Kalisz

miasto w województwie wielkopolskim
Kalisz
Herb
Mapa
Informacje
Państwo Polska
Region Województwo wielkopolskie
Powierzchnia 69,42 km²
Ludność około 108 000
Nr kierunkowy 62
Kod pocztowy 62-800 à 62-821
Strona internetowa
Mapa dzielnic Kalisza

Kalisz – miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu kaliskiego.

Charakterystyka

edytuj

Kalisz jest największym miastem wschodniej Wielkopolski, liczy 110 tysięcy mieszkańców. Jest miastem o najdłuższej metryce pisanej – geograf aleksandryjski Klaudiusz Ptolemeusz wymienia je w napisanym 142-147 „Wstępie do geografii”, w przybliżeniu lokalizując Kalisię na południu dzisiejszej Wielkopolski. Prowadzone po II wojnie światowej prace archeologiczne potwierdziły osadnictwo na początku naszej ery. Kalisz otrzymał prawa miejskie ok. 1260 z rąk księcia Bolesława Pobożnego; po lokacji bardzo szybko się rozwijał, głównie dzięki położeniu na szlaku bursztynowym. W okresie zaborów przez większość czasu był pod władzą Rosji, a granica przebiegała tuż na zachód od miasta (stąd dziś ogromny, post-graniczny dworzec kolejowy w Nowych Skalmierzycach). Dziś Kalisz jest ważnym ośrodkiem przemysłu lotniczego, włókienniczego, metalowego, spożywczego i materiałów budowlanych. W mieście znajdują się 2 teatry, filharmonia, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, wydział Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, liczne szkoły średnie. Miasto jest również siedzibą powiatu kaliskiego, mimo iż samo jest oddzielnym powiatem grodzkim.

Dojazd

edytuj

Samolotem

edytuj

Kalisz jest dość oddalony (po ok. 120 km) od trzech lotnisk: Poznań-Ławica , Wrocław i Łódź-Lublinek Port lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta (http://www.airport.lodz.pl/), dojazd do każdego z nich zabiera około 2 godzin. Z racji liczby połączeń najwygodniej korzystać z dwóch pierwszych z wymienionych, gdyż łódzki Lublinek oferuje zaledwie kilka tras. W planach jest budowa wspólnego mniejszego lotniska regionalnego dla konurbacji Kalisz-Ostrów Wielkopolski.

Pociągiem

edytuj

Kalisz – niegdyś miasto zaboru rosyjskiego – nie jest (pomimo swej wielkości) węzłem kolejowym. Leży tylko na jednej linii Ostrów Wielkopolski (skąd dojazd do Poznania, Wrocławia i Leszna) – Kalisz – SieradzZduńska Wola – Łódź. Obecnie z Kalisza w stronę Poznania przez Ostrów kursuje 5 bezpośrednich pociągów osobowych na dobę (podróż trwa ok. 2h20m), w stronę Łodzi – 7. Do tego doliczyć trzeba połączenia dalekobieżne: 6 do Wrocławia (z czego niektóre dalej do Zgorzelca lub Jeleniej Góry) oraz do Warszawy (jeden przedłużony przez Siedlce do Terespola) przez Łódź.

W planach jest również budowa (między Kaliszem i Ostrowem Wielkopolskim) przystanku na trasie kolei dużych prędkości – zwanej (od kształtu trasy) „Ygrekiem”, która właśnie w tych okolicach ma się rozgałęziać do Poznania i Wrocławia.

Samochodem

edytuj

Kalisz leży na skrzyżowaniu dwóch dróg krajowych:

  • nr 12 prowadzącej od granicy zachodniej (granica państwa Łęknica – Bad Muskau) do granicy wschodniej (przejście graniczne Dorohusk – Jahodyn). W granicy Wielkopolski 12-tka wchodzi od strony Głogowa przez Wschowę do Leszna i dalej przez Gostyń, Jarocin, Pleszew i Kalisz wyprowadza na wschód: przez Sieradz do Piotrkowa Trybunalskiego i dalej przez Lublin do granicy z Ukrainą.
  • nr 25 ze Strzelna leżącego na granicy Kujaw i Wielkopolski przez Konin, Kalisz do Ostrowa Wielkopolskiego i dalej do Oleśnicy, gdzie łączy się z drogą nr 8 w kierunku Wrocławia i Kłodzka.

