Przejdź do zawartości

Dyskusja wikisłownikarza:Peter Bowman/Archiwum5

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikisłownika – wolnego słownika wielojęzycznego

Najnowszy komentarz napisał(a) 9 lat temu EdytaT w wątku Szablon dendr?

Dyskusja wikisłownikarza:Peter Bowman/Archiwum5/Archiwum-szablon

język pontyjski

Czy możesz dodać ten język do Wikisłownika? 84.10.66.24 (dyskusja) 01:53, 1 wrz 2014 (CEST)

Odp:wymowa

Odp:wymowa

Dzięki, już nie będzie. Pozdrawiam / Alkamid (dyskusja) 23:24, 3 wrz 2014 (CEST)

transliteracja w taraszkiewicy

Witaj. Chodzi mi o to aby była widoczna transliteracja. Z samym "ortografie" bez "translit|by" nic się nie wyświetla. Jeżeli mam coś poprawić w tych edycjach, to napisz. Pozdrawiam. Sankoff64 (dyskusja) 14:25, 4 wrz 2014 (CEST)

Witaj jeszcze raz. Popieram, aby spróbować automatycznie wprowadzić zapis łaciński przy wykorzystaniu zasad sformułowanych na stronie Wikipedii o łacince białoruskiej. Co do samej transliteracji pozostaje jeszcze chyba dokonać jakiejś modyfikacji działania Olafbota. Pozdrawiam. Sankoff64 (dyskusja) 08:18, 7 wrz 2014 (CEST)
Witaj. Dzięki za dobrą robotą, jaką zrobiłeś Ty z Olafem. Jeśli chodzi o hasła do weryfikacji, to za wyrazy obce (z literą "g" i parametrem "obcy") uważałbym: альгебра, альгебраічны, біяграфія. Pozostałe wyrazy są albo rodzime, albo mocno przyswojone (jak np. гісторыя). Problem też jest w tym, że łacinka w białoruskim to wielka rzadkość i brak przykładów porównawczych w tekstach. W wymowie i tak litera "г" będzie dźwięcznym "h" także w wyrazach obcych. Jeżeli zatem nawet gdzieś będzie "h" zamiast "g", to będzie niewielki i subtelny problem. Pozdrawiam. Sankoff64 (dyskusja) 18:22, 27 wrz 2014 (CEST)

Re:Interwiki, numeracja

Dzięki za informacje. Korzystając z okazji, mam dwa pytania. Pierwsze, czy są plany, by Wikisłowniki także zostały objęte Wikidatą? Po drugie, zauważyłem, że istnieją małe słowniki do egzotycznych języków z kilkoma słowami. Jak to wtedy jest weryfikowane, czy to jest poprawne i czy takie słowo rzeczywiście istnieje? Wątpię, by tutaj znalazł się ktoś, kto zna dosyć dobrze takie język jak kirgiski czy też kiribati i powiedziałby, że dane słowo jest poprawne. Runab (dyskusja) 14:05, 5 wrz 2014 (CEST)

Ok, rozumiem. Tak się składa, że kiedyś wkręciłem się w tematykę państwa Tuvalu (kraj na Pacyfiku, za 40 lat ma zniknąć z map z powodu zwiększania się poziomu wód). Szukając informacji o tym państwie gdzieś zachowałem mini-słownik języka tuvalu. Mając do dyspozycji ten niewielki podręcznik o języku tuvalu mogą dodać hasła, by nie naruszać zasady Nie dodawaj haseł z języków, których nie znasz? Języka jako tako nie znam na tyle dobrze, ale źródło wydaje mi się wystarczająco dobre, by nie popełnić błędów. Runab (dyskusja) 16:51, 5 wrz 2014 (CEST)
Kwestię praw autorskich dobrze znam - po prostu chciałem artykuł z tuvaluislands.com uznać za wiarygodne źródło. Co do wcześniejszych artykułów - mogę dodać źródła do artykułów z esperanto, jednak czy w szablonie {{źródła}} może być strona internetowa lub książka (strona internetowa z której korzystałem to esperanto.pl, a podręcznik to Esperanto en dek lecionoj Pawła Wimmera (z podręcznika Wimmera korzystam do wrzucania słówek z zakresu informatyki). Runab (dyskusja) 17:41, 5 wrz 2014 (CEST)
EDIT: Do esperanto.pl znalazłem już {{esperanto.pl}}, więc jeden problem mniej :) Runab (dyskusja) 17:42, 5 wrz 2014 (CEST)

