100% au considerat acest document util (1 vot)
544 vizualizări29 pagini

Calculul Sarpantei

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1/ 29

Calculul elementelor de sarpanta

Amplasament : BUCURESTI
Clasa de importanta a constructiei : IV
a=2.0 ; b=2.2 ; c=1.2 ; d=1.4 ; e=0.25 ; f=0.45 ;

I. Stabilirea incarcarilor :
Incarcari permanente :
greutate proprie invelitoare :
aleg : Tabla tip LINDAB
300 daN/m2 (inclusive astereala si capriorii )
gpn = 300 N/m2 = 0.5 KN/m2 ;
gpc = 300 * 1.2 = 360 N/m2 = 0.36 KN/m2 ;
Incarcari din zapada :
pzc = Ce * Cz * gz * F
Ce=0.8 ( conditii normale de exploatare) ;
CZ=1.25 ( coeficient de aglomerare ) ;
gz=1.5 ( zona C ) ;

= a- ( 0.4 * gp ) / ( Ce * gz ) 0.3 * a
2.0 - 0.4 * 300 / 0.8 * 1500 = 1.90 > 0.60
F = 1.90 > 0.60
F

pzc=1500*1.25*0.8*1.90 =2850 N/m2


Incarcari din vint :
pnc = * Cni * Ch (z) * gv * F
=1.6
gv=420 N/m2 = 0.42 KN/m2
F=1.90
Ch(z)=0.65


20

0.5
-0.40

32

+0.02

40

+0.30

h1 / l = 0.72
0.67

1.0
-0.7

-0.122

-0.40

h1=6.85m
l=9.45m
h1/l=0.72

-0.2

Cni = - 0.122
Observatie !
Deoarece are un efect de suctiune incarcarea din vant nu se ia in calcul .

= 32 :
sin = 0.53
cos = 0.848
Incarcarea utila :
Pn = 1000 N = 1 KN ;
Pc = Pn * n = 1.2 KN ;

Calculul sipcilor :
Conform alegerii facute tabla tip LINDAB , distanta aferenta dintre o sipca , pe
o suprafata inclinata este de c = 400 mm ;

Schema de calcul a sipcilor :

= 32 :
sin = 0.53
cos = 0.848
Incarcarea permanenta :
qsp= gp * c , de unde se scade incarcarea capriorilor 80 N/m2
gp = 300 80 = 220 N/m2
gpc = 220 * 1.2 = 264 N/m2
qps x = gpc * c *sin = 264 * 0.4 * 0.53 = 56 N/m2
qps y = gpc * c * cos = 264 * 0.4 * 0.848 = 89.5 N/m2

Incarcari din zapada :


pzc=1500 * 1.25 * 0.8 * 1.90 =2850 N/m2 ;
c = 400 mm = 0.4 m ;
gzs = pzc * c * cos = 2850 * 0.4 * 0.848 = 967 N/m2 ;
qzs x = gsz * sin = 966.72 * 0.53 = 513 N/m
qzsy = gsz * cos = 966.72 * 0.848 = 820 N/m
Incarcare din vant : nu se ia in considerare deoarece a rezultat suctiune ;
Incarcare utila : nu se ia in considerare la calculul sipcilor ;
Ipoteze de incarcare :
Observatie !
Deoarece la calculul sipcilor se ia in considerare numai incarcarea permanenta sic ea
din zapada , ipoteza de calcul este numai una :
IPOTEZA 1
qs1 x = qsp x + qsz x = 56 +513 =569 N/m
qs1 y = qsp y + qsz y = 89.5 +820 = 910. N/m
Calculul momentelor :
d1 = 1.00 m
4

q1s , x * d12

569 *1.00 2
= 71 .20 Nm
8
8
q 1s , y * d12 910 *1.00 2
=
= 114 Nm ;
8
8

1
s x

M =
Ms1y =

Verificarea capacitatii portante :

M efs , x
M rs, x

M efs , y
M rs, y

1.00

Aleg sectiunea sipcilor 58 x 38 :


