Przejdź do zawartości

Mistrzostwa Świata w League of Legends

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mistrzostwa świata w
League of Legends
Worlds
Ilustracja
Dyscyplina

League of Legends

Organizator rozgrywek

Riot Games

Data założenia

2011

Rozgrywki
Liczba drużyn

22 (2024)

Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca

Fnatic

Obecny zwycięzca

T1

Najwięcej zwycięstw

T1 (5 tytułów)

Strona internetowa

Mistrzostwa Świata w League of Legends – profesjonalny turniej e-sportowy rozgrywany corocznie, nieprzerwanie od 2011 roku, organizowany przez Riot Games jako zwieńczenie danego sezonu. Pierwsze mistrzostwa rozegrane zostały podczas DreamHack 2011 i zostały wygrane przez Fnatic. Do tej pory zwycięstwo trafiło raz do Europy, raz do Tajwanu, siedmiokrotnie do Korei Południowej oraz trzykrotnie do Chin.

Drużyny w latach 2012-2021 walczyły oprócz nagrody pieniężne, a także o podniesienie Pucharu Przywoływacza wykonanego przez Thomasa Lyte[1]. W 2022 roku odsłonięto nowy puchar wykonany we współpracy z Tiffany & Co[2].

Zwycięzcy mistrzostw świata
Rok Zwycięzca
2011 Unia Europejska Fnatic
2012 Taipei Assassins
2013 Korea Południowa SKT T1
2014 Korea Południowa Samsung White
2015 Korea Południowa SKT T1
2016 Korea Południowa SKT T1
2017 Korea Południowa Samsung Galaxy
2018 Invictus Gaming
2019 FunPlus Phoenix
2020 Korea Południowa Damwon Gaming
2021 Edward Gaming
2022 Korea Południowa DRX
2023 Korea Południowa T1
2024 Korea Południowa T1

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Sezon 1 (2011)

[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Świata Sezonu 1 zostały rozegrane w czerwcu 2011 roku podczas DreamHack 2011 w Szwecji. Pula nagród wyniosła 100 tysięcy dolarów[3]. W turnieju wzięło udział łącznie osiem drużyn wyłonionych w europejskich, północnoamerykańskich i azjatyckich eliminacjach[4]. Wszystkie mecze turnieju obejrzane zostały przez niemal 1,7 mln unikalnych widzów, a spotkanie finałowe w szczytowym momencie oglądało 210 tysięcy widzów[5]. W finale drużyna Fnatic zwyciężyła 2:1 z francuską drużyną Against All authority.

Do turnieju dostał się jeden Polak: Maciej "Shushei" Ratuszniak ze zwycięskiej drużyny Fnatic. Dodatkowo został uznany najcenniejszym zawodnikiem (MVP) turnieju.

Sezon 2 (2012)

[edytuj | edytuj kod]

Po sukcesie finału w Jönköpingu, przedstawiciele Riot Games ogłosili, że na organizację mistrzostw w drugim sezonie na organizację mistrzostw zostanie poświęcone 5 milionów dolarów. Dwa miliony dolarów zostały przeznaczone partnerom Riot Games, między innymi IGN Pro League i innym stowarzyszeniom e-sportowym. Kolejne dwa miliony dolarów Riot przeznaczyło na kwalifikacje do Mistrzostw Świata Sezonu 2 oraz turniej finałowy. Pozostały milion dolarów został przeznaczony dla pozostałych organizatorów turniejów niezależnych[6].

Mistrzostwa Świata Sezonu 2 zostały rozegrane na początku października 2012 roku w Los Angeles w Kalifornii. Do turnieju zakwalifikowało się dwanaście drużyn z Chin, Europy, Ameryki Północnej, Korei Południowej oraz Azji Południowo-Wschodniej i Tajwanu. Faza grupowa, ćwierćfinały i półfinały odbyły się na przestrzeni 3 dni, od 4 do 6 października 2012. Finał odbył się tydzień później, 13 października w Galen Center na Uniwersytecie Południowej Kalifornii[7].

Ceremonia otwarcia rozpoczęła się odegraniem przez orkiestrę theme League of Legends, a przed rozgrywkami został odsłonięty Puchar Przywoływacza. Przy widowni liczącej dziesięć tysięcy fanów, tajwańskie Taipei Assassins pokonał południowokoreański zespół Azubu Frost 3:1, zdobywając nagrodę główną – 1 milion dolarów[8]. Spotkanie finałowe transmitowano w trzynastu językach za pośrednictwem platform streamingowych m.in Twitch.tv oraz Own3D.tv. W szczytowym momencie wydarzenie oglądało 1,154 miliona unikalnych widzów. Łącznie turniej obejrzało ponad 8,2 unikalnych widzów[9].

Sezon 3 (2013)

[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Świata Sezonu 3 odbyły się jesienią 2013 roku w Los Angeles w Kalifornii. Czternaście zespołów z głównych regionów oraz drużyna dzikiej karty zakwalifikowało się do turnieju[10].

Puchar Przywoływacza na Mistrzostwach Świata Sezonu 3

Finał mistrzostw odbył się w Staples Center 4 października 2013. Ceremonię otwarcia rozpoczęła orkiestra, która następnie ustąpiła miejsca amerykańskiej grupie muzycznej Limp Bizkit. Południowokoreańska drużyna SK Telecom T1 pokonała chińską drużynę Royal Club z wynikiem 3:0, podnosząc Puchar Przywoływacza i zdobywając milion dolarów nagrody[11].

Według danych zgromadzonych przez Riot Games rozgrywki zostały obejrzane przez 32 miliony indywidualnych widzów, natomiast w szczytowym momencie liczba widzów na całym świecie miała sięgać 8,5 milionów odbiorców[12].