Usunięcie strony

Witam! Zrobiłem błąd w tytule załadanej strony tj. Kategoria:Język andamańskie, proszę tym samym o jej usunięcie. Przepraszam za kłopot Skrzacik (dyskusja) 18:16, 7 wrz 2014 (CEST)

Rodzajnik w ilustracji

Daaaaaaaawno, daaaaaaaaaaaawno temu też umieszczełaem rodzajniki w podpisach ilustracji. Zostałem obsztorcowany przez dwóch redaktorów słownika z dużym stażem. Teraz jestem tylko konsekwentny. 84.10.66.24 (dyskusja) 21:44, 9 wrz 2014 (CEST)

Z formalnego punktu widzenia, podpis pod ilustracją to równoważnik zdania. Z tego powodu, moim zdaniem rzeczownikowi należy się tam rodzajnik, jak rzeczonemu „Hundowi” zupa, ale napisano mi, żebym nie wprowadzał nowości bez konsultacji. Faktem jest, że rodzajników w podpisach zwyczjowo tu nie stosuje się. 84.10.66.24 (dyskusja) 22:06, 9 wrz 2014 (CEST)

Odp:białoruski (taraszkiewica) - transliteracja

Odp:białoruski (taraszkiewica) - transliteracja

Sorry, nie zaglądałem tu ostatnio. Chętnie naprawię, tylko... jak właściwie wygląda poprawny stan? W taraszkiewicy powinno być i pole ortografie i pole transliteracja i {{translit|by}} powinno być w transliteracji a nie w ortografiach? Czyli przenieść je do transliteracji, gdy bot przerzucił w drugą stronę? Ok, tylko co w takim razie ma być w polu "ortografie" w hasłach z taraszkiewicy? A może w haśle ma być tylko pole "transliteracja" a pole "ortografie" należy usunąć? Olaf (dyskusja) 18:50, 10 wrz 2014 (CEST)

Odp:Ad:Wikisłownik:Bar/propozycje_programistyczne

Odp:Ad:Wikisłownik:Bar/propozycje_programistyczne
D DZIĘKI! // user:Azureus (dyskusja) 12:31, 16 wrz 2014 (CEST)

Ad Hun

Oj, chyba nie rozumiem Cię zbyt dobrze. Nie kwestionujesz chyba pisowni w polskim od dużej litery? Wydaje mi się, że mamy tu do czynienia z podobnym przypadkiem jak ze słowami „Wandal” i „wandal”. Stąd ta rozbieżność. Moim zdaniem historycy (polscy, włoscy i hiszpańscy) będą pisali od wielkiej litery. Co innego Bitni Hunowie najechali Europę we wczesnym średniowieczu., a co innego Całe stada hunów hałasują mi pod oknami po meczu. --- 84.10.66.24 (dyskusja) 19:07, 20 wrz 2014 (CEST)

Zrobione. Klepnij edycje. 84.10.66.24 (dyskusja) 21:13, 21 wrz 2014 (CEST)

Ad:Wikipedysta:PBbot/linkowanie

Ad:Wikipedysta:PBbot/linkowanie

Wygląda bardzo czytelnie i intuicyjnie. Daj znać, kiedy będzie można dodawać nowe pozycje. // user:Azureus (dyskusja) 01:22, 21 wrz 2014 (CEST)

Ok, co mi było potrzebne, to już się nauczyłem:) // user:Azureus (dyskusja) 17:49, 23 wrz 2014 (CEST)

kategorie pod sekcjami

Do hasła עם wstawiłem szablon {{dopracować}}. Hasło powinno się znaleźć w kategorii Kategoria:Hasła hebrajskie do dopracowania i jest tam, ale w samym haśle ta kategoria nie widnieje. To chyba ma jakiś związek z tymi kategoriami pod każdą sekcją. // user:Azureus (dyskusja) 17:27, 25 wrz 2014 (CEST)

Może po prostu w navboksie dopiszemy link do kategorii?
W sumie to nie brzmi głopio. Wręcz dość intuicyjnie. Na wzór Olafbota i jego importów. // user:Azureus (dyskusja) 21:15, 25 wrz 2014 (CEST)

Odp:białoruski (taraszkiewica) - transliteracja

Odp:białoruski (taraszkiewica) - transliteracja

Przepraszam, że tak późno odpowiadam. Bot wychodził z założenia, że jeśli dany język ma sekcję "ortografie", to już nie ma sekcji "transliteracja" ani "transkrypcja". I próbował przenieść treść z "transliteracja" do "ortografie". A jeśli w ortografiach już coś było, to nie potrafi scalić i dlatego zostawiał w takim przypadku bez zmian. Poprawiłem kod, przeleciałem botem całą taraszkiewicę. Wygląda jednak na to, że szablon {{ortografieBE}} wyprodukował dużo błędów: Kategoria:Błąd w zapisie w ortografiach alternatywnych. Olaf (dyskusja) 12:04, 27 wrz 2014 (CEST)

Ad:Wikipedysta:Olafbot/SK/tyldy

Ad:Wikipedysta:Olafbot/SK/tyldy

No tak, Olafbot aktualizuje listy na podstawie ostatnich zmian, ale bez sprawdzania edycji botów (chyba że sam coś poprawi). Rzeczywiście będę musiał przy okazji dodać sprawdzanie edycji PBBota i EquadusBota, bo w tej chwili ich poprawki Olafbot zauważa dopiero, gdy ktoś inny dotknie danego hasła. Póki co, przy okazji innych zmian, aktualizowane są listy w zakresie stron, w których występuje sekcja polska. Olaf (dyskusja) 16:39, 27 wrz 2014 (CEST)

Bar - Wikisłownik

Wydaje mi się, że mój post może pozostać niezauważony, bo w spisie treści jest na 163. pozycji. Zauważyłem, że sekcje niearchiwalne pochodzą jeszcze z przed 4 lat. Na początku aż mnie korciło, żeby zrobić wielkie przemeblowanie do archiwum #15, ale wolę tam, nie dłubać, żeby admini (obawiam się, że Ty też do niech należysz) się na mnie nie pogniewali, bo byłoby mi smutno ;) Superjurek (dyskusja) 22:44, 29 wrz 2014 (CEST)

Transliteracja pl –> ru

Cześć, mam do Ciebie pytanie. Zacznę od początku, a później je zadam.

Otóż bardzo chciałem ćwiczyć czytanie polskich tekstów przetranskrybowanych na inny alfabet niż łaciński (np. na cyrylicę albo grekę). W edytorach tekstu typu „Notatnik”, albo „MS Office Word” jest komenda Ctrl+H, czyli „Znajdź i Zamień”. Używam tej opcji, żeby taśmowo zamienić znaki w długim tekście. I jeśli muszę zamienić jeden rodzaj znaków, to wszystko jest spoko – działa bez zarzutu.

Ale mam problem, bo chcę sobie zamienić polskie znaki na cyrylicę, mniej więcej tak:

Aa —> Аа
Ąą —> Ѫѫ
Bb —> Бб
Cc —> Цц
Dd —> Дд
...
Żż —> Жж

I jeśli miałbym tak zamieniać sobie każdy znak, nie chciałoby mi się zaczynać w ogóle.

Na początku pytałem różnych znajomych, jak zrobić łańcuchową komendę „Znajdź i Zamień”, ale nie wiedzą (chyba że Ty wiesz, to z chęcią bym się Ciebie poradził).

Widziałem również w Barze Wikisłownika sekcję poświęconą szablonom transliterującym, ale ona wydaje się być z góry skonfigurowana, więc w takiej formie wydają mi się nieodpowiednie do przerzucania tekstów.

A teraz właściwe pytanie (a nawet dwa):

  1. Czy wiesz, jak utworzyć w Microsoft Office Word komendę łańcuchową (makrę makro) do transkrybowania pojedynczych znaków (lub grup znaków tworzących głoski)? (Chcę w tej komendzie zachować swobodę definiowania znaków).
  2. Czy na Wikisłowniku jest dostępna analogiczna technologia?