Msr,x = Ric * Wcalc,x * mTi
Msr,y = Ric * Wcalc,y * mTi
Unde :
mTi = 0.9 ;
Wcalc,x =
Wcalc,y =

b h 2 58 38 2
=
= 13958 .67 mm3
6
6
b h 2 38 58 2
=
= 21305 .33 mm ;
6
6

gp = 220 N/m2 ;
gz * ce = 1500 * 0.8 = 1200 N/m2
=

0.55 220 + 0.65 1200


= 0.63
220 + 1200

Observatie!
Conform tabelului de rezistente de calcul ale lemnului la incovoiere statica , se face
interpolari ale valorilor coeficientului :

Ric
0.55 . 10.8
0.63 ..?
0.7013.7
0.15 2.9
0.08 .x
x = 1.55
c
Ri = 10.8 + 1.55 = 12.35 N/mm

Msr,x = 12.35 * 13958.67 * 0.9 = 155151 N/mm


Msr,y = 12.35 * 21305.33 * 0.9 = 236809 N/mm

M efs , x
M

s
r,x

M efs , y
M

s
r,y

1.00 =

71 .2
114

1.00
155151
236809

0.46 0.49 = 0.95 < 1.00

Verificarea rigiditatii la incovoiere :


Incarcari permanente :
gp = 220 N/m2
c = 0.4 m
qp = gp * c
sn
q p x = qs np * sin = 220 * 0.4 * 0.53 = 46.7 N/m
qs np y = qs n * cos = 220 * 0.4 * 0.848 = 74.6 N/m
Incarcari din zapada :
qzs n = gs * ce * cz * gz * c *

= c 0.2 c

qz

sn

gp

gz

0.3 c

= 1.2 ;
300

= 1.2 0.2 0.8 1500

0.36

o = 1.15 0.36
= 1500 * 0.8 * 1.25 * 1.15 * 0.40 * 0.848 = 585.12 N/m
= 586 N/m suprafata inclinata

qzs n x = qzs n * sin = 585.12 * 0.53 = 310.1 N/m


qzs n y = qzs n * cos = 585.12 * 0.848 = 496.18 N/m

Deformatiile datorate incarcarilor permanente :


Iy =
Iy =

b3 h 58 38 3
=
= 265214 .67 mm4
12
12
b h 3 58 3 38
=
= 617854 .67 mm4
12
12

E= 11300 N/mm2
d1= 1000 mm
5

fp inst x = 384

q sp,,nx d14
E Iy

5
46 .7 10 3 1000 4

384 11300 265214 .67

q p , y d1
5
5
74 .6 10 3 1000 4

fp inst y =
384
E Ix
384 11300 617854 .67
s ,n

=0.203 mm

= 0.139 mm

fp x= fp inst x * ( 1 + kzdef ) = 0.203 * ( 1+ 0.5 ) =0.305 mm


fp y= fp inst y * ( 1 + kzdef ) = 0.139 * ( 1+ 0.5 ) =0.209 mm
Deformatiile datorate incarcarilor din zapada :

fz inst x

q sp,,nx d14
5
5
310 .1 10 3 1000 4
= 384 E I = 384 11300 265214 .67
y

fz inst y

q p , y d1
5
5
496 .18 10 3 1000 4

=
384
E Ix
384 11300 617854 .67
s ,n

= 1.35 mm

= 0.93 mm

fp x= fp inst x * ( 1 + kzdef ) = 1.35 * ( 1+ 0.5 ) =2.03 mm


fp y= fp inst y * ( 1 + kzdef ) = 0.139 * ( 1+ 0.5 ) =1.40 mm
Ipoteza 1 !
fl x = fp x + fz x = 0.305 + 2.03 = 2.34 mm
fl y = fp y + fz y = 0.209 + 1.40 = 1.61 mm
fmax final =

f l ,2x + f ly2 =

2.34 2 +1.61 2

= 2.84 mm

fadm =

lc
1000
=
150
150

= 6.67 mm ; lc = 1000 mm

fmax final < fadm 2.84 < 6.67 mm


- SIPCA va avea sectiunea de : 58 x 38
II.

