринидад и Тобаго) / Кyле Аткинс (Сједињене Државе)
Катхрyн Несбитт (Сједињене Државе) / Цореy Паркер (Сједињене Државе)
Канада Дреw Фисцхер (Канада)
Мексико Фернандо Гуерреро (Мексико)
Сједињене Америчке Државе Армандо Вилларреал (Сједињене Државе)
Сједињене Америчке Државе Исмаил Елфатх (Сједињене Државе)
Гватемала Марио Есцобар (Гватемала)
Хондурас Саид Мартíнез (Хондурас)
Мексико Цéсар Артуро Рамос (Мексико)
ЦОНМЕБОЛ Бразил Рапхаел Цлаус (Бразил) Јуан Пабло Белатти (Аргентина) / Диего Бонфá (Аргентина)
Езеqуиел Браиловскy (Аргентина) / Габриел Цхаде (Аргентина)
Неуза Бацк (Бразил) / Бруно Босцхилиа (Бразил)
Родриго Фигуеиредо (Бразил) / Бруно Пирес (Бразил)
Данило Манис (Бразил)
Мицхаел Оруé (Перу) / Јесúс Сáнцхез (Перу)
Мартíн Соппи (Уругвај) / Ницолáс Таран (Уругвај)
Тулио Морено (Венезуела) / Јорге Уррего (Венезуела)
Чиле Јулио Басцуñáн (Чиле)
Колумбија Ницолáс Галло (Колумбија)
Уругвај Леодáн Гонзáлез (Уругвај)
Венезуела Јуан Сото (Венезуела)
Аргентина Мауро Виглиано (Аргентина)
Уругвај Андрéс Матонте (Уругвај)
Перу Кевин Ортега (Перу)
Аргентина Фернандо Рапаллини (Аргентина)
Бразил Wилтон Сампаио (Бразил)
Аргентина Фацундо Телло (Аргентина)
Венезуела Јесúс Валензуела (Венезуела)
ОФЦ Нови Зеланд Маттхеw Цонгер (Нови Зеланд) Тевита Макасини (Тонга) / Марк Руле (Нови Зеланд)
УЕФА Француска Стéпхание Фраппарт (Француска) Симон Беннетт (Енглеска) / Гарy Бесwицк (Енглеска)
Стуарт Бурт (Енглеска) / Адам Нунн (Енглеска)
Ницолас Данос (Француска) / Цyрил Грингоре (Француска)
Циро Царбоне (Италија) / Алессандро Гиаллатини (Италија)
Јан де Вриес (Низоземска) / Хессел Стеегстра (Низоземска)
Рафаел Фолтyн (Њемачка) / Јан Сеидел (Њемачка)
Томасз Листкиеwицз (Пољска) / Паwеł Соколницки (Пољска)
Овидиу Артене (Румуњска) / Василе Маринесцу (Румуњска)
Томаж Кланчник (Словенија) / Андраж Ковачич (Словенија)
Пау Цебриáн Девíс (Шпањолска) / Роберто Дíаз Пéрез дел Паломар (Шпањолска)
Француска Јéрôме Брисард (Француска)
Њемачка Бастиан Данкерт (Њемачка)
Шпанија Рицардо де Бургос Бенгоетxеа (Шпањолска)
Њемачка Марцо Фритз (Њемачка)
Шпанија Алејандро Хернáндез Хернáндез (Шпањолска)
Италија Массимилиано Иррати (Италија)
Пољска Томасз Кwиаткоwски (Пољска)
Шпанија Јуан Мартíнез Мунуера (Шпањолска)
Француска Беноîт Миллот (Француска)
Италија Паоло Валери (Италија)
Низоземска Пол ван Боекел (Низоземска)
Румунија Иствáн Ковáцс (Румуњска)
Низоземска Даннy Маккелие (Низоземска)
Пољска Сзyмон Марциниак (Пољска)
Шпанија Антонио Матеу Лахоз (Шпањолска)
Енглеска Мицхаел Оливер (Енглеска)
Италија Даниеле Орсато (Италија)
Њемачка Даниел Сиеберт (Њемачка)
Енглеска Антхонy Таyлор (Енглеска)
Француска Цлéмент Турпин (Француска)
Словенија Славко Винчић (Словенија)

Натјецање по групама

[уреди | уреди извор]
Легенда:
     Момчад испала из даљњег натјецања.
     Момчад пролази у осмину финала.

Напомена: Сва времена наведена су према арапском стандардном (АСТ) времену (УТЦ+3).

Сљедећи критерији примјењиват ће се приликом рангирања репрезентација у групној фази:[69]

  1. Број бодова у свим утакмицама у групи;
  2. Гол разлика у свим утакмицама у групи;
  3. Број постигнутих голова у свим утакмицама у групи;
  4. Већи број бодова освојен у међусобним сусретима;
  5. Боља гол разлика остварена у међусобним сусретима;
  6. Више постигнутих голова у међусобним сусретима;
  7. Фаир плаy бодови у свим утакмицама у групи (само једно одузимање бодова може се примијенити на једног играча по утакмици):
    1. Жути картон: -1 бод
    2. Индиректни црвени картон (два жута картона): -3 бода
    3. Директни црвени картон: -4 бода
    4. Жути и директни црвени картон: -5 бодова
  8. Извлачење репрезентација.
Репрезентација Бод. Ут. Поб. Н. Пор. Пос. При. РП
1. Низоземска 7 3 2 1 0 5 1 +4
2. Сенегал 6 3 2 0 1 5 4 +1
3. Еквадор 4 3 1 1 1 4 3 +1
4. Катар 0 3 0 0 3 1 7 -6
Катар Катар 0:2  Еквадор
Извјештај Валенциа Погодак након 16 минута 16' (пен.), Погодак након 31 минута 31'

