Przejdź do zawartości

Oblaty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oblaty
Ilustracja
Czeski oblat z Karlowych Varów
Inne nazwy

Ołblaty

Kuchnia

śląska

Obróbka żywności

pieczenie

Odmiany

śląskie oblaty

Składniki

Oblat (niem. Oblate, od łac. oblāta = „hostia”[1]) – cienki, okrągły wafel wytwarzany z ciasta z wody, mąki pszennej i oleju, wypiekany w specjalnej formie[1]. Oblaty są tradycyjnym produktem kulinarnym znanym na Śląsku (ołblaty), w Niemczech (Oblaten), Czechach (lázeňské oplatky[2]) i na Słowacji (oblátky)[3].

Śląskie oblaty

[edytuj | edytuj kod]

Produkt o nazwie „śląskie oblaty” wpisano 17 maja 2010 na listę produktów tradycyjnych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi[3].

Według oficjalnej specyfikacji, są to cienkie, lekkie, delikatne, w większości jasnozłociste wafle o średnicy 10–20 cm, grubości 1–3 mm, i z odciśniętym na powierzchni wzorem lub tekstem[3]. Ciasto z wody, mąki pszennej i oleju wylewa się na formy i wypieka w temperaturze ok. 180 °C[3]. Oprócz podstawowych składników, często dodawano cukier, mleko, wanilię lub cynamon[3].

Tradycja pieczenia oblatów na Śląsku sięga XIX wieku[3]. Stanowiły rodzaj popularnej, słodkiej przekąski a nawet słodyczy[3]. Tradycyjne formy do wypiekania oblatów noszą nazwy: presa, oblate żelazko, oblatnik, klyszcze[3]. Praktyka ich wytwarzania zaistniała dzięki umiejętnościom lokalnych mieszkańców pracujących w hutach i kuźniach[3].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać oblat (wafel) [w:] Wielki słownik języka polskiego [online], Instytut Języka Polskiego PAN [dostęp 2022-10-25].
  2. Martin Dohnal: Mariánskolázeňské oplatky se staly chráněnou značkou. Deník.cz/Vltava Labe Media, 2009-05-22. [dostęp 2022-10-25].
  3. a b c d e f g h i Śląskie oblaty, [w:] Lista produktów tradycyjnych (woj. śląskie) [online], Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi [zarchiwizowane 2012-08-05].