W Kaliszu zbiegają się też drogi powiatowe:

  • nr 442 z Wrześni przez Pyzdry (dojazd z/do Gniezna lub autostrady A2 na węźle we Wrześni)
  • nr 470 z Kalisza do Turku i Koła (między tymi miasteczkami również skrzyżowanie z autostradą A2)
  • nr 450 z Kalisza przez Grabów nad Prosną do Wieruszowa i Opatowa, skąd można kontynuować podróż na południe. np. do Katowic lub Częstochowy.

Autobusem

edytuj

Z racji kiepskich połączeń kolejowych, w regionie kaliskim główną rolę odgrywają autobusy. Kalisz, oprócz licznych połączeń podmiejskich, posiada kursy do:

  • Jeleniej Góry – 2 dziennie
  • Konina – 10 dziennie
  • Krakowa – 1 dziennie
  • Łodzi – 2 dziennie
  • Poznania – 12 dziennie
  • Przemyśla (przez Piotrków, Częstochowę, Tarnów) – 1 dziennie
  • Sieradza – 6 dziennie
  • Wrocławia – 9 dziennie
  • Zakopanego – 1 dziennie

Transport

edytuj

Transport w mieście i najbliższych okolicach zapewniają Kaliskie Linie Autobusowe, http://www.kla.com.pl

Warto zobaczyć

edytuj
Katedra św. Mikołaja
  • Katedra św. Mikołaja Biskupa – świątynie zbudowano w XIII w z funduszy księcia Bolesłwa Pobożnego, prezbiterium zachowało cechy gotyckie (wraz z gwiaździstym sklepieniem), późnogotyckie są nawy boczne, natomiast nawa główna – renesansowa (to skutek przebudowy po pożarach w XVI i XVII wieku). W kościele jeszcze do niedawna znajdowało się „Zdjęcie z krzyża” Rubensa, niestety zaginęło po pożarze w 1973 roku. Wewnątrz podziwiać możemy również ciekawy obraz z niezwykła panoramą dawnego Kalisza, wspaniałe epitafia oraz największy skarb świątyni – chrzcielnicę z XIII wieku. W tzw. Kaplicy Polskiej (zwanej tez kaplicą Matki Boskiej Pocieszenia) – ciekawe polichromie i witraże wg projektu Władysława Tetmajera (gospodarza z „Wesela” Wyspiańskiego) z 1907 roku. Obok kościoła dom parafialny, pełniący w XIV-XV w. funkcję domu kanoników laterańskich. Ciekawostką może być fakt, iż w katedrze kaliskiej został ochrzczony Adam Asnyk oraz odbyły się dwa wesela znanych postaci: Marii Konopnickiej i aktora Ludwika Solskiego. Kościół jest otwarty przez cały dzień (od porannej do wieczornej Mszy św.), wstęp wolny.
Kaliski rynek i budynek ratusza z 1920 roku
  • Główny Rynek – o wymiarach 100 × 120 m, stanowił centrum miasta lokowanego około 1257 roku. Na środku placu znajduje się Ratusz, będący do dziś siedzibą władz miejskich. Budynek ten pochodzi z lat 1920-1924 i jest trzecią z kolei budowlą w tym miejscu, chociaż nie trzecią siedzibą władz miejskich. Po licznych perturbacjach, 17 października 1920 roku, w obecności premiera Wincentego Witosa, wmurowano kamień węgielny pod budowę tego obiektu. Autorem projektu, służącego do dziś kaliskiej radzie miejskiej budynku był Sylwester Pajzderski. Główne prace zakończono w roku 1924, chociaż prace wykończeniowe trwały jeszcze trzy lata dłużej. Rok później na wieży ratuszowej umieszczono zegar, który do dnia dzisiejszego informuje przechodniów o aktualnej godzinie. Na wieży znajduje się obecnie punkt widokowy, z którego podziwiać możemy piękną panoramę miasta. Otaczające rynek kamienice pochodzą również z okresu międzywojennego, po tym, jak poprzednie budynki zburzyli Prusacy pod koniec I wojny światowej.
  • Kościół i klasztor Franciszkanów – powstałe z fundacji księcia Bolesława Pobożnego. Z pierwotnej konstrukcji kościół zachował XIII-wieczne prezbiterium oraz młodsze o sto lat nawy, później niestety przebudowane (po pożarach) w XVI w. W głównym ołtarzu późnobarokowym – obraz Franciszka Smuglewicza „Wskrzeszenie Piotrowina” (kopia obrazu Szymona Czechowicza z poznańskiej Fary). Przyległy do kościoła klasztor powstał pod koniec XVII w. na miejscu starszego. W murze go otaczającym można znaleźć fragment dawnego gotyckiego muru miejskiego. Kościół można zwiedzać w godzinach Mszy św., bywa też otwarty w ciągu dnia. Wstęp wolny. Klasztor jest – oczywiście – objęty klauzurą.
  • Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego – pierwszy gmach teatralny zbudowano nad Prosną w 1835 r. Obecny – trzeci w tym miejscu – to dzieło z 1936. Teatr jest organizatorem corocznych Kaliskich Spotkań Teatralnych. Warto tu wspomnieć, iż pierwsze przedstawienia teatralne organizowali w Kaliszu Jezuici, jeszcze w XVI wieku, natomiast na początku XIX – w mieście występował patron współczesnej sceny – Wojciech Bogusławski.
  • Bazylika kolegiacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – kościół z I poł. XIII w. Pierwotnie drewniany, w 1353 wzniesiony ponownie z cegły z fundacji arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Skotnickiego. Z dawnej konstrukcji pozostało prezbiterium z gwiaździstym sklepieniem. Najcenniejszym fragmentem kościoła jest jednak skarbiec: najciekawszymi elementami z jego kolekcji jest patena z końca XII wieku oraz wspaniały gotycki kielich z 1363, dar króla Kazimierza Wielkiego. Kościół posiada też – współcześnie wyposażoną – podziemna kaplicę, będącą głównym dla całej Polski miejscem pamięci o martyrologii duchowieństwa w Dachau.

