Przejdź do zawartości

Wikipedysta:Szymonel/typowy brudnopis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The North Face
Logo
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Kalifornia

Siedziba

Alameda

Adres

2701 Harbor Bay Parkway, Alameda, CA 94502

Data założenia

1966

Prezes

Arne Arens[1]

Dyrektor

Tim Sedo[2]

Udziałowcy

VF Corporation

Dane finansowe
Przychody

1,1 miliarda dolarów (stan na lipiec 2020)[a][3]

Strona internetowa

The North Faceamerykańskie przedsiębiorstwo produkujące odzież, obuwie i sprzęt outdoorowy, założone przez Douglasa Tompkinsa i jego żonę Susie Tompkins[[:d:{{{Q}}}#sitelinks-wikipedia|(inne języki)]].

Siedziba znajduje się w Alamedzie, w Kalifornii, gdzie przebywa jej siostrzana firma – JanSport[[:d:{{{Q}}}#sitelinks-wikipedia|(inne języki)]][4]. Latem 2020 firma planuje przenieść swoją siedzibę do Denver, w stanie Kolorado[5].

Nazwa i logo firmy

[edytuj | edytuj kod]

The North Face dosłownie oznacza „północne zbocze”. Nazwa ta bezpośrednio odnosi się do północnych zboczy górskich – inspirację stanowiła północna ściana Eigeru, zaliczana do jednej z najtrudniejszych na świecie[6].

Logo firmy – poprzecinana, lekko przekrzywiona ćwiartka koła – nawiązuje do granitowej skały Half Dome (Park Narodowy Yosemite), której to północno-wschodnia ściana uważana była wówczas za najtrudniejszą w USA[6][7].

Według firmy kolory logo nie zostały dobrane przypadkowo. Czerwony ma oznaczać pasję i odwagę, a w połączeniu z kolorem czarnym, oznaczać wyższość, elegancję i dominację, które tworzą tę markę[7].

Geneza

[edytuj | edytuj kod]

Pomysł na założenie firmy powstał, kiedy Douglas Tompkins ze swoją żoną Susie Tompkins wędrowali po ścieżce North Beach w San Francisco w 1966 roku. Wyszli oni z założenia, że chcą mieć firmę, która wprowadzi najwyższej jakości ubiór i sprzęt outdoorowy dla tych, którzy chcą najlepiej wykorzystać aktywności outdoorowe[8].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze otwarcie

[edytuj | edytuj kod]

W 1966 roku Douglas Tompkins, wraz z żoną Susie Tompkins[9], za pożyczone 5 tys. dolarów[10], założył firmę The North Face[11].

26 października 1966 w nocnym otwarciu pierwszego sklepu (który znajdował się w San Francisco, w Kalifornii[9], w dzielnicy North Beach) przybyli Grateful Dead, Joan Baez, Dirt Bags i Hells Angels[12]. Wówczas na szybie sklepu został wywieszony plakat promujący nowy album Boba Dylana Blonde on Blonde[12]. Nowo przybyłym klientom były serwowane krakersy (w kształcie zwierząt), lemoniada, piwo i marihuana.

The North Face znajdował się naprzeciwko klubu ze striptizem – Condor Club, w którym pracowała Carol Doda, a także obok księgarni City Lights. Powierzchnia wynosiła 1000 ft² (ok. 92,9 m²) – sklep został tylko częściowo wyposażony (m.in. sprzęt narciarski, wspinaczkowy oraz plecaki – produkty były na sprzedaż i czasami na wynajem). Jednym z najpopularniejszych produktów był nowy rodzaj plastikowych butów narciarskich, które były wytrzymalsze od swoich skórzanych poprzedników. Podłoga sklepu była pokryta zielonym dywanem a ściany były obłożone drewnem ze stodoły. W szklanych gablotach były stare karabińczyki i haki. Nad drzwiami widniał napis „Mountaineering Specialists” (pol. Specjaliści alpinizmu)[12].

Grateful Dead zagrało w sklepie na tle krajobrazu górskiego. Kenneth Kloop: „wybór zespołu nie miał tylko geograficznego sensu – byli miejscową grupą, która miała wydać swój debiutancki album – ale także miał sens symboliczny”[12].

W tym czasie firma nie produkowała własnych produktów (zaczęła je dopiero produkować od zakupienia jej przez Kennetha „Hap” Kloppa). Początkowo w katalogu zamówień znajdowały się obuwie turystyczne włoskiej firmy Cortina, śpiwory, plecaki na różne długości wycieczek (od jednego dnia do dwóch tygodni), przenośne grille, mokasyny, namioty, linki wspinaczkowe i czekany[12].

Dalsza historia

[edytuj | edytuj kod]

W 1968 roku Kenneth Klopp nabył firmę za 50 tys. dolarów[11] i przeniósł ją wtedy do Berkeley[9].

Pierwszym, przełomowym produktem firmy był wydany w 1969 roku plecak Ruthsac. Jego zaletami były niewielka waga oraz dodatkowe kieszonki zapinane na zamek, które ułatwiały pakowanie rzeczy[13].

W latach 70. firma zrewolucjonizowała namioty. W 1975[13] wydała namiot kopułowy Oval Intention, który charakteryzował się sferyczną i aerodynamiczną konstrukcją, wytrzymującą najsilniejsze podmuchy wiatru[14].

W 1976 roku marka uruchomiła pierwsze laboratorium, w którym testowała jakość materiałów i technologii stosowanych w poszczególnych produktach. Jednym z projektów jest wydany rok później[13] materiał z membraną, tzw. Gore-Tex, który stosowany jest w kurtkach i spodniach dla wspinaczy, alpinistów bądź snowboardzistów[14].

