Przejdź do zawartości

Dyskusja:Molo w Sopocie

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest najnowsza wersja artykułu Dyskusja:Molo w Sopocie edytowana 23:14, 16 paź 2023 przez Szoltys-bot (dyskusja | edycje).
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Molo czy pirs

[edytuj kod]

Przydałoby się dodać do artykułu, że to molo nie jest molem tylko pirsem.

http://zoppot.fm.interia.pl/m.html Nazwa "molo", choć nie odpowiada prawdzie - molo to przecież nie falochron - przyjęła się po II wojnie światowej tak mocno, że na nic zdały się nieśmiałe okrzyki oburzonych językoznawców próbujących zmienić nazwę na obcobrzmiący steg bądź pirs.

  • Według Molo błędu nie ma, nigdzie nie powiedziane, że musi być falochronem, możliwe, że molo i pirs to to samo. A amatorski portal nie jest bardzo wiarygodnym źródłem. Ciacho5 (dyskusja) 17:42, 10 sty 2011 (CET)[odpowiedz]
  • Jest spora różnica pomiędzy molem a pirsem. Molo to jest tylko pomost wychodzący w może, a pirs to cytując za wikipedią:

"portowa budowla hydrotechniczna w postaci sztucznego półwyspu wysuniętego w głąb wody prostopadle lub skośnie do brzegu lub nabrzeża, lub w postaci sztucznej wyspy, a w przypadku pirsów największych - również w postaci pomostu stojącego dalej od brzegu i połączonego z lądem estakadą (podobnie jak sztuczna wyspa). " Inne różnice są Molo w Spocie jest molem tylko z nazwy.

  • Wszak Molo w Sopocie jest pomostem wychodzącym w morze. Jakoś nie widzę różnic między molem a pirsem, prawdopodobnie są to nazwy na to samo, przychodzące do polszczyzny różnymi drogami. Gdzie różnice ktoś widzi? Ciacho5 (dyskusja) 23:33, 10 sty 2011 (CET)[odpowiedz]

Do Ciacho5 Przepraszam, że tak późno się odzywam, ale różnica jest. Jak już wspomniałem, molo to jest sam pomost pełniący takie i takie funkcje. Pirs natomiast jest to półwysep albo wyspa, sztuczna albo prawdziwa połączona z lądem za pomocą pomostu. W takim razie molo w Sopocie jest pirsem.