Do Mistrzostw Świata 2014 zakwalifikowało się łącznie szesnaście drużyn (czternaście z kwalifikacji przeprowadzonych w głównych regionach oraz dwie drużyny zakwalifikowane dzięki dzikim kartom na targach gier: PAX, gdzie zwyciężyła drużyna z Brazylii oraz na Gamescome, gdzie zwyciężyła drużyna turecka).

Faza grupowa rozpoczęła się 18 września 2014 roku w Tajpej, a zakończyła 28 września w Singapurze. Osiem drużyn zakwalifikowało się do fazy pucharowej[13]. Faza pucharowa rozpoczęła się 3 października 2014 roku.

Finał odbył się 19 października finałem na Seul World Cup Stadium[14]. Na potrzeby turnieju piosenkę przewodnią "Wariors" skomponował i wykonał na żywo amerykański zespół muzyczny Imagine Dragons [15][16]. Przy czterdziestopięciotysięcznej widowni fanów, południowokoreański zespół Samsung Galaxy White pokonał chińską drużynę Star Horn Royal Club i sięgnął po tytuł Mistrza Świata 2014, Puchar Przywoływacza oraz 1 mln dolarów[17][18]. MVP turnieju został Cho "Mata" Se-hyeong.

Wszystkie mecze turnieju były transmitowane online za darmo[19] przez czterdziestu partnerów Riot Games w dziewiętnastu językach. Finały obejrzało 27 milionów unikalnych widzów, z czego w szczytowym momencie 11,2 mln oglądało je w tym samym czasie (razem z chińskimi platformami streamingowymi). Średni czas oglądania wzrósł z 42 do 67 minut[20].

Po sezonie 2014 Riot Games wprowadziło szereg zmian do rozgrywek regionalnych oraz swojej marki e-sportu. Liczba drużyn w LCS (League Championship Series) oraz EU LCS wzrosła z 8 do 10. Ogłoszono drugi turniej, Mid-Season Invitational (MSI) w połowie sezonu, który miał obejmować po jednej drużynie z każdego regionu oraz jedną dzika kartę. Dodatkowo wraz z początkiem sezonu, wszystkie drużyny zostały zobowiązane do wystawienia głównego trenera w swoich meczach rywalizacyjnych, który pozostaje na scenie i rozmawia z zespołem w fazie wybierania i odrzucania postaci.

Mistrzostwa Świata 2015 odbyły się w Europie w październiku 2015 roku[21], przystąpiło do nich szesnaście drużyn z całego świata (czternaście z głównych regionów oraz dwie dzikie karty z Południowej Azji oraz Brazylii, które uzyskali na International Wildcard Tournament, odpowiednio w Turcji oraz Chile).

Faza grupowa była rozgrywana w Paryżu od 1 do 11 października. Ćwierćfinały rozegrano na Wembley Arena w Londynie w dniach 15-18 października. Tydzień później (24-25 października) na Brussels Expo w Brukseli zostali wyłonieni finaliści. Finał odbył się 31 października w Berlinie. Piosenka przewodnia wydarzenia "Worlds Colide" została wykonana przez amerykańską wokalistkę Nicki Taylor. Na hali Mercedes-Benz Arena przy siedemnastotysięcznej publiczności drużyna SKT Telecom T1 pokonała drugą południowokoreańską formację KOO Tigers 3:0, tym samym po raz drugi zdobywając główne nagrody - tytuł mistrza, Puchar Przywoływacza oraz 1 milion dolarów. Gracz górnej linii zwycięskiego zespołu, Jang "MaRin" Gyeong-Hwan, został wybrany MVP finału.

Finały obejrzało 36 milionów unikalnych widzów, a szczytowa oglądalność (razem z chińskimi platformami streamingowymi) wyniosła 14 milionów. Średnia oglądalność wynosiła 4,2 miliona widzów[22].

Mistrzostwa Świata 2016 odbyły się w Stanach Zjednoczonych. Do turnieju przystąpiło szesnaście drużyn (czternaście z głównych regionów oraz dwie dzikie karty z Brazylii oraz Rosji, które uzyskały na International Wildcard Qualifier w Brazylii).

Faza grupowa odbywała się od 29 września do 9 października w San Francisco, ćwierćfinały w Chicago w dniach 13-16 października, a półfinały na Madison Square Garden w Nowym Jorku w dniach 21–22 października[23]. Finał odbył się 30 października na Staples Center przy osiemnastotysięcznej publiczności w Los Angeles. Podczas ceremonii otwarcia obok orkiestry, niemiecki DJ Zedd odtworzył piosenkę przewodnią "Ignite". W finale tytuł mistrza świata został obroniony przez SK Telecom T1, które w finale wynikiem 3:2 pokonało drużynę Samsung Galaxy[24], tym samym zdobywając trzeci tytuł dla organizacji. Nagrodę MVP finału zdobył Lee „Faker” Sang-hyeok[25].

Pula nagród tych mistrzostw, łącznie z przychodami ze sprzedaży elementów kosmetycznych w grze wyniosła ponad 6,7 mln dolarów. Liczba unikalnych widzów oglądających spotkanie finałowe osiągnęła próg 43 milionów widzów, a w szczytowym momencie wyniosła 14,7 miliona widzów[26]. Znaczny procent oglądalności stanowiła chińska publiczność. Najwyższa oglądalność poza chińskimi platformami streamingowymi wynosiła 1,56 miliona unikalnych widzów podczas spotkania SKT T1 i Samsung Galaxy, a średnia ilość widzów wynosiła 642 tysiące[27].

Do turnieju dostało się dwóch Polaków: Marcin „Jankos” Jankowski oraz Oskar „Vander” Bodgan w drużynie H2k-Gaming (miejsce 3-4).

