Przejdź do zawartości

Cerkwica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Reguly (dyskusja | edycje) o 10:50, 17 sie 2011. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Cerkwica
{{{rodzaj miejscowości}}}
{{{alt zdjęcia}}}
Kościół w Cerkwicy
Państwo zachodniopomorskie
Powiat

gryficki

Gmina

Karnice

Liczba ludności (2004)

1261

Strefa numeracyjna

(+48) 91

Kod pocztowy

72-342

Tablice rejestracyjne

ZGY

SIMC

0777250

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:airport}

Cerkwica (hist. Cerekwica[1], niem. Zirkwitz) – wieś w północno-zachodniej Polsce, na Równinie Gryfickiej, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, w gminie Karnice.

W latach 1946–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego. W 2004 roku we wsi było zameldowanych 1261 osób[2].

W miejscowości ma siedzibę jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej włączona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego[3].

Historia

Miejscowość o rodowodzie średniowiecznym, położona przy trakcie z Trzebiatowa do Kamienia Pomorskiego. W 1124 roku w Cerkwicy odbył się uroczysty chrzest ludności Pomorza Zachodniego przeprowadzony przez misjonarza św. Ottona z Bambergu[4]. W 1287 roku wieś została przekazana na uposażenie klasztoru norbertanek w Trzebiatowie. Po sekularyzacji majątków zakonnych w XVI wieku Cerkwica znalazła się w rękach prywatnych właścicieli. W XVIII wieku należała do Petera Ernesta von Woedtke, który w 1743 roku sprzedał ją Georgowi Laurenzowi von Kamee. Ten jednak nie przejął majątku, a odstąpił go ponownie rodzinie von Woedtke. Pod koniec XVIII wieku majątek nabył Richard von Münchow. Nie posiadał go jednak długo i odsprzedał Cerkwicę Georgowi Juliusowi von Osten. W XIX wieku właścicielem był Johann Jakub Zitzwitz, który przekazał te dobra w dzierżawę rodzinie von Dulong. Administratorzy nie wywiązywali się jednak ze swoich zobowiązań i zubożyli majątek. W 1890 roku folwark w Cerkwicy nabył oficer pruski, Wilhelm von Sydow. W rękach rodziny von Sydowów Cerkwica była do II wojny światowej[5].

Po II wojnie światowej na terenie dawnego folwarku w Cerkwicy mieścił się Państwowy Ośrodek Hodowli Zarodowej[6].

Zabytki

Drewniana wieża kościoła parafialnego

Lista zabytków w Cerkwicy[7]:

We wsi ponadto znajdują się historyczne pozostałości zabudowań folwarcznych z XIX wieku.

Szlaki komunikacyjne

W Cerkwicy krzyżuje się droga wojewódzka nr 103 z drogą wojewódzką nr 110.

Galeria

Studnia w miejscu symbolicznego tzw. zbiorowego chrztu ludności Pomorza Zachodniego, przeprowadzonego przez Biskupa Ottona z Bambergu

  1. S. Kozierowski, Atlas nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej. Poznań: Nauka i Praca. 1934.
  2. II. Aktualna sytuacja społeczno-gospodarcza na obszarze gminy Karnice. W: Plan rozwoju lokalnego gminy Karnice na lata 2005-2013. Urząd Gminy w Karnicach, 2005-05-06, s. 20.
  3. Wykaz OSP w KSRG w wojewódzktwie zachodniopomorskim w lutym 2011 r.. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, 2011-03-02. [dostęp 2011-08-14].
  4. Plan rozwoju miejscowości Cerkwica. Rada Gminy Karnice, 2005, s. 5.
  5. www.karnice.pl
  6. Plan rozwoju miejscowości Cerkwica. Rada Gminy Karnice, 2005, s. 6.
  7. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 23 lipca 2024.

Linki zewnętrzne

Szablon:Linki do map Polski