Przejdź do zawartości

Andrzej Corsini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Andrzej Corsini
Andrea Corsini
prowincjał
biskup
apostoł Florencji
Ilustracja
Portret św. Andrzeja podczas modlitwy pędzla Guido Reni.
Data i miejsce urodzenia

30 listopada 1302
Florencja

Data i miejsce śmierci

6 stycznia 1374[1]
Fiesole (k. Florencji)

Czczony przez

Kościół katolicki

Kanonizacja

29 kwietnia 1629
przez Urbana VIII

Wspomnienie

6, 7 lub 9 stycznia oraz 4 lutego

Atrybuty

pastorał, wilk, baranek, lilie, czerwone róże

Patron

orędownik pokoju

Szczególne miejsca kultu

Basilica di Santa Maria del Carmine we Florencji

Andrzej Corsini, wł. Andrea Corsini (ur. 30 listopada 1302 we Florencji, zm. 6 stycznia 1374 w Fiesole) – karmelita, toskański prowincjał (1348-1349), biskup Fiesole (1349-1374), święty Kościoła katolickiego.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w arystokratycznej florenckiej rodzinie Corsinich w dzień pamięci św. Andrzeja Apostoła, stąd na chrzcie dano mu imię Andrzej. W młodości wiódł swobodne i burzliwe życie, jednak na skutek wyznania matki o tym, że wyprosiła go u Boga gorącą modlitwą i że razem z ojcem złożyła ślub ofiarowania go na służbę Bożą, postanowił zmienić swoje dotychczasowe życie i w wieku piętnastu lat wstąpił do karmelitów we Florencji (1317). Zyskawszy opinię gorliwego i umartwionego zakonnika, pełnił różne funkcje zakonne. W 1324 otrzymał święcenia kapłańskie i został skierowany na studia na Sorbonę do Paryża, a następnie do Awinionu. Po powrocie do Florencji (1347), kiedy panowała epidemia dżumy opisana przez Giovanniego Boccaccio w Dekameronie, zaczął być uważany za proroka i cudotwórcę. W 1348 roku został wybrany na prowincjała Toskanii podczas kapituły generalnej w Metzu. Urząd ten pełnił przez dwa lata (1348-1349), działając na rzecz wzmocnienia zakonu.
13 października 1349[2] został mianowany biskupem Fiesole przez papieża Klemensa VI (+1352) na miejsce zmarłego na zarazę poprzednika.

Jego ascetyczny rygor i absolutne oddanie posłudze nie przez wszystkich były do zaakceptowania. Miłosierny, energiczny ale nie zawsze posłuszny Andrzej Corsini okazał się dobrym administratorem i rozjemcą. Niejednokrotnie godził zwaśnione między sobą włoskie miasta. Zyskał wielką renomę jako rozjemca między rywalizującymi frakcjami politycznymi a na prośbę Urbana V (+1370) udał się do Bolonii i przyczynił do zawarcia pokoju między ludźmi podburzonymi przez Visconti.
Niestrudzenie przez 24 lata biskupstwa wizytował parafie, odwiedzał szpitale i przytułki wspomagając biednych. Odnawiał i budował kościoły, zwalczał nadużycia i łamanie celibatu. Wśród kapłanów założył Bractwo Trójcy Przenajświętszej (nazywane niekiedy Koronką do Trójcy Przenajświętszej).

Zmarł w wieku 71 lat w dzień Objawienia Pańskiego (pot. Święto Trzech Króli). Pochowany został we Florencji w kaplicy ufundowanej przez jego rodzinę w kościele Santa Maria del Carmine.

Dzień obchodów

Wspomnienie liturgiczne początkowo przypadało 6 stycznia, kiedy to Kościół katolicki uroczyście obchodzi Święto Trzech Króli, więc kolejno wyznaczano terminy w inne dni: we Florencji na 7 stycznia, za czasów Urbana VIII (+1644) na 30 stycznia, a od czasów Aleksandra VII (+1667) na 4 lutego. W polskim Kościele i zakonach karmelitów oraz karmelitów bosych przypada ono 9 stycznia. W nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego wspomnienie obchodzi się 4 lutego w randze święta trzeciej klasy.

W dzień śmierci Andrzeja we Florencji odbywa się uroczysta procesja z jego relikwiami.


Beatyfikacja i kanonizacja

Z uwagi na liczne cuda jakie miały się dokonać za życia Andrzeja Corsini, jak i po śmierci za jego wstawiennictwem, Eugeniusz IV (+1447) zezwolił na jego natychmiastowy publiczny kult.

W poczet świętych wpisał go Urban VIII 29 kwietnia 1629[3], jednakże dopiero Benedykt XIII podał bullę papieską do publicznej wiadomości w 1724 roku.

Ikonografia

[edytuj | edytuj kod]

Święty przedstawiany jest w stroju zakonnym i z biskupimi insygniami. Jego atrybuty to lilie symbolizujące, że był propagatorem celibatu, czerwone róże nawiązują do jego działalności charytatywnej. Wilk i owca to atrybuty nawiązujące do legendy z godnie z którą jego matka przed urodzeniem zobaczyła we śnie wilka wstępującego do karmelitańskiego klasztoru, który w progu klasztoru przemienił się w baranka. Ten sen został uznany za proroczy gdy gdy Andrzej po burzliwym młodzieńczym okresie wstąpi do klasztoru karmelitów[4].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Niekiedy podawana jest data 6 stycznia 1373, jednak wynika to z faktu, że w średniowiecznej Italii powszechnie stosowano kalendarz florencki, zgodnie z którym rok rozpoczynał się dopiero 25 marca, a nie 1 stycznia; tym samym, 6 stycznia 1373 według kalendarza florenckiego odpowiada dacie 6 stycznia 1374 według kalendarza współczesnego. Rok 1374 jako datę śmierci potwierdzają dokumenty z rejestru papieża Grzegorza XI; zob. Konrad Eubel, Hierarchia catholica medii aevi, Münster 1913, s. 248.
  2. St. Andrew Corsini - Friar & Bishop (zakonnik i biskup) - Saints of Carmel na stronie Brytyjskiej Prowincji Karmelitów (ang.)
  3. Sant' Andrea Corsini festa: 9 gennaio). carmelit.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-08-21)]. na archiwalnej stronie włoskich karmelitów (wł.)
  4. Marecki i Rotter 2009 ↓, s. 71.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]