Przejdź do zawartości

Dymaxion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dymaxion

Dymaxionprototyp opływowego mikrobusu o niskim zużyciu paliwa, powstał w 1933. Powstały jedynie trzy jego egzemplarze i czwarty jako replika w 2010. Ten typ samochodu wymyślił wspólnie ze Starlingiem Burgessem i zbudował z darowizn i swoich śrdodków Buckminster Fuller. Samóchód został wyróżniony na Światowych Targach 1933/1934 w Chicago, ale nigdy nie wszedł do seryjnej produkcji[1].

Samochód Dymaxion mógł pomieścić dwunastu pasażerów, jechać 120 mil na godzinę i zużywał połowę benzyny ówczesnych samochodów, wykorzystując konstrukcję aerodynamiczną i tylko trzy koła. Podczas demonstracji inwestorom samochód rozbił się zabijając kierowcę. Chociaż później ustalono, że wypadek nie był winą samochodu, nigdy Fuller nie był w stanie znaleźć odpowiedniego źródła finansowania[2].

Dane techniczne

[edytuj | edytuj kod]

Spalał 7,8 l paliwa na 100 km. Mógł zabrać 11 osób i rozwijał prędkość 193km/h. Miał 2 koła z przodu i jedno z tyłu. Napęd był na przednie koła. Tylne koło było skrętne[1].

Wymiary

[edytuj | edytuj kod]

Miał około 6 metrów długości, mimo to charakteryzował się niezwykłym promieniem skrętu. Potrafił zawrócić na odcinku krótszym niż własna długość[1].

Replika

[edytuj | edytuj kod]

Replika Foster Dymaxion została zbudowana w październiku 2010 przez architekta i studenta Buckminster Fullera, Sir Normana Fostera[1]. Zespół Fostera przeprowadził szeroko zakrojone badania w celu odtworzenia jego wnętrza, które uległo całkowitemu zniszczeniu na jedynym zachowanym prototypie i nie było dobrze udokumentowane[3][4]. Foster pożyczył prototyp 2 pod warunkiem, że odrestauruje również jego wnętrze[5]. Prototyp 2 został wysłany do Wielkiej Brytanii w celu wykonania prac renowacyjnych przed powrotem do National Automobile Museum w Reno w stanie Nevada.

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Norman Foster's futuristic concept car.. edition.cnn.com. [dostęp 2022-11-03].
  2. About R. Buckminster Fuller.. www.pbs.org. [dostęp 2022-11-07].
  3. Dymaxion Car Restored.. synchronofile.com. [dostęp 2022-11-03].
  4. Dymaxion.. web.archive.org. [dostęp 2022-11-03].
  5. Dymaxion car 2.. web.archive.org. [dostęp 2022-11-03].