Сенегал Сенегал 0:2  Низоземска
Извјештај Гакпо Погодак након 84 минута 84'
Клаассен Погодак након 90+9 минута 90+9'

Катар Катар 1:3  Сенегал
Мунтари Погодак након 78 минута 78' Извјештај Диа Погодак након 41 минута 41'
Диéдхиоу Погодак након 48 минута 48'
Б. Диенг Погодак након 84 минута 84'

Низоземска Низоземска 1:1  Еквадор
Гакпо Погодак након 6 минута 6' Извјештај Валенциа Погодак након 49 минута 49'

Еквадор Еквадор 1:2  Сенегал
Цаицедо Погодак након 68 минута 68' Извјештај I. Сарр Погодак након 44 минута 44' (пен.)
Коулибалy Погодак након 70 минута 70'

Низоземска Низоземска 2:0  Катар
Гакпо Погодак након 26 минута 26'
Ф. де Јонг Погодак након 49 минута 49'
Извјештај
Репрезентација Бод. Ут. Поб. Н. Пор. Пос. При. РП
1. Енглеска 7 3 2 1 0 9 2 +7
2. Сједињене Америчке Државе Сједињене Америчке Државе 5 3 1 2 0 2 1 +1
3. Иран 3 3 1 0 2 4 7 -3
4. Wалес 1 3 0 1 2 1 6 -5
Енглеска Енглеска 6:2  Иран
Беллингхам Погодак након 35 минута 35'
Сака Погодак након 43 минута 43', Погодак након 62 минута 62'
Стерлинг Погодак након 45+1 минута 45+1'
Расхфорд Погодак након 71 минута 71'
Греалисх Погодак након 90 минута 90'
Извјештај Тареми Погодак након 65 минута 65', Погодак након 90+13 минута 90+13' (пен.)

Сједињене Америчке Државе Сједињене Америчке Државе 1:1  Wалес
Wеах Погодак након 36 минута 36' Извјештај Бале Погодак након 82 минута 82' (пен.)

Wалес Wалес 0:2  Иран
Извјештај Чешми Погодак након 90+8 минута 90+8'
Резаијан Погодак након 90+11 минута 90+11'

Енглеска Енглеска 0:0  Сједињене Америчке Државе
Извјештај

Wалес Wалес 0:3  Енглеска
Извјештај Расхфорд Погодак након 50 минута 50', Погодак након 68 минута 68'
Фоден Погодак након 51 минута 51'

Иран Иран 0:1  Сједињене Америчке Државе
Извјештај Пулишић Погодак након 38 минута 38'
Репрезентација Бод. Ут. Поб. Н. Пор. Пос. При. РП
1. Аргентина 6 3 2 0 1 5 2 +3
2. Пољска 4 3 1 1 1 2 2 0
3. Мексико 4 3 1 1 1 2 3 -1
4. Саудијска Арабија 3 3 1 0 2 3 5 -2
Аргентина Аргентина 1:2  Саудијска Арабија
Месси Погодак након 10 минута 10' (пен.) Извјештај ал-Шехри Погодак након 48 минута 48'
С. ал-Давсари Погодак након 53 минута 53'
Гледатеља: 88,012

Мексико Мексико 0:0  Пољска
Извјештај
Гледатеља: 39,369

Пољска Пољска 2:0  Саудијска Арабија
Зиелиńски Погодак након 39 минута 39'
Леwандоwски Погодак након 82 минута 82'
Извјештај

Аргентина Аргентина 2:0  Мексико
Месси Погодак након 64 минута 64'
Фернáндез Погодак након 87 минута 87'
Извјештај

Пољска Пољска 0:2  Аргентина
Извјештај Мац Аллистер Погодак након 46 минута 46'
Áлварез Погодак након 67 минута 67'
Гледатеља: 44,089

Саудијска Арабија Саудијска Арабија 1:2  Мексико
С. ал-Давсари Погодак након 90+5 минута 90+5' Извјештај Мартíн Погодак након 47 минута 47'
Цхáвез Погодак након 52 минута 52'
Репрезентација Бод. Ут. Поб. Н. Пор. Пос. При. РП
1. Француска 6 3 2 0 1 6 3 +3
2. Аустралија 6 3 2 0 1 3 4 -1
3. Тунис 4 3 1 1 1 1 1 0
4. Данска 1 3 0 1 2 1 3 -2
Данска Данска 0:0  Тунис
Извјештај

Француска Француска 4:1  Аустралија
Рабиот Погодак након 27 минута 27'
Гироуд Погодак након 32 минута 32', Погодак након 71 минута 71'
Мбаппé Погодак након 68 минута 68'
Извјештај Гоодwин Погодак након 9 минута 9'

Тунис Тунис 0:1  Аустралија
Извјештај Дуке Погодак након 23 минута 23'

Француска Француска 2:1  Данска
Мбаппé Погодак након 61 минута 61', Погодак након 86 минута 86' Извјештај Цхристенсен Погодак након 68 минута 68'
Гледатеља: 42,860

Аустралија Аустралија 1:0  Данска
Лецкие Погодак након 60 минута 60' Извјештај

Тунис Тунис 1:0  Француска
Кхазри Погодак након 58 минута 58' Извјештај
Репрезентација Бод. Ут. Поб. Н. Пор. Пос. При. РП
1. Јапан 6 3 2 0 1 4 3 +1
2. Шпанија Шпањолска 4 3 1 1 1 9 3 +6
3. Њемачка 4 3 1 1 1 6 5 +1
4. Костарика 3 3 1 0 2 3 11 -8
Њемачка Њемачка 1:2  Јапан
Гüндоğан Погодак након 33 минута 33' (пен.) Извјештај Дōан Погодак након 75 минута 75'
Асано Погодак након 83 минута 83'