Mistrzostwa Świata 2017 odbyły się w Chinach. Pula drużyn została zwiększona z szesnastu do dwudziestu czterech (dwadzieścia drużyn z głównych regionów: Korea, Chiny, Europa, Ameryka Północna, LMS (Tajwan/Hongkong/Makau) oraz Południowej Azji oraz cztery drużyny walczące w fazie play-in, do której zakwalifikowało się dwanaście drużyn z niższych miejsc w głównych regionach oraz z mniejszych regionów takich jak Rosja, Japonia czy Ameryka Łacińska).

Fazy wstępna oraz grupowa odbyły się w Wuhan w okresie 23 września - 15 października. Ćwierćfinały w Guangzhou w dniach 19-22 października, półfinały w Szanghaju na Shanghai Oriental Sports Center w dniach 28-29 października. Finał odbył się 4 listopada w Pekinie na Beijing National Stadium przy ponad dziewięćdziesięciotysięcznej widowni. W ceremonii otwarcia udział wzięli: tajwański muzyk Jay Chou ze zremiksowaną wersją utworu "Hero", amerykańska wokalistka Chrissy Costanze Against the Current z piosenką przewodnią "Legends Never Die". Performance zawierał elementy pantomimy oraz rozszerzonej rzeczywistości[28]. W finale ponownie spotkały się drużyny Samsung Galaxy oraz SKT T1, jednak tym razem to drużyna Samsunga pokonała SKT wynikiem 3:0.[29] Strzelec zwycięskiej drużyny Park "Ruler" Jae-hyuk został mianowany MVP finału.

Pula nagród została powiększona o blisko 2,7 miliona dolarów ze sprzedaży elementów kosmetycznych. Według danych Riot Games finałowe starcie oglądało 57,6 milionów unikalnych widzów[30]. Za pośrednictwem zachodnich platform streamingowych w szczytowym momencie finałowe starcie oglądało ponad 2,1 miliona widzów[31].

Mistrzostwa Świata 2018 odbyły się w Korei Południowej. Ponownie do wydarzenia przystąpiły dwadzieścia cztery drużyny, a jego format nie różnił się od zeszłorocznego. Faza wstępna odbyła się w Seulu w dniach 1-7 października, faza grupowa w dniach 10-17 października w Busan, gdzie również w dniach 20-21 października rozegrano ćwierćfinały. Półfinały odbyły się w Gwangju w dniach 27-28 października. Finał odbył się 3 listopada w Incheon na Incheon Munhak Stadium. Ceremonia otwarcia po poprzedniej zyskała duże zainteresowanie. Ponad dziewięćdziesiąt milionów widzów obejrzało występ stworzonej na potrzeby gry k-popowej grupy muzycznej w rozszerzonej rzeczywistości. Artystki Soyeon oraz Miyeon z zespołu (G)I-dle, Madison Beer oraz Jaira Burns były odpowiednikami śpiewających na scenie gwiazdami zespołu K/DA z utworem "Popstars". Po ich występie została odegrany przewodni utwór mistrzostw "RISE" skomponowana przez amerykańskie zespoły The Glitch Mob i The Word Alive oraz DJ'a Mako. Turniej zwyciężyła chińska drużyna Invictus Gaming, która wynikiem 3:0 pokonała europejską drużynę Fnatic[32]. Tytuł MVP finału został zdobyty przez leśnika zwycięskiej drużyny Gao "Ning" Zhenning'a.

Według danych Riot Games, ze względu na udział chińskiej formacji w finale, ten cieszył się bardzo dużą popularnością. Oglądalność miała wynosić 99,6 miliona unikalnych widzów, a w szczytowym momencie spotkanie miało zgromadzić przed odbiornikami 44 miliony widzów. Jednocześnie w komunikacie przedstawiciele Riot Games stwierdzili, że weryfikacja dokładności i autentyczności przez firmę jest trudna przez wzgląd na opóźnienia w raportowaniu liczb[33]. Z zachodnich platform stremingowych w szczytowym momencie miało korzystać ponad 2,04 miliony widzów.

Do turnieju dostało się trzech Polaków: Marcin "Jankos" Jankowski w drużynie G2 Esports (miejsce 3-4) oraz Mateusz "Kikis" Szkudlarek i Jakub "Jactroll" Skurzyński w dryżynie Team Vitality (miejsce 9-11).

Mistrzostwa Świata 2019 odbyły się w Europie. Ponownie do wydarzenia przystąpiły dwadzieścia cztery drużyny, a jego format nie różnił się od poprzednich. Faza wstępna odbyła się w dniach 2-8 października w studiu League of Legends European Championship w Berlinie wyłaniając m.in. drużynę z Hongkongu co wywołało kontrowersje spowodowane protestami. Faza grupowa również odbyła się w Berlinie na Verti Music Hall w dniach 12-20 października. Ćwierćfinały (26-27 października) oraz półfinały (2-3 listopad) odbyły się na Palacio Vistalegre w Madrycie. Finał odbył się 10 listopada na AccorHotels Arena w Paryżu przy ponad dwudziestotysięcznej widowni. Często podkreślanym elementem podczas mistrzostw było upamiętnienie dziesiątej rocznicy utworzenia gry. W ceremonii otwarcia udział wzięli: amerykańska wokalistka Valerie Broussard z utworem przewodnią sezonu "Aweken", artyści Becky G, Keke Palmer, Soyeon z zespołu (G)I-dle, Duckwrth i Thutmos którzy wykonali utwór "Giants" podobnego w założeniach do zeszłorocznego zespołu True Damage stworzonego przez Riot Games, oraz amerykańskie wokalistki Cailin Russo oraz Chrissy Costanzy z utworem przewodnim mistrzostw pt. "Phoenix". Cała oprawa wizualna była bogata w hologramy wyświetlane na płaszczyźnie 360°. Mistrzostwo zdobyła chińska drużyna FunPlus Phoenix która pokonała europejską formację G2 Esports 3:0.[34] Leśnik zwycięskiej drużyny Gao "Tian" Tianliang został mianowany MVP finału.