Superjurek (dyskusja) 14:01, 30 wrz 2014 (CEST)

spis treści w indeksach tematycznych

Hej. Możnaby jakoś usunąć zbędne napisy przy szablonach umieszczonych w nagłówkach sekcji? Np. w Indeks:Łaciński - Części ciała poprzez nagłówek manus ż w spisie treści generuje się manus f rodzaj żeński. // user:Azureus (dyskusja) 20:34, 3 paź 2014 (CEST)

Redaktor dla Skrzacika

Cześć, czy Skrzacik nie powinien mieć uprawnień? Ming (dyskusja) 03:07, 5 paź 2014 (CEST)

Bez przesady. Pojawił się z pełną wiedzą dodawania haseł. Nahapał haseł jak dziki zając na polu kapusty i od razu uprawnienia...? Jestem przeciw. // user:Azureus (dyskusja) 04:59, 5 paź 2014 (CEST)
Swoją drogą, dlaczego nie mamy zasad odbierania uprawnień? Rozdawać to każdy chętny na lewo i prawo po kilku hasłach... // user:Azureus (dyskusja) 05:13, 5 paź 2014 (CEST)

I właśnie dlatego jesteś lepszym adminem ode mnie... Daj mu te uprawnienia. // user:Azureus (dyskusja) 17:36, 5 paź 2014 (CEST)

Szczerze powiedziawszy, wolałbym - nieco tylko - odsunąć ten moment w czasie. Faktycznie haseł trochę nachapałem, na jakość wiele uwagi nie zwracając, a tak trudno wdrożyć się we wszystkie reguły. Zrobię jeszcze porządek z kurmandżi, dodam paręset tureckich i chorwackich czasowników, a potem z wolna zacznę rzeczone rozbudowywać. Podejrzewam, że pod koniec miesiąca będę otrzaskany z tym 'co', 'gdzie' i 'jak'. Jeśli uznam, że jestem gotów, zgłoszę się sam. PS. Co do listy obserwowanych, to rzeczywiście dodawałem, ale rzadko się przypatrywałem. Postaram się robić to częściej :) Skrzacik (dyskusja) 18:31, 5 paź 2014 (CEST)

Odp.: Wymowa do sprawdzenia – nowa linia

Piotrusiu Kochany! Już się dawno zorientowałem, że to działać nie będzie, ponieważ podczas edycji wymowy na stronie Olafa nie jestem w stanie dodać nowej linijki (choć jeszczem nie wypróbował wersji z <br/>). Ale z lenistwa postanowiłem tych homofonów stamtąd nie usuwać, tylko odnotowywać sobie na boku te hasła, które już je zawierają, żeby rano (po wprowadzeniu wymowy przez bota do hasła) ręcznie wstawić w nie zwyczajnie Enter (jest ich w końcu znikoma ilość, więc to nie żaden problem). Ale dwa razy już mnie ubiegłeś, bo ja po północy (kiedy bot wykonuje swoją pracę) nie edytuję i mogę to zrobić najwcześniej rano. Pozdrawiam najserdeczniej. Ksymil (dyskusja) 06:31, 7 paź 2014 (CEST)

Ojej, trzeba było powiedzieć. Dodałem, \n powinno następnym razem działać (ale sprawdźcie na wszelki wypadek na jednym przykładzie, bo nie przetestowałem w praktyce). Olaf (dyskusja) 07:06, 7 paź 2014 (CEST)

tabela odmiany rzeczowników białoruskich

Witaj Peter. Mam prośbę. Dla mnie jest to rzecz zbyt zaawansowana. Czy mógłbyś zrobić szablon do odmiany rzeczowników białoruskich. Przypadki są tam takie same jak w rosyjskim, także nie ma wołacza. Byłoby fajnie gdyby szablon współgrał z gadżetem odmiany. Z góry dziękuję. Pozdrawiam. Sankoff64 (dyskusja) 13:36, 8 paź 2014 (CEST)

Serdeczne dzięki. Wypróbowałem i działa. Pozdrawiam. Sankoff64 (dyskusja) 14:30, 8 paź 2014 (CEST)

linie lotnicze” vs. „linia lotnicza

Nie będę się upierał, ale wydaje mi się, że w liczbie mnogiej mamy w j. polskim znaczenie „przedsiębiorstwo”, a w pojedynczej raczej konkretną trasę, połączenie lotnicze. Można by napisać: Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły nową linię do Bangkoku. Analogiczne przypadki będą z pojęciami „linia autobusowa”, „linia kolejowa” i „linia żeglugowa”. Summa summarum: zakres znaczeniowy podobny, ale nie identyczny. Co o tym sądzisz? 195.150.188.12 (dyskusja) 15:22, 8 paź 2014 (CEST)

