Factorii Genetici Ai Climei

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecție

Data : 20.02.2019
Unitatea şcolară : Liceul Tehnologic Agricol Beclean
Disciplina : Geografia fizică
Clasa: a IX –a B
Profesor: Sângeorzan Gabriela
Unitatea de învăţare : Atmosfera terestră
Titlul lecţiei : Factorii genetici ai climei
Tipul lecţiei : mixtă
Competenţe specifice: C1 - Utilizarea terminologiei științifice și disciplinare specifice (concepte,
noțiuni) pentru prezentarea unei informații pertinente;
C2 - Argumentarea unui demers explicativ;
C3 - Unor succesiuni de fenomene și procese naturale;
C4 - Utilizarea reprezentărilor cartografice în investigarea mediului geografic.
Obiective operaţionale :
a) Cognitive
- să definească noile noțiuni;
- să identifice factorii genetici ai climei;
- să cunoască modul de formare a maselor de aer.
b) Atitudinale
- formularea de întrebări şi răspunsuri
- evaluarea corectă a răspunsurilor celorlalţi elevi
- să ofere feedback colegilor
c) Metodologice
- sistematizarea informaţiilor
Forme de organizare a învăţării: frontală, individuală, pe grupe,
Metode didactice: expunerea sistematică şi observaţia, observarea , conversaţia euristică, comparaţia,
problematizarea, descoperirea, lucrul cu harta şi exerciţiul geografic, studierea manualului
Material didactic: harta fizică a lumii, manuale, planşe,
Evaluarea: Ce dovezi există că elevii au învăţat lecţia?
a) De conţinut:
- răspunsuri la întrebări
- analiza hărţilor şi a textelor oferite de profesor
b) De utilizare a operaţiilor gândirii:
- explicarea cauzelor, evoluţiei şi consecinţele fenomenelor
- raţionamentul
- analogii şi comparaţii
Material bibliografic:
- Mândruţ, O., Geografie fizică. Manual pentru clasa a IX-a, Editura Corint, Bucureşti, 2008;
- Dulamă,Maria Eliza, Modelul învățării depline a geografiei, Editura Clusium, Cluj-Napoca, 2004

Desfășurarea lecției

Etapele Activitatea profesorului Activitatea Strategii Evaluare


lecţiei elevului didactice
1. Se verifică prezenţa mijloacelor de Pregătesc observarea -atentionare;
Organizarea învătământ necesare lecţiei, tabla, se manualele, - aprecieri
activităţii notează absenţii. caietele.
(1`)
2. Se adresează frontal elevilor mai Ascultă, conversația - observarea
Verificarea multe întrebări gândesc, comportamentului
cunostintelo formulează elevilor;
r din lecția și răspund - analiza răspun-
anterioară: surilor;
„Atmosfera-
caractere
generale”
(10`)
Activitatea Captarea atenţei se relizează prin Sunt atenţi. conversatia - stimularea parti-
introductivă următorul text: „Fără atmosferă euristica ciparii elevilor la
prin captarea Pământul ar fi un deşert lipsit de Ascultă cu formularea ras-
atenției și viaţă. Cerul ar părea de culoare atenţie. punsurilor;
trecerea la neagră, nopatea ar veni şi ar
lecția nouă dispărea brusc. Soarele ar apărea ca
(2`) un disc de foc. Nu am vedea culorile
aurii ale aurorelor. Ziua ar fi foarte
cald 1000C, iar noaptea ar fi un ger Sunt atenţi.
năprasnic, temperatura ar coborî la -
1000C”.

4. Anunțarea Se scrie titlul lecției pe tablă: Factorii Notează în expunerea - observarea


lecției noi și genetici ai climei caiete comportamentului
a elevilor;
obiectivelor
propuse (1`)

5. Dirijarea - Ce întelegeti prin clima? Analizează descoperirea - provoacă parti-


învățării și Clima – situația medie a atmosferei și răspund ciparea tuturor
dobândirea pe o suprafață întinsă și pe un interval elevilor și îi de-
de noi mare de timp. termină să dialo-
cunoștințe -Dar vremea ce este? gheze
(30̓ ) Vremea - starea atmosferei la un Utilizează
moment dat. manualul și
- Ce sunt factorii genetici? răspund
Factor genetic – factor care
determina caracteristicile elementelor
meteorologice și climatice;
-Pe baza textului din manual, de la Utilizează conversația -participarea
pag. 60, identificați care sunt factorii manualul și expunerea tuturor elevilor la
genetici ai climei? răspund identificarea
Factorii genetici ai climei sunt: factorilor genetici
1. radiativi ai climei
2. dinamici
3. fizico-geografici
1. Factorii radiativi:
-radiațiile solare (ultraviolete, conversația
vizibile și infraroșii); Folosirea expunere -observarea
Expunere: Energia provenită de la manualului problematizar comportamentului
soare (=constanta solară) constituie e elevilor
principala sursă pentru geneza
elementelor climatice. Expresia cea
mai clară o reprezintă radiația solară
totală anuală.
Bilantul radiativ (Q) reprezintă
diferenţa dintre radiaţia primită (S, D,
A) şi cea cedată (R, T) la contactul cu
suprafeţei terestre cu atmosfera. Se
exprimă astfel: Q=(S+D+A) –(R+T) 
unde:

