Powołanie
Powołanie – potocznie: posiadanie określonego daru do wykonywania danej czynności przez większą część życia. Czynność tę wykonuje się bardziej z pobudek altruistycznych niż finansowych, choć te drugie mogą mieć również znaczenie. Można również mieć powołanie do pracy, którą się wykonuje[1].
Słowo „powołanie” nabiera dodatkowego znaczenia w religii.
Chrześcijaństwo
[edytuj | edytuj kod]W chrześcijaństwie przez powołanie rozumie się najczęściej wezwanie człowieka przez Boga do określonego sposobu życia[2].
Wyszczególnia się też rodzaje powołania w odniesieniu do określonych zadań, np. powołanie misyjne (do głoszenia Ewangelii wśród niechrześcijan), powołanie do wykonywania jakiegoś zawodu, zwłaszcza wymagającego trudu i poświęcenia, jak np. pielęgniarka, nauczyciel, itp.
- powołanie do życia w małżeństwie
- powołanie do życia w celibacie świeckim
- powołanie kapłańskie
- do otrzymania święceń kapłańskich – rozpoznawane najczęściej w duszpasterstwie powołań, potem w seminarium
- do otrzymania święceń diakonatu
- powołanie zakonne — do życia zakonnego, rozpoznawane w nowicjacie (w prawosławiu: powołanie mnisze)
- powołanie do świeckiego życia konsekrowanego
Odkrywanie powołania
[edytuj | edytuj kod]Według rozumienia w chrześcijaństwie, odkrycie powołania polega na rozpoznaniu drogi, na jaką przeznaczył kogoś Bóg.
Jednak dziś wielu teologów twierdzi, że aby odkryć powołanie np. do kapłaństwa czy małżeństwa, wystarczą dwa elementy:
- należy chcieć iść tą drogą, świadomym konsekwencji i godzić się na jej specyfikę (wymaga czystości intencji).
- należy być zdolnym do pójścia tą drogą. Rozpoznaniu tej zdolności służy okres formacji w seminarium pod okiem nauczycieli, a w przypadku powołania do małżeństwa – czas narzeczeństwa.
Nie potrzeba trzeciego elementu, czyli bycia powołanym przez Boga. Bóg powołuje wszystkich ogólnie do świętości, a każdy zgodnie ze swoim sumieniem wybiera drogę, która wydaje mu się najodpowiedniejsza[3].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu | Oficjalna strona Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu [online], www.seminarium.radom.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
- ↑ Opus Dei - dzieła założyciela [online], www.pismaescrivy.org [dostęp 2017-11-26] .
- ↑ Juan Bautista Torello, Psychologia powołania. Podrozdział: Psychologiczna próba powołania