Czerwone Gitary
Koncert Czerwonych Gitar (2023) | |
Rok założenia | |
---|---|
Pochodzenie | |
Gatunek | |
Aktywność |
od 3 stycznia 1965 |
Powiązania | |
Skład | |
Jerzy Skrzypczyk Arkadiusz Wiśniewski Mieczysław Wądołowski Marek Jabłoński Marcin Niewęgłowski | |
Byli członkowie | |
Seweryn Krajewski, Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon, Ryszard Kaczmarek, Henryk Zomerski, Wojciech Hoffmann, Dominik Kuta, Jan Pospieszalski, Arkadiusz Malinowski, Marek Kisieliński, Dariusz Olszewski, Artur Chyb, Jerzy Kossela, Artur Żurek | |
Strona internetowa |
Czerwone Gitary – polski zespół instrumentalno-wokalny grający muzykę bigbitową, założony w 1965 w Gdańsku Wrzeszczu.
Swoje największe sukcesy osiągnęli w pierwszych pięciu latach istnienia, a prasa czasem określała ich mianem „polskich Beatlesów” (bądź „Beatlesami Europy Wschodniej”) z uwagi na ich liczne podobieństwa – m.in. w oryginalnym stylu gry i ekspresji scenicznej – z brytyjską grupą[1].
Historia
[edytuj | edytuj kod]Zespół został założony 3 stycznia 1965 w kawiarni „Cristal” w Gdańsku Wrzeszczu przez byłych członków gdańskiego zespołu „Grupa X”, który działał tajnie w innej grupie – Pięciolinie[2]: Bernarda Dornowskiego, Jerzego Kosselę, Krzysztofa Klenczona i Henryka Zomerskiego, a także Jerzego Skrzypczyka, również z Pięciolinii[3][4]. Nazwę grupy zaproponował Franciszek Walicki (wybrany na kierownika programowo-artystycznego grupy), a drugą propozycję – Maskotki – wymyślił Jerzy Kossela (kierownik muzyczny formacji)[5].
Zespół od początku istnienia pracował nad własnym stylem kompozycji, aranżacji i wykonania, co miało wyróżnić go spośród innych wykonawców, z tego powodu odrzucał próby imitowania zagranicznych grup[6]. Ich twórczość skierowana była głównie do nastoletniego odbiorcy, jednak Krajewski i Klenczon – wraz z rozwojem zespołu wybrani na głównych kompozytorów piosenek grupy – tworzyli utwory również dla starszego pokolenia[7].
Lata 60.
[edytuj | edytuj kod]Zespół zagrał pierwszy koncert 15 stycznia 1965 w Elblągu[8][9]. Za promocję grupy odpowiadał Adam Dudziński (kierownik administracyjny grupy), który objął Czerwone Gitary opieką Klubu „Ster”, zapewniając im sprzyjające warunki materialne i rozwojowe[10]. W grudniu 1965 z zespołu odszedł Henryk Zomerski, a jego miejsce zajął Seweryn Krajewski, który już wcześniej występował gościnnie w zespole[11]. Na pierwszych plakatach i zdjęciach grupie nie ma sylwetek i nazwisk Seweryna Krajewskiego i Jerzego Skrzypczyka, ponieważ ujawnienie faktu występowania w tzw. zespole big-bitowym było w owym czasie równoznaczne ze skreśleniem obu z listy uczniów szkoły muzycznej[12]. Dla bezpieczeństwa obaj muzycy występowali pod pseudonimami: Krajewski jako Robert Marczak, a Skrzypczyk jako Jerzy Geret[13].
W latach 1965–1966 występowali sezonowo m.in. w klubie „Non-Stop” w Sopocie, poza tym grali podczas bali karnawałowych[14]. Po kilkunastu tygodniach pracy otrzymali propozycję nagrań dla redakcji muzycznej Polskiego Radia, które zrealizowali w lutym i czerwcu 1965; zarejestrowali wówczas piosenki: „Taka jak ty”, „No bo ty się boisz myszy” i „Licz do stu”[15]. Odbyli także pierwszą trasę koncertową po Polsce; przez trzy miesiące często dawali po dwa koncerty dziennie, zazwyczaj w prymitywnych salach o fatalnym nagłośnieniu, mimo to zgromadzili wokół siebie grono wielbicieli[16]. Również w 1965 otrzymali zaproszenie na przesłuchania do 3. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, jednak nie wzięli w nich udziału z uwagi na brak odpowiednich środków finansowych[17]. W następnym roku wystąpili poza konkursem w koncercie „Popołudnie z młodością” podczas 4. KFPP w Opolu[18]. Również w 1966 wydali swój debiutancki album pt. To właśnie my, za którego sprzedaż w liczbie 160 tys. egzemplarzy odebrali certyfikat srebrnej płyty w Polsce[19]. Na płycie umieścili m.in. piosenki „Historia jednej znajomości”, „Matura” i „Mówisz, że kochasz mnie jak nikt”[20]. W grudniu tego samego roku uczestniczyli w pierwszej edycji konkursu „Gitariada” w Warszawie, a za swój występ zebrali pozytywne recenzje w prasie, radiu i telewizji[21].
Wraz ze wzrostem popularności Czerwonych Gitar między członkami zespołu zaczęło dochodzić do pierwszych konfliktów, które doprowadziły do rezygnacji Jerzego Kosseli z dalszej współpracy w grudniu 1966, a w kwietniu 1967 formalnie odszedł z formacji[22]. Pozostali muzycy w maju 1967 nagrali album pt. Czerwone Gitary 2, który rozszedł się w nakładzie 250 tys. sztuk[23]. W następnym miesiącu wystąpili na 5. KFPP w Opolu z utworami „Co za dziewczyna” i „Stracić kogoś”, za które Krajewski otrzymał Nagrodę Polskiej Federacji Jazzowej za debiut kompozytorski[18]. W 1968 wydali album pt. Czerwone Gitary 3, za którego sprzedaż w ponad 300 tys. egzemplarzy otrzymali certyfikat złotej płyty w Polsce[24]. Na longplayu, pierwszym w Polsce wydanym w formie albumu, umieścili m.in. piosenki „Takie ładne oczy”, „W myślach moich Consuelo”, „Jedno jest życie” „Kwiaty we włosach” i „My z XX wieku”[20]. W tym samym roku za „Takie ładne oczy” otrzymali pierwszą nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji na 6. KFPP w Opolu, a Krajewski otrzymał też wyróżnienie za piosenkę „Gondolierzy znad Wisły”[18]. Wystąpili także z utworami „Anna Maria” i „Biały krzyż” na 8. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie[23]. Zimą 1968 odbyli trzymiesięczną trasę koncertową po ZSRR[25].
W styczniu 1969 otrzymali trofeum na Międzynarodowych Targach Płytowych (MIDEM) w Cannes, przyznawane za największą liczbę sprzedanych płyt w kraju, z którego pochodzi wykonawca; na targach wystąpili z piosenkami: „Anna Maria” w wersji anglojęzycznej i „Jak mi się podobasz”[26]. Poza tym tygodnik muzyczny „Billboard” przyznał grupie nagrodę dla najpopularniejszego zespołu młodzieżowego w Polsce[24]. W czerwcu za utwór „Biały krzyż” otrzymali Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na 7. KFPP w Opolu, na którym wystąpili również w konkursie „Premier” z piosenką „Trzymając się za ręce”[23]. Piosenkę tę wykonali również na III Festiwalu Piosenki Żołnierskiej[27]. Również w 1969 otrzymali Złoty Mikrofon (przyznawany przez Polsko-Amerykańską Agencję Artystyczną) za wybitne osiągnięcia muzyczne i Złotą Kotwicę Sopockiego Lata ’69, czyli pierwszą nagrodę na Festiwalu Zespołów Młodzieżowych w Sopocie[28]. W tym samym roku wylansowali jeszcze kilka przebojów: „Tak bardzo się starałem”, „Czekam na twój przyjazd” i „Jesień idzie przez park”, a także zostali okrzyknięci najpopularniejszym młodzieżowym zespołem roku[24]. W okresie od września 1968 do maja 1970 piosenki Czerwonych Gitar zostały wyemitowane 1,1 tys. razy na antenie Polskiego Radia, przy czym największą popularnością wówczas cieszyły się utwory: „Tak bardzo się starałem”, „Jesień idzie przez park” i „Powiedz, stary, gdzieś ty był”[23].
