Piotr Andrzejewski
Wygląd
Piotr Łukasz Andrzejewski (ur. 1942) – polski polityk, adwokat, działacz opozycji w PRL, senator I, II, III, IV, VI i VII kadencji.
- Chciałbym też zaznaczyć, że projekty, które przygotował prezydent, to tylko element szerokiej i potrzebnej reformy wymiaru sprawiedliwości. Trzeba będzie przystąpić do reformy kodeksu karnego, kodeksu postępowania karnego, kodeksu postępowania administracyjnego w takim zakresie, w jakim będzie to konieczne, aby udrożnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.
- Groźba postawienia przed Trybunałem wynika albo z niewiedzy, albo z politycznego matactwa. Śp. prezydent Lech Kaczyński podpisał polsko-brytyjski protokół do traktatu lizbońskiego, który wyłącza z możliwości rozpoznania przez TSUE naruszenia Karty praw podstawowych, a to jej dotyczą zarzuty.
- Źródło: Mec. Andrzejewski o sporze wokół ustawy o SN: „Mamy do czynienia z sobiepaństwem w interpretowaniu konstytucji”, wpolityce.pl, 7 lipca 2018
- Zobacz też: Lech Kaczyński
- Historyczny kompromis między bezradną wobec kryzysu gospodarczego i politycznego komunistyczną władzą a wyselekcjonowaną „konstruktywną” opozycją demokratyczną stał się przedmiotem entuzjastycznej gloryfikacji jako akt założycielski III Rzeczypospolitej.
- Kadra, która jest w tej chwili w mediach, pracuje raczej na swój, a nie społeczeństwa rachunek. Natomiast Radio Maryja nie jest niczyją agenturą, tylko niezależnym głosem społeczeństwa opartym na: czytelnym światopoglądzie chrześcijańskim, tradycji katolickiej, tożsamości narodowej i społecznej nauce Kościoła.
- Katastrofalna sytuacja gospodarcza i ekonomiczna Polski wymagała rozwiązań, które pozwolą, uwłaszczając nomenklaturę PZPR-owską, zdjąć z niej odpowiedzialność polityczną i przekształcić ją w grupę dominującego kapitalizmu kompradorskiego. Dopuszczono do komitywy przedstawicieli opozycji gotowych współdziałać w grupie neokapitalistów z PRL.
- Mój patron i przyjaciel mec. Władysław Siła-Nowicki mówił mi, gdy zaczynałem swoją działalność jako adwokat: „Pamiętaj, Piotrze, bój się ludzi, którzy za wszelką cenę chcą się wszystkim podobać i zbudować karierę, usiłując wszystko ze wszystkim pogodzić”. Dlatego trzeba dzisiaj odwołać się do pryncypialnych postaw, odnaleźć jednocześnie szacunek dla ludzi, którzy budują swoje postawy w oparciu o inne wartości niż tylko elastyczność polityczna.
- Źródło: Gubi nas dwuznaczność, naszdziennik.pl, 29 października 2011
- Zobacz też: Władysław Siła-Nowicki
- Obok prawa do życia prawo do wolności wypowiedzi i równości w pozyskiwaniu i rozpowszechnianiu swoich poglądów jest fundamentem demokracji. Bez pluralizmu i równego dostępu do możliwości korzystania ze środków społecznego przekazu inne prawa mogą być ograniczane przez tendencyjność i wybiórczą sterowalność informacją.
- Ograniczając Telewizji Trwam dostęp do emisji programu poprzez cyfrowy multipleks, naruszono kanon wolności i praw gwarantowanych nam Konstytucją, paktami praw człowieka i ustawą o radiofonii i telewizji. Po doświadczeniach, jakie stały się naszym udziałem na przestrzeni historii najnowszej, dyskryminacja katolików w drodze uzurpacji i ograniczania im dostępu do wzajemnego komunikowania się, modlitwy i wspólnotowego współdziałania – nie przejdzie!
- Źródło: Ruch egzekucji naszych praw, naszdziennik.pl, 5 maja 2012
- Zobacz też: Telewizja Trwam
- Ojcem założycielem III Rzeczypospolitej został wspólnie z okrągłostołową opozycją demokratyczną desygnowany na pierwszego prezydenta państwa gen. Wojciech Jaruzelski z zapleczem gen. Czesława Kiszczaka i peerelowskich resortów siłowych. W tworzonym micie Okrągłego Stołu pomija się fakt, że do niego i do transformacji ustrojowej w Polsce doszło z przyzwolenia Kremla i samego Michaiła Gorbaczowa i że bez zgody Rosji żadna inicjatywa tego typu nie mogła być inicjowana.
