Dyskusja:Korpus Ochrony Pogranicza
Gratuluję pomysłu, jednak w informacjach które dot. KOP jest wiele błędów i nieścisłości, oto one: 1/ Henryk Minkiewicz w chwili zostania dowódcą KOP nie był gen. dyw. lecz gen. bryg. Stopień gen. dyw. otrzymał 1 grudnia 1924 r. z datą starszeństwa od 1 sierpnia 1924 r. 2/ Skład osobowy KOP nie był składem wyborowym i w rzeczywistości stany faktyczne poza niektórymi jednostkami KOP były niższe od stanu etatowego. Mówienie o wyborowych jednostkach KOP -to jest czysta propaganda z poczatku lat dziewiedziesiatych, proszę zapoznać się z pozycjami naukowymi w których autorzy zaprezentowali dokumenty archiwalne Swiadczące wprost coś przeciwnego - oto te pozycje: M.Jabłonowski,W.Janowski,B.Polak,J.Prochwicz - Korpus Ochrony Pogranicza 1924-1939. Wybór dokumentów, Warszawa - Pułtusk 2001; J.Prochwicz, Formacje Korpusu Ochrony Pogranicza w 1939, Warszawa 2003. 3/ Nie jest prawdą że w maju 1939 r. wysłano na Hel baon KOP "Sienkiewicze" - w rzeczywistości w maju 1939 r. wyslano na Hel: z baonu KOP "Sienkiewicze" - kompanię odwodową i kompanię ckm , z pułku KOP "Sarny" - kompanię odwodową. Z tych jednostek utworzono batalion noszący numerację IV/7 pp, zwany także IV baonem KOP "Hel" 4/ Nie jest prawdą że KOP sformował 3 dowództwa brygad górskich. W rzeczywistości utworzone dowództwa pododcinków przez MSWojsk. "Sucha", "Nowy Sącz" i "Sanok" przemianowane póżniej na brygady górskie zoswtały 25 sierpnia 1939 r. wcielone w skład organizacyjny KOP. Jedyną brygadą górską która powstała na bazie jednostek KOP jest 1 brygada górska ( pododcinek "Sucha")- która powstała na bazie 1i2 pułku piechoty KOP.
- W takim razie zachęcamy do samodzielnego poprawienia artykułu - Śmiało modyfikuj strony! Ausir 14:23, 27 lip 2004 (CEST)
Co z jeńcami
[edytuj kod]Czy Sowieci mordowali jeńców? Katyń?
Czy poza wymienionymi w artykule osobami ktoś wyróżnił się w następnych latach wojny? Xx236 14:52, 7 cze 2006 (CEST)
Tak niestety Dagurek (dyskusja) 15:35, 7 mar 2022 (CET)
Poezja
[edytuj kod]Hymn Korpusu Ochrony Pogranicza KOP
- Z niebezpieczeństwem twarzą w twarz
- Bezsenne mając leże
- Na pograniczu stoi straż
- Co cię, Ojczyzno strzeże.
- Wzdłuż ziem zbroczonych polską krwią
- Na pograniczu widzisz ją
- Z bronią na pogotowiu.
- Może kresowa, cicha wieś
- Pracować, spać spokojnie,
- Bo w trzęsawiskach, borach gdzieś
- KOP czuwa, jak na wojnie.
- Jak w starej gwardii w chłopa chłop,
- Z palcem na cynglu stoi KOP,
- Stróżuje na pustkowiu.
- Myśl wytężona, wzrok i słuch
- Od ziemi do gwiazd stropu
- I Mohortowy żyje duch
- W rycerskim bractwie KOP-u
- Na północ patrzy i na wschód
- Wołodyjowski dzielny ród
- Wojsk polskich awangarda
- I cóż, że płynie służby czas
- Twardo, jak na patrolu.
- Cała Ojczyzna widzi Was
- Konno i pieszo w polu.
