Дунавске Швабе

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
Домаће Немце из Осијека који се нису хтели уписати у фашистичку организацију гоне фашисти са натписом "народне издајице".

Дунавске Швабе (нем. Донаусцхwабен) је назив за Немце који су живели у некадашњој Краљевини Угарској. Живели су на просторима данашње Мађарске, Србије (Војводина) и Хрватске (Барања, Славонија), као и на Карпатима и у Трансилванији. Те су територије населили углавном у 18. веку.

Немци су до другог светског рата била најбројнија национална мањина у Југославији. Многи Немци (Фолксдојчери) били су укључени у окупаторски апарат за време рата, па се након рата сматрало да се немачка мањина нелојално понела према својој држави. Масовно су протерани након Другог светског рата. Исту судбину доживели су Немци и у неким другим европским земљама (Пољска, Чехословачка), а те су мере и међународно правно санкционисане.[1] Из Румуније нису били протерани већ расејани по целој земљи.

Многи су Немци емигрирали у САД, Канаду, Бразил, Аргентину, Мексико и Аустралију. Крајем 20. века многи од њих су се одселили у Немачку.

Повезано

[уреди | уреди извор]
  1. M. Бартош, Међународно јавно право I, Општи део, извори, субјекти (стр 432.), Београд 1954.

Вањске везе

[уреди | уреди извор]