Według danych Riot Games transmitowane w szesnastu językach wydarzenie ponownie oglądało ponad 44 miliony widzów w szczytowym momencie, a liczba unikalnych widzów przekroczyła 127 miliony osób[35]. Z zachodnich platform streamingowych w szczytowym momencie korzystało 3,98 miliona widzów[36].

Do turnieju dostał się jeden Polak: Marcin "Jankos" Jankowski w drużynie G2 Esports (miejsce 2).

Mistrzostwa Świata 2020 odbyły się Chinach. W wyniku połączenia rejonów Azji Południowej z Hongkongiem, Tajwanem i Makau, regiony Europa oraz Chiny zyskały po jednym slocie dla drużyny w fazie grupowej. Do wydarzenia ponownie zostały zaproszone dwadzieścia cztery drużyny. Jednak z powodu pandemii wirusa COVID-19, do wydarzenia nie mogły przystąpić drużyny z Wietnamu. Z tego powodu faza wstępna została przemodelowana. Wszystkie fazy z wyjątkiem finału odbyły się w Szanghaju w Shanghai Media Tech Studio bez udziału publiczności w okresie 25 września - 25 października. Finał odbył się 31 października na stadionie Pudong w Szanghaju przy ponad 6312 fanach (jednakże chęć zakupienia biletu zgłosiło ponad 3 miliony graczy). Motywem przewodnim całego turnieju był fakt okrągłej, dziesiątej rocznicy mistrzostw. Ceremonia otwarcia ze względu na ograniczenia odbyła się w reżimie sanitarnym. Do jej elementów należały: wystąpienie zespołu K/DA (w składzie Madison Beer, Soyeon i Miyeon z (G)I-DLE, Jaira Burns oraz Lexie Liu, która jako jedyna wystąpiła na scenie) z utworem "More", wykonanie piosenki przewodniej sezonu "Warriors" z udziałem 2WEI i Eddy Hayes, oraz piosenki przewodniej mistrzostw "Take Over", skomponowaną przez Henry'ego Lau, Maxa Schneidera oraz wokalistę A Day to Remember, Jeremy'ego McKinnona. Mistrzostwo zdobyła południowokoreańska drużyna DAMWON Gaming która pokonała chińską drużynę Suning 3:1. Leśnik zwycięskiej drużyny Kim „Canyon” Geon-bu, został mianowany MVP finału[37].

Według danych Riot Games średnia oglądalność meczy fazy wstępnej wyniosła 3,6 miliona widzów. Finał transmitowany w szesnastu językach na dwudziestu platformach streamingowych, zgromadził 23,04 średniej minutowej widowni(inne języki), oraz 45,95 milionów widzów w szczytowym momencie[38][39].

Do turnieju dostało się czterech Polaków: Marcin "Jankos" Jankowski w drużynie G2 Esports (miejsce 3-4), Oskar "Selfmade" Boderek w drużynie Fnatic (miejsce 5-8), Kacper "Inspired" Słoma i Oskar "Vander" Bogdan w drużynie Rogue (miejsce 13-14).

Mistrzostwa świata planowo miały odbyć się w Chinach, jednak z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się spowodowanych przeciągającą się pandemią COVID-19, po wiosennym sukcesie MSI, przeniesiono je na Islandię[40]. W Mistrzostwach wzięły udział dwadzieścia dwie drużyny z jedenastu lig na całym świecie. Ponownie zabrakło reprezentantów Wietnamu[41], z tego powodu trzecia europejska drużyna otrzymała natychmiastowy awans do fazy grupowej[42]. Wszystkie mecze fazy wstępnej, grupowej oraz finałowej odbyły się na Laugardalshöll, w Reykjavíku na Islandii, bez udziału publiczności od 5 października do 6 listopada[43].

Zamiast klasycznej ceremonii otwarcia, odtworzony został materiał łączący się z promocją premiery serialu animowanego Arcane. W projekcie sponsorowanym przez MasterCard wzięli udział Imagine Dragons, JID, Denzel Curry, Bea Miller i PVRIS. Utworem przewodnim mistrzostw było "Burn It All Down"[44]. Turniej wygrała chińska drużyna EDward Gaming, pokonując 3:2 w finale faworyta oraz obrońcę tytułu - DWG KIA. Środkowy Lee "Scout" Ye-chan został wybrany najlepszym zawodnikiem serii[45]. Finałowe starcie przyciągnęło przed ekrany monitorów ponad 4 mln widzów (nie licząc chińskich platform streamingowych)[46].

Do turnieju dostało się dwóch Polaków: Kacper "Inspired" Słoma i Adrian "Trymbi" Trybus w drużynie Rogue (miejsce 9-11)[47].

Mistrzostwa odbyły się w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Do turnieju zakwalifikowały się dwadzieścia cztery drużyny z jedenastu lig, tym razem wyjątkowo zabrakło rosyjskiej drużyny z regionu Wspólnoty Niepodległych Państw, po odwołaniu tamtejszych rozgrywek w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę[48], w wyniku czego ich miejsce zajęła czwarta drużyna z Europy[49].

