Перейти до основного вмісту
ВАЖЛИВІ ЗМІНИ

У Польщі діятимуть нові правила допомоги українським біженцям

Сейм Польщі схвалив поправки до закону про тимчасовий захист громадян України. Новації, зокрема, стосуватимуться терміну легальності перебування для українців, який продовжили до 30 вересня 2025 року. Також українським біженцям дозволять отримати тимчасовий дозвіл на проживання в Польщі та скасують для них виплати одноразової фіндопомоги.

Українці можуть легально перебувати у Польщі до 30 вересня 2025
Українці можуть легально перебувати у Польщі до 30 вересня 2025 © RFI
Реклама

Зміни в правилах перебування

Як повідомляє польське медіа RMF24, зміни до закону про допомогу українцям парламент Польщі ухвалив 15 травня. «За» проголосував 381 депутат, 19 — «проти», а ще 20 парламентарів утрималися.

Так, згідно з законопроєктом, громадяни України із PESEL UKR (документ, який підтверджує надання українцям тимчасового захисту на території Польщі. — Ред.) мають право законно перебувати на території Польщі до 30 вересня 2025 року. Ті ж, хто лише збираються оформлювати тимчасовий захист, тепер мають надати дійсний проїзний документ. Так вони підтвердять, коли та як заїхали на територію країни. 

«Постанова також розширює доступ до медичних, сімейних та соціальних допомог, які виплачує ZUS (Управління соцстрахування Польщі. — Ред.), і можливість перебування в колективних закладах розміщення», — пишуть у ЗМІ.

Також тимчасовий захист поширюватиметься на дві додаткові категорії іноземців: неповнолітніх дітей громадян України та неповнолітніх дітей подружжя громадян України, які не мають українського громадянства.

«Шкільний обов'язок» та скасування деяких пільг 

Уже з 1 липня 2024 року в Польщі скасують виплати одноразової грошової допомоги в 300 злотих для новоприбулих українців.

Також для громадян України, які перебувають в особливо скрутному становищі, посилять вимоги щодо отримання 40 злотих на день для проживання та харчування. Таку допомогу тепер нараховуватимуть лише на підставі підписаної угоди з воєводою або органом місцевого самоврядування, який діє за дорученням воєводи. Причина цього рішення проста — зловживання з боку поляків, які селили в себе біженців. 

Окрім того, держава більше не фінансуватиме фотографування громадян України під час оформлення PESEL UKR. Тож охочим отримати тимчасовий захист на території Польщі доведеться оплачувати ці послуги самостійно. 

Очікують зміни й українські родини, які отримують грошову допомогу для дітей. Так, з наступного року щомісячні виплати у 800 злотих (на одну дитину) та одноразову фіндопомогу в 300 злотих (на підготовку до школи) надаватимуть лише батькам, чиї діти ходять до польських шкіл і дитсадків.

«Поправка також визначає максимальний 36-місячний період, протягом якого учні можуть брати участь у додаткових безплатних курсах польської мови. Рішення стосуватиметься учнів, які почали відвідувати заняття у 2022/2023 та 2023/2024 роках», — зазначили у RMF24.

Дозвіл на тимчасове проживання

Згідно з поправками до законопроєкту, українці, які знайшли прихисток в Польщі, із березня 2025 року зможуть отримати дозвіл на тимчасове проживання.

Як повідомляла українська редакція RFI, для цього потрібно:

  • мати активний статус UKR станом на 04.03.2024 та на день подання заявки;

  • оновити дані в реєстрі PESEL (наприклад, знову здати відбитки пальців);
  • подати електронну заяву на імʼя воєводи;
  • пройти перевірку в Агентстві внутрішньої безпеки, прикордонній службі та поліції. 

Успішно пройшовши цю процедуру, особа отримає карту побиту (посвідка на проживання. — Ред.) із приміткою «раніше мала тимчасовий захист». Діятиме така карта три роки. 

Ухвалений урядом проєкт змін до спецзакону про тимчасовий захист українців набере чинності 1 липня 2024 року, за винятком деяких положень. Перед цим його ще має схвалити Сенат та підписати президент Польщі.

Поділитися :
Сторінку не знайдено

Вміст, до якого ви намагаєтеся отримати доступ, не існує або більше не доступний.