Шпањолска Шпанија 7:0  Костарика
Олмо Погодак након 11 минута 11'
Асенсио Погодак након 21 минута 21'
Ф. Торрес Погодак након 31 минута 31' (пен.), Погодак након 54 минута 54'
Гави Погодак након 74 минута 74'
Солер Погодак након 90 минута 90'
Мората Погодак након 90+2 минута 90+2'
Извјештај

Јапан Јапан 0:1  Костарика
Извјештај Фуллер Погодак након 81 минута 81'

Шпањолска Шпанија 1:1  Њемачка
Мората Погодак након 62 минута 62' Извјештај Фüллкруг Погодак након 83 минута 83'

Јапан Јапан 2:1  Шпањолска
Дōан Погодак након 48 минута 48'
Танака Погодак након 51 минута 51'
Извјештај Мората Погодак након 11 минута 11'

Костарика Костарика 2:4  Њемачка
Теједа Погодак након 58 минута 58'
Варгас Погодак након 70 минута 70'
Извјештај Гнабрy Погодак након 10 минута 10'
Хавертз Погодак након 73 минута 73', Погодак након 85 минута 85'
Фüллкруг Погодак након 89 минута 89'
Репрезентација Бод. Ут. Поб. Н. Пор. Пос. При. РП
1. Мароко 7 3 2 1 0 4 1 +3
2. Хрватска 5 3 1 2 0 4 1 +3
3. Белгија 4 3 1 1 1 1 2 -1
4. Канада 0 3 0 0 3 2 7 -5
Мароко Мароко 0:0  Хрватска
Извјештај

Белгија Белгија 1:0  Канада
Батсхуаyи Погодак након 44 минута 44' Извјештај

Белгија Белгија 0:2  Мароко
Извјештај Саïсс Погодак након 73 минута 73'
Абоукхлал Погодак након 90+2 минута 90+2'

Хрватска Хрватска 4:1  Канада
Крамарић Погодак након 36 минута 36', Погодак након 70 минута 70'
Ливаја Погодак након 44 минута 44'
Мајер Погодак након 90+4 минута 90+4'
Извјештај Давиес Погодак након 2 минута 2'

Хрватска Хрватска 0:0  Белгија
Извјештај

Канада Канада 1:2  Мароко
Агуерд Погодак након 40 минута 40' (аг.) Извјештај Зиyецх Погодак након 4 минута 4'
Ен-Несyри Погодак након 23 минута 23'
Репрезентација Бод. Ут. Поб. Н. Пор. Пос. При. РП
1. Бразил 6 3 2 0 1 3 1 +2
2. Швицарска Швицарска 6 3 2 0 1 4 3 +1
3. Камерун 4 3 1 1 1 4 4 0
4. Србија 1 3 0 1 2 5 8 -3
Швицарска Швицарска 1:0  Камерун
Емболо Погодак након 48 минута 48' Извјештај

Бразил Бразил 2:0  Србија
Рицхарлисон Погодак након 62 минута 62', Погодак након 73 минута 73' Извјештај

Камерун Камерун 3:3  Србија
Цастеллетто Погодак након 29 минута 29'
Абоубакар Погодак након 63 минута 63'
Цхоупо-Мотинг Погодак након 66 минута 66'
Извјештај Павловић Погодак након 45+1 минута 45+1'
С. Милинковић-Савић Погодак након 45+3 минута 45+3'
А. Митровић Погодак након 53 минута 53'

Бразил Бразил 1:0  Швицарска
Цасемиро Погодак након 83 минута 83' Извјештај
Гледатеља: 43,649

Србија Србија 2:3  Швицарска
Митровић Погодак након 26 минута 26'
Влаховић Погодак након 35 минута 35'
Извјештај Схаqири Погодак након 20 минута 20'
Емболо Погодак након 44 минута 44'
Фреулер Погодак након 48 минута 48'
Гледатеља: 41,378

Камерун Камерун 1:0  Бразил
Абоубакар Погодак након 90+2 минута 90+2' Извјештај
Гледатеља: 85,986
Репрезентација Бод. Ут. Поб. Н. Пор. Пос. При. РП
1. Португал 6 3 2 0 1 6 4 +2
2. Јужна Кореја 4 3 1 1 1 4 4 0
3. Уругвај 4 3 1 1 1 2 2 0
4. Гана 3 3 1 0 2 5 7 -2
Уругвај Уругвај 0:0  Јужна Кореја
Извјетшај

Португал Португал 3:2  Гана
C. Роналдо Погодак након 65 минута 65' (пен.)
Фéлиx Погодак након 78 минута 78'
Леãо Погодак након 80 минута 80'
Извјетшај А. Аyеw Погодак након 73 минута 73'
Букари Погодак након 89 минута 89'
Гледатеља: 42,662

Јужна Кореја Јужна Кореја 2:3  Гана
Јо Гyу-сеонг Погодак након 58 минута 58', Погодак након 61 минута 61' Извјетшај Салису Погодак након 24 минута 24'
Кудус Погодак након 34 минута 34', Погодак након 68 минута 68'

Португал Португал 2:0  Уругвај
Фернандес Погодак након 54 минута 54', Погодак након 90+3 минута 90+3' (пен.) Извјетшај

Гана Гана 0:2  Уругвај
Извјетшај де Аррасцаета Погодак након 26 минута 26', Погодак након 32 минута 32'

Јужна Кореја Јужна Кореја 2:1  Португал
Гим Yеонг-гwон Погодак након 27 минута 27'
Хwанг Хуи-цхан Погодак након 90+1 минута 90+1'
Извјетшај Хорта Погодак након 5 минута 5'

