Przejdź do zawartości

Jezioro Lipińskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Lipińskie
Lipieńskie, Klusy
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Region

Równina Mazurska

Wysokość lustra

121,0 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

2,49 km²

Wymiary
• max szerokość


do 0,5 km

Głębokość
• maksymalna


23 m

Położenie na mapie gminy wiejskiej Ełk
Mapa konturowa gminy wiejskiej Ełk, po lewej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Lipińskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Lipińskie”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Lipińskie”
Położenie na mapie powiatu ełckiego
Mapa konturowa powiatu ełckiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Lipińskie”
Ziemia53°46′50″N 22°09′22″E/53,780556 22,156111

Jezioro Lipińskiejezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Ełk, leżące na terenie Równiny Mazurskiej[1].

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

W jego środku znajduje się przewężenie, przez które biegnie droga do dawnej wsi Lipińskie. We wschodniej części zbiornika znajduje się zatoka Buchta, oddzielona od reszty jeziora półwyspem, Pistkowski Ostrów. W południowym krańcu jeziora w trzcinach ukryty jest ciek (1,6 km). Jezioro ma niskie brzegi, południowe miejscami podmokłe, zalesione z wyjątkiem części południowo-zachodniej. Linia brzegowa rozwinięta dzięki wąskiej odnodze (dł. 1,7 km). Brzeg południowo-zachodni jest niedostępny ze względu na umiejscowiony tam poligon wojskowy. Od zachodu łączy się z wąskim jeziorem Kraksztyn. Jezioro Lipińskie stanowi południowo-wschodnią granicę gminy Orzysz

Turystyka

[edytuj | edytuj kod]

W północno-zachodniej części wypływa struga, płynąca do jeziora Kraksztyn, a dalej połączenie z jeziorami Druglin Duży, Rostki i Orzysz. Prowadzi tędy szlak kajakowy im. Michała Kajki.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Projekt "Turystyka-wspólna sprawa". na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..
  • Orzysz. Mapa turystyczna gminy. Informator turystyczny. Trasy rowerowe. Komorowo: HM Mirosław Haba.