Przejdź do zawartości

Ingelheim am Rhein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ingelheim am Rhein
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Nadrenia-Palatynat

Powiat

Landkreis Mainz-Bingen

Zarządzający

Ralf Claus

Powierzchnia

49,86 km²

Wysokość

80–247 m n.p.m.

Populacja (31 grudnia 2009)
• liczba ludności
• gęstość


24 050
482 os./km²

Nr kierunkowy

06130 Großwinternheim, 06132, 06725 Sporkenheim

Kod pocztowy

55218, 55262, 55263

Tablice rejestracyjne

MZ, BIN

Plan Ingelheim am Rhein
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Ingelheim am Rhein”
Położenie na mapie Nadrenii-Palatynatu
Mapa konturowa Nadrenii-Palatynatu, po prawej znajduje się punkt z opisem „Ingelheim am Rhein”
Ziemia49°58′N 8°03′E/49,966667 8,050000
Strona internetowa

Ingelheim am Rhein (wym. ɪŋəlhajm am ʀajn) – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, od 1996 siedziba powiatu Mainz-Bingen. Leży na lewym brzegu Renu, u ujścia rzeki Selz. Liczy 24 050 mieszkańców (2009), zajmuje powierzchnię 49,86 km². Słynie z produkcji czerwonego wina – stąd określenie „miasto czerwonego wina” (niem. Die Rotweinstadt).

Etymologia

[edytuj | edytuj kod]

Końcówka -heim (pol. „dom”) jest typową dla tego regionu, zaś jej korzeni szukać należy w narzeczach Franków, zamieszkujących te tereny między V a VI wiekiem. Nazwa po raz pierwszy pojawia się w dokumentach w 782 jako Ingilinhaim, aby przez następne lata ewoluować – Ingilenhaim, Engelheim, Hengilonheim, Engilonheim (822), Engilinheim (826), Hingilinheim (855), Ingilunheim (874), Ingulinheim (889), Ingelesheim (891), Ingelenheim (940), Anglia sedes (1051), Ingilheim aż do przedostatniej formy Ingelnheim w 1286.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Miasto zostało założone w czasach przedrzymskich i osiągnęło wielkie znaczenie w czasach panowania Karola Wielkiego, który zbudował tu swój pałac cesarski Kaiserpfalz (palatium). Woda do pałacu doprowadzona została siedmiokilometrowym podziemnym akweduktem. Jego syn i następca Ludwik I Pobożny często korzystał z pałacu i zmarł na pobliskiej wyspie na Renie 20 czerwca 840. Kilka synodów i posiedzeń Świętego Cesarstwa Rzymskiego odbyło się w Ingelheim. Pozostałości pałacu zostały odkopane i są obecnie udostępnione do zwiedzania. W późnym średniowieczu znaczenie pałacu znacznie zmalało, jedynie za panowania cesarza Fryderyka Barbarossy, który podziwiał Karola Wielkiego, doszło do krótkiego przywrócenia jego świetności. W wieku XV i XVI wieku miał tu swoją siedzibę w dzielnicy Ober-Ingelheim sąd regionalny[1].

Oprócz ruin pałacu Karola Wielkiego można w mieście podziwiać także wiele innych zabytków, wśród nich ratusz, wieża Bismarcka, kościół św. Remigiusza (St. Remigius) z rzeźbą Baranka Bożego, kościół Saalkirche z 997 oraz kościół Burgkirche z długoletnią historią budowy. Jego romańska wieża z początków XI w. trójnawowego późnogotyckiego kościoła ze średniowiecznymi murami obronnymi z blankami jest uważana za jeden z najlepiej zachowanych zabytków tego typu[2].

W czasach wojen napoleońskich cały region znajdował się pod okupacją francuską, a później miasto zostało włączone do wielkiego księstwa Hesja-Darmstadt. Jako jedyne miasto między Moguncją a Koblencją Ingelheim am Rhein przetrwało II wojnę światową bez zniszczeń. Jednakże zginęło wielu mieszkańców żydowskiego i cygańskiego pochodzenia.

1 kwietnia 1939 okoliczne do tej pory niezależne miejscowości Nieder-Ingelheim, Ober-Ingelheim i Frei-Weinheim zostały połączone w miasto Ingelheim am Rhein. W 1972 do miasta przyłączono Groß-Winternheim. W pobliżu znajdują się dwa lotniska międzynarodowe (miasto leży dokładnie w połowie pomiędzy nimi): Frankfurt nad Menem (Lotnisko Ren-Men) i Frankfurt-Hahn, to ostatnie wykorzystywane przez tanie linie lotnicze.

Gospodarka

[edytuj | edytuj kod]

Miasto jest siedzibą koncernu chemiczno-farmaceutycznego Boehringer Ingelheim, słynie z uprawy jabłek, truskawek i wiśni. Znane święto czerwonego wina das Rotweinfest, odbywające się na przełomie września i października, przyciąga wielu turystów[3].

Współpraca

[edytuj | edytuj kod]

Miejscowości partnerskie[4]:

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Der Bau der Ingelheimer Pfalz – ein Szenario.. www.ingelheimergeschichte.de. [dostęp 2022-03-25].
  2. Die „Burgkirche”, bis zur Reformation „St. Wigbert”.. www.ingelheimergeschichte.de. [dostęp 2022-03-25].
  3. Rotweinstadt Ingelheim am Rhein.. www.rheinhessen.de. [dostęp 2022-03-25].
  4. Współpraca.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]