Lata 70.
[edytuj | edytuj kod]W styczniu 1970 wystąpili w widowisku rewiowym Nasze szaleństwo w Teatrze „Syrena” w Warszawie, w którym wykonali utwory: „Słońce za uśmiech”, „Najpiękniejsze polskie dziewczyny”, „Piosenka warszawskiej ulicy” i „Dwie na jednego”[29]. W tym samym roku z Czerwonych Gitar odszedł Krzysztof Klenczon, któremu nie podobał się pomysł na zmianę brzmienia zespołu – Seweryn Krajewski chciał, by grupa zaczęła grać muzykę z pogranicza jazzu, soulu i muzyki poważnej[30]. Pozostali muzycy, już przez dotychczasowego lidera i kierownika muzycznego, nagrali i wydali longplay pt. Na fujarce (1970), który jest uznawany przez niektórych krytyków muzycznych za najlepszy w historii zespołu, jednocześnie był dość chłodno przyjęty przez fanów[31]. W 1971 ukazał się kolejny długogrający album Spokój serca – najbardziej zróżnicowany stylistycznie (kolejna Złota Płyta). Na IX KFPP w Opolu piosenka „Płoną góry, płoną lasy” spotkała się z gorącym przyjęciem publiczności. Czerwone Gitary wróciły na szczyty list przebojów. Grupa koncertowała z sukcesami m.in. w NRD i ZSRR. W 1974 zespół nagrał album Rytm Ziemi. W 1976 ukazała się płyta świąteczna, Dzień jeden w roku, a rok później Port piratów – ostatnia płyta z materiałem studyjnym w latach 70. Zespół występował na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze[32]. W 1979 zagrali koncerty w Chicago, a w trakcie pobytu spotkali się z Krzysztofem Klenczonem, który miał zapewnić ich o chęci powrotu do zespołu[33].
lata 80.
[edytuj | edytuj kod]W latach 80. zespół zniknął z polskiej estrady na kilkanaście lat. W tym czasie grał w USA oraz w ZSRR i NRD. W 1991 zespół powrócił z koncertami związanymi z 25-leciem działalności; zagrał m.in. w hali „Spodek” w Katowicach, Operze Leśnej w Sopocie i Sali Kongresowej w Warszawie, a także w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Zielonej Górze[34]. W 1997 z Czerwonych Gitar odszedł kolejny lider, Seweryn Krajewski. W 1998 zespół wydał nową płytę, pt ...jeszcze gra muzyka, pierwszą od 21 lat. W 2005 zespół obchodził jubileusz 40-lecia. Z tej okazji wydał nową płytę Czerwone Gitary OK, a piosenka z tej płyty „Senny szept” zdobyła czwarte miejsce na Festiwalu Jedynki w Sopocie.
W 2006 Czerwone Gitary otrzymały Marmurowy Krążek – nagrodę za największą liczbę sprzedanych płyt w historii polskiej fonografii[3]. Rok później zespół zaprezentował nowego singla „Wezmę cię ze sobą”. W 2008 Czerwone Gitary nagrywały płytę dla niemieckiej wytwórni Sony BMG Deutschland. Album zatytułowany Herz verschenkt został wydany w 2009. W kolejnym roku pojawił się kolejny singiel Czerwonych Gitar – „Lecz tylko na chwilę”. W tym samym roku zespół odebrał złotą płytą za album O.K.[3][35]
XXI wiek
[edytuj | edytuj kod]W 2013 w Warszawie[36] oraz w 2014 w Zabrzu[37] odbyły się pierwsze w historii koncerty Czerwone Gitary Symfonicznie. W grudniu 2014 w Polskim Radiu Rzeszów zespół zagrał koncert Czerwone Gitary Akustycznie – Elektrycznie „Śpiewaj razem z nami”[38].