Calculul capriorilor :

sipca : 28 x 58
c = 40 cm ;
caprior : 120 x 120
d1 = 100 cm ;
Incarcarea permanenta :

= 32 :
sin = 0.53
cos = 0.848
c
q p = gp * d1 * n
unde :
n = 1.2
d1 = 100 cm = 1.00 m
gp = 300 N/m2
gcp = 300 * 1.00 *1.2 = 360 N/m
qcp n = gcp * cos = 360 * 0.848 = 305.25 306 N/m
Incarcare din zapada :
8

qcz = pcz * d1
d1 = 100 cm = 1.00 m
Pzc= 2850 N/m2
pcz = 2850 * 1.00 = 2850 N/m
qcz n = qcz * cos2 = 2850 * 0.8482 = 2049.45 N/m
Observatie !
Incarcare din vant nu se ia in considerare deoarece a rezultat efect
de suctiune !
Incarcarea utila :
p c n = pn * n
; pn = 1000 N ; n =1.2 ;
c
p n = 1000 * 1.2 = 1200 N
Pc c n = p c n * cos
Pc c n = 1200 * 0.848 = 1017.6 N
Ipoteze de incarcare :
Observatie !
Intrucat nu se ia in considerare incarcarea din vant avem 2 ipoteze de calcul :
Ipoteza 1 !
qc1 = qcp n + qcz n = 306 + 2049.45 = 2355.45 N/m
Ipoteza 2 !
1. Incarcare uniform distribuita
qc2 = qcp n = 305.25 306 N/m
2. Incarcare concentrate
P2 = Pc c n = 1017.6 N
Calculul momentelor :
- deschiderea de calcul a capriorilor pe directia inclinata este
de 3.00 m ;
Ipoteza 1 !
l2 = 3.00 m ;
9

q1c l22
2355 .45 3.00 2
M1=
=
= 2650 Nm
8
8
c

Mc1 = 2650 Nm
Ipoteza 2 !
M c2 =

q2c l22
Pc l
+ 2 2 =
4
8

M c2 =

306 3.00 2
8

1017 .6 3.00
4

= 1107.45 Nm

Mcmax = max (Mc1 ; Mc2 )


Mcmax = max (2650 ; 1107.45 )
Mc1 = 2650Nm
Verificarea capacitatii portante :
Mcmax Mr ;
Ric = 12.35 N/mm
mTi = 0.9 ( lemn tratat pe suprafata )
Mr = 12.35 * 0.9 * Wcalc
Mr = 11.10 * Wcalc , de unde rezulta :
Wnec

c
M max
2650 10 3
=
= 238738.8 mm
11 .1
11 .1

. se alege caprior cu sectiune de : 100 x 120 mm


Wef =

100 120 2
6

= 240000 mm3 > Wnec = 238739 mm3

Verificarea rigiditatii capriorilor la incovoiere :


fmax final fadm
lc = 3000 mm
10

fadm =

lc
200

3000
200

= 15 mm

Incarcarea permanenta :
qc np n = gp * d1 * cos
unde :
cos = 0.848
d1 = 100 cm = 1.00 m
gp = 300 N/m2
qc np n = 300 * 1.00 * 0.848= 254.4 N/m
Incarcari din zapada :
qzs n = gz * ce * cz * d1 * o * cos 2
o = 1.15
sn
qz = 1500 * 0.8 * 1.25 * 1.15 * 1.00 * 0.8482 = 1335.84 N/m
= 1336 N/m
Incarcarea utila :
Pc nn = p c * cos
pc = 1000 N ;
cos = 0.848
cn
P n = 1000 * 0.848 = 848 N
Deformatiile datorate incarcarii permanente :
E= 11300 N/mm2
l2 = 3.00 m ;
kpdef = 0.5
fpc = fpc inst * (1+ kpdef )
f

c
p inst

I=

q cp,,nn l24
5

=
384
E I

b h3 100 120 3
=
12
12

fpc inst =

= 14400000 mm4

5
254 .4 10 3 3000 4

384
11300 14400000

= 1.6 mm

fpc = 1.65 * (1+ 0.5) = 2.4 mm


11

Deformatiile datorate incarcarii din zapada :


E= 11300 N/mm2
d1= 3000 mm
kpdef = 0.5
fzc = fzc inst * (1+ kzdef )
fzc inst =
I=

q c,n l 4
5
z ,n 2
384
E I

b h3 100 120 3
=
12
12

fzc inst =

= 14400000 mm4

5
1335 .84 10 3 3000 4

384
11300 14400000

=8.6 mm

fzc = 8.6 * (1+ 0.5) = 12.9 mm


Deformatiile datorate incarcarii utile :
E= 11300 N/mm2
l2= 3000 mm
kpdef = 0.00
fuc = fuc inst * (1+ kzdef )
f

c
u inst

I=

c ,n
3
1 P,n l2
=
48
E I

b h3 100 120 3
=
12
12

fuc inst =

=14400000 mm4

1
848 3000 3

48 11300 14400000

=2.93 mm

fuc = 2.93 mm
Ipoteza 1 !
f1c = fpc + fzc
12

f1c = 2.48 + 13 = 15.48 mm


fmax final > fadm se mareste sectiunea la : 120 x 120 =>
b h3 120 120 3
=
I=
= 17280000 mm4
12
12
120 120 2
Wef =
= 288000 mm3 > Wnec
6

= 238739 mm3

Deformatiile datorate incarcarii permanente :


fpc inst =

q cp,,nn l24
5

384
E I

fpc inst =

5
254 .4 10 3 3000 4

384
11300 17280000

= 1.37mm

fpc = 1.37 * (1+ 0.5) = 2.10 mm


Deformatiile datorate incarcarii din zapada :
E= 11300 N/mm2
d1= 3000 mm
kpdef = 0.5
fzc = fzc inst * (1+ kzdef )
fzc inst =

q c,n l 4
5
z ,n 2
384
E I

fzc inst =

5
1335 .84 10 3 3000 4

384
11300 17280000

=7.22 mm

fzc = 7.22 * (1+ 0.5) = 10.83 mm


Deformatiile datorate incarcarii utile :
E= 11300 N/mm2
l2= 3000 mm
kpdef = 0.00
fuc = fuc inst * (1+ kzdef )
13

c
u inst

I=

c ,n
3
1 P,n l2
=
48
E I

b h3 100 120 3
=
12
12

fuc inst =

=14400000 mm4

1
848 3000 3

48 11300 17280000

=2.44 mm

fuc = 2.44 mm
Ipoteza 1 !
f1c = fpc + fzc
f1c =2.10 + 10.83 = 12.93 mm
Ipoteza 2 !
f1c = fpc + fuc
f1c = 2.10 + 2.44 = 4.54 mm
fadm = 15 mm > fmax = 12.93 mm
- CAPRIORUL va avea o sectiune de 120 x 120 .

III.

Calculul panei centrale :

14

Incarcarea permanenta :

15

lc = 2.10 0.75 = 1.35 m = 1350 mm


gp = 300 N/m2
d2= 2.25 m = 2250 mm ( deschideri inegale d2 d2 )
cos = 0.848
n = 1.2
n1 = 1.1
- aleg lemn de rasinoase ( brad ) cu sectiunea de : 120 x 120 mm :
lemn = 480 daN/m3 = 4800 N/m3
bp = 120 mm
hp = 120 mm
1

qpp = gp * n * d2 * cos + bp * hp * n1 *

lemn

=300 * 1.2 * 2.25 * 1.18 + 0.12 * 0.12 * 1.1 * 4800 =


1031.83 N/m
p
qp = 1032 N/m

Incarcarea din zapada :


qzp = pzc * d2 = 2850 *2.25 = 6412.5 N/m
= 6413 N/m

Incarcarea utila :
P=1000N
N=1.2
Pp = P * n = 1000 * 1.2 = 1200 N
Ipoteza 1 !
q1 = qpp + qzp = 1032 + 6413 = 7445 N/m
Ipoteza 2- nu se ia in considerare deoarece efectul de incovoiere
produs de incarcarea de 1200 N este mult mai mica decat incarcarea
uniform distribuita .

16

Calculul momentelor :

p
1

q1p l c2
7445 1.35 2
=
=
= 1696.06 Nm
8
8

Verificarea capacitatii portante la incovoiere a panei centrale :


Mpmax Mr ;
Mr = Rci * Wcalc * mTi
1

gpn = 300 N/m2 + bp * hp * 4800 * d


gpn = 300 + 0.12 * 0.12 * 4800 *

1
2.25

= 330.72 N/m2

gz * ce = 1500 * 0.8 = 1200 N/m2


=

0.55 331 + 0.65 1200


= 0.63
331 +1200

Ric = 12.35 N/mm


mTi = 0.9 ( lemn tratat pe suprafata )
Wef =

120 120 2
6

= 288000 mm3

Mr = Rci * Wcalc * mTi


Mr = 12.35* 288000 * 0.9 = 3201120 Nmm
Mr = 3201.12 Nm 3202 Nm
Mcmax Mr ;
Mcmax = 1697 Nm Mr = 3202 Nm