Szablon:forma rzeczownika

Zerknij na użycie tego szablonu w haśle „linie lotnicze”. Chyba nie powinno być większych kłopotów, aby przerobić szablon tak, by w podobnych przypadkach pojawiało się fraza rzeczownikowa, rodzaj…, forma fleksyjna. Wystarczy chyba zbadać pierwszy parametr na obecność spacji. 84.10.66.24 (dyskusja) 22:20, 8 paź 2014 (CEST)

Odp:Import haseł kurdyjskich

Odp:Import haseł kurdyjskich

Może jednak sensowniej po prostu zakazać botowi importu z kurdyjskiego, skoro nie wiadomo, która jego wersja została opisana w angielskim źródle? Zwłaszcza, że w przypadku kolejnego importu raczej nie przybędzie tych haseł zbyt wiele, a taka kategoria może kusić też ludzi, żeby coś do niej dodawać. Olaf (dyskusja) 23:21, 12 paź 2014 (CEST)

Ortografia

Spójrz na „Kategoria:Język kurmandżi”. Może warto ujednolicić pisownię: konsekwentnie od małych lub dużych liter? IMO powinno się nazwy kategorii traktować jak tytuły, więc raczej pisownia z dużej. 84.10.66.24 (dyskusja) 00:13, 13 paź 2014 (CEST)

Svatý otec i Svätý Otec

Witaj, wracam (ale króciutko) do sprawy poprawnego pisania wyrażenia "święty ojciec (papież)" w czeskim i słowackim (zob. [1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]). Zapytałem językoznawców z instytutu języka czeskiego (Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR, v. v. i.) i języka słowackiego (Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied). Otrzymałem informację, że zgodnie z pisownią czeską piszemy "Svatý Otec" (oba wyrazy wielką literą) w korespondencji oficjalnej, jako tytuł wysokiego hierarchy kościelnego, a "Svatý otec" (tylko pierwszy wyraz wielką literą; nie: "svaty otec") w pozostałych przypadka, zaś zgodnie z pisownią słowacką piszemy "Svätý Otec" (oba wyrazy wielką literą; nie: "svätý otec", daw. "Svätý otec") w każdym przypadku (niezależnie od tego, czy z szacunku, nadgorliwości, ze względów emocjonalnych, w korespondencji oficjalnej itp.). W razie wątpliwości proszę rozpocząć nową dyskusję w Barze. Pozdrawiam, --SolLuna dyskusja 22:27, 14 paź 2014 (CEST)

Re:przekierowania

Nie ma problemu, poprawię w takim razie :> Dzięki za informację, pozdrawiam! Arth M dyskusja 00:41, 15 paź 2014 (CEST)

Gwara podhalańska

Cześć, wydaje mi się, że brakuje nam słownika podhalańskiego (http://pl.wikipedia.org/wiki/Gwara_podhalańska). Czy można go dodać jako nowy język? Ming (dyskusja) 11:19, 17 paź 2014 (CEST)

akcenty nierosyjskie w cyrylicy

Witaj Peter. Serdeczne dzięki za szablon odmiany rzeczowników białoruskich. Mam do Ciebie jeszcze jedną prośbę. Czy dałbyś radę stworzyć możliwość edycji nierosyjskich samogłosek akcentowanych np. w białoruskim i ukraińskim. Na razie można tylko wpisywać akcenty w rosyjskim. Pozdrawiam. Sankoff64 (dyskusja) 21:07, 18 paź 2014 (CEST)

Teraz widzę. Można to robić ręcznie. Mnie chodziło o skrót: poprzez edytuj/menu rozwijalne na dole/cyrylica, gdzie w części rosyjskiej mamy możliwość edycji akcentowanych samogłosek, natomiast nie ma takiej możliwości w białoruskim i ukraińskim. Sankoff64 (dyskusja) 21:32, 18 paź 2014 (CEST)
Dzięki. O to właśnie mi chodziło. Co do listy samogłosek nie zgłaszam uwag. Białoruskie "ў" to spółgłoska. Dobranoc. Sankoff64 (dyskusja) 22:05, 18 paź 2014 (CEST)