Фаза на избацивање

[уреди | уреди извор]
 
Осмина финалаЧетвртфиналеПолуфиналеФинале
 
              
 
3. просинца – Ал-Рајан (Калифа)
 
 
 Низоземска 3
 
9. просинца – Лусаил
 
 Сједињене Државе 1
 
 Низоземска 2 (3)
 
3. просинца – Ал-Рајан (бин Али)
 
 Аргентина (11м) 2 (4)
 
 Аргентина 2
 
13. просинца – Лусаил
 
 Аустралија 1
 
 Аргентина 3
 
5. просинца – Ал-Вакра
 
 Хрватска 0
 
 Јапан 1 (1)
 
9. просинца – Ал-Рајан (Едуцатион)
 
 Хрватска (11м) 1 (3)
 
 Хрватска (11м) 1 (4)
 
5. просинца – Доха (974)
 
 Бразил 1 (2)
 
 Бразил 4
 
18. просинца – Лусаил
 
 Јужна Кореја 1
 
 Аргентина (11м) 3 (4)
 
4. просинца – Ал-Кор
 
 Француска 3 (2)
 
 Енглеска 3
 
10. просинца – Ал-Кор
 
 Сенегал 0
 
 Енглеска 1
 
4. просинца – Доха (ал-Тумама)
 
 Француска 2
 
 Француска 3
 
14. просинца – Ал-Кор
 
 Пољска 1
 
 Француска 2
 
6. просинца – Ал-Рајан (Едуцатион)
 
 Мароко 0 Треће мјесто
 
 Мароко (11м) 0 (3)
 
10. просинца – Доха (ал-Тумама) 17. просинца – Ал-Рајан (Калифа)
 
 Шпањолска 0 (0)
 
 Мароко 1  Хрватска 2
 
6. просинца – Лусаил
 
 Португал 0  Мароко 1
 
 Португал 6
 
 
 Швицарска 1
 

Осмина финала

[уреди | уреди извор]
Низоземска Низоземска 3:1  Сједињене Америчке Државе
Депаy Погодак након 10 минута 10'
Блинд Погодак након 45+1 минута 45+1'
Думфриес Погодак након 81 минута 81'
Извјештај Wригхт Погодак након 76 минута 76'

Аргентина Аргентина 2:1  Аустралија
Месси Погодак након 35 минута 35'
Áлварез Погодак након 57 минута 57'
Извјештај Фернáндез Погодак након 77 минута 77' (аг.)

Француска Француска 3:1  Пољска
Гироуд Погодак након 44 минута 44'
Мбаппé Погодак након 74 минута 74', Погодак након 90+1 минута 90+1'
Извјештај Леwандоwски Погодак након 90+9 минута 90+9' (пен.)

Енглеска Енглеска 3:0  Сенегал
Хендерсон Погодак након 38 минута 38'
Кане Погодак након 45+3 минута 45+3'
Сака Погодак након 57 минута 57'
Извјештај
Гледатеља: 65,985

Јапан Јапан 1:1 (пр.)  Хрватска
Маеда Погодак након 43 минута 43' Извјештај Перишић Погодак након 55 минута 55'
Једанаестерци
Минамино Миссед
Митома Миссед
Асано Сцоред
Yосхида Миссед
1:3 Сцоред Влашић
Сцоред Брозовић
Миссед Ливаја
Сцоред Пашалић

Бразил Бразил 4:1  Јужна Кореја
Винíциус Погодак након 7 минута 7'
Неyмар Погодак након 13 минута 13' (пен.)
Рицхарлисон Погодак након 29 минута 29'
Паqуетá Погодак након 36 минута 36'
Извјештај Баек Сеунг-хо Погодак након 76 минута 76'
Гледатеља: 43,847

Мароко Мароко 0:0 (пр.)  Шпањолска
Извјештај
Једанаестерци
Сабири Сцоред
Зиyецх Сцоред
Беноун Миссед
Хакими Сцоред
3:0 Миссед Сарабиа
Миссед Солер
Миссед Бусqуетс

Португал Португал 6:1  Швицарска
Рамос Погодак након 17 минута 17', Погодак након 51 минута 51', Погодак након 67 минута 67'
Пепе Погодак након 33 минута 33'
Гуерреиро Погодак након 55 минута 55'
Леãо Погодак након 90+2 минута 90+2'
Извјештај Акањи Погодак након 58 минута 58'

Четвртфинале

[уреди | уреди извор]
Хрватска Хрватска 1:1 (пр.)  Бразил
Петковић Погодак након 117 минута 117' Извјештај Неyмар Погодак након 105+1 минута 105+1'
Једанаестерци
Влашић Сцоред
Мајер Сцоред
Модрић Сцоред
Оршић Сцоред
4:2 Миссед Родрyго
Сцоред Цасемиро
Сцоред Педро
Миссед Марqуинхос

Низоземска Низоземска 2:2 (пр.)  Аргентина
Wегхорст Погодак након 83 минута 83', Погодак након 90+11 минута 90+11' Извјештај Молина Погодак након 35 минута 35'
Месси Погодак након 73 минута 73' (пен.)
Једанаестерци
ван Дијк Миссед
Бергхуис Миссед
Коопмеинерс Сцоред
Wегхорст Сцоред
L. де Јонг Сцоред
3:4 Сцоред Месси
Сцоред Паредес
Сцоред Монтиел
Миссед Фернáндез
Сцоред Ла. Мартíнез

Мароко Мароко 1:0  Португал
Ен-Несyри Погодак након 42 минута 42' Извјештај

Енглеска Енглеска 1:2  Француска
Кане Погодак након 54 минута 54' (пен.) Извјештај Тцхоуамéни Погодак након 17 минута 17'
Гироуд Погодак након 78 минута 78'