Obchody 50-lecia istnienia zespołu przypadające na rok 2015 zespół zainaugurował kilkutygodniową trasą po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie[39]. 14 marca w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbył się Złoty Koncert Jubileuszowy[40]. Tego samego dnia odbyła się premiera nowej płyty zespołu zatytułowanej Jeszcze raz, na której znalazło się 15 nowych piosenek, w tym jeden archiwalny utwór Krzysztofa Klenczona[41]. Album kolejno promowały single: „Trochę przed wieczorem”[42], „Coś przepadło”[43], „Czerwona gitara”[44], „Jeszcze raz, pierwszy raz[45]”. 12 czerwca 2015 podczas pierwszego dnia 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Czerwone Gitary odsłoniły swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki[46]. Tego samego dnia zespół wystąpił na Festiwalu „Dozwolone od lat 18" na Stadionie Miejskim we Wrocławiu[47]. 31 lipca w Operze Leśnej w Sopocie odbyła się jubileuszowa odsłona koncertu Czerwone Gitary Symfonicznie z towarzyszeniem Orkiestry Symfoników Gdańskich. Utwory zespołu wykonali także zaproszeni artyści m.in. Sarsa Markiewicz, Jacek Stachursky i Marcin Kindla[48]. Tydzień później – 7 sierpnia 2015 – zespół wystąpił podczas 1. Rockblu Przywidz Festiwalu, a wcześniej wziął udział w ceremonii otwarcia Bulwaru Zespołu Czerwone Gitar oraz odsłonięcia Korzeni Rocka – pomnika upamiętniającego gwiazdy polskiego rocka[49]. 14 sierpnia podczas festiwalu Disco pod Gwiazdami w amfiteatrze w Zielonej Górze, odbył się jubileuszowy występ Czerwonych Gitar z okazji 50-lecia działalności scenicznej. Impreza była transmitowana na antenie Telewizji Polsat[50]:
Z tym tematem związana jest kategoria:Muzycy zespołu
[edytuj | edytuj kod]Obecny skład
[edytuj | edytuj kod]- Jerzy Skrzypczyk (na początku jako Jerzy Geret[13]) – perkusja, instrumenty klawiszowe[51], śpiew (od 1965)
- Mieczysław Wądołowski – gitara akustyczna, śpiew (od 1997)
- Arkadiusz Wiśniewski – gitara basowa, śpiew (od 2003)
- Marcin Niewęgłowski – gitara, śpiew (2014–2016, od 2022)
- Marek Jabłoński – gitara (od 2016)
Byli członkowie
[edytuj | edytuj kod]- Jerzy Kossela – gitara, śpiew (1965–1967, 1991–1993, 1999–2015, 2016)
- Bernard Dornowski – śpiew, gitara, gitara basowa (1965–1999)
- Seweryn Krajewski (na początku jako Robert Marczak[13]) – śpiew, gitara, gitara basowa, instrumenty klawiszowe, skrzypce (1965–1997)
- Henryk Zomerski – instrumenty klawiszowe, gitara basowa, flet[52], śpiew (1965, 1999–2011)
- Krzysztof Klenczon – śpiew, gitara, akordeon[53] (1965–1970)
- Dominik Kuta (jako Dominik Konrad) – flet, gitara, śpiew (1970)
- Ryszard Kaczmarek – gitara basowa (1974–1976)
- Jan Pospieszalski – gitara basowa (1977–1979)
- Wojciech Hoffmann – gitara (1997–2000)
- Arkadiusz Malinowski – gitara basowa, śpiew (1999–2003)
- Marek Kisieliński – gitara, instrumenty klawiszowe, śpiew (2004–2013)
- Artur Chyb – gitara (2013–2014)
- Artur Żurek – perkusjonalia, perkusja (2016–2017)[54]
- Dariusz Olszewski – gitara solowa, śpiew (2000–2004, 2010 – 2022)
Oś czasu
[edytuj | edytuj kod]Dyskografia
[edytuj | edytuj kod]- 1966 – To właśnie my (złota płyta)[55]
- 1967 – Czerwone Gitary (2)
- 1968 – Czerwone Gitary (3)
- 1970 – Na fujarce
- 1971 – Spokój serca
- 1971 – Consuela (płyta nagrana i wydana w NRD)
- 1974 – Rytm Ziemi[56]
- 1976 – Dzień jeden w roku
- 1977 – Port piratów
- 1978 – Rote Gitarren (płyta nagrana i wydana w NRD)
- 1999 – ...jeszcze gra muzyka
- 2005 – O.K. (złota płyta)[35]
- 2009 – Herz verschenkt (płyta nagrana i wydana w Niemczech)
- 2015 – Jeszcze raz[57]
- 2015 – Symfonicznie
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Dornowski i in. 1992 ↓, s. 39, 51, 64, 115–117, 120–121.
- ↑ Historia – Czerwone Gitary [online], czerwonegitary.com [dostęp 2021-02-14] (pol.).
- ↑ a b c Oficjalna strona zespołu: Biografia zespołu. Czerwone Gitary Group, 2013. [dostęp 2013-06-01].
- ↑ Dornowski i in. 1992 ↓, s. 59.
- ↑ Dornowski i in. 1992 ↓, s. 21, 23.
- ↑ Dornowski i in. 1992 ↓, s. 23, 38.
- ↑ Dornowski i in. 1992 ↓, s. 45–46, 50, 112–113, 117, 121.
- ↑ Dornowski i in. 1992 ↓, s. 25.
- ↑ Czerwone Gitary i pół wieku – FILM DOKUMENTALNY [online] [dostęp 2021-04-21] (pol.).
- ↑ Dornowski i in. 1992 ↓, s. 24.
- ↑ Dornowski i in. 1992 ↓, s. 26, 101.
- ↑ Dornowski i in. 1992 ↓, s. 26.
- ↑ a b c Czerwone Gitary – Biografia [online] [dostęp 2021-02-08] (pol.).
- ↑ Dornowski i in. 1992 ↓, s. 26–28, 122.
- ↑ Dornowski i in. 1992 ↓, s. 28–29, 37.
- ↑ Dornowski i in. 1992 ↓, s. 30–35.
- ↑ Dornowski i in. 1992 ↓, s. 38.
- ↑ a b c Dornowski i in. 1992 ↓, s. 39.
- ↑ Dornowski i in. 1992 ↓, s. 50–51.
- ↑ a b Dornowski i in. 1992 ↓, s. 51.
- ↑ Dornowski i in. 1992 ↓, s. 36–37.
- ↑ Dornowski i in. 1992 ↓, s. 65–66, 103–109.
- ↑ a b c d Dornowski i in. 1992 ↓, s. 40.
- ↑ a b c Dornowski i in. 1992 ↓, s. 42.
- ↑ Dornowski i in. 1992 ↓, s. 42–43.
- ↑ Dornowski i in. 1992 ↓, s. 40–41.
- ↑ Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając: Encyklopedia polskiej muzyki rockowej Rock’n’roll 1959–1973. Kraków: Wydawnictwo „Rock-Serwis”, 1995, s. 294. ISBN 83-85335-25-0.
- ↑ Dornowski i in. 1992 ↓, s. 40, 42.
- ↑ Dornowski i in. 1992 ↓, s. 55–56.
- ↑ Dornowski i in. 1992 ↓, s. 7–8, 66, 111.
- ↑ Dornowski i in. 1992 ↓, s. 8.
- ↑ XII Festiwal Piosenki Radzieckiej, Zielona Góra, 9–12 czerwca 1976, b.n.s.
- ↑ Dornowski i in. 1992 ↓, s. 7.
- ↑ Dornowski i in. 1992 ↓, s. 11–13.
- ↑ a b Złote płyty CD przyznane w 2010 roku [online], ZPAV [dostęp 2020-05-28] .