W 1985 The North Face przedstawiło wodoodporną kurtkę, bazującą na materiale Gore-Tex[13].

W latach 90. firmę upodobali sobie nowojorscy raperzy. Zaczęli oni ubierać ich kurtki, które wykorzystywali w teledyskach, ale też chodzili w nich na co dzień[14]. To spodobało się streetwearowej firmie Supreme, która nawiązała pierwszą kolaborację z The North Face w 2007 roku[15].

W 1997 roku firma przyjęła nowy slogan – „Never Stop Exploring” (pol. „Nigdy nie przestawaj odkrywać”)[13].

W 2000 roku The North Face został kupiony przez VF Corporation za 25,4 miliona dolarów, stając się spółką całkowicie od nich zależną[16].

W 2010 roku marka założyła fundację, której celem jest zachęcanie dzieci i młodzieży do aktywności outdoorowych[13].

Kontrowersje

[edytuj | edytuj kod]

W 2019 roku firma utworzyła kampanię, wraz z agencją Leo Burnett Worldwide[[:d:{{{Q}}}#sitelinks-wikipedia|(inne języki)]], której celem było zwiększenie wyników wyszukiwania w przeglądarce Google. Problemem kampanii był fakt, że firma wykonała fotografie, na których ulokowała swoje produkty, a następnie użyła ich do ilustrowania artykułów Wikipedii. Dostali oni zarzut „manipulowania Wikipedią”[17] oraz informację, iż: „The North Face wystawiło na szwank naszą misję dla krótkowzrocznej akcji sprzedażowej. To, co zrobili, było podobne do niszczenia własności publicznej”[17]. Ostatecznie The North Face przeprosiło za akcję, mówiąc: „Wierzymy głęboko w misję Wikipedii i przepraszamy za zaangażowanie w działania niezgodne z zasadami. Od razu zakończyliśmy kampanię”[17][18].

Kultura masowa

[edytuj | edytuj kod]
Michael Phelps w kurtce The North Face

Znani ludzie, którzy upodobali sobie firmę The North Face to m.in. Barack Obama, Drake, Angelina Jolie, Elle Macpherson, Emily Ratajkowski, Mandy Moore, Jennifer Aniston, Victoria Beckham, Joan Smalls, Bella Hadid, Hailey Bieber, The Weeknd[12][19][20][21][22][23].

  1. Spadek 50% przychodów jest spowodowany pandemią koronawirusa.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Arens Named Global Brand President of The North Face. VF Corporation, 15 maja 2017. (ang.).
  2. Q&A with Tim Sedo, Global Brand Director, The North Face. VF Corporation, 10 października 2018. (ang.).
  3. Jake Silbert: The North Face and Vans Parent Company Reports Nearly 50 Percent Revenue Decline. HYPEBEAST, 31 lipca 2020. (ang.).
  4. Bruce Horovitz: Backpacks: A new ‘badge’ of cool. USA Today, 20 sierpnia 2007. (ang.).
  5. SGB Media: VF Corp. To Split Into Two Independent, Publicly Traded Companies. SGB Media, 13 sierpnia 2018. (ang.).
  6. a b The North Face. PolarSport.
  7. a b Toni Marino: The North Face Logo. Toni Marino, 2 maja 2018. (ang.).
  8. Eleanor Richards: The History Behind The North Face. Mainline Menswear, 4 lipca 2016. (ang.).
  9. a b c Marc Richardson: The Many Faces of The North Face. Grailed, 5 kwietnia 2018. (ang.).
  10. Douglas Tompkins, environmentalist – obituary. The Telegraph, 9 grudnia 2015. (ang.).
  11. a b Stacy Finz: Business booming for once-troubled North Face. SFGate, 8 kwietnia 2012. (ang.).
  12. a b c d e f Men’s Journal Tech: The North Face’s Epic 1966 Store Opening, Starring Dirt Bags, Hells Angels and the Grateful Dead. Yahoo Finance, 25 października 2016. (ang.).
  13. a b c d e f Historia marki The North Face. Strefa Wiedzy Martes Sport.
  14. a b c Paulina Tomasik: Historia marki The North Face – z miłości do gór. Fitanu Blog, 27 listopada 2018.
  15. Alec Leach: The Complete History of Supreme x The North Face Collabs. Highsnobiety, 4 czerwca 2018. (ang.).
  16. The North Face acquired by VF CORP. in $25.4M cash deal. Sports Business Daily, 10 kwietnia 2000. (ang.).
  17. a b c bg: The North Face skrytykowana za kampanię, w której podmieniono zdjęcia w Wikipedii. Wirtualne Media, 1 czerwca 2019.
  18. Wikipedia oskarża markę The North Face o nieetyczny marketing. Esquire, 30 maja 2019.
  19. Deborah Arthurs: North Face jackets 'using feathers taken from force-fed geese'. Daily Mail Online, 20 lutego 2012. (ang.).
  20. Allyson Payer: The Jacket All the Celebs Are Wearing (Again). Yahoo Life, 11 grudnia 2020. (ang.).
  21. Celebrities wearing NORTH FACE. Celebrity Style Guide. (ang.).
  22. Christian Allaire: Forget Designer! This Outdoor Brand Is a Must-Have For Models Off-Duty. Vogue, 2 grudnia 2020. (ang.).
  23. Kyle O.: The Weeknd wears Louis Vuitton Millionaire Sunglasses and The North Face Jacket. UpscaleHype, 7 lutego 2019. (ang.).