Przejdź do zawartości

Czamowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czamowie
Chăm
Ilustracja
Czamowie Bani w Kambodży
Populacja

≈ 500 tysięcy

Miejsce zamieszkania

Wietnam,
Kambodża,
Malezja,
Tajlandia

Język

czamski

Religia

buddyzm, hinduizm, islam

Grupa

ludy austronezyjskie

Pokrewne

Utsulowie, Rade, Gia Rai, Aczinowie, Malajowie

Mapa grupy etnicznej

Czamowie (wiet. người Chăm) – naród zamieszkujący Czampę (państwo historyczne istniejące od II do XIX wieku na terenie obecnego Wietnamu), obecnie mniejszość etniczna zamieszkująca w Wietnamie (133 tys.), Kambodży (317 tys.), Malezji (10 tys.) i Tajlandii (4 tys.). Kilka tysięcy Czamów jest także rozproszone po świecie, głównie w USA i Francji. Posługują się językiem czamskim, należącym do grupy malajsko-polinezyjskiej.

Czamowie pochodzą od grup austronezyjskich żeglarzy osiedlających się na wybrzeżu indochińskim w drugiej połowie I tysiąclecia p.n.e. i są blisko spokrewnieni z Malajami. Państwo Czamów było mocno zhinduizowane, a religią dominującą był hinduizm. W XVI i XVII w., po zajęciu większości terytorium Czampy przez Wietnamczyków, Czamowie ulegli islamizacji. Obecnie można wyróżnić dwie odrębne grupy Czamów: Czamowie Bani – wyznający specyficzną dla nich odmianę islamu, oraz Czamowie Balamon (od sanskryckiego Brāhman) – wyznający hinduizm. Istnieją również niewielkie grupy Czamów wyznające buddyzm mahajana.

Na terenach pozostałych po państwie Czamów zamieszkują również blisko z nimi spokrewnione grupy etniczne Gia Rai, E De, Raglai i Chu Ru.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]