Полуфинале

[уреди | уреди извор]
Аргентина Аргентина 3:0  Хрватска
Месси Погодак након 34 минута 34' (пен.)
Áлварез Погодак након 39 минута 39', Погодак након 69 минута 69'
Извјештај

Француска Француска 2:0  Мароко
Т. Хернандез Погодак након 5 минута 5'
Коло Муани Погодак након 79 минута 79'
Извјештај

Утакмица за треће мјесто

[уреди | уреди извор]
Хрватска Хрватска 2:1  Мароко
Гвардиол Погодак након 7 минута 7'
Оршић Погодак након 42 минута 42'
Извјештај Дари Погодак након 9 минута 9'
Аргентина Аргентина 3:3 (пр.)  Француска
Месси Погодак након 23 минута 23' (пен.), Погодак након 108 минута 108'
Ди Марíа Погодак након 36 минута 36'
Извјештај Мбаппé Погодак након 80 минута 80' (пен.), Погодак након 81 минута 81', Погодак након 118 минута 118' (пен.)
Једанаестерци
Месси Сцоред
Дyбала Сцоред
Паредес Сцоред
Монтиел Сцоред
4:2 Сцоред Мбаппé
Миссед Цоман
Миссед Тцхоуамéни
Сцоред Коло Муани

Статистике и награде

[уреди | уреди извор]

Статистике

[уреди | уреди извор]

Ажурирано: 18. просинца 2022.

Први погодак

Најбржи погодак

Најкаснији погодак

Први жути картон

Први црвени картон

Најстарији играч с наступом

Најмлађи играч с наступом

Најстарији играч с постигнутим голом

  • Португал Пепе - &0000000000000039.00000039 година, &0000000000000283.000000283 дана

Најмлађи играч с постигнутим голом

  • Шпанија Гави - &0000000000000018.00000018 година, &0000000000000110.000000110 дана

Први хат-трицк

Играчи с највише постигнутих погодака на једној утакмици (3)

Највише голова на утакмици

Најмање голова на утакмици

Момчади с највише постигнутих погодака (16)

Момчади с највише примљених погодака (11)

Момчади с најмање примљених погодака (1)

Момчади с најмање постигнутих погодака (1)

Стријелци

[уреди | уреди извор]

Ажурирано: 18. просинца 2022.

8 голова
7 голова
4 гола
3 гола
2 гола
1 гол
Аутоголови

Једанаестерци

[уреди | уреди извор]

Не рачунајући утакмице које су одлучене извођењем једанаестераца, овако изгледа реализација једанаестераца досуђених током игре:

Реализирани

[уреди | уреди извор]

Промашени

[уреди | уреди извор]
Побједници ФИФА Свјетског првенства 2022.
Аргентина
АРГЕНТИНА
3. наслов


Добитник златне копачке Добитник златне лопте Добитник Златне рукавице Најбољи млади играч Добитник ФИФА Фаир Плаy покала
Француска Кyлиан Мбаппé (8 голова) Аргентина Лионел Месси Аргентина Емилиано Мартíнез Аргентина Ензо Фернáндез Енглеска


Коначни поредак

[уреди | уреди извор]
Коначни пласман судионика свјетског првенства 2018. године
  Прваци
  Другопласирани

  Трећепласирани
  Четвртопласирани

  Четвртфиналисти
  Осмина финала

  Групна фаза

# Момчад Група Ута. Поб. Изј. Пор. Г+ Г- ГР Бод.
Финале
1 Аргентина C 7 4 2 1 15 8 +7 14
2 Француска D 7 5 1 1 16 8 +8 16
Треће и четврто мјесто
3 Хрватска Ф 7 2 4 1 8 7 +1 10
4 Мароко Ф 7 3 2 2 6 5 +1 11
Четвртфинале
5 Низоземска А 5 3 2 0 10 4 +6 11
6 Енглеска Б 5 3 1 1 13 4 +9 10
7 Бразил Г 5 3 1 1 8 3 +5 10
8 Португал Х 5 3 0 2 12 6 +6 9
Осмина финала
9 Јапан Е 4 2 1 1 5 4 +1 7
10 Сенегал А 4 2 0 2 5 7 -2 6
11 Аустралија D 4 2 0 2 4 6 -2 6
12 Швицарска Швицарска Г 4 2 0 2 5 9 -4 6
13 Шпанија Шпањолска Е 4 1 2 1 9 3 +6 5
14 Сједињене Америчке Државе Сједињене Америчке Државе Б 4 1 2 1 3 4 -1 5
15 Пољска C 4 1 1 2 3 5 -2 4
16 Јужна Кореја Х 4 1 1 2 5 8 -3 4
Групна фаза
17 Њемачка Е 3 1 1 1 6 5 +1 4
18 Еквадор А 3 1 1 1 4 3 +1 4
19 Камерун Г 3 1 1 1 4 4 0 4
20 Уругвај Х 3 1 1 1 2 2 0 4
21 Тунис D 3 1 1 1 1 1 0 4
22 Мексико C 3 1 1 1 2 3 -1 4
23 Белгија Ф 3 1 1 1 1 2 -1 4
24 Гана Х 3 1 0 2 5 7 -2 3
25 Саудијска Арабија C 3 1 0 2 3 5 -2 3
26 Иран Б 3 1 0 2 4 7 -3 3
27 Костарика Е 3 1 0 2 3 11 -8 3
28 Данска D 3 0 1 2 1 3 -2 1
29 Србија Г 3 0 1 2 5 8 -3 1
30 Wалес Б 3 0 1 2 1 6 -5 1
31 Канада Ф 3 0 0 3 2 7 -5 0
32 Катар А 3 0 0 3 1 7 -6 0

Маркетинг

[уреди | уреди извор]

Службена лопта

[уреди | уреди извор]
Ал Рихла, службена лопта ФИФА Свјетског првенства 2022. године.

