Przejdź do zawartości

Beocja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Współczesna Beocja na mapie Grecji
Hegemonia Teb 371-362 p.n.e.
Mapa Beocji starożytnej

Beocja (gr. Βοιωτία, Boiotia, łac. Beotia) – kraina historyczna w środkowej starożytnej Grecji między Zatoką Koryncką a Zatoką Eubejską Północną i Południową oraz Cieśniną Ewripos.

Od 2011 roku Beocja (Viotia) jest jednostką regionalną w Republice Greckiej w regionie administracyjnym Grecja Środkowa, ze stolicą w Liwadii. Graniczy z Attyką Zachodnią i Attyką Wschodnią (region Attyka) oraz Fokidą i Ftiotydą (Grecja Centralna). Powierzchnia Beocji wynosi 2952 km², zamieszkuje ją około 130,7 tys. ludzi (stan z 2005 roku).

Beocja w starożytności

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Związek Beocki.

W starożytności Beocja odgrywała ważną rolę. Jej głównym miastem były Teby. W południowej części Beocji znajdowały się dwa pasma górskie: Kiteron i Helikon (siedziba muz). Większość jej obszaru zajmowały jednak żyzne pola uprawne, zdatne też do hodowli.

W VII wieku p.n.e. powstał Związek Beocki, skupiające polis z tej krainy z Tebami na czele. W czasie wojny peloponeskiej Związek początkowo opowiedział się po stronie Sparty, odnosząc ważne zwycięstwo w bitwie pod Delion. Beocja odgrywała największą rolę w IV wieku p.n.e. pod rządami Epaminondasa. Po bitwie pod Leuktrami w 371 p.n.e. Beoci odebrali Sparcie hegemonię w Grecji.

Kres złotej epoce Beocji położyła przegrana z Macedonią w 338 p.n.e.

Ludzie związani ze starożytną Beocją

[edytuj | edytuj kod]

Z Beocji pochodzili:

Ważne starożytne miasta

[edytuj | edytuj kod]

Ważnymi ośrodkami miejskimi na terenie Beocji były w starożytności: