PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
„Crizantema”
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Data: 23.11.2021
Unitatea de învățământ: Grădiniţa cu P.P “Boboceii” nr 19, Braşov
Prof. învățământ preșcolar: ROBU LILIANA
Nivelul I: Grupa mică B
Tema anuală: Când, cum și de ce se întâmplă?
Tema proiectului tematic: Toamna
Tema săptămânală: Parfum de toamnă- Crizantema
Tema activităţii integrate: Crizantema
Tipul activităţii: formare de priceperi şi deprinderi
Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici, individual
Forma de realizare: Activitate integrată (ADP + ALA 1+ DOS + ALA 2)
Durata: 1 zi
CATEGORII DE ACTIVITĂŢI:
Activităţi de dezvoltare personală (ADP) :
Întâlnirea de dimineaţă:
o Salutul: „Bună dimineaţa, crizanteme!”
o Prezenţa – se realizează prin aşezarea fotografiilor copiilor pe panoul de prezență;
o Calendarul naturii – se completează calendarul naturii (panou);
o Împărtăşirea cu ceilalţi - ,,Ce culoare are floarea ta?”.
o Noutatea zilei – Crizantemele vor o grădină;
Rutina:
o Igiena – spălatul şi toaleta: „Dacă mâinile-s curate, bolile vor sta deoparte”;
o Micul dejun: „Poftă bună – mulţumim şi pe jos nu risipim!”;
o Ordine: „Orice lucru mic sau mare locul lui în lume are” – exersarea deprinderii de a aşeza lucrurile la locul lor
după finalizarea sarcinii.
Tranziţii:
o Cântec “Ploaia”,
o Recitativ ritmic „Bat din palme!”.
o Joc cu cânt şi mişcare “Trenulețul”
Activităţi liber alese (ALA):
ALA 1
o Știință: „Plantăm crizanteme”
o Construcţii: „Gardul grădinii”-asamblare
o Jocuri de masă: „Iarbă și flori”
ALA 2
o Joc distractiv: „Ne mișcăm, statuie”
o Dans: “Dansul crizantemelor”
Activităţi pe domenii experenţiale (ADE):
DOS: - Activitate practică: „Crizantema”
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
Interacţiuni cu adulţii şi cu copiii de vârstă apropiată
Autocontrol și expresivitate emoțională
Activare și manifestare a potențialului creativ.
COMPORTAMENTELE VIZATE:
- Iniţiază, participă la interacţiuni pozitive cu copiii de vârstă apropiată
- Exersează, cu sprijin, asumarea unor responsabilități specifice vârstei, în contexte variate
- Demonstrează abilități de autocontrol emoțional
- Demonstrează creativitate prin activitățile practice
SCOPUL ACTIVITĂŢII : Formarea priceperii şi a deprinderii de lipire
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Centre de interes (ALA 1)
Știință: „Plantăm crizantema”
să recunoască obictele puse la dispoziţie ;
să manipuleze corect instrumentele de lucru puse la dispoziţie pentru plantarea crizantemei în ghiveci;
să coopereze cu colegii, solicitând și acordând ajutor;
Construcții: „Gardul grădinii”
să construiască un gard pentru grădină din materialele de lucru puse la dispoziţie;
să-şi arate creativitatea şi originalitatea în realizarea lucrărilor;
să-şi ajute colegii prin atitudini de cooperare şi spirit de echipă în realizarea sarcinilor.
Joc de masă: „Iarbă şi flori”
să mânuiască corespunzător materialele puse la dispoziție;
să colaboreze cu partenerii de la masa în vederea realizării sarcinilor primite;
ALA 2: JOC DISTRACTIV-„Ne mişcăm, statuie”
să respecte regulile de joc;
să participe activ la joc.
să coopereze în cadrul grupului;
Dans- “ Dansul crizantemelor”
să execute mișcări respectând ritmul și indicațiile primite
să se orienteze în spațiul sălii de grupă
să se implice activ în desfășurarea jocului
Domeniul experenţial - DOS:
Cognitive
să asculte cu atenţie şi interes povestea crizantemelor;
să denumească materialele primite
să respecte indicaţiile educatoarei în realizarea lucrărilor
Psihomotorii:
să mânuiască materialul pus la dispoziţie
să lipească corect petalele crizantemei
Afectiv – atitudinale:
să participe cu entuziasm la activitate
Strategii didactice:
Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, turul galeriei, povestirea, demonstraţia, execiţiul.
Mijloace şi materiale didactice: pozele copiilor, panou Întâlnire de dimineaţă, cuburi, lego, ghiveci, crizanteme, mănuşi de plastic,
pământ, jucării: vrăjitoare şi buburuză, foi de hârtie, lipici, petale colorate din hârtie, leptop, recompense.