Faza wstępna była rozgrywana w Arena Esports Stadium w Meksyku, faza grupowa oraz ćwierćfinały w Hulu Theatre at Madison Square Garden w Nowym Jorku, półfinały w State Farm Arena w Atlancie. Finał został rozegrany w Chase Center w San Francisco[50]. Ceremonia otwarcia obejmowała wykonanie utworów "The Call" przez Eddę Hayes, "Fire to the Fuse" przez Jacksona Wang(inne języki) oraz utwór przewodni mistrzostw "STAR WALKIN'" przez Lil Nas X w bogatej oprawie audiowizualnej[51]. W finale spotkały się dwie południowokoreańskie drużyny T1 oraz DRX. Narracja dookoła finalistów dotyczyła głównie pretendenta do czwartego tytułu środkowego T1 Fakera oraz strzelca DRX - Defta[52]. W pięciomapowym spotkaniu DRX wygrało z T1 wynikiem 3:2, jako pierwsza drużyna rozpoczynająca mistrzostwa w fazie wstępnej[53]. Hwang "Kingen" Seong-hoon został wybrany najlepszym zawodnikiem serii[54]. Finałowe starcie oprócz osiemnastotysięcznej widowni, na platformach streamingowych oglądało ponad 5,1 mln widzów[55], ogólna oglądalność spadła względem poprzednich lat z powodu późnych godzin nadawania w Azji i Europie[56].

Do turnieju dostało się trzech Polaków: Adrian "Trymbi" Trybus w drużynie Rouge (miejsce 5-8), Marcin "Jankos" Jankowski w drużynie G2 Esports (miejsce 11-14) oraz Kacper "Inspired" Słoma w amerykańskiej drużynie Evil Geniuses (miejsce 11-14).

Mistrzostwa odbyły się w Korei Południowej. Do turnieju dostały się dwadzieścia dwie drużyny z dziewięciu lig. Drużyny z Australii i Oceani zostały włączone w cykl zmagań ligi południowoazjatyckiej, natomiast ligę turecką włączono w cykl europejskich lig regionalnych. Ostatnia drużyna awansowała do turnieju w poprzedzającym go turnieju kwalifikacyjnym rozegranym między reprezentantami lig amerykańskiej oraz europejskiej[57].

Format turniejowy uległ zmianie w stosunku do poprzednich lat. Do najważniejszych zmian należała zmiana fazy grupowej, na fazę z systemem szwajcarskim. Faza wstępna, faza z systemem szwajcarskim oraz finał odbyły się w Seulu, ćwierćfinały i półfinały w Pusan[58].

W ceremonii otwarcia na Gocheok Sky Dome w Seulu, udział wzięli artyści: Tyler Smith(inne języki) i DJ MAKO z wykonaniem hymnu z 2018 r. "RISE", południowokoreański girlsband NewJeans z utworem przewodnim wydarzenia "GODS", Baekhyun z koreańskich bandów Exo oraz SuperM, a także ØZI, Tobi Lou(inne języki) oraz Cal Scruby użyczający głosów wirtualnemu boysbandowi Heartsteel w utworze "PARANOIA". W finale spotkały się: poprzedni finalista mistrzostw świata, południowokoreańska drużyna T1 oraz chińska Weibo Gaming. Spotkanie zakończyło się na korzyść Koreańczyków i z wynikiem 3:0, a T1 jako organizacja uzyskała czwarty tytuł Mistrza Świata[59]. Choi "Zeus" Woo-je został wybrany najlepszym zawodnikiem serii[60].

Do turnieju dostał się jeden Polak: Adrian "Trymbi" Trybus w drużynie Fnatic (miejsce 9-11).

Mistrzostwa odbyły się w Europie. Do turnieju zakwalifikowało się dwadzieścia drużyn z ośmiu regionów. Ligę japońską włączono w cykl zmagań południowoazjatyckiej. W porównaniu do poprzedniego roku, wyniki podczas MSI miały znaczenie dla rozmieszczenia slotów na mistrzostwa. Gen.G jako mistrz uzyskał automatyczną kwalifikację (pod warunkiem awansu do fazy pucharowej w regionie), natomiast chiński region LPL otrzymał jedno dodatkowe miejsce w fazie głównej.

Faza wstępna oraz faza z systemem szwajcarskim odbyły się w Berlinie, w Riot Games Arena, ćwierćfinały (17-20 października) oraz półfinały (26-27 października) w Paryżu, a finały (2 listopada) w Londynie[61]. Podczas ceremonii otwarcia na hali O2 Arena w Londynie wzięli udział artyści: Ashnikko z utworem "Paint The Town Blue", promującą drugi sezon serialu Arcane, amerykańska wokalistka Mars Atlas oraz niemiecka wokalistka Tiffany Aris z utworem przewodnim sezonu "Still Here" oraz amerykański zespół LINKIN PARK z utworem przewodnim mistrzostw "Heavy Is The Crown"[62].

Do turnieju dostało się trzech Polaków: Kacper "Inspired" Słoma oraz Alan "Busio" Cwalina w amerykańskiej drużynie FlyQuest (5-8 miejsce)[63][64] oraz Bartłomiej "Fresskowy" Przewoźnik w hiszpańskiej drużynie Mad Lions KOI (15-16 miejsce)[65].

