Przejdź do zawartości

Mukaczewo

Z Wikipodróży
Mukaczewo

Mukaczewo
Herb
Informacje
Państwo Ukraina
Region Obwód zakarpacki
Powierzchnia 27,9 km²
Ludność 77 300
Nr kierunkowy +380 3131
Kod pocztowy 89600
Strona internetowa

Mukaczewo – miasto powiatowe w obwodzie zakarpackim Ukrainy.

Charakterystyka

[edytuj]

Mukaczewo leży nad Latoricą, na Nizinie Zakarpackiej. Składa się z sześciu dzielnic. Mukaczewo istniało już w IX wieku, za czasów Wielkich Moraw. W X wieku należało do Rusi Kijowskiej. W 1018 zostało opanowane przez Węgry. Dużo budynków mieszkalnych znajduje się na lewym brzegu rzeki. W XIII wieku na rozkaz króla Beli IV Wielkiego zbudowano zamek Palanka, który miał strzec wschodnich rubieży Królestwa Węgier. W XVI wieku Mukaczewo stało się regionalnym ośrodkiem handlu i rzemiosła. Po upadku Węgier w I połowie XVI wieku Mukaczewo przypadło Księstwu Siedmiogrodzkiemu. W 1919 zostało zajęte przez wojska czechosłowackie i w 1920 na mocy traktatu w Trianon włączone do nowo powstałej Czechosłowacji. Po pierwszym arbitrażu wiedeńskim miasto wraz z nadgranicznym pasem Rusi Zakarpackiej 2 listopada 1938 zostało anektowane przez Węgry. 26 października 1944 Mukaczewo zostało zajęte przez Armię Czerwoną. W 1945 miasto zostało włączone do sowieckiej Ukrainy. Mukaczewo to „sekstapolisom”, co znaczy – sześć miast. To dawne miasteczko Roswyhova, Pidmonastyrya, Palanka, Pidzamcze, Pidhorod i same Mukaczewo. Okoliczne góry – Halisz, Lowaczka, Czerwona, Czernecza, Sorocza, Popowa, Pawlowa i Wielka. Co ciekawe, że Czerwona góra na przedmieściach Mukaczewa – najbardziej północne miasto na świecie, gdzie kilka lat temu hodowano herbatę.

Dojazd

[edytuj]

Samolotem

[edytuj]

Najbliższe lotniska to lotniska w Debreczynie oddalone o 163 km od miasta oraz lotnisko we Lwowie (229km).

Pociągiem

[edytuj]

Znajduje się tu stacja kolejowa. Przez miasto przebiega linia kolejowa Czop – Stryj. W Mukaczewie kończy się normalnotorowa linia kolejowa biegnąca z Węgier. Do miasta nie kursują bezpośrednie pociągi, jedna można dostać się do Lwowa, stąd - busem do Mukaczewa.

Autobusem

[edytuj]

Połączenia autobusowe z Polski do Mukaczewa realizuje kilkunastu przewoźników z Warszawy (FOP Nemesz I.P). Bilety na autokary lepiej kupić wcześniej przez Internet. Sprawdzić informacje można na stronie internetowej www.busradar.pl.

Samochodem

[edytuj]

Mukaczewo jest ważnym węzłem drogowym.

Statkiem

[edytuj]

Dzielnice

[edytuj]
Zamek Palanka
  • Roswyhow
  • Pidmonastyrie
  • Pałanok
  • Pidzamok
  • Pidhorod
  • Historyczne centrum

Komunikacja

[edytuj]

Taksówki

[edytuj]

Taksówki to zazwyczaj Daewoo Lanos (starsze) lub Chevrolet Aveo (nowsze). Zaleca się, aby w miarę możliwości, taksówkę zamawiał hotel lub restauracja, co pozwala na uniknięcie „fałszywych taksówek”. Dobrze jest mieć też przygotowany uprzednio, napisany na karteczce, cel podróży.

Rowery

[edytuj]

Duża część mieszkańców korzysta z rowerów, jednak w mieście nie ma rowerowych ścieżek (żadnej). Najlepiej jest poprosić o pomoc recepcję hotelu, w którym mieszkamy.

