Пређи на садржај

Алеx Халеy

Извор: Wikipedija
Алеx Халеy
Халеy као младић у Обалној стражи САД
Биографске информације
Рођење(1921-08-11)11. 8. 1921.
Итхаца, Неw Yорк, САД[1]
Смрт10. 2. 1992. (доб: 70)
Сеаттле
Образовање
Занимањеписац, романописац
Опус
Књижевне врстеАфроамеричка књижевност

Алеxандер Мурраy Палмер Халеy (11. аугуст 1921 – 10. фебруар 1992) био је амерички писац и новинар. Најпознатији је као аутор романа Роотс: Тхе Сага оф ан Америцан Фамилy и ко-ауторТхе Аутобиограпхy оф Малцолм X (коју је написао заједно с Малцолмом X-ом).

Биографија

[уреди | уреди извор]

Халеy је рођен у граду Итхаца у држави Неw Yорк, али је најраније дјетињство провео у граду Хеннинг у држави Теннессее прије него што се вратио у Итхацу гдје је његов отац Симон Алеxандер Хаилеy, одликовани ветеран првог свјетског рата постао професор пољопривреде на Универзитету Цорнелл. За разлику од свог оца, који је добио престижно мјесто савладавши расистичке предрасуде, млади је Халеy је имао проблема с дисциплином и био избациван из школа, па је отац пристао да га пошаље у Обалну стражу 1939. године. Халеy је приликом дуготрајне пловидбе открио талент за писање, испочетка се уздржавајући пишући љубавна писма својим друговима. Халеy, којему је због расе испочетка било запријечено напредовање у служби, године 1949. је добио службено мјесто новинара, а десет година касније је напустио службу као Врховни новинар Обалне страже САД.

Халеy је своју списатељску каријеру наставио и као цивил, добивши мјесто уредника у часопису Реадер'с Дигест. Почетком 1960-их је радио за Плаyбоy, а специјалност су му постали интервјуи са славним личностима као што су Милес Давис и Мартин Лутхер Кинг, али и контроверзним особама као Георге Линцолн Роцкwелл, оснивач Америчке нацистичке партије. Серија разговора с милитантним црначким вођом Малцолмом X-ом је године 1965. преточена у Аутобиографију Малцолма X-а, издану неколико мјесеци прије његовог убиства.

Халеy је године 1976. након вишегодишњег истраживања издао Роотс: Тхе Сага оф Америцан Фамилy, роман који се дјеломично темељио на хисторији његове породице, односно описивао живот Кунта Кинте, младог Мандинке који је у 18. вијеку отет из Гамбије и продан као роб у Сјеверној Америци. Роман је доживио огроман успјех, постао најпродаванија књига црног аутора у америчкој хисторији. Халеy је награђен престижном Пулитзеровом наградом, а свјетској слави је придонијела и хваљена минисерија приказивана широм свијета, а која је Коријене учинила једним од елеманата популарне културе 1970-их те изазвала опће занимање за генеаологију. Халеyеву су славу, међутим, затамниле оптужбе за измишљање догађаја у његовим књигама, односно плагијаризам, што је потврђено у судском спору с аутором Харолдом Цоурландером.

Каснијих година је Халеy настојао написати још један роман темељен на хисторији његове породице. Године 1992. је умро од срчаног удара, не довршивши роман Qуеен: Тхе Сторy оф ан Америцан Фамилy, а кога је касније довршио Давид Стевенс.

Референце

[уреди | уреди извор]

Вањске везе

[уреди | уреди извор]