Na placu przed kościołem – odsłonięty w 1999 r. pomnik Jana Pawła II, który modlił się w świątyni 2 lata wcześniej.

  • Rezerwat archeologiczny na Zawodziu – najstarsza dzielnica miasta, w czasach wczesnopiastowskich – gród i podgrodzie. W trakcie prac archeologicznych odtworzono dawną bramę wejściową z mostem, palisadą i ostrokołem, powstała też drewniana wieża obronna z palisadą oraz część dawnych umocnień. Zrekonstruowano także fundamenty i przyziemie kolegiaty wybudowanej w stylu romańskim i zaznaczono w jej wnętrzu zarys pierwszej, drewnianej świątyni w Kaliszu. Wewnątrz znajdziemy też 7 budynków mieszkalnych, grób kurhanowy z czasów plemiennych oraz repliki ówcześnie używanych łodzi – tzw. dłubanek. Są też dwie wystawy – multimedialna poświęcona przeszłości grodu oraz etnograficzną – ta jest zorganizowana w budynku mieszkalnym z końca XVIII wieku.

Rezerwat jest otwarty od wiosny do wczesnej jesieni, zwykle od 1 maja do 30 września, we wtorki, czwartki i piątki od 10:00 do 15:00, w pozostałe dni (oprócz poniedziałków) – do 18:00. Bilet normalny kosztuje 5 zł, ulgowy 3, rodzinny (dla max. 2 osób dorosłych i max. 3 dzieci) – 10 zł. Kontakt: ul. Bolesława Pobożnego, tel: 691 996 528,

  • Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej z działami archeologicznym, etnograficznym i historycznym oraz ciekawym zbiorem numizmatów. Najcenniejszym elementem kolekcji muzeum jest piaskowcowa płyta nagrobna, odnaleziona w rezerwacie na Zawodziu, uznana za nagrobek księcia Mieszka III Starego (zmarłego w 1202) z kolegiaty św. Pawła. Wystawiono tu też kopię złotej pateny z końca XII wieku, ufundowanej przez tegoż księcia dla klasztoru Cystersów w Lądzie nad Wartą.