Warto zobaczyć

[edytuj]
Ratusz Miejski
Pałac Schönborn
Katedra św. Marcina z Tours w Mukaczewie
  • Zamek Palanka - zamek wzniesiono na rozkaz króla Węgier Beli IV w XIII wieku, po najeździe tatarskim lat 1240–1241. Zamek miał strzec wschodnich rubieży Królestwa Węgier przed najazdami tatarskimi. Panujący w Mukaczewie w latach 1396–1414 książę Fiodor Koriatowicz rozbudował i umocnił twierdzę. Przez następne dwieście lat zamek często zmieniał właścicieli, aż w 1633 zamek kupił książę Siedmiogrodu Jerzy I Rakoczy. Za panowania Rakoczych zamek nieustannie wzmacniano i odnawiano. W czerwcu 1682 roku książę Siedmiogrodu Imre Thököly wziął ślub z Heleną Zrinską i w tym zamku odbyło się wesele. Zamek mukaczewski był ośrodkiem węgierskich powstań narodowych przeciw Habsburgom.
  • Pałac Rakoczych w Mukaczewie – dawniej renesansowy biały pałac służył jako siedziba właścicieli miasta: Rakoczych, m.in. Franciszka II Rakoczego. Obiekt został przebudowany w XVII w. w stylu barokowym[1]. Obecnie w pałacu mieści się Mukaczewski Instytut Sztuki.
  • Pałac Kownera w Mukaczewie - pałac zbudowany pod koniec XIX wieku przez węgierskiego żyda barona Adolfa Kownera w Mukaczewie.
  • Katedra św. Marcina z Tours w Mukaczewie - świątynia wybudowana w latach 1904-1905 w stylu eklektycznym. W czasach sowieckich była nieczynna. W 1990 zwrócona wiernym. Od 2002 katedra nowo powstałej diecezji mukaczewskiej.
  • Pałac Schönborn - pałac myśliwski zbudowany został w stylu neoromantycznym, łączący motywy romańskie i gotyckie. Ma 365 okien, 52 komnat oraz 12 wejść. Zamek jest ozdobiony bogatym wystrojem (płaskorzeźbami, witrażami) przestawiającym heraldykę klanu hrabiego Schönborn. Pałac żyje według kurantów zegara z wieży. W 1945 roku nieruchomość została znacjonalizowana i pałac myśliwski został przekształcony w sanatorium Karpaty.
  • Aleja Sakur - ulica, cała zasadzona sakurą. Oprócz estetycznej satysfakcji tutaj można otrzymać również satysfakcję gastronomiczną, jest wiele restauracji, lokalów gdzie można dobrze zjeść.
  • Miejski Ratusz - znajduje się w śródmieściu, wybudowany na początku XX w.
  • Żeński klasztor Śwętomykolaiwski
  • Gotycka kaplica św. Martina
  • Pomnik kominiarza

Najbliższe okolice

[edytuj]
  • Czynadijowo (węg. Szentmiklós) - Leży nad Latoricą w jej górnym biegu, w połowie drogi z Mukaczewa do Swalawy. We wśi znajduje się zamek średniowieczny "Sent Miklosz" (Telegdy-Rákóczi kastély). Zamek kamienny, z dwoma narożnymi wieżami i ścianami grubymi na metr, zbudowany w XIV wieku przez barona Pereni. W 1657 roku zamek został znacznie uszkodzony przez wojska polskiego hrabiego Jerzego Lubomirskiego w 1657 roku. Wkrótce zamek został odbudowany przez Lotara Franciszka von Schönborn, ale fortyfikacje zaczął tracić swoje znaczenie. Od 1944 roku w czasach sowieckich, zamek był siedzibą rady wsi, siedzibą lokalnej gospodarki leśnej, jednostek wojskowych i zajezdni magazynowej znajdującej się w pobliżu. W 2001 roku zamek został oddany w dzierżawę artyście malarzowi Józefowi Bartoszow. We wsi znajduje się Kościół katolicki XIV-XV w.
  • Uroczysko Niżne Grabowiszcze - wodospad Skakało, wysokość całkowita którego wynosi 4 metra.
  • Wilchowica (węg. Olhovica) - we wsi znajduje się pomnik architektury drewnianej - cerkiew św. Dmitrija, XVII wiek. Znajdują się w niej ikony rusińskiego artysty Illi Brodłakowicza.
  • Bobowiszcze (węg. Borhalom)
  • Werchnij Koropeć (węg. Felsőkerepec)

Praca

[edytuj]

Nauka

[edytuj]

Zakupy

[edytuj]

Gastronomia

[edytuj]

FImprezy

[edytuj]
  • Czerwone wino - coroczny festiwal wina, jeden z największych w kraju. Od 1995 roku odbywa się w parku miejskim od 9 do 14 stycznia. Oprócz degustacji - występy zespołów folklorystycznych.
  • Waryszske piwo - każdego roku na festiwalu wybierany jest najlepszy browar wśród dziesięciu najlepszych piwowarów w okolicy. Szeroki wybór potraw, przygotowanych specjalnie na tę okazję (skrzydełka z kurczaka, żeberka wieprzowe, kiełbaski, gurka, uszy wieprzowe, grillowane warzywa, pierożki z ostrym sosem); 14-17 września
  • Ogiń i mniaso (rusyn: Огинь и мнясо) - festiwal gastronomiczny. Program festiwalowy: pieczone mięso, klasa mistrzowska od szefa kuchni, quizy i konkursy
  • Dzień Miasta - 18-28 maja
  • Parada kominiarzy
  • Festiwal medu
  • Waryszska palaczinta - gotowanie domowych naleśników

Noclegi

[edytuj]

Kontakt

[edytuj]

Bezpieczeństwo

[edytuj]

Informacje turystyczne

[edytuj]

Wyjazd

[edytuj]



Na niniejszej stronie wykorzystano treści ze strony: Mukaczewo opublikowanej w portalu Wikitravel; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: na licencji CC-BY-SA 1.0