Eoraptor

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
Еораптор
Рестаурација
Статус заштите
фосил
Научна класификација
Царство: Анималиа
Кољено: Цхордата
Разред: Рептилиа
Надред: Диносауриа
Ред: Саурисцхиа
Подред: Тхеропода
Род: Еораптор
Серено ет ал., 1993.

Еораптор је био један од првих диносаура на свијету. Био је двоножни теропод и месождер[1] који је живио прије око 228 милијуна година на сјеверозападу Аргентине. Типична врста је Еораптор луненсис, "јутарњи крадљивац Долине Мјесеца", што се односи на мјесто открића првог примјерка (грч. еос/εως значи "зора" или "јутро", на латинском луненсис значи "од Мјесеца"). Палеонтолози вјерују да је Еораптор предак свих диносаура. Пронађено је неколико добро очуваних скелета.

Реплика скелета

Еораптор је имао танко тијело и био је дуг око 1 метра и тежак око 10 килограма. Трчао је на прстима на задњим ногама. Предњи удови су му били упола краћи од задњих. Имао је по пет прстију на рукама. Три најдужа прста су имала панџе на крају и вјеројатно су служиле за лов. Знанственици претпостављају да су четврти и пети прст били превише малени да би икако служили у лову. Глава је била дуга и танка и пуна малених, оштрих зуба. Кости су му биле шупље. Сматра се да се Еораптор хранио углавном маленим животињама. Био је брз тркач и, након што би уловио плијен, растргао би га зубима и панџама. Међутим, имао је и зубе месождера и зубе биљождера, па је можда био свеждер.

Вјерује се да је настањивао шуме.

Лубања

Кости овог примитивног диносаура је открио 1991. године палеонтолог Рицардо Мартíнез. Мјесто открића је тијеком тријаса била ријечна низина, али сада је то пустиња. Еораптор је пронађен у формацији Исцхигуаласто, истој формацији гдје је откривен Херрерасаурус, врло рани теропод. До 1993. палеонтолог Паул Серено је утврдио да је то један од најранијих диносаура. Његову старост је одредило неколико фактора, а не његове примитивне особине.

Чињеница да је он имао неколико зуба биљождера и пет потпуно развијених прстију навело је знанственике на помисао да је он још старији од Херрерасауруса. Само су неки просауроподи недавно откривени на Мадагаскару старији. Постоји могућност да је Стаурикосаурус старији, али је прилично велик за то. Изгледа да Стаурикосаурус има особине заједничке за просауроподе, што је навело знанственике да размисле о примитивности Еораптора у односу на друге диносауре, али Несбитт ет ал. (2009.) каже како је он теропод који је негдје између херрерасаурида и Цоелопхyсиса.

  1. Несбитт, С. Ј., Смитх, Н. D., Ирмис, Р. Б., Турнер, А. Х., Доwнс, А., анд M. А. Норелл. 2009. А цомплете скелетон оф а Лате Триассиц саурисцхиан анд тхе еарлy еволутион оф диносаурс. Сциенце 326:1530-1533.

Други пројекти

[уреди | уреди извор]
У Wикимедијиној остави има још материјала везаних за: Еораптор
Wикиврсте имају податке о: Еораптору