Службена лопта првенства, Ал Рихла, службено је представљена 30. ожујка 2022. године. Лопта је примарно инспирирана културом, архитектуром, иконским бродовима и заставом Катара. На арапском ријеч "ал-рихла" означава "путовање". Лопта је дизајнирана водећи рачуна о одрживости, чиме је постала прва службена лопта Свјетских првенстава израђена од љепила и тинте базиране на води. Адидас је искористио неке нове технике како би убрзао кретање лопте и повећао прецизност.[70]

Службена маскота првенства представљена је 1. травња 2022. године тијеком ждријеба групне фазе Свјетског првенства. Маскота по имену Лаʼееб, што на арапском значи "супер вјешт играч", заправо је дигитално анимирана гутра, традиционални арапски одјевни предмет, која - према причи - долази из посебног паралелног свијета у којем су све маскоте заправо живе. Описан је као изразито весео и младеначки живахан лик.[71]

ФИФА Свјетско првенство 2022. било је прво првенство у хисторији за које није направљена само једна службена пјесма, већ је издан цјеловити соундтрацк албум. Прва од пјесама с албума, "Хаyyа Хаyyа (Беттер Тогетхер)", коју изводе Тринидад Цардона, Давидо и АИСХА, објављена је 1. травња 2022. године заједно са спотом.[72] Гимс и Озуна изводе другу пјесму с албума, "Архбо", чији је спот јавно представљен 19. коловоза 2022. године.[73] Посљедња међу трима пјесмама објављена је 7. листопада 2022. године заједно са спотом, а радило се о пјесми "Лигхт тхе Скy", коју изводе Нора Фатехи, Манал, Рахма Риад и Балqеес.

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. Гофф, Стеве (16 Јануарy 2009). „Футуре Wорлд Цупс”. Тхе Wасхингтон Пост. Архивирано из оригинала на датум 30 Април 2011. Приступљено 16 Јануарy 2009. 
  2. „Меxицо wитхдраwс ФИФА Wорлд Цуп бид”. ФИФА. 29 Септембер 2009. Архивирано из оригинала на датум 30 Април 2011. Приступљено 10 Фебруарy 2011. 
  3. „Индонесиа'с бид то хост тхе 2022 Wорлд Цуп бид ендс”. ББЦ Спорт. 19 Марцх 2010. Архивирано из оригинала на датум 20 Марцх 2010. Приступљено 19 Марцх 2010. 
  4. „Цомбинед биддинг цонфирмед”. ФИФА. 20 Децембер 2008. Архивирано из оригинала на датум 22 Јануарy 2009. Приступљено 20 Децембер 2008. 
  5. Wилсон, Стеве (18 Новембер 2010). „Wорлд Цуп 2018: меет Амос Адаму анд Реyналд Темарии, тхе Фифа паир суспендед овер цорруптион”. Тхе Телеграпх (Лондон). Архивирано из оригинала на датум 10 Јануарy 2022. Приступљено 19 Новембер 2021. 
  6. „Wорлд Цуп 2022: Блоw то Qатар'с 2022 бид ас ФИФА брандс ит "хигх риск"”. Блоомберг L.П.. 18 Новембер 2010. Архивирано из оригинала на датум 1 Децембер 2010. Приступљено 3 Децембер 2010. 
  7. Доyле, Паул; Бусфиелд, Стеве (2 Децембер 2010). „Wорлд Цуп 2018 анд 2022 децисион даy – ливе!”. Тхе Гуардиан (Лондон). Архивирано из оригинала на датум 26 Децембер 2016. Приступљено 10 Децембер 2016. 
  8. Јамес, Стуарт (2 Децембер 2010). „Wорлд Цуп 2022: 'Политицал цразинесс' фавоурс Qатар'с wиннинг бид”. Тхе Гуардиан (Лондон). Архивирано из оригинала на датум 6 Септембер 2013. Приступљено 3 Децембер 2010. 
  9. „Qатар wорлд цуп парт оф ФИФА цорруптион сцандал”. 7 Јуне 2015. Архивирано из оригинала на датум 19 Аугуст 2020. Приступљено 7 Јуне 2015. 
  10. Реутерс (16 Новембер 2022). „ФИФА Wорлд Цуп 2022: Wхy Qатар ис а цонтроверсиал лоцатион фор тхе тоурнамент”. Тимес оф Индиа. Приступљено 22 Новембер 2022. 
  11. „Qатар wорлд цуп парт оф ФИФА цорруптион сцандал”. 7 Јуне 2015. Архивирано из оригинала на датум 19 Аугуст 2020. Приступљено 7 Јуне 2015. 
  12. Боехм, Ериц (21 Новембер 2022). „Тхе Qатар Wорлд Цуп Ис а Целебратион оф Аутхоритарианисм”. Реасон. ОЦЛЦ 818916200. Архивирано из оригинала на датум 21 Новембер 2022. Приступљено 22 Новембер 2022. 
  13. Пања, Тариq (2022-11-19). „Он Еве оф Wорлд Цуп, ФИФА Цхиеф Саyс, 'Дон'т Цритицизе Qатар; Цритицизе Ме.'” (ен-УС). Тхе Неw Yорк Тимес. ИССН 0362-4331. Приступљено 2022-11-21. 
  14. Палмер, Дан (31 Јулy 2017). „Хостс Qатар то цомпете ин qуалифyинг фор 2022 Wорлд Цуп”. инсидетхегамес.биз (Дунсар Медиа Цомпанy). Архивирано из оригинала на датум 6 Јуне 2019. Приступљено 15 Аугуст 2017. 
  15. „Гроупс финалисед фор Qатар 2022 & Цхина 2023 раце”. Тхе-АФЦ.цом (Асиан Фоотбалл Цонфедератион). 17 Јулy 2019. Архивирано из оригинала на датум 20 Аугуст 2019. Приступљено 9 Оцтобер 2019. 
  16. „2022 Wорлд Цуп оддс: Франце фаворите то репеат ин Qатар; УСА бехинд Меxицо wитх 16тх-бест оддс”. ЦБС Спортс. Архивирано из оригинала на датум 1 Април 2019. Приступљено 7 Септембер 2018. 
  17. „Qатар Wорлд Цуп 2022”. Тхе Телеграпх. 7 Септембер 2022. Архивирано из оригинала на датум 7 Септембер 2022. Приступљено 7 Септембер 2022. 
  18. „Цанада 4-0 Јамаица: Цанадианс qуалифy фор фирст Wорлд Цуп синце 1986”. ББЦ Спорт. 28 Марцх 2022. Приступљено 5 Јуне 2022. 
  19. „Wорлд Цуп 2022: Wалес qуалифиес фор финал афтер 64-yеар wаит”. ББЦ Неwс. 5 Јуне 2022. Приступљено 5 Јуне 2022. 
  20. „Италy 0–1 Нортх Мацедониа: Еуропеан цхампионс стуннед ин Wорлд Цуп плаy-оффс”. ББЦ Спорт. 24 Марцх 2022. Приступљено 24 Марцх 2022. 
  21. „Wорлд Цуп плаy-офф семи-финалс: Wинс фор Нортх Мацедониа, Португал, Сwеден, Wалес”. УЕФА. 24 Марцх 2022. Приступљено 25 Јуне 2022. 
  22. "ФИФА/УЕФА суспенд Руссиан цлубс анд натионал теамс фром алл цомпетитионс" (Пресс релеасе). ФИФА. 28 Фебруарy 2022. Ретриевед 28 Фебруарy 2022.
  23. „"ФИФА/Цоца-Цола Wорлд Ранкинг"”. Фéдéратион Интернатионале де Фоотбалл Ассоциатион. 6 Оцтобер 2022. Приступљено 7 Оцтобер 2022. 
  24. „Стадиумс”. Супреме Цоммиттее фор Деливерy & Легацy. Архивирано из оригинала на датум 6 Марцх 2019. Приступљено 27 Марцх 2019. 
  25. „Биддинг Натион Qатар 2022 – Стадиумс”. Qатар2022бид.цом. Архивирано из оригинала на датум 3 Маy 2010. Приступљено 30 Маy 2010. 
  26. Хаyајнех, Абделнасер; Елбарраwy, Хассан; Ел Схазлy, Yассин; Расхид, Тарек (Децембер 2017). „Фоотбалл анд Сустаинабилитy ин тхе Десерт, Qатар 2022 Греен Wорлд Цуп'с Стадиумс: Легал Перспецтиве”. Еуропеан Јоурнал оф Социал Сциенцес: 475–493. ССРН 3096185. 
  27. „2022 ФИФА Wорлд Цуп Бид Евалуатион Репорт: Qатар”. ФИФА. 5 Децембер 2010. Архивирано из оригинала на датум 11 Оцтобер 2017. Приступљено 5 Децембер 2017. 
  28. „Ал Баyт Стадиум Десигн”. qатар2022.qа. Архивирано из оригинала на датум 2022-01-21. Приступљено 2022-11-07. 
  29. „Репорт: Qатар неигхборс цоулд хост 2022 WЦ гамес”. Фоx Соццер/АП. 9 Децембер 2010. Архивирано из оригинала на датум 26 Април 2011. 