- ↑ Czerwone Gitary po raz pierwszy z orkiestrą [online], Onet.pl, 13 listopada 2013 [dostęp 2015-04-06] [zarchiwizowane z adresu 2013-11-13] .
- ↑ Czerwone Gitary Symfonicznie w Zabrzu [online], Onet.pl, 10 grudnia 2013 [dostęp 2014-04-06] [zarchiwizowane z adresu 2013-12-13] .
- ↑ Czerwone Gitary Akustycznie-Elektrycznie “Śpiewaj razem z nami”. radio.rzeszow.pl. [dostęp 2015-04-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-13)].
- ↑ Czerwone Gitary grają w USA i w Kanadzie. pap.pl. [dostęp 2015-04-06].
- ↑ Czerwone Gitary 50 lat na scenie. Jubileuszowy koncert w Gdańsku. [dostęp 2015-04-06].
- ↑ Czerwone Gitary wracają z nową płytą. [dostęp 2015-04-06].
- ↑ Nowa płyta Czerwonych Gitar ukaże się w marcu 2015. pap.pl. [dostęp 2015-04-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)].
- ↑ Nowy album na jubileusz Czerwonych Gitar. [dostęp 2015-04-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)].
- ↑ Singiel „Czerwona gitara” promuje nową płytę Czerwonych Gitar. pap.pl. [dostęp 2015-04-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)].
- ↑ W czwartek premiera singla Czerwonych Gitar z nowej płyty „Jeszcze raz”. pap.pl. [dostęp 2015-04-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)].
- ↑ Czerwone Gitary mają swoją gwiazdę w Opolu - FILM, ZDJĘCIA - Radio Opole [online], radio.opole.pl [dostęp 2024-04-22] [zarchiwizowane z adresu 2015-06-15] (pol.).
- ↑ Dozwolone od lat 18 – koncert na Stadionie Wrocław. Rodowicz, Krawczyk, Czerwone Gitary [online], wroclaw.pl [dostęp 2020-07-08] (pol.).
- ↑ Symfoniczne 50-lecie Czerwonych Gitar 31 lipca w Sopocie [online], Onet.pl, 21 lipca 2015 [dostęp 2015-08-15] [zarchiwizowane z adresu 2015-08-06] .
- ↑ Nazwa „Bulwar Zespołu Czerwone Gitary” nadana! | Urząd Gminy Przywidz. przywidz.pl. [dostęp 2015-08-15].
- ↑ Disco Pod Gwiazdami 2015 na żywo w Polsacie i Disco Polo Music. [dostęp 2015-08-15].
- ↑ Czerwone Gitary – …jeszcze gra muzyka [online] [dostęp 2021-02-10] (pol.).
- ↑ …jeszcze gra muzyka – CZERWONE GITARY [online] [dostęp 2021-01-22] (pol.).
- ↑ 14 stycznia 1942 urodził się Krzysztof Klenczon. [online] [dostęp 2021-02-06] (pol.).
- ↑ Z satysfakcją informujemy, że promowany przez Czerwone Gitary perkusista – Artur Żurek, został zaproszony do współpracy przez zespół „Nocny kochanek”. [online] [dostęp 2021-01-18] (pol.).
- ↑ Złote płyty CD przyznane w 2008 roku [online], ZPAV [dostęp 2020-05-28] .
- ↑ Płyty analogowe – longplay’e. Czerwone Gitary. [dostęp 2014-05-04]. (pol.).
- ↑ Nowa płyta zespołu Czerwone Gitary – „Jeszcze raz” [online], Onet.pl, 2 marca 2015 [dostęp 2015-11-02] [zarchiwizowane z adresu 2015-03-11] (pol.).
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Bernard Dornowski, Jerzy Kossela, Seweryn Krajewski, Jerzy Skrzypczyk: „Czerwone Gitary” to właśnie my. Tadeusz Sosnowski (oprac.). Polska Oficyna Wydawnicza „BGW”, 1992. ISBN 83-7066-456-3.
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Dyskografia – Seweryn Krajewski Fundacja
- Czerwone Gitary w bazie Archiwum Polskiego Rocka
- Oficjalna strona Czerwonych Gitar