Przejdź do zawartości

Jezioro Mikorzyńskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest najnowsza wersja artykułu Jezioro Mikorzyńskie edytowana 15:58, 17 lut 2024 przez JakaśKreatywnaNazwa (dyskusja | edycje).
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Jezioro Mikorzyńskie
Ilustracja
Widok na wschodni brzeg Jeziora Mikorzyńskiego
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Mikorzyn, Wąsosze, Półwiosek Stary, Lubomyśle

Region

Pojezierze Żnińsko-Mogileńskie

Wyspy

Wyspa Klary (Wyspa Zakochanych)

Morfometria
Powierzchnia

2,51 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


6,6 km
1,0 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


11,5 m
36,5 m

Objętość

0,029 km³

Hydrologia
Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy Ślesin
Mapa konturowa gminy Ślesin, blisko centrum po lewej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Mikorzyńskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Mikorzyńskie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Mikorzyńskie”
Położenie na mapie powiatu konińskiego
Mapa konturowa powiatu konińskiego, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Mikorzyńskie”
Ziemia52°20′55″N 18°18′12″E/52,348611 18,303333

Jezioro Mikorzyńskie[1]jezioro polodowcowe typu rynnowego w Polsce, położone w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim, w gminie Ślesin, na obszarze Pojezierza Żnińsko-Mogileńskiego[2].

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Jezioro o znacznym wydłużeniu z południa na północ i dobrze rozwiniętej linii brzegowej. Od północy połączone jest z Jeziorem Ślesińskim, od południa z Jeziorem Pątnowskim.

Wchodzi w skład ciągu jezior rynnowych (tzw. rynna goplańska) stanowiących ślad cyrkulacji wód w podłożu lodowca. Nad jego brzegami znajdują się Ślesin, Mikorzyn, Wąsosze, Półwiosek Stary, Lubomyśle. Od lat 50. jezioro to jest częścią 32-kilometrowego Kanału Ślesińskiego[3]. Jezioro stało się główną atrakcją turystyczną tego obszaru z licznymi ośrodkami wypoczynkowymi. Do wód akwenu dostają się wody ciepłownicze z niedalekich elektrowni w Koninie co sprawia, że temperatura wody jest podwyższona, latem często oscyluje wokół 25 °C.

W południowo-wschodniej części na odcinku 1750 m znajduje się grobla oraz żelbetonowa ściana. Umocnienia te są końcowymi elementami kanału zrzutowego elektrowni konińskich. Dno opada stromą skarpą tworząc 5 wyraźnych zagłębień w akwenie, w środkowej części osiągając największe głębokości. Jest to najgłębsze jezioro spośród jezior konińskich. Pod względem rybackim jezioro typu leszczowego. Występują tu leszcze, krąpie, ukleje, okonie, sandacze, płocie, jazgarze, cierniki, liny i węgorze. Dobre warunki do tarła, żerowania i wzrostu ryb ze względu na dużo roślinności zanurzonej.

Wokół jeziora, zwłaszcza po wschodniej części, duże powierzchnie stanowią lasy mieszane. Atrakcję turystyczną stanowią stare parki podworskie między innymi w Wąsoszach i Piotrkowicach.

W południowej części jeziora znajduje się wyspa Klary zwana też wyspą Zakochanych. Nazwa wyspy związana jest z miejscową legendą[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]