Ad:Kategoria:Język_norweski_(bokmål)_-_zaimki

Ad:Kategoria:Język_norweski_(bokmål)_-_zaimki

Zgłaszam błąd w bocie: Bot tutaj wprowadził szablon z uciętym nawiasem. Delta (dyskusja) 21:39, 18 paź 2014 (CEST)

A może by tak ten szablon wypełniał odpowiednią kategorię, zamiast tylko pisać "zgłoś błąd"? Delta (dyskusja) 22:57, 18 paź 2014 (CEST)

pozycja na listach

Skrypt napisał "Ranking: 3000. pozycja na liście Indeks:Angielski - Najpopularniejsze słowa 2001-4000". Ale na tej liście jest przecież tylko 2000 pozycji, nie ma pozycji trzytysięcznej. Może lepiej "Ranking: 3000. pozycja na liście najpopularniejszych słów angielskich"? Delta (dyskusja) 22:28, 27 paź 2014 (CET)

Nie no, można. Po prostu wydawało mi się, że tak będzie zgrabniej, ale jeśli to powodowałoby kłopoty techniczne, to niech sobie będzie tak jak jest. Gadżet i tak jest fajny. Delta (dyskusja) 10:43, 28 paź 2014 (CET)

Ad:odtrutka

Ad:odtrutka

To porządkowanie pokrewnych według schematu rzecz, czas, przym itd. masz jakoś zeskryptowane czy zrobiłeś to ręcznie. Mi ta kolejność w sumie wisi, ale może faktycznie możnaby to usystematyzować przy okazji edycji innych rzeczy...

Możnaby wykorzystać skrypt Tostera - w sumie to z niego zrezygnować i połączyć go z jakimś nowym skryptem (w drugą stronę nie wiem czy może to działać - to w końcu praca dyplomowa). Nie oszukujmy się, wbrew temu co napisał Olaf, ten skrypt jest dla nas mało użyteczny i każdy ma go w dupie... // user:Azureus (dyskusja) 22:14, 30 paź 2014 (CET)

No właśnie chciałem przeprowadzić na Tobie "Incepcję"...;) Teraz mamy SK bodajże w trzech wersjach, skrypt Tostera, listy robocze Olafa, Twoje, Alkamida, skrypty Twoje i Alkamida... Nie wmówicie mi, że nie można zrobić z tego jednego, na bieżąco aktualizowanego, COMBO... Po prostu nikomu się nie chce. Ułomność wiki. Ja się w tym gubię! A jestem tu dłużej niż Olaf, Ty, Alkamid czy Toster... Strach pomyśleć co by było gdyby... — zero kontroli. Pech, że nie możemy połączyć mojego czasu i bajeranckich pomysłów i Waszych umiejętności, bo Polska by rządziła w wolnej słownikowości...:) // user:Azureus (dyskusja) 23:02, 30 paź 2014 (CET)

Skróty

Tak sobie teraz myślę, że redagując listę skrótów wszedłem w brudnych gumiorach na cudze parkiety. Przepraszam :) Skrzacik (dyskusja) 22:53, 31 paź 2014 (CET)

Zadanie dla bota

Narzekałeś na brak zadań dla bota, więc ja mam jedno zadanie :-) Trzeba wziąć hasła z Kategoria:phrasal verbs i za każdym razem sprawdzić, czy w pokrewnych sekcji angielskiej jest link do czasownika podstawowego (pierwsze słowo z tytułu). Jeśli nie ma, dodać. Spowoduje to za jakiś czas dodanie ich także przez Olafbota do podstawowego czasownika, gdzie tworzy się całkiem użyteczna lista. Dla popularniejszych frazali to już było chyba zrobione ręcznie (zob. put off i lista w pokrewnych w put), dla mniej popularnych ciągle pokrewnych brakuje (przykład: chow down). Delta (dyskusja) 08:48, 2 lis 2014 (CET)

Odp:Odp:Zadanie dla bota

Odp:Odp:Zadanie dla bota

Niesamowite. Ale masz tempo! Jak się takiego botowania można nauczyć? Można zobaczyć, jak wygląda taki program? Delta (dyskusja) 08:30, 3 lis 2014 (CET)

Hm. To jednak nie takie proste, strasznie dużo trzeba się napisać dla takiego drobiazgu. To chyba jednak nie uda mi się zrobić automatycznego wyczyszczenia słowniczków tematycznych. Chodziło o to, żeby:
  1. zebrać rekordy z identycznie nazywających się słowników tematycznych z różnych języków (np. Kategoria:Ssaki). Czasem jest tam już używany szablon, czasem tabelka w kilku różnych odmianach. Trzeba by oprogramować w bocie wczytywanie trójek (język polski, język obcy, ewentualne zdjęcie) z każdego z tych formatów.
  2. połączyć to w jeden szablon (akurat dla ssaków jest już szablon:ssaki, ale zwykle nie istnieje).
  3. ujednolicić format słowniczków tematycznych na korzystający z tego szablonu.
Nawet przy tych ssakach, gdzie jest taki szablon, ciągle istnieją takie strony jak Indeks:Pendżabski - Ssaki, nie korzystające z szablonu powstałego trzy lata wcześniej. A są też grupy słowników, np. Kategoria:Liczebniki, gdzie w ogóle nie ma i nigdy nie było szablonu. Jeśli ciągle cierpisz na niedobór tematów, to zgłaszam tę sprawę. Słowniki tematyczne są chyba ostatnim ciężko zabagnionym terenem na polskim Wikisłowniku, bo wszystkie boty omijają je ze wstrętem, a z ludzi to chyba tylko Azureus próbował coś tu porządkować. Delta (dyskusja) 11:47, 7 lis 2014 (CET)

Odp:Ad:ajuta

Zgadza się. 'a' to odpowiednik 'to'. Zacząłem pisać w nagłówkach 'a', bo kajsik to podpatrzyłem w jednym rumuńskim artykule - myślałem, że taką mamy tu konwencję i już tak jechałem :). Pozmieniam. Skrzacik (dyskusja) 01:50, 5 lis 2014 (CET)

A tak przy okazji nawiasów, od dłuższego czasu zastanawia mnie na jakiej zasadzie odbywa się kategoryzacja hasła? Kategorii przecież jawnie nie wypisujemy. Skrzacik (dyskusja) 02:58, 5 lis 2014 (CET)
W sumie niepotrzebnie pytam. Z drugiej jednak strony, jeśli mógłbym jeszcze wiedzieć - mechanizm w przypadku różnych języków się różni, prawda? Szuka frazy (np.: "czasownik przechodni") w linijce, sekcji czy może porównuje linijki? Skrzacik (dyskusja) 19:54, 5 lis 2014 (CET)
Jednak dobrze, że spytałem, bo bym dalej paprał (vide [18]). Dzięki :) Skrzacik (dyskusja) 00:50, 6 lis 2014 (CET)

MediaWiki:Gadget-history-hide-bots.css

Może by ten gadżet jakoś inaczej opisać, bo w tej chwili w preferencjach wyświetla się "Ukrywaj edycje botów w historii hasła" a on niczego nie ukrywa tylko zabarwia tło na niebiesko. W pierwszej chwili myślałem, że to błąd i gadżet z czymś się kłóci, potem odkryłem, że to chyba jest celowe. Olaf 12:51, 6 lis 2014 (CET)

Ten skrypt robi kilka różnych rzeczy i jest wymagany przez co najmniej dwa inne gadżety (fioletowe linki i ukrywanie pustych sekcji), więc może lepiej go wydzielić jako oddzielny plik JS wykorzystywany przez przez te dwa gadżety i dodatkowo zadeklarować go samodzielnie jako oddzielny gadżet od linków do sekcji. Przydało by się, ale szczerze mówiąc nie bardzo mam chęć się za to brać... Jak chcesz to spróbuj. Jeszcze dobrze by było przenieść skrypt Tostera jako oddzielny gadżet - co by Azureus nie mówił, ma on swoje zastosowania i w niektórych sytuacjach jest przydatny (choćby to wyszukiwanie przykładów i zdjęć), a w tej chwili to jest feature bardzo utajniony i mało kto wie o jego istnieniu. Olaf (dyskusja) 15:45, 6 lis 2014 (CET)

Ad:MediaWiki:Gadget-furigana.js

Ad:MediaWiki:Gadget-furigana.js

Ten gadżet działa u mnie dokładnie odwrotnie do opisu, to znaczy ukrywa furiganę gdy jest włączony. To błąd w gadżecie czy w opisie? Olaf (dyskusja) 17:10, 6 lis 2014 (CET)

A, ok. Nie zrozumiałem jego działania. Myślałem że on ma pokazywać furiganę, a tymczasem on ją najpierw ukrywa żeby ją pokazać w dymkach. Ok, może opis mógłby być jaśniejszy, ale też nie mam pojęcia jak go zmienić. Olaftest (dyskusja) 17:33, 6 lis 2014 (CET)

Edycja mobilna

Troszkę mnie tu nie było i z ciekawości poeksperymentowałem z edycją mobilną. Ogólnie działa dobrze, lepiej niż dawniej, ale mam dwie kwestie, które być może umiesz rozwiązać. Po pierwsze w haśle pion w sekcji niepolskiej słowo pion nie jest niebieskie, tylko czarne i pogrubione. Po drugie chcąc wpisać to co właśnie piszę z mobila nie mogłem znaleźć na Twojej stronie dyskusji "Dodaj nowy wątek". Pozdrawiam ciepło, Liteman (dyskusja) 07:08, 7 lis 2014 (CET)

Rzuciło mi się tylko w oczy, że nie wiem jak utworzyć nowe hasło załadowane szablonem hasła. Dlatego tylko losowo sobie skakałem między hasłami ładowanymi z wyszukiwarki. Liteman (dyskusja) 12:07, 7 lis 2014 (CET)
A może by na tej rozwijanej liście dać polski jako pierwszy? Liteman (dyskusja) 15:16, 7 lis 2014 (CET)

Spójnik vs. partykuła

Skoro „tj.” jest synonimem „czyli”, to dlaczego jedno jest spójnikiem, a drugie partykułą?

Indepe... cośtam

No fakt! Moje przejęzyczenie (przepalcowienie). Przeniesiesz? 84.10.66.24 (dyskusja) 19:55, 13 lis 2014 (CET)

„owoce łubinu”

Może lepiej „strąki łubinu”? A być może chodzi o wyłuskane nasiona? Nie wiem co ci Hiszpanie jedzą z tego łubinu :) Piszą w Sieci, że nasiona zawierają szkodliwe dla organizmu alkaloidy, a gdzie indziej do celów spożywczych nadają się nasiona odmian słodkich odmian. Na jakimś forum trafiłem W niektórych restauracjach hiszpańskich i włoskich zamiast sosów sojowych serwowane są łubinowe. więc może jednak chodzi o nasiona, a nie owoce (strąki)? --- 84.10.66.24 (dyskusja) 03:24, 14 lis 2014 (CET)

Nie ablam po espaniol, ale chyba jeszcze został do poprawienia hiperonim w „altramuz”. --- 84.10.66.24 (dyskusja) 15:06, 14 lis 2014 (CET)

rzeczowniki odczasownikowe

Jak byś mógł coś poradzić w kwestii problemu zasugerowanego w dyskusji hasła płowienie, to by było super. Jak nie, to może przekazałbyś pałeczkę innym informatykom to zagadnienie? Pozdrawiam Krokus (dyskusja) 00:15, 15 lis 2014 (CET)

Model dla aceitar

Ja nie widzę żadnej różnicy między zastosowaniem paradygmatu regularnego a paradygmatem podanym w RAE i przez Ciebie - peinar. A może coś uszło mojej uwadze? Pozdrawiam :) --Richiski (dyskusja) 01:52, 15 lis 2014 (CET)

Szablon dendr?

Hej, czy byłoby możliwe zrobienie szablonu "dendr." dla drzew i krzewów? I jeszcze jednego: "forma skrócona od" (np. dla Pille i wielu innych)? Czy takie rzeczy można po prostu zrobić, czy trzeba przedtem oficjalnie przedyskutować? Pozdrawiam serdecznie --EdytaT (dyskusja) 19:14, 15 lis 2014 (CET)