Verificarea rigiditatii la incovoiere a panei centrale :


fmax final fadm
lc = 1350 mm

17

fadm=

lc
200

1350
200

= 6.75 mm

Incarcarea permanenta :
1

gppny = gp * d2 * cos + bp * hp *
p n
p y

lemn

=300 * 2.25 * 1.18 + 0.12 * 0.12 * 4800 = 865.62


= 866 N/m

Incarcarea din zapada :


gczny = cz * gz * ce * 0 * d2
Ce=0.8
0 = 1.15
CZ=1.25
d2 = 2.25
gz=1500
gczny = 1500 * 1.25 * 0.8 * 1.15 * 2.25 = 3881.25 N/m
gczny = 3882 N/m
Deformatiatii datorate incarcarilor permanente :
E= 11300 N/mm2
lc= 1350 mm
kpdef = 0.5
fpp = fpp inst * (1+ kpdef )
f

p
p inst

q pp,,yn lc4
5

=
384
E Ix

b h3 120 120 3
=
= 17280000 mm4
12
12
5
866 10 3 1350 4

fpp inst =
= 0.19 mm
384 11300 17280000

I=

fpp = 0.19 * (1+ 0.5) = 0.285 mm

Deformatiile datorate incarcarii din zapada :


E= 11300 N/mm2
lc= 1350 mm
kpdef = 0.5
fzp = fzc inst * (1+ kzdef )
18

fz

inst

q zp,,yn lc4
5

=
384
E Ix

b h3 120 120 3
=
= 17280000 mm4
12
12
5
3882 10 3 1350 4

fzp inst =
= 0.86 mm
384 11300 17280000

I=

fzp = 0.86 * (1+ 0.5) = 1.29 mm


f1 = fpp + fzp = 0.285 +1.29
f1 = 1.58 mm < fadm= 6.74 mm
IV.

sectiunea PANEI CENTRALE va fi de 120 x 120 mm .

Calculul panei intermediare :

19

Incarcarea permanenta :
gp = 300 N/m2
d2 = 2.55 m = 2550 mm ( deschideri inegale d2 d2 )
cos = 0.848
n = 1.2
n1 = 1.1
- aleg lemn de rasinoase ( brad ) cu sectiunea de : 150 x 170 mm :
lemn=480 daN/m3 = 4800 N/m3
bp = 150 mm
hp = 170 mm
1

qpp = gp * n * d2 * cos + bp * hp * n1 *

lemn

=300 * 1.2 * 2.55 * 1.18 + 0.15 * 0.17 * 1.1 * 4800 =


1217.88 N/m
p
qp = 1218N/m

Incarcarea din zapada :


qzp = pzc * d2 = 2850 *2.55 = 7267.5 N/m
= 7268 N/m

20

Incarcarea utila :
P=1000N
N=1.2
Pp = P * n = 1000 * 1.2 = 1200 N
Ipoteza 1 !
q1 = qpp + qzp = 1217.88+ 7267.5 = 8485.38N/m
Ipoteza 2- nu se ia in considerare deoarece efectul de incovoiere
produs de incarcarea de 1200 N este mult mai mica decat incarcarea
uniform distribuita !
Calculul momentelor :

M1p =

q1p l c2
8486 2.55 2
=
= 6897 Nm
8
8

Verificarea capacitatii portante la incovoiere a panei intermediare :


Mpmax Mr ;
Mr = Rci * Wcalc * mTi
1

gpn = 300 N/m2 + bp * hp * 4800 * d


gpn = 300 + 0.15 * 0.17 * 4800 *
gz * ce = 1500 * 0.8 = 1200 N/m2
=

0.55 348 + 0.65 1200


= 0.63
348 +1200

Ric = 12.35 N/mm

21

1
2.55

= 348 N/m2

mTi = 0.9 ( lemn tratat pe suprafata )