Muzeum mieści się przy ul. Kościuszki 12, tel: +48 62 757 16 08, , mailto:muzeum@kalisz.info. We wtorki i czwartki jest czynne od 10:00 do 15:00, w środy i piątki od 11:00 do 17:30, w soboty i niedziele od 10:30 do 14:30. Bilet normalny kosztuje 4 zł, ulgowy 2, a rodzinny (do 5 osób) – 7 zł. W niedziele wstęp bezpłatny.

Najbliższe okolice

edytuj
  • Na rogatkach Kalisza, naprzeciw cmentarza komunalnego, przy wyjeździe drogą nr 12 w kierunku Poznania znajduje się pamiątkowy głaz, ustawiony w latach 80-tych upamiętniający ofiary wielkiej bitwy z 1706 w okresie Wojny Północnej między wojskami Stanisława Leszczyńskiego a Augusta II Mocnego, w której życie straciło ok. 17 tysięcy żołnierzy, a zwycięskie oddziały saksońskie w pogoni za przeciwnikiem spaliły Kalisz.
  • Gołuchów – wieś nad rzeką Ciemną, popularna dzięki słynnemu zamkowi Leszczyńskich, zagrodzie żubrów i jednemu z największych w Polsce głazów narzutowych.

Zamek wzniósł ok. 1560 starosta radziejowski Rafał Leszczyński, potem rozbudował go wojewoda kaliski Wacław, również z Leszczyńskich, od początku XIX w. w ruinie, ale z inicjatywy Izabeli Czartoryskiej został w 1885 r. odbudowany w stylu renesansu francuskiego. W ściany zamku wmurowano wówczas antyczne i renesansowe elementy dekoracyjne i architektoniczne, sprowadzane z Włoch i Francji. W zamku Izabela Czartoryska stworzyła jedno z największych prywatnych muzeów w Europie, gdzie znalazły się m.in. zbiory z Hotelu Lambert z Paryża i wazy greckie z Kórnika. Na północ od zamku znajduje się park (162 ha – największy w Wielkopolsce), założony pod koniec XIX w. przez Jana Działyńskiego, wybitnego dendrologa.

Zamek jest otwarty dla zwiedzających w sezonie letnim od wtorku do soboty 10:00–16:00, w niedziele: 10:00–18:00. W sezonie jesienno-zimowym od wtorku do piątku 9:00–16:00, a w soboty i niedziele 10:00 – 16:00. Bilet normalny kosztuje 8 złotych, a ulgowy: 5,50. Za 40 złotych można wykupić godzinny spacer przez komnaty z zamkowym przewodnikiem, tyle samo kosztuje lekcja muzealna.

Około 1,5 km na północ od wsi znajduje się zagroda żubrów – utworzona w 1977 roku na powierzchni 22 ha, dziś mieszka tu 9 zwierząt.

  • Kamień św. Jadwigi – największy głaz narzutowy w Wielkopolsce, o obwodzie 22 m i wysokości 3,5 m. Znajduje się ok. 2,5 km na południe od Gołuchowa (w lesie na zachód od szosy do Kalisza). Tuż obok, w wiosce Kuchary – drewniany kościół z 1686, kryty gontem, z wnętrzem również z końca XVII wieku, czynny niestety wyłącznie podczas mszy św.
  • Tłokinia Kościelna – niewielka wioska na wschód od miasta, tuż za – znaną z produkcji przetworów spożywczych dzielnicą Winiary, z drewnianym kościołem z XVIII wieku oraz 6-hektarowym parkiem krajobrazowym z drzewami-pomnikami przyrody. W parku mieści się neoklasyczny pałac wybudowany podczas I Wojny Światowej, dziś własność prywatna. Mieści się tam restauracja, istnieje też możliwość wynajmu pokoi lub organizacji imprez (tel: +48 62 761 43 23).
  • Opatówek – wieś gminna na wschód od Kalisza, przy linii kolejowej do Sieradza i Łodzi, przez kilkaset lat posiadłość biskupów gnieźnieńskich. Miejscowość znana jest z pałacu gen. zajączka i 15-hektarowego parku. Przy Rynku w dawnym domu braci Gillertów mieści się Muzeum Historii Przemysłu z maszynami napędowymi i włókienniczymi oraz (przecież jesteśmy tuż pod Kaliszem) – kolekcją fortepianów, a także strojami z początku XX wieku i zbiorem przedmiotów związanych z kaliskim przemysłem.

