Przejdź do zawartości

Park Meir (Tel Awiw)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Meir
גן מאיר
Gan Meir
ilustracja
Państwo

 Izrael

Miejscowość

Tel Awiw

Dzielnica

Piąta

Data założenia

1944

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Park Meirגן מאירGan Meir”
Ziemia32°04′22″N 34°46′23″E/32,072778 34,773056

Park Meir (hebr. גן מאיר; Gan Meir) – park miejski położony w centralnej części miasta Tel Awiw, w Izraelu.

Park został nazwany na cześć pierwszego burmistrza Tel Awiwu, Meir Dizengoffa.

Położenie

[edytuj | edytuj kod]
Park Meir

Park zajmuje powierzchnię około 3 ha, która rozciąga się na zachód od ulicy King George i na wschód od ulicy Tchernichovsky, w centrum Tel Awiwu.

Środowisko naturalne

[edytuj | edytuj kod]

Tereny parku Meir są w większości porośnięte trawami, a drzewostan jest zdominowany przez oleandry i agawy. Z innych roślin występują tutaj między innymi wiesiołek, opuncja figowa, jukka i tamaryszek. Podłożem są skały wapienne.

Rozkład przestrzenny

[edytuj | edytuj kod]
Park Meir
Park Meir

Projekt utworzenia parku miejskiego w tym miejscu przygotował w latach 20. XX wieku architekt krajobrazu Aaron Halevi. Jego pierwotny plan został później przerobiony przez inżyniera miejskiego Shipmana. Park został zaprojektowany w stylu ogrodu angielskiego, w którym wykorzystano naturalne warunki terenu tworząc tereny trawiaste. Z biegiem czasu wprowadzono różne zmiany w ogrodzie. Między innymi przerzedzono drzewostan oraz zamieniono fontannę położoną w centrum parku na duży basen z kwiatami wodnymi.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Decyzję o budowie planu podjęto w 1936, jednak realizację planów rozpoczęto w dziesięć lat później. Uroczystość otwarcia parku odbyła się w dniu 10 marca 1944.

21 sierpnia 1949 w parku doszło do głośnego w Izraelu brutalnego gwałtu i zabójstwa[1]. Sprawca przestępstwa David Jacobowitz został uznany za winnego i skazany na karę śmierci. Po odwołaniu się, Sąd Najwyższy zmienił karę na 15 lat więzienia[2].

Kultura

[edytuj | edytuj kod]

W obrębie parku znajduje się budynek dawnej szkoły Dov Hoz, który od czerwca 2008 służy jako Centrum Społeczności Homoseksualnej. Jest to miejsce spotkań społeczności LGBT w Tel Awiwie. W ostatnich latach park Meir jest wykorzystywany jako miejsce rozpoczynania paradę gejów[3], tzw. Gay Pride Parade.

Sport i rekreacja

[edytuj | edytuj kod]

Część parku jest ogrodzona i przeznaczona dla swobodnego biegania psów. Wybudowano tutaj liczne urządzenia umożliwiające różnorodne zabawy właścicieli ze swoimi psami. Właściciele psów są odpowiedzialni za utrzymanie czystości na terenie parku.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Podejrzany został zidentyfikowany. [w:] Jerusalem Press [on-line]. 1949-08-26. [dostęp 2010-06-12]. (hebr.).
  2. Kara śmierci została zastąpiona więzieniem. [w:] Jerusalem Press [on-line]. 1952-06-13. [dostęp 2010-06-12]. (hebr.).
  3. Tel Aviv Municipal Center for the LGBT Community. [w:] Tel Aviv Municipal Center for the LGBT Community [on-line]. [dostęp 2010-06-12]. (hebr.).