Wef =

150 170 2
6

= 722500 mm3

Mr = Rci * Wcalc * mTi


Mr = 12.35 * 722500 * 0.9 = 8030587.5 Nmm
Mr = 8030.6 Nm 8030 Nm
Mcmax Mr ;
Mcmax = 6897 Nm Mr = 8030 Nm
Verificarea rigiditatii la incovoiere a panei intermediare :
fmax final fadm
lc = 3000 mm
fadm=

lc
200

2550
200

= 12.75 mm

Incarcarea permanenta :
1

gppny = gp * d2 * cos + bp * hp *
p n
p y

lemn

=300 * 2.55 * 1.18 + 0.15* 0.17 * 4800 = 1025.1 N/m


= 1026 N/m

Incarcarea din zapada :


gczny = cz * gz * ce *
Ce=0.8
CZ=1.25
gz=1500

* d2

0 = 1.15
d2 = 2.25

gczny = 1500 * 1.25 * 0.8 * 1.15 * 2.55 = 4398.75 N/m


gczny = 4399 N/m
22

Deformatiatii datorate incarcarilor permanente :


E= 11300 N/mm2
lc= 2550 mm
kpdef = 0.5
fpp = fpp inst * (1+ kpdef )
fpp inst =
I=

q p ,n l 4
5
p, y c
384
E Ix

b h3 150 170 3
=
12
12

fpp inst =

=61412500 mm4

5
1026 10 3 2550 4

384 11300 61412500

= 0.81 mm

fpp = 0.81 * (1+ 0.5) = 1.22 mm


Deformatiile datorate incarcarii din zapada :
E= 11300 N/mm2
lc= 2550 mm
kpdef = 0.5
fzp = fzc inst * (1+ kzdef )
fz

inst

q zp,,yn lc4
5

=
384
E Ix

b h3 150 170 3
=
= 61412500 mm4
12
12
5
4399
10 3 2550 4

fzp inst =
=3.49 mm
384 11300 61412500

I=

fzp = 3.49 * (1+ 0.5) = 5.24 mm


f1 = fpp + fzp = 1.22 + 5.24
f1 = 6.46 mm < fadm= 12.75 mm
- sectiunea PANEI INTERMEDIARE va fi de 150 x 170 mm .

Calculul popului central :

23

Incarcarea permanenta :
P
P

N =

g p n
cos

* d2 * t + bp * hp *

lemn

*n1*t +

2
d pop

* n1 *

gp=300N/m2
lemn=4800N/m2
n=1.2
n1=1.1
Se alege un pop cu diametrul de 12cm
hpop=3.20 - ( 0.15 + 0.12 ) = 2.93 m
cos =0.848
d2=2.25 m
hp=15cm
bp=12cm
t=2.10 m
NPP=

300 1.2
* 2.25
0.848
3.14 0.12 2
+
4

* 2.10 + 0.12 * 0.15 * 4800 *1.1*2.10


* 1.1 * 4800 * 2.93 =

NPP= 2005.9+ 200 + 174.88 = 2380.78N


24

lemn

* hpop

Incarcarea din zapada :


Nzp = pzc * d2 * t = 2850 * 2.25 * 2.10 = 13466.25N
Observatie 1 !
Incarcarea din vant nu se ia in considerare deoarece din calcul a rezultat suctiune .
Observatie 2 !
Incarcarea utila este nesemnificativa in comparative cu incarcarea din zapada
pentru calculul popului .
Ipoteze de incarcare :
N1P = NPP + Nzp = 2380.78+ 13466.25 = 15847.03 N
Verificarea popului central :
N1P = Nmax CR
CR = A calcul * RCC * mtc *
A calcul =

d 2
4

3.14 120 2
4

gperma = gp + bp * hp *
+

d 2
4

lemn

= 11304 mm2

1
t

* hpop *

+
lemn

gperma = 300 + 0.12 * 0.15 * 4800 *


+

3.14 0.12 2
4

1
t
1
2.10

1
d2

*
+

* 2.93 * 4800 *

1
2.25

gperma = 300 + 41.14 + 33.65


gperma = 374.79N
gz * ce = 1500 * 0.8 = 1200 N/m2
=

0.80 374 .79 + 0.85 1200


= 0.83
374 .79 +1200

Rccll=8.3 N/mm2

25

1
2.10

lf
i

i = 0.25 * dpop = 0.25 * 0.12 = 0.030m


lf = 2.93 - 0.8 = 2.13 m
=

lf
i

2.13
0.030

= 1 0.8 *

= 71 < 75

100

= 1- 0.8 *

71

100

= 0.60

CR= 11304 * 8.3 * 0.9 * 0.60 = 50665 N


Nmax = 15848 N << CR = 50665 N
-

sectiunea luat in calcul a POPULUI CENTRAL de 12 cm este suficienta .