  30. „ФИФА 'бацкс' wинтер 2022 Qатар цуп – Фоотбалл”. Ал Јазеера. Архивирано из оригинала на датум 13 Маy 2011. Приступљено 28 Фебруарy 2012. 
  31. „Јордан'с Принце Али цаллс фор wинтер WЦуп ин Qатар”. Yахоо! Спортс/АП. 13 Децембер 2010. Архивирано из оригинала на датум 24 Децембер 2019. Приступљено 8 Јануарy 2016. 
  32. „Инфантино: Qатар неигхбоурс цоулд хелп хост Wорлд Цуп”. ЕСПН. 2 Јануарy 2019. Архивирано из оригинала на датум 2 Јануарy 2019. Приступљено 2 Јануарy 2019. 
  33. „Qатар 2022: Нине стадиумс инстеад оф тwелве? –”. Стадиумдб.цом. 25 Април 2013. Архивирано из оригинала на датум 5 Оцтобер 2013. Приступљено 25 Маy 2013. 
  34. Фаттах, Заинаб (22 Април 2013). „Qатар Ис ин Талкс то Редуце Wорлд Цуп Стадиумс, БофА Саyс”. Блоомберг L.П.. Архивирано из оригинала на датум 21 Маy 2013. Приступљено 25 Маy 2013. 
  35. „Оффициал: Qатар хас цут итс 2022 Wорлд Цуп будгет алмост ин халф”. Доха Неwс. 7 Април 2017. Архивирано из оригинала на датум 24 Децембер 2019. Приступљено 16 Април 2017. 
  36. „Стадиумс”. Супреме Цоммиттее фор Деливерy & Легацy. 6 Јулy 2018. Архивирано из оригинала на датум 14 Новембер 2017. Приступљено 8 Јануарy 2018. 
  37. „Лусаил Стадиум”. qатар2022.qа. Архивирано из оригинала на датум 2022-11-01. Приступљено 18 Новембер 2022. 
  38. „Лусаил Стадиум”. ФИФА. Приступљено 18 Новембер 2022. 
  39. „Ал Баyт Стадиум”. qатар2022.qа. Архивирано из оригинала на датум 2022-10-09. Приступљено 18 Новембер 2022. 
  40. „Ал Баyт Стадиум”. ФИФА. Приступљено 18 Новембер 2022. 
  41. „Стадиум 974”. qатар2022.qа. Архивирано из оригинала на датум 2022-11-08. Приступљено 18 Новембер 2022. 
  42. „Стадиум 974”. ФИФА. Приступљено 18 Новембер 2022. 
  43. „Ал Тхумама Стадиум”. qатар2022.qа. Архивирано из оригинала на датум 2022-10-23. Приступљено 18 Новембер 2022. 
  44. „Ал Тхумама Стадиум”. ФИФА. Приступљено 18 Новембер 2022. 
  45. „Кхалифа Интернатионал Стадиум”. qатар2022.qа. Приступљено 18 Новембер 2022. 
  46. „Кхалифа Интернатионал Стадиум”. ФИФА. Приступљено 18 Новембер 2022. 
  47. „Едуцатион Цитy Стадиум”. qатар2022.qа. Приступљено 18 Новембер 2022. 
  48. „Едуцатион Цитy Стадиум”. ФИФА. Приступљено 18 Новембер 2022. 
  49. „Ахмад Бин Али Стадиум”. qатар2022.qа. Архивирано из оригинала на датум 2022-10-28. Приступљено 18 Новембер 2022. 
  50. „Ахмад бин Али Стадиум”. ФИФА. Приступљено 18 Новембер 2022. 
  51. „Ал Јаноуб Стадиум”. qатар2022.qа. Приступљено 18 Новембер 2022. 
  52. „Ал Јаноуб Стадиум”. ФИФА. Приступљено 18 Новембер 2022. 
  53. „2022 Еуропеан фоотбалл цалендар: Матцх анд драw датес фор алл УЕФА цомпетитионс”. УЕФА. 1 Јануарy 2022. Приступљено 5 Јануарy 2022. 
  54. „ФИФА Цоунцил ендорсес глобал суммит то дисцусс тхе футуре оф фоотбалл”. ФИФА. 20 Оцтобер 2021. Приступљено 20 Оцтобер 2021. 
  55. „Процедурес фор тхе Финал Драw фор тхе ФИФА Wорлд Цуп Qатар 2022 релеасед”. ФИФА. 22 Марцх 2022. Приступљено 22 Марцх 2022. 
  56. „Мен'с Ранкинг: 31 Мар 2022”. ФИФА. 31 Марцх 2022. Приступљено 31 Марцх 2022. 
  57. „Драw процедурес: ФИФА Wорлд Цуп Qатар 2022”. ФИФА. 22 Марцх 2022. Приступљено 22 Марцх 2022. 
  58. „Qатар 2022 Финал Драw: Алл yоу неед то кноw”. ФИФА. 31 Марцх 2022. Приступљено 31 Марцх 2022. 
  59. „36 рефереес, 69 ассистант рефереес анд 24 видео матцх оффициалс аппоинтед фор ФИФА Wорлд Цуп Qатар 2022”. ФИФА. 19 Маy 2022. Приступљено 19 Маy 2022. 
  60. „ФИФА Wорлд Цуп Qатар 2022 – Лист оф аппоинтед ФИФА Матцх Оффициалс”. ФИФА. 19 Маy 2022. Приступљено 19 Маy 2022. 
  61. „Qатар Wорлд Цуп: Wомен рефереес то феатуре фор фирст тиме ин мен'с цомпетитион”. ЕСПН. 20 Маy 2022. Приступљено 20 Маy 2022. 
  62. „Фраппарт: Финал роле а хуге соурце оф приде”. ФИФА.цом. [мртав линк]
  63. „Бакарy Гассама - Матцхес ас реферее”. wорлдфоотбалл.нет. 
  64. „Јуан Пабло Белатти - Матцхес ас ассистант реферее”. wорлдфоотбалл.нет. 
  65. „Франце - Цроатиа 4:2 (Wорлд Цуп 2018 Руссиа, Финал)”. wорлдфоотбалл.нет. 
  66. „Цéсар Рамос - Матцхес ас реферее”. wорлдфоотбалл.нет. 
  67. „Јаннy Сиказwе - Матцхес ас реферее”. wорлдфоотбалл.нет. 
  68. „Алиреза Фагхани - Матцхес ас реферее”. wорлдфоотбалл.нет. 
  69. „Регулатионс – ФИФА Wорлд Цуп Qатар 2022”. ФИФА. 15 Децембер 2021. Приступљено 30 Марцх 2022. 
  70. „Ал Рихла бy адидас ревеалед ас ФИФА Wорлд Цуп Qатар 2022 Оффициал Матцх Балл”. ФИФА. 30 Марцх 2022. Приступљено 1 Април 2022. 
  71. „Ла'ееб ис ревеалед ас Qатар'с ФИФА Wорлд Цуп масцот”. ФИФА. 1 Април 2022. Приступљено 1 Април 2022. 
  72. „ФИФА Wорлд Цуп Оффициал Соундтрацк кицкс офф wитх Хаyyа Хаyyа (Беттер Тогетхер)”. ФИФА. 1 Април 2022. Приступљено 1 Април 2022. 
  73. „'Архбо' де Гимс, цхансон оффициелле ду Мондиал 2022 ау Qатар” (фр). Ле ХуффПост. 20 Аугуст 2022. Приступљено 21 Аугуст 2022. 

Вањске везе

[уреди | уреди извор]