Przejdź do zawartości

Użytkownik:Ludwig Schneider/Wrocław

Z Wikipodróży
Wrocław
Herb
Informacje
Państwo
Region Województwo dolnośląskie
Powierzchnia 293 km²
Ludność 631 377
Kod pocztowy
Strona internetowa

Wrocław (Szablon:Wymowa (łac. Wratislavia lub Vratislavia lub Budorgis, niem. Szablon:Wymowa, śl-niem. Brassel, czes. Vratislav, węg. Boroszló) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, siedziba władz województwa dolnośląskiego i powiatu wrocławskiego. Położone w Europie Środkowej na Nizinie Śląskiej, w Pradolinie Wrocławskiej, nad rzeką Odrą i czterema jej dopływami. Jest historyczną stolicą Śląska oraz Dolnego Śląska.

We Wrocławiu krzyżowały się dwie główne drogi handlowe – Via Regia i Szlak bursztynowy. Miasto należało do Ligi Hanzeatyckiej. W swoich dziejach uchodził za miasto wielu kultur i narodów, w tym polskiego, śląskiego, czeskiego i niemieckiego.

Jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 631 377 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 293 km². Wrocław jest również jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Dawna stolica księstwa wrocławskiego, siedziba władz pruskiej prowincji Śląsk i rejencji wrocławskiej. Od 28 czerwca 1946 stolica województwa wrocławskiego. Od 1 stycznia 1999 stolica województwa dolnośląskiego.

Od roku 1000, na mocy dekretu papieża Sylwestra II, Wrocław stał się stolicą nowo powołanej diecezji wrocławskiej (jednej z czterech w Polsce), od 1929 archidiecezji wrocławskiej, a od 1992 metropolii wrocławskiej. Od 1951 jest również siedzibą prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej.

Wrocław należy do głównych centrów kulturalnych, artystycznych i turystycznych w Polsce. Do głównych osobliwości miasta zalicza się Ostrów Tumski z katedrą i kolegiatą Świętego Krzyża oraz sąsiadujące z nim wyspy (w tym Wyspa Piaskowa z kościołem NMP), Stare Miasto z rynkiem i gotyckim ratuszem, barokowym kompleksem Uniwersytetu Wrocławskiego, słynne ZOO, Hala Stulecia w Parku Szczytnickim. Spośród kilkudziesięciu muzeów do najważniejszych należy Muzeum Narodowe, którego oddziałem jest Panorama Racławicka. Jedną z najnowszych osobliwości miasta są rozmieszczone w rozmaitych miejscach wrocławskie krasnale.

W 2016 roku Wrocław stanie się Europejską Stolicą Kultury 2016.

Wrocław należy do ważnych centrów sportu. Był gospodarzem Mistrzostw Europy w Koszykówce Mężczyzn 1963 i 2009, Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Kobiet 2009, UEFA EURO 2012 oraz będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014, Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2016, World Games 2017.

Dojazd

[edytuj]

Samochodem

[edytuj]

We Wrocławiu krzyżują się autostrada A8, droga krajowa nr 5, droga krajowa nr 94, droga krajowa nr 98, autostrada A4, a w Bielanach Wrocławskich bezpośrednio przy południowej granicy Wrocławia znajduje się węzeł autostrady A4 i dróg nr 5, nr 35 i nr 98.

W zachodniej części miasta przebiega Autostradowa Obwodnica Wrocławia (AOW) umożliwiająca dojazd z pominięciem centrum na Stadion Miejski i port lotniczy na Strachowicach.


  • Z Warszawy: Droga krajowa nr 8, częściowo jako autostrada A8 i droga ekspresowa S8 (E77) lub droga krajowa nr 14
  • Z Gdańska: Autostrada A1 (E75), za Toruniem na krótkim odcinku droga ekspresową nr 10 i następnie drogą krajową nr 15 do Gniezna i za Trzebnicą, drogą krajową nr 5 (E261). Oprócz tego wariantu, można dojechać drogą krajową nr 5 z Gniezna do Poznania, stamtąd tą samą drogą do Wrocławia
  • Z Krakowa: Autostrada A4 (E40), odcinek Katowice – Kraków - Katowice i Gliwice - Wrocław są płatne
  • Z Poznania: Droga krajowa nr 5 (E261)
  • Z Kłodzka: Droga krajowa nr 33 i 362 (E67)
  • Z Pragi:
    • wariant 1: Autostrada D 10 i droga krajowa nr 10 w Czechach, za Jakuszycami droga krajowa nr 3 (E65) i autostradą A4
    • wariant 2: Autostrada D 10 i droga krajowa nr 16 w Czechach, za Lubawką droga krajowa nr 5 (E261)
  • Z Berlina: Autostrada A 15 (E 36) w Niemczech, za Olszyną autostrady A 18 (E36), A4 (E40)
  • Z Drezna: Autostrada A4 (E40)

Koleją

[edytuj]

Przez Wrocław przebiegają ważne linie kolejowe o znaczeniu krajowym (połączenia m.in. z Warszawą, Poznaniem, Gdańskiem, Szczecinem) i międzynarodowym (Praga, Drezno, Berlin).

Samolotem

[edytuj]

Na terenie miasta znajduje się międzynarodowy Port Lotniczy Wrocław-Strachowice (ang. IATA: WRO Copernicus Airport Wrocław).

LOT - Frankfurt, Gdańsk, Monachium, Warszawa (seven times a day except Sundays when there are five flights)

Lufthansa - Frankfurt, Düsseldorf i Monachium

Scandinavian Airlines - Kopenhaga

Ryanair - Alicante, Bolonia, Bournemouth, Bristol, Bruksela-Charleroi, Chania, Cork, Dublin, Girona, Glasgow-Prestwick, Liverpool, London-Stansted, Málaga, Malmö, Malta, Milan-Bergamo, Nottingham/East Midlands, Oslo-Rygge, Paryż-Beauvais, Pisa, Rzym-Ciampino, Shannon, Treviso, Zadar

Wizz Air - Doncaster/Sheffield, Dortmund, Eindhoven, Londyn-Luton, Oslo-Torp, Paryż-Beauvais

Centrum miasta z lotniskiem łączą autobusy linii 406, które obsługuje pasażerów od 05:13 do 23:14. Dojazd z lotniska do centrum w godzinach nocnych umożliwia linia 249.