- Wścieka się sąsiad, psia go mać,
- Że taka Polski strzeże brać,
- Nieustępliwa, harda
- A tam, w Warszawie, drogi Wódz,
- Co duchem sięga wszędzie,
- Duma: "Gdy przyjdzie pora tłuc,
- Mój KOP na czele będzie!
- Zaprawny w służbie hufiec mój,
- Jakby na godu skoczy w bój,
- A za nim w ślad – zwycięstwo!"
- Wodzu! Na Polski przyszłe dni
- My Tobie przysięgamy:
- Że póki w piersiach kropla krwi,
- Ni cala ziemi nie damy.
- Nad nami orlim duchem krąż
- A godłem KOP-u będzie wciąż:
- Ofiarność, wierność, męstwo.
baon Orany
[edytuj kod]Pominięto. Xx236 15:42, 10 sie 2006 (CEST)
rozkaz dzienny - obrazy
[edytuj kod]Ciekawe obrazy do załadowania na Commons [1]. OldEnt § 05:59, 5 cze 2007 (CEST)
UWO a KOP
[edytuj kod]Co ma wspólnego ochrona granicy polsko-sowieckiej z UWO ( czy UWO działało z terenu ZSRR ?), czy KOP był powołany do walki z UWO i czy był kiedykolwiek używany w zwalczaniu UWO? Czy ochraniał granicę z Czechosłowacją, w której istniały ośrodki UWO ? Nie. No więc, co ma piernik do wiatraka ?
Andros64 (dyskusja) 15:41, 17 lut 2009 (CET)
Ciekawostki
[edytuj kod]Korpus Ochrony Pogranicza przez cały okres swojego istnienia pragnął pozyskiwać poparcie społeczne wśród mieszkańców Kresów Wschodnich. Z tego właśnie powodu prowadził instytucje społeczno-kulturalne w rodzaju bibliotek oraz udzielał pomocy medycznej. Ze zrozumiałych względów działalność ta miała ograniczone rozmiary.
Co to za zrozumiałe względy? Zwiadowca21 12:11, 1 lip 2009 (CEST)
Od końca 1937 roku osławiony KOP prowadził na Wołyniu - gdzie etniczni Polacy stanowili wówczas zaledwie 17 proc. ludności - akcję masowego nawracania prawosławnych (znana była sprawa wsi Hrynki, gdzie sterroryzowana przez KOP ludność "nawróciła się" na katolicyzm prawie w całości - opornych wysiedlono).
Trzeba też pokazać inne zadania KOP-u
skandaliczna dezinformacja
[edytuj kod]"Korpus Ochrony Pogranicza przez cały okres swojego istnienia pragnął pozyskiwać poparcie społeczne wśród mieszkańców Kresów Wschodnich" - i dlatego systematycznie napadal na nich, w pasie przygranicznym, na domy kultury i miejsca obrzadku, nawet muzea ? Co z podpalaniem cerkwi ? Ze sie nie wstydzicie, fe.
sam się powinieneś wstydzić powtarzania propagandy komunistycznej, a obecnie i białoruskiej ;)
Aha, no to moze troche zaklóce ten Wasz bezkrytyczny egocentryzm:
[edytuj kod]"Zwykły bandytyzm był bardzo rozpowszechniony zarówno na terenach zamieszkanych przez Białorusinów, jak i na zamieszkanym w większości przez Ukraińców Wołyniu, liczba zorganizowanych napadów dywersyjnych z terytorium ZSRR i Litwy sukcesywnie wzrastała. Nie zmieniło sytuacji przejęcie w 1923 ochrony granicy przez Policję Państwową. Była ona bezsilna wobec narastającej fali przestępczości granicznej. Apogeum nieoficjalnej agresji sowieckiej nastąpiło w sierpniu 1924, kiedy to z terytorium ZSRR uzbrojony oddział liczący około stu osób pod dowództwem oficera Armii Czerwonej przekroczył granicę i w nocy z 3 na 4 sierpnia zaatakował Stołpce w województwie nowogrodzkim.[...]"
Mój komentarz: http://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_%C5%81om Pozdrawiam. :-)