- Źródło: Jak Wolna Europa, radiomaryja.pl, 11 lipca 2010
- Zobacz też: Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak
- Prawo jest jednoznaczne. Przepis art. 180 ust. 3 konstytucji mówi o kadencyjności organu, jakim jest I prezes SN. Oprócz kadencyjności, ust. 4 mówi o tym, że sędziowie – w zakresie określonym przez władzę ustawodawczą – przechodzą w stan spoczynku. Taki sędzia traci personalną zdolność prawną do pełnienia funkcji w kadencyjnym organie. Poprzednia ustawa zakładała to samo, tylko w zakresie 70 roku życia.
- Opis: o kryzysie wokół SN.
- Źródło: Mec. Andrzejewski dla wPolsce.pl o działaniach Małgorzaty Gersdorf: To wizerunkowe mieszanie się w politykę i nieposłuszeństwo, wpolityce.pl, 12 lipca 2018.
- Prowadziłem dziesiątki, jeżeli nie setki interwencji, spraw, obron wspaniałych ludzi – wydaje mi się, że ten bilans osobisty czy wspólnoty, do której się należy, jest dużo większy, niż to, czy się jest w jednej kadencji posłem czy senatorem.
- To nie jest wojna polsko-polska. Bo na czym polega dziś polityka? Na kreowaniu ciągle nowego konfliktu, który przesłania problemy, z jakimi rządzący nie potrafią sobie poradzić, a potem na zarządzaniu tym konfliktem. Typowa była agrawacja, czyli wyolbrzymienie i przeinaczenie słów Jarosława Kaczyńskiego o Angeli Merkel.
- W 2007 roku SN przy braku oporu złamał generalną zasadę humanitaryzmu i zasadę niedziałania prawa wstecz w sprawach karnych. Póki nie dowiem się, jak ten sędzia się zachował przy tamtej uchwale, która pozwalała skazywać działaczy Solidarności sekretem o stanie wojennym za czyny popełniane przed wejściem w życie dekretu, to to jest dla mnie kryterium. Myślę, że to haniebna uchwała. Myślę, że jeśli sędzia SN podpisał się pod tym, to żaden z nich nie powinien moim zdaniem dalej pełnić swojej funkcji.
- Źródło: Mec. Andrzejewski dla wPolsce.pl o działaniach Małgorzaty Gersdorf: To wizerunkowe mieszanie się w politykę i nieposłuszeństwo, wpolityce.pl, 12 lipca 2018.
- Zobacz też: Solidarność, stan wojenny w Polsce (1981–1983)
- Ważną rolę w przełamywaniu tabu o Okrągłym Stole odegrało Radio Maryja. Pełni ono dla mnie obecnie podobną rolę do tej, którą pełniło Radio Wolna Europa w czasach zniewolenia komunistycznego.
- Źródło: Jak Wolna Europa, radiomaryja.pl, 11 lipca 2010
- Zobacz też: obrady Okrągłego Stołu, Radio Maryja
- Wielu sędziów było w PZPR. Gdybym osobiście miał sprawę przed takimi sędziami, którzy kwestionują funkcjonowanie ustawy i sami odwołują się do konstytucji, którzy biorą udział w manifestacjach politycznych, złożyłbym wniosek o ich wyłączenie. Ci sędziowie nie dają mi gwarancji, że oni są niezawiśli, niezależni i w taki sposób rozstrzygną moją sprawę.
- Źródło: Mec. Andrzejewski dla wPolsce.pl o działaniach Małgorzaty Gersdorf: To wizerunkowe mieszanie się w politykę i nieposłuszeństwo, wpolityce.pl, 12 lipca 2018
- Zobacz też: PZPR
- Wydaje mi się, że w tym przypadku mamy do czynienia z grą oporu. Trudno mi przypuszczać, żeby na dłuższą metę pani profesor Gersdorf, nie orientowała się, do czego to prowadzi. Na razie to wizerunkowe mieszanie się w politykę, oportunizm i nieposłuszeństwo instytucjonalne prawu przez osobę, która z mocy prawa przeszła w stan spoczynku. Musi się liczyć z odpowiedzialnością dyscyplinarną, jak i karną. Małgorzata Gersdorf utraciła zdolność prawną.
- Opis: o Małgorzacie Gersdorf.
- Źródło: Mec. Andrzejewski dla wPolsce.pl o działaniach Małgorzaty Gersdorf: To wizerunkowe mieszanie się w politykę i nieposłuszeństwo, wpolityce.pl, 12 lipca 2018.