Forme de organizare: frontal, individual şi pe grupuri.
Strategii de evaluare:
- evaluare continuă/ formativă realizată prin observarea curentă a comportamentelor, prin analiza răspunsurilor şi a
produselor activităţii, prin verificare orală, aprecieri stimulative şi corectarea imediată a eventualelor greşeli.
- evaluare finală realizată prin aprecieri verbale.
Bibliografie:
- Breben, S; Goncea, E; Ruiu, G; Fulga, M: „Metode interactive de grup” – ghid metodic; Ed. Arves, 2007;
- Laurenţia, C. „Aplicarea noului Curriculum pentru educaţia timpurie – o provocare?” Ed. Diana, Piteşti;
- Laurenţia, C; Sesovici, A; Grama, F; Pletea, M: „Activitatea integrată din grădiniţă - Ghid pentru cadrele didactice din
învăţământul preuniversitar” Editura DPH, 2008;
- M.Lespezeanu- ,, Traditional şi modern în învatamântul preşcolar” – O metodica a activitatilor instructiv- educative, Ed. S. C.
Omfal Esential S.R.L , Bucuresti , 2007;
- Lecturi educative pentru preşcolari, Ed.Tehno-Art, 2009.
- Curriculum pentru educație timpurie 2019
SCENARIUL ZILEI
Activitatea zilei începe cu Întâlnirea de dimineaţă: salutul, prezenţa, calendarul naturii, noutatea zilei, împărtăşirea cu ceilalţi.
Salutul: Bună dimineaţa Crizantemă! Se interpretează cântecelul: „Bună dimineaţa, dragă grădiniţă”
Prezenţa: Se realizează prin aşezarea fotografiilor copiilor
Calendarul naturii: Se stabileşte în ce anotimp suntem, cum este vremea afară, cum se numeşte ziua de azi şi în ce dată suntem;
se completează calendarul naturii pe măsură ce copiii răspund la toate aceste întrebări.
Noutatea zilei: Crizantemele doresc o grădină în care să locuiască;
Este prezentat decorul clasei şi motivul pentru care grupa a fost astfel amenajată.
Împărtăşirea cu ceilalţi: ,,Ce culoare are floarea ta?”.
Educatoarea le solicită copiilor să spună ce culoare au crizantemele
Anunţarea temei zilei Educatoarea cere ajutorul copiilor pentru a realiza o grădină frumoasă pentru crizanteme
Şi pentru a o ajuta, educatoarea îi invită pe copii la activităţile pe sectoare.
Tranziţia Copiii vor fi invitaţi către centrele de interes cu ajutorul unui trenuleţ
ALA1
În cadrul jocurilor şi activităţilor alese (ALA 1), copiii vor fi grupaţi pe patru arii de stimulare. Astfel:
La sectorul Știință, copiii vor planta crizanteme în ghivece
La sectorul Construcţii, copiii vor fi îndrumaţi să construiască din cuburi de plastic un gard pentru grădină
La sectorul Joc de masă copiii vor fi îndrumați să realizeze un covoraş de iarbă cu flori
După finalizare, copiii merg la fiecare centru pentru a vedea şi aprecia lucrările realizate , înţelegând astfel eficienţa muncii lor pe
centre. Apoi, toate lucrările sunt strânse într-un singur loc pentru a realiza grădina.
Rutină: „Orice lucru mic sau mare locul lui în lume are” – exersarea deprinderii de a aşeza lucrurile la locul lor după finalizarea
sarcinii.
Tranziţie Cântec: „Ploaia”
Din dorinta de a ajuta crizantema, copiii vor asculta o poveste, apoi vor lipi petale pentru crizanteme.
ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENŢIALE (DOS)
În cadrul activităţii de Educaţiei pentru societate se vor lipi petalele crizantemelor respectându-se indicaţiile primite
Tranziţie: Joc cu cânt şi mişcare “Bat din palme „
ALA 2: Joc distractiv „Ne mişcăm, statuie”
Copiii se mişcă. La comanda educatoarei: Statuie, copiii rămân nemişcaţi
Dans „Dansul crizantemelor”
Copiii vor dansa pe melodii pentru copii.
Crizantema îi răsplăteşte pe copii cu ştampile zâmbitoare.
DEMERSUL DIDACTIC
Nr. Secvenţa Metode şi Mijloace
Conţinutul abordat Evaluare
crt didactică procedee didactice
1 Moment Sala de grupă va fi aerisită şi mobilierul aranjat adecvat Observarea
organizatoric modului de desfăşurare a activităţii. comportamentu-
Materialele didactice vor fi pregătite, unele la vedere, altele lui iniţial al
sub formă de surpriză. copiilor
Copiii vor intra organizat în sala de grupă şi vor ocupa
locurile în semicerc.