Calculul popului intermediar :


Incarcarea permanenta :
NPP=

g p n
cos

* d2 * t + bp * hp *

lemn*n1*t +

2
d pop

* n1 *

gp=300N/m2
lemn=4800N/m2
n=1.2
n1=1.1
Se alege un pop cu diametrul de 12 cm
hpop=1.90 - ( 0.15 + 0.17 ) = 1.58 m
cos =0.848
d2 = 2.55 m
hp = 15cm
bp = 17cm
t = 2.10 m
NPP=

300 1.2
* 2.55
0.848
3.14 0.12 2
+
4

* 2.10 + 0.15 * 0.17 * 4800 *1.1* 2.10


* 1.1 * 4800 * 1.58 =

NPP= 2273.35 + 282.74 + 94.3 = 2650.4 N


Incarcarea din zapada :
26

lemn

* hpop

Nzp = pzc * d2 * t = 2850 * 2.55 * 2.10 = 15261.75 N


Observatie 1 !
Incarcarea din vant nu se ia in considerare deoarece din calcul a rezultat suctiune .
Observatie 2 !
Incarcarea utila este nesemnificativa in comparative cu incarcarea din zapada
pentru calculul popului .
Ipoteze de incarcare :
N1P = NPP + Nzp = 2650.4 + 15261.75 = 17912.15 N
Verificarea popului intermediari :
N1P = Nmax CR
CR = A calcul * RCC * mtc *
A calcul =

d 2
4

3.14 120 2
4

gperma = gp + bp * hp *
+

d 2
4

lemn

= 11304 mm2

1
t

* hpop *

+
lemn

gperma = 300 + 0.15 * 0.17 * 4800 *


+

3.14 0.12 2
4

1
t
1
2.10

1
d2

*
+

* 1.58 * 4800 *

1
2.55

gperma = 300 + 58.29 + 16.00


gperma = 374.30 N
gz * ce = 1500 * 0.8 = 1200 N/m2
=

0.80 374 .3 + 0.85 1200


= 0.83
374 .3 +1200

Rccll = 8.3 N/mm2


=

lf
i

i = 0.25 * dpop = 0.25 * 0.12 = 0.030m


27

1
2.10

lf = 1.58 - 0.8 = 0.78 m


=

lf
i

0.78
0.030

= 1 0.8 *

= 26 < 75

100

= 1- 0.8 *

26

100

= 0.95

CR= 11304 * 8.3 * 0.9 * 0.95 = 80218 N


Nmax = 17913 N << CR = 80218 N
-

sectiunea luat in calcul a POPULUI INTERMEDIAR de


12 cm este suficienta .

Calculul talpilor la strivire :


N QR
N - incarcarea provenita din pop ( incarcare verticala )
Q - capacitatea portanta a elementelor de lemn masiv cu sectiune simpla solicitate
la compresinne perpendiculara pe fibra .
- diametrul de calcul a talpii va fi de 12 cm
QR = AC * RCCII * mtc * mr
str

AC = A pop =

3.14 0.12 2
4

- 0.03*0.03 = 0.010404 m2 =10404 mm2

gperma = gp + bp * hp *

lemn

1
t

gperma = 300 + 0.12 * 0.15 * 4800 *


+

3.14 0.12 2
4

d 2
4
1
2.10

* hpop *

* 2.93 * 4800 *

1
2.25

gz * ce = 1500 * 0.8 = 1200 N/m2

0.80 374 .79 + 0.85 1200


= 0.83
374 .79 +1200

talpa se va realize din lemn de stejar ( salcam ) clasa 2 :

28

1
t

1
2.10

gperma = 300 + 41.14 + 33.65


gperma = 374.79N

lemn

1
d2

0.70 ..4.7
0.83x
0.855.7
x = 0.867
c
Rc =5.57 N/mm2
mtc=0.9
mr=coeficient de reazam
mr=1.6
Qr = 10404 * 5.57 * 0.9 * 1.6 = 83448 N
N1P = Nmax = 17913 N
N1P = 17913 N << Qr = 83448 N
- dimensiunea TALPII va fi de 12 cm.

29

S-ar putea să vă placă și