Medaliści mistrzostw świata

[edytuj | edytuj kod]
Rok Lokalizacja finału Mistrz Wynik Finalista Półfinaliści Pula nagród
2011 Szwecja Jönköping Unia Europejska Fnatic 2:1 Unia Europejska against All authority Stany Zjednoczone Team SoloMid(inne języki) $ 99,500
2012 Stany Zjednoczone Los Angeles Taipei Assassins(inne języki) 3:1 Korea Południowa Azubu Frost(inne języki) Unia Europejska CLG Europe(inne języki) Rosja Moscow Five(inne języki) $ 2,000,000
2013 Stany Zjednoczone Los Angeles Korea Południowa SK Telecom T1 3:0 Royal Club(inne języki) Unia Europejska Fnatic Korea Południowa NaJin Black Sword $ 2,050,000
2014 Korea Południowa Seul Korea Południowa Samsung White(inne języki) 3:1 Star Horn Royal Club(inne języki) OMG(inne języki) Korea Południowa Samsung Blue(inne języki) $ 2,130,000
2015 Niemcy Berlin Korea Południowa SK Telecom T1 3:1 Korea Południowa KOO Tigers(inne języki) Unia Europejska Fnatic Unia Europejska Origen(inne języki) $ 2,130,000
2016 Stany Zjednoczone Los Angeles Korea Południowa SK Telecom T1 3:2 Korea Południowa Samsung Galaxy(inne języki) Unia Europejska H2k-Gaming(inne języki) Korea Południowa ROX Tigers(inne języki) $ 5,070,000
2017 Pekin Korea Południowa Samsung Galaxy(inne języki) 3:0 Korea Południowa SK Telecom T1 Royal Never Give Up(inne języki) Team WE(inne języki) $ 4,596,591
2018 Korea Południowa Inczon Invictus Gaming(inne języki) 3:0 Unia Europejska Fnatic Unia Europejska G2 Esports Stany Zjednoczone Cloud9 $ 6,450,000
2019 Francja Paryż FunPlus Phoenix(inne języki) 3:0 Unia Europejska G2 Esports Korea Południowa SK Telecom T1 Invictus Gaming(inne języki) $ 2,225,000
2020 Szanghaj Korea Południowa DamWon Gaming(inne języki) 3:1 Suning(inne języki) Unia Europejska G2 Esports Top Esports(inne języki) $ 2,225,000
2021 Islandia Reykjavík EDward Gaming(inne języki) 3:2 Korea Południowa DWG KIA(inne języki) Korea Południowa T1 Korea Południowa Gen.G(inne języki) $ 2,225,000
2022 Stany Zjednoczone San Francisco[66] Korea Południowa DRX(inne języki) 3:2 Korea Południowa T1 Korea Południowa Gen.G(inne języki) JD Gaming(inne języki) $ 2,225,000
2023 Korea Południowa Seul Korea Południowa T1 3:0 Weibo Gaming(inne języki) Bilibili Gaming(inne języki) JD Gaming(inne języki) $ 2,225,000
2024 Wielka Brytania Londyn Korea Południowa T1 3:2 Bilibili Gaming(inne języki) Weibo Gaming(inne języki) Korea Południowa Gen.G(inne języki) $ 2,225,000

Zwycięzcy mistrzostw świata

[edytuj | edytuj kod]
No. Zwycięstwa Imię i nazwisko Pseudonim Rok zwycięstwa
1 5 Korea Południowa Lee Sang-hyeok Faker 2013, 2015, 2016, 2023, 2024
2 3 Korea Południowa Bae Seong-woong Bengi 2013, 2015, 2016
3 2 Korea Południowa Bae Jun-sik Bang 2015, 2016
2 Korea Południowa Cho Geon-hee BeryL 2020, 2022
2 Korea Południowa Lee Ho-seong Duke 2016, 2018
2 Korea Południowa Lee Min-hyeong Gumayusi 2023, 2024
2 Korea Południowa Ryu Min-seok Keria 2023, 2024
2 Korea Południowa Mun Hyeon-jun Oner 2023, 2024
2 Korea Południowa Lee Jae-wan Wolf 2015, 2016
2 Korea Południowa Choi Woo-je Zeus 2023, 2024
7 1 Korea Południowa Kang Chan-yong Ambition 2017
1 Wang Liu-Yi Baolan 2018
1 Chang Bo-Wei BeBe 2012
1 Korea Południowa Kang Sun-gu Blank 2016
1 Korea Południowa Kim Geon-bu Canyon 2020
1 Korea Południowa Jo Yong-in CoreJJ 2017
1 Liu Qing-Song Crisp 2019
1 Korea Południowa Lee Min-ho Crown 2017
1 Korea Południowa Lee Seong-jin Cuvee 2017
1 Finlandia Lauri Happonen Cyanide 2011
1 Korea Południowa Choi In-kyu DanDy 2014
1 Korea Południowa Kim Hyuk-kyu Deft 2022
1 Korea Południowa Kim Tae-sang Doinb 2019
1 Korea Południowa Lee Ji-hoon Easyhoon 2015
1 Li Xuan-Jun Flandre 2021
1 Korea Południowa Jang Yong-jun Ghost 2020
1 Korea Południowa Kim Han-saem GimGoon 2019
1 Korea Południowa Kang Min-seung Haru 2017
1 Korea Południowa Gu Seung-bin imp 2014
1 Korea Południowa Jeong Eon-young Impact 2013
1 Yu Wen-Bo JackeyLove 2018
1 Zhao Li-Jie Jiejie 2021
1 Korea Południowa Lee Ju-han Juhan 2022
1 Korea Południowa Hwang Seong-hoon Kingen 2022
1 Lin Wei-Xiang Lwx 2019
1 Niemcy Manuel Mildenberger LamiaZealot 2011
1 Sung "Alex" Kuan-Po Lilballz 2012
1 Korea Południowa Jang Hyeong-seok Looper 2014
1 Korea Południowa Jang Gyeong-hwan MaRin 2015
1 Korea Południowa Cho Se-hyeong Mata 2014
1 Tian Ye Meiko 2021
1 Niemcy Peter Meisrimel Mellisan 2011
1 Chen Hui-Chung MiSTakE 2012
1 Gao Zhen-Ning Ning 2018
1 Korea Południowa Jang Ha-gwon Nuguri 2020
1 Korea Południowa Heo Won-seok PawN 2014
1 Korea Południowa Chae Gwang-jin Piglet 2013
1 Korea Południowa Hong Chang-hyeon Pyosik 2022
1 Korea Południowa Lee Jeong-hyeon PoohManDu 2013
1 Korea Południowa Song Eui-jin Rookie 2018
1 Korea Południowa Park Jae-hyuk Ruler 2017
1 Korea Południowa Lee Ye-chan Scout 2021
1 Korea Południowa Heo Su ShowMaker 2020
1 Polska Maciej Ratuszniak Shushei 2011
1 Wang June-Tsan Stanley 2012
1 Korea Południowa Kang Seung-lok TheShy 2018
1 Gao Tian-Liang Tian 2019
1 Hongkong Lau "Kurtis" Wai Kin Toyz 2012
1 Korea Południowa Park Do-hyeon Viper 2021
1 Hiszpania Enrique Cedeño Martínez xPeke 2011
1 Korea Południowa Kim Geon-woo Zeka 2022