3 Captarea Captarea atenţiei se va realiza cu florile crizanteme (în ghivece şi Crizanteme Observarea
atenţiei în vază) comportamentu-
lui copiilor
Panoul cu
2 Anunţarea În cadrul Întâlnirii de dimineaţă se vor realiza: Salutul, întâlnirea de Participarea activă
temei şi a Prezenţa, completarea Calendarului naturii, Noutatea zilei, Mesajul Conversaţia, dimineaţă, la discuţii,
obiectivelor zilei, Împărtăşirea cu ceilalţi, anunţarea temei zilei „Crizantema” şi expunerea panoul de Răspunsurile
a principalelor obiective. prezenţă copiilor
4 Prezentarea Pentru a o ajuta pe Crizantemă, educatoarea îi invită pe copii la Explicaţia
conţinutului activităţile pe sectoare. Ea va prezenta copiilor activităţile şi sarcinile
şi dirijarea care le au de realizat la centrele de interes. Trecerea spre centrele de
învăţării interes se va realiza prin Tranziţia „Trenuleţul” Observarea
ALA 1 comportamentului
Copiii intuiesc materialele de la fiecare centru, ascultă cerinţele copiilor
educatoarei şi îşi aleg centrul la care vor să lucreze.
La sectorul Știință, copiii vor planta crizanteme Explicaţia Crizanteme, Analiza produselor
La sectorul Construcţii, copiii vor fi îndrumaţi să Demonstraţia ghivece, activităţii
construiască din cuburi de plastic, un gard pentru grădină Exerciţiul pământ, pahare
La sectorul Joc de masă copiii vor fi îndrumați să realizeze Jocul de hârtie,
un covor de iarbă şi flori mănuşi,lego,
cuburi pentru
După finalizare, copiii merg la fiecare centru pentru a vedea şi constructii.
aprecia lucrările colegilor, apoi toate lucrările sunt grupate într-un
singur loc.
Tranziţie: Joc: „Ploaia”
Jucării: Evaluare orală-
5. Asigurarea ADE – DOS- Activitate practică Povestea vrăjitoare şi răspunsurile
retenţiei şi a Copiii sunt aşezaţi pe covor, în semicerc şi ascută povestea educatoarei buburuză copiilor
transferului educatoarei despre crizanteme. O vrăjitoare căreia nu îi placeau Foi de hârtie,
florile a venit într-o zi în grădină şi, cu ajutorul vântului, a scuturat lipici, hârtie
toate petalele crizantemelor. Acestea sunt foarte supărate şi cer colorată
ajutorul buburuzei. Aceasta strânge toate petalele şi îi roagă pe copii
să o ajute să lipească petalele crizantemelor. Observarea
Copiii merg şi se aşază la măsuţe. modului de lucru
Recunoaşterea materialelor de lucru al copiilor
Copiii recunosc şi denumesc materialele primite.
Explicarea şi demonstrarea modului de realizare a lucrărilor Explicaţia
Educatoarea explică modul de lipire a petalelor pe floare. Este Demonstraţia
prezentată planşa model.
Copiii ascultă cu atenţie.
Exerciţii de încălzire a mâinilor
Exerciţiile de încălzire a mâinilor se vor realiza prin cântecelul:
„Mişcăm degeţelele, Batem tare palmele , Învârtim moriştile şi La
treabă mâinile”
Realizarea lucrărilor de către copii
Fiecare copil lucrează independent realizând lucrarea. Exerciţiul
Educatoarea se plimba printre copii oferind indicatii acolo
unde este cazul.
Evaluarea lucrărilor copiilor
După ce copiii au terminat lucrările sunt aşezaţi în semicerc
şi vrăjitoarea vine să verifice dacă sunt lipite corect şi bine petalele.
Copiii îşi duc lucrările la căsuţele cu numele lor.
Tranziţie către ALA2: „Bat din palme”
ALA2: dans „Dansul crizantemelor”- muzică pentru copii
„Ne mişcăm, statuie”
6. Evaluarea Se fac referiri la modul de desfăşurare a activităţii, la modul în care Analiza
performanţei au răspuns preşcolarii solicitărilor. Drept recompensă, preşcolarii Explicaţia Recompensa activităţii
primesc o ştampilă cu o faţă zâmbitoare. Evaluare finală
7. Încheierea Se restabilesc condiţiile necesare rutinei –aerisirea sălii de grupă,
activităţii depozitarea materialelor din centrele de interes, rearanjarea
contextului educaţional.