2
Factorii genetici ai climei, clasa a IX-a
S – radiaţia directă
D – radiaţia difuză
A – radiaţia atmosferei
R – radiaţia reflectată de suprafaţa
terestră
T – radiaţia terestră
Albedoul=capacitatea de reflexie a
diferitelor suprafețe
2. Factorii dinamici sunt:
- vânturile
- presiunea atmosferică Folosirea expunerea completarea
Expunere: amualului conversația schiței de pe tablă
Circulația maselor de aer este lucrul cu de către elevi
determinată de încălzirea inegală a manualul
suprafeței terestre și de mișcarea de
rotație a Pământului.
Principalele sisteme de vânturi, cu
influență puternică asupra climei
zonelor și regiunilor pe care le
străbat, sunt:
 Alizeele - în zona lor de formare
crează un deficit de umiditate
(=>deșerturi tropicale)
 Musonii - aduc precipitații
foarte mari în S și SE Africii
 Circulația vestică (Vânturile de
Vest) dintre 40 si 60 de grade
latitudine (nordică și sudică) ce
se desfașoară în lungul
paralelelor (V-E) și aduce
precipitații spre interiorul
continentelor
 Vânturile polare - răcesc
regiunile apropiate cercurilor
polare
 Mișcarea convergentă a
aerului din zona intertropicală
(calmele ecuatoriale) are
precipitații bogate și o
nebulozitate ridicată.
3. Factorii fizico - geografici - ţin
de caracteristicile suprafeţei terestre,
nuanţează foarte mult elementele
climatice şi tipurile de climă.
Cei mai semnificativi sunt:
• raportul dintre uscat şi apă
(oceane şi mări)
• relieful (prin altitudine,
expunere, orientarea sistemelor
montane);
• curenţii oceanici;
• lacurile şi fluviile;
• stratul de zapadă şi gheaţă;
• vegetaţia;
• activitaţile societăţii omeneşti.
6. Atingerea Se face prin întrebări scurte: răspund la conversatia - observarea
feedback- 1.Care sunt factorii genetici ai climei? întrebări euristica comportamentului
ului (1̓ ) 2.Un exemplu de factor dinamic? elevilor;
3.Un exemplu de factor fizico-
geografic?
7. Fixarea completează dialogul - observarea
cunoștințelo rebusul comportamentului
r se face elevilor;
printr-un
rebus

4
Factorii genetici ai climei, clasa a IX-a
Schița lecției

Factorii genetici ai climei


Clima – situatia medie a atmosferei pe o suprafață întinsă și pe un interval mare de timp.
Vremea - starea atmosferei la un moment dat.
Factor genetic – factor care determina caracteristicile elementelor meteorologice și climatice
Factorii genetici ai climei sunt:
1. radiativi
2. dinamici
3. fizico-geografici

1. Factorii radiativi:
- radiațiile solare (ultraviolete, vizibile și infraroșii);
- Bilantul radiativ (Q) reprezintă diferenţa dintre radiaţia primită (S, D, A) şi cea cedată (R,
T) la contactul cu suprafeţei terestre cu atmosfera.
Se exprimă astfel: Q=(S+D+A) –(R+T)  unde: S – radiaţia directă
D – radiaţia difuză
A – radiaţia atmosferei
R – radiaţia reflectată de suprafaţa terestră
T – radiaţia terestră
- Albedoul = capacitatea de reflexie a diferitelor suprafețe

2. Factorii dinamici sunt:


- vânturile
- presiunea atmosferică
- circulația maselor de aer este determinată de: - încălzirea inegală a suprafeței terestre
- mișcarea de rotație a Pământului
Principalele sisteme de vânturi sunt: - alizeele
- musonii
- vânturile de vest (circulația vestică)
- vânturile polare
- mișcarea convergentă a aerului din zona intertropicală

3. Factorii fizico - geografici:


• raportul dintre uscat şi apă (oceane şi mări)
• relieful (prin altitudine, expunere, orientarea sistemelor montane);
• curenţii oceanici;
• lacurile şi fluviile;
• stratul de zapadă şi gheaţă;
• vegetaţia;
• activitaţile societăţii omeneşti.

S-ar putea să vă placă și