Tuz obok muzeum – XX-wieczny kościół neogotycki, a przy nim kapliczka ze szczątkami gen. Zajączka.

  • Russów – wieś przy drodze z Kalisza do Konina, znana od XIII wieku; miejsce narodzin Marii Dąbrowskiej, autorki „Nocy i Dni”, których akcja rozgrywa się w Kaliszu (Kalińcu) i właśnie w Russowie, zwanym na kartach powieści Serbinowem. W małym (niespełna 4ha) parku: parterowy domek, dom rodzinny Dąbrowskich, w którym pisarka mieszkała od narodzin w 1889 do 1907 roku. W dworku duży zbiór pamiątek po pisarce oraz ekspozycja związana z bohaterami „Nocy i Dni”. W Russowie znajduje się też kilka drewnianych budynków wiejskich oraz mały skansen budownictwa regionalnego.

Dworek Marii Dąbrowskiej jest czynny w sezonie turystycznym – od 1.V do 31.X we wtorki, czwartki i piątki – 10.00-15.00, w środy i niedziele: 11.00-16.30, a w soboty 10.00-14.30. Poza sezonem turystycznym – od 1.XI do 30.IV: od wtorku do piątku – 10.00-15.00, w soboty i niedziele – 10.00-14.30. W soboty wstęp wolny.

  • Lewków – zespół pałacowy wraz z otaczającym go parkiem krajobrazowym powstał jako siedziba rodowa Wojciecha Lipskiego. Rezydencję wzniesiono w latach 1788-1791, prawdopodobnie wg rysunków Jana Christiana Kamsetzera, jednego z najlepszych architektów końca XVIII w. Pałac pozostawał w posiadaniu Lipskich aż do wybuchu II wojny światowej. Do tego czasu rezydencja nie ulegała większym przeróbkom. Prowadzono jedynie prace konserwatorskie. Po wojnie pałac zdewastowano; gruntownie odrestaurowano go w latach 1973-1985. W 1989 zespół pałacowo-parkowy stał się oddziałem Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Utworzono tu muzeum wnętrz pałacowych XVIII i XIX w. z kolekcją m.in. mebli gdańskich, portretów szlacheckich. Od kilku lat w pałacu odbywają się koncerty w ramach festiwalu muzyki klasycznej „Chanterelle Festival”.

Pałac jest otwarty w sezonie turystycznych – od 1.V do 30.X we wtorki, czwartki i piątki 9:00-15:00, w środy – 11.00-16.30, w soboty i niedziele: 10.00-14.30. Poza sezonem turystycznym – od 1.XI do 30.IV: od wtorku do piątku 9.00-15.00, w soboty i niedziele 10.00-14.30 Zawsze w czwartki – wstęp do pałacu jest bezpłatny.

Warto spróbować

edytuj

Najbardziej znanym produktem regionalnym są andruty kaliskie – cienkie, słodkawe wafle, wypiekane od ok. 200 lat za ziemi kaliskiej. Od 2005 są wpisane na listę produktów regionalnych polskiego Ministerstwa Rolnictwa, natomiast 4 lata później „dostały się” na prestiżową listę produktów regionalnych Unii Europejskiej.