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. David Segal, Behind League of Legends, E-Sports’s Main Attraction, „The New York Times”, 10 października 2014 [dostęp 2016-10-22].
  2. Riot Games Unveils Redesigned Worlds 2022 Summoner's Cup [online], GINX, 31 sierpnia 2022 [dostęp 2022-11-06] (ang.).
  3. Tom Senior, League of Legends Season 1 Championship to have $100,000 prize pool [online], PCGamer, 8 kwietnia 2011 [dostęp 2016-10-22].
  4. League of Legends - FnaticMSI zwycięzcami finału Sezonu 1! [online], CD-Action, 21 czerwca 2011 [dostęp 2016-10-22].
  5. John Funk, League of Legends Championship Draws 1.69 Million Viewers, „The Escapist”, 24 czerwca 2011 [dostęp 2016-10-22].
  6. Intro to Season Two [online], competitive.na.leagueoflegends.com, 5 października 2012 [dostęp 2016-10-23] [zarchiwizowane z adresu 2012-10-05].
  7. Margaret Schrader, The League of Legends Season 2 World Championship Live from the Galen Center [online], IMDb [dostęp 2016-10-23].
  8. Winda Benedetti, Taipei Assassins triumph in 'League of Legends' world finals [online], nbcnews.com, 29 listopada 2012 [dostęp 2016-10-23] [zarchiwizowane z adresu 2012-11-29].
  9. League of Legends Season 2 Championships most watched eSports event of all time [online], GameSpot [dostęp 2024-11-04] (ang.).
  10. Stephany Nunneley, League of Legends Season 3 World Championship takes place October 4 [online], VG247.com, 11 lipca 2013 [dostęp 2016-10-30] (ang.).
  11. Megan Farokhmanesh, League of Legends 2013 World Championship winner crowned [online], Polygon, 5 października 2013 [dostęp 2016-10-30] (ang.).
  12. Redbeard, One World Championship, 32 million viewers [online], na.leagueoflegends.com [dostęp 2016-10-30] (ang.).
  13. Redbeard, World Championship 2014 Preliminary Schedule [online], na.leagueoflegends.com [dostęp 2016-10-30] (ang.).
  14. Tom Magrino, Welcome to the League of Legends 2014 World Championship! [online], na.lolesports.com, 24 sierpnia 2014 [dostęp 2016-10-30].
  15. Imagine Dragons teams with 'League of Legends' for $2.3m tournament [online], Yahoo, 19 września 2014 [dostęp 2016-10-30] (ang.).
  16. Tom Magrino, Prepare yourself for the 2014 Worlds Final [online], na.lolesports.com, 10 października 2014 [dostęp 2016-10-30] (ang.).
  17. Bracket [online], LoL Esports, 4 grudnia 2014 [dostęp 2016-10-30] [zarchiwizowane z adresu 2014-12-04] (ang.).
  18. League of Legends 2014 World Championship - Tournament Results & Prize Money [online], e-Sports Earnings [dostęp 2016-10-30] (ang.).
  19. Nathan Francis, Watch ‘League Of Legends’ World Championship 2014 Live Online, „The Inquisitr News”, 21 września 2014 [dostęp 2016-10-30] (ang.).
  20. Travis Gafford, League of Legends 2014 World Championship Viewer Numbers (Infograph) [online], onGamers, 3 grudnia 2014 [dostęp 2016-10-30] [zarchiwizowane z adresu 2014-12-03].
  21. RedBeard, Worlds 2015 to be held in Europe [online], na.lolesports.com, 21 stycznia 2015 [dostęp 2016-10-30] (ang.).
  22. Matthew Figueira, The viewership of the 2015 League of Legends World Championship toppled Riot’s expectations, „Lazygamer.net”, 10 grudnia 2015 [dostęp 2016-10-30] (ang.).
  23. Neithe, League of Legends – Mistrzostwa Świata 2016 tym razem w Ameryce [online], gry.onet.pl, 18 lutego 2016 [dostęp 2016-09-11].
  24. LM, League of Legends Worlds 2016. SKT T1 wygrywa Mistrzostwa Świata [online], Gram.pl, 30 października 2016 [dostęp 2016-10-31].
  25. Kellen Beck, 'Faker' wins MVP as SKT claims another 'League of Legends' championship [online], Mashable, 30 października 2016 [dostęp 2024-11-04] (ang.).
  26. League of Legends hosts 14.7 million concurrent viewers during Worlds [online], ESPN.com, 6 grudnia 2016 [dostęp 2024-11-04] (ang.).
  27. 2016 World Championship Statistics, [w:] Esports Charts [online], Esports Charts.
  28. League of Legends World Finals Had A Freaking Dragon [online], Kotaku, 4 listopada 2017 [dostęp 2024-11-04] (ang.).
  29. Worlds 2017 - Cybersport.pl, „Cybersport.pl” [dostęp 2018-11-07].
  30. League of Legends Sets Record with 57 Million Viewers for Worlds | EKGAMING [online] [dostęp 2024-11-04] (ang.).
  31. 2017 World Championship Statistics, [w:] Esports Charts [online].
  32. Karol Konwicki: Worlds 2018 - faza play-off. EsportRadio24, 2018-10-20. [dostęp 2018-11-07].
  33. The 2018 League of Legends World Finals had nearly 100 million viewers - The Rift Herald [online], web.archive.org, 16 kwietnia 2021 [dostęp 2024-11-04] [zarchiwizowane z adresu 2021-04-16].
  34. FunPlus Phoenix mistrzem świata League of Legends. [dostęp 2019-12-19].
  35. 2019 League of Legends World Championship reaches 100 million viewers - Business Insider [online], web.archive.org, 31 stycznia 2021 [dostęp 2024-11-04] [zarchiwizowane z adresu 2021-01-31].
  36. Davide Xu, LoL Worlds Viewership – a look back at past years, [w:] Esports.net [online], 14 września 2024 [dostęp 2024-11-04].
  37. Canyon z tytułem MVP finałów Worlds 2020 [online], Cybersport.pl [dostęp 2024-11-04].
  38. LoL Esports [online], lolesports.com [dostęp 2020-12-14].
  39. LoL Esports [online], lolesports.com [dostęp 2024-11-04].
  40. Pablo Suárez, Sources: Worlds 2021 location has been potentially revealed [online], Dot Esports, 30 sierpnia 2021 [dostęp 2021-11-06] (ang.).
  41. Vietnam misses Worlds for a second time due to COVID, 2021 format revealed [online], GINX, 9 września 2021 [dostęp 2021-11-06] (ang.).
  42. LoL Esports [online], lolesports.com [dostęp 2021-11-06].
  43. LoL Esports [online], lolesports.com [dostęp 2021-11-06].
  44. Worlds 2021 Show Open Presented by Mastercard: Imagine Dragons, JID, Denzel Curry, Bea Miller, PVRIS. [dostęp 2021-11-06].
  45. Scout uhonorowany tytułem MVP finału Worlds 2021 [online], Cybersport.pl, 6 listopada 2021 [dostęp 2021-11-06].
  46. Rekordowy finał Worlds! Nowy najlepszy wynik oglądalności LoL-a [online], Cybersport.pl, 6 listopada 2021 [dostęp 2021-11-07].
  47. Worlds 2021. Europa wchodzi do gry. Polacy w "grupie śmierci". Czy sprawią niespodziankę? [online], Sport.pl [dostęp 2021-11-07].
  48. Yahoo is part of the Yahoo family of brands [online], consent.yahoo.com [dostęp 2022-11-06].
  49. Riot Games Esports Media Center - "Competitive Operations Update: Worlds 2022 Group Draw" [online], esports.riotgamesmedia.com [dostęp 2022-11-06].
  50. Tyler Esguerra, LOL Worlds 2022 Locations & Schedule [online], Dot Esports, 21 lipca 2022 [dostęp 2022-11-06] (ang.).
  51. Worlds 2022 Finals Opening Ceremony Presented by Mastercard ft. Lil Nas X, Jackson Wang & Edda Hayes. [dostęp 2022-11-06].
  52. Michael Kelly, Why Deft vs. Faker makes for the most intriguing Worlds finals matchup in League history [online], Dot Esports, 4 listopada 2022 [dostęp 2022-11-06] (ang.).
  53. DRX upset T1 3-2 to become LoL Worlds 2022 Champions, first Play-Ins team to do so [online], sg.news.yahoo.com [dostęp 2022-11-06] (ang.).
  54. Michael Kelly, Legend status: DRX top laner Kingen awarded Worlds 2022 finals MVP [online], Dot Esports, 6 listopada 2022 [dostęp 2022-11-06] (ang.).
  55. https://escharts.com/tournaments/lol/2022-world-championship
  56. Mateusz Miter, LoL Worlds 2022 suffers major viewership drop from previous year [online], Dot Esports, 19 października 2022 [dostęp 2022-11-06] (ang.).
  57. Worlds Qualifying Series in LoL Esports explained | ONE Esports [online], www.oneesports.gg, 9 września 2023 [dostęp 2023-11-19] (ang.).
  58. Finał LoL Worlds 2023 terminarz: Wyniki, harmonogram i drużyny. Wszystkie informacje o Mistrzostwach Świata [online], www.eska.pl [dostęp 2023-11-19].
  59. Faker po raz czwarty. T1 triumfatorem Worlds 2023! [online], Cybersport.pl [dostęp 2023-11-19].
  60. LoL Worlds 2023: Zeus Named Finals MVP [online], EarlyGame [dostęp 2023-11-19] (ang.).
  61. Mistrzostwa Świata League of Legends – Worlds 2024 [online], Cybersport.pl [dostęp 2024-11-04].
  62. News - Ceremonia otwarcia Worlds 2024 z udziałem LINKIN PARK, Ashnikko i innych [online], GamesBoard.pl - portal o grach, turnieje online, gry, gaming, 29 października 2024 [dostęp 2024-11-04] (pol.).
  63. Inspired i spółka byli o krok od wyeliminowania Gen.G z Worlds. Ostatecznie się nie udało [online], Cybersport.pl [dostęp 2024-11-04].
  64. Inspired i Busio to zrobili! Dwójka Polaków melduje się w play-offach Worlds 2024 [online], Cybersport.pl [dostęp 2024-11-04].
  65. Fresskowy żegna się z Worlds. MAD Lions gorsi od Wietnamczyków [online], Cybersport.pl [dostęp 2024-11-04].
  66. LoL Esports [online], lolesports.com [dostęp 2022-09-03].