Gastronomia

edytuj

Oszczędnie

edytuj
  • Bartek, ul. Mariańska 5, tel: 062 757 60 63
  • GASTRO ul. Babina 19, tel: 062 757 29 49
  • Bar Mleczny ul. Targowa 2/12, tel: 062 757 53 61
  • Bar Mleczny – Maleńki, ul. Parczewskiego 2/3, tel: 062 501 93 03
  • Bar Mleczny – Po Schodkach, ul. Górnośląska 28, tel: 062 502 55 28
  • Bar Mleczny – Smakosz, Główny Rynek 15 (wejście od ul. Rzeźniczej), tel: 062 768 51 71
  • Osteria, ul. Konopnickiej 2-4, tel: 062 501 20 02
  • Rendez Vous – mini bar, ul. Górnośląska 69A, tel: 062 766 15 9

Umiarkowanie

edytuj
  • Antonio Dom Restauracyjny ul. Śródmiejska 21, tel: 062 757 46 90
  • Bacówka, Al. Wolności 12, tel: 062 503 10 35
  • Bachus, ul. Babina 1, tel: 062 757 69 59
  • Kalmar, ul. Śródmiejska 26, tel: 062 757 39 68
  • Karafka, ul. Górnośląska 10, tel: 062 767 86 60,
  • KTW, ul. Park Ludowy 2, tel: 062 767 42 95,
  • Marrone, Al. Wolności 2, tel: 062 757 07 07
  • Maguro – Sushi Bar ul. Śródmiejska 20, tel: 062 757 00 73,
  • Roma, ul. Chopina 9, tel: 062 766 43 74
  • Puenta, ul. Fabryczna 1B, tel: 062 767 86 27
  • Rendes-Vous, ul. Słowiańska 3, tel: 062 768 01 10,
  • Szaława, ul. Rzymska 36, tel: 062 766 11 77
  • Texas, Główny Rynek 14, tel: 062 757 11 11,

Pizzerie

  • Cool Pizza, ul. Górnośląska 17, tel: 062 502 54 52
  • Cool Pizza BIS, pl. Jana Pawła II 5, tel: 062 757 47 47
  • Da Grasso, ul. Fabryczna 2A, tel: 062 757 55 45,
  • Imperia, ul. Sukiennicza 5A, tel: 062 767 68 86
  • Manhattan Pizza, ul. Graniczna 78A, Osiedle Dobrzec Zielone Łąki, tel: 062 764 64 64

Ekskluzywnie

edytuj
  • Baja Mexico, ul. Główny Rynek 3 (wejście od ul. Piskorzewskiej), tel: 062 767 55 04
  • Calisia, ul. Nowy Świat 1 3, tel: 062 767 91 00,
  • Emilia, ul. Nowy Świat 46, tel: 062 757 58 15
  • NOT, ul. Rumińskiego 2, tel: 062 757 47 86,
  • Europa, Al. Wolności 5, tel: 062 757 04 33,
  • Kaliszfornia, ul. Główny Rynek 19, tel: 062 760 20 87
  • Wanatówka, ul. Łazienna 6, tel: 062 764 10 40
  • Pięterko (kuchnia staropolska) ul. Zamkowa 12, tel: 062 757 53 02
  • Piwnica Ratuszowa, ul. Główny Rynek 20, tel: 062 757 05 03
  • Prosna, ul. Górnośląska 53 55, tel: 062 768 91 24

Kawiarnie

edytuj
  • Belle Epoque, ul. Piskorzewska 1, tel: 062 757 43 75
  • Chimera – Herbaciarnia, ul. Złota 5, tel: 062 757 60 94
  • Delicje, ul. Rzeźnicza 2, tel: 062 501 90 16
  • Caffe Uno, ul.Główny Rynek 15, tel: 062 598 35 28
  • Karafka, ul. Górnośląska 10, tel: 062 767 86 60
  • Marysieńka, ul. Górnośląska 32, tel: 062 757 66 21
  • Beka, ul. Piekarska 13, tel: 062 767 73 92,
  • Browar Kaliski „Złoty Róg’, Al. Wolności 3, tel: 062 599 71 71
  • Carski, Al. Wolności 3, tel: 062 767 87 60,
  • Domek Parkowego, ul. Niecała 7, tel: 062 757 07 00
  • Gastro, ul. Babina 19, tel: 062 501 88 22, 0 62 757 29 49
  • Kaliszfornia, ul. Główny Rynek 19, tel: 062 760 20 87
  • Kuźnia „U Stacha”, ul. Łazienna 1, tel: 062 501 81 70,
  • Piwnica, ul. Nowy Świat 1 3 (budynek PWSZ) tel: 062 767 91 16
  • Piwnica „Pod Klonami”, ul. Niecała 14, tel: 062 757 51 85
  • Piwnica „U Roberta M.”, ul. Park Ludowy 2, tel: 062 764 29 46,
  • Pod Muzami – Klub Studencki UAM, Al. Wolności 27 (wejście od ul.Bankowej), tel: 062 757 67 19,
  • Podkowa, ul. Górnośląska 20,
  • Złoty Róg, Al. Wolności 1, tel: 062 503 15 05

Imprezy

edytuj

Spora część ciekawych imprez w Kaliszu odbywa się w Rezerwacie Archeologicznym na Zawodziu. Są to m.in.:

  • Jarmark Archeologiczny – czerwiec
  • Noc Kupały – również czerwiec
  • Biesiada Piastowska – sierpień
  • Książęce miodobranie – wrzesień

Dla miłośników motocykli w lipcu odbywa się zlot motocyklowy.

Noclegi

edytuj

Oszczędnie

edytuj
  • Baba Hostel, ul. Babina 19, tel. 887 081 887, []
  • Pokoje Gościnne Rendez Vous, ul. Słowiańska 3, tel: 062 768-01-10
  • Schronisko Młodzieżowe PTSM, ul. Handlowa 30, tel: 062 757 24 04, fax: 062 502 33 60, mailto:sosw@ecentrum.kalisz.pl
  • Dom Studenta w Ośrodku Księży Orionistów, ul. Kościuszki 24, tel: 062 502 53 50, fax: 062 502 54 18, , mailto:orionisci@poczta.onet.pl

Umiarkowanie

edytuj
  • Hotel ARENA**, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24, tel: 062 598 27 00 , mailto:recepcja@arenahotel.pl
  • SEVEN Hotel, ul. Częstochowska 77, tel/fax: 062 764 43 43, [www.hotelseven.pl]
  • ROMA Hotel, ul. Chopina 9, tel: 062 501 75 55 mailto:roma.kalisz@gmail.com
  • Hotel Bursztyn, ul. Łódzka 29, tel: 062 757 97 03,
  • Hotel U BOGDANA, ul.Legionów 15-17, tel: 062 753 08 23,

Ekskluzywnie

edytuj

Bezpieczeństwo

edytuj

Informacje turystyczne

edytuj

Centrum otwarte jest od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00, w soboty od 10:00 do 14:00.

  • Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Kalisz, ul. Targowa 2, tel: 062 598 24 33 lub 509 360 171, fax: 062 598 24 33, , mailto:info@pttk.kalisz.pl

Wyjazd

edytuj

Dobrze jest poświęcić dwa dni na wycieczkę do Kalisza z np. Poznania czy Wrocławia, a więc spędzić tam jedną noc, co daje sporo czasu na spokojne obejrzenie nie tylko miasta, ale również ww. okolic.

Tym, dla których Kalisz był tylko przystankiem w trasie po Wielkopolsce, polecamy przyjazd nad Prosnę od strony Poznania, spędzenie tam (jak wyżej) jednej nocy i potem wyjazd w kierunku Konina, koniecznie z wizytą w Opatówku (lub odwrotnie).

Kalisz może być tez przystankiem w podróży północ-południe: z Konina przez Calisię w kierunku Dolnego lub Górnego Śląska lub z Poznania do Częstochowy i dalej Katowic.



Na niniejszej stronie wykorzystano treści ze strony: Kalisz opublikowanej w portalu Wikitravel